Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, artist1 είπε

https://www.dropbox.com/s/4kyqwyugfscjn6t/prosfora1.png?dl=0

Σε αυτήν την προσφορα εχω καταλήξει εγω, αν πιστεύετε ότι ειναι οκ θα το κανονίσω.

Μου την σπάει που οι αλλοι με την exalco και τα τζαμια 4 εποχων ακομα να στειλουν την προσφορα, γενικα πολύ τεμπελια. Ή εχουν πολύ δουλεια και κανουν προχειροδουλειες.

ενώ ο κύριος με την προσφορά αυτή πέραν από γνωστός ειναι και πολύ ευγενικός, οποτε γιατι να παρακαλάω τους τεμπέληδες;

Για τμπελια δεν το κοβω,μαλλον εχει πολυ δουλεια με τα εξοικονομω ο κυριος και δεν πολυ ασχολειται.Προτιμαει περιπτωσεις ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.Σε βλεπουν οτι ρωτας πολλα και δεν τους αρεσει αυτο.Εδω εμενα μου τα εβαλε κολητος μου και στην πλακα του λεω οτι μαλακια μπορεις να φανταστεις.Μολις το παω σοβαρα ομως,του στυλ πες ρε μλκα τι μαρκα μου εβαλες,να μην ξερω τι πληρωσα?Τον βλεπω οτι ψιλοστραβωνει.Φαντασου εσυ να ρωτας συνεχεια εναν αγνωστο.Δυστυχως ετσι ειναι τα μαστορια.

Παντως θα σου πω και εγω οτι μεγαλυτερο ρολο παιζει ο μαστορας παρα η μαρκα ή η σειρα που θα βαλεις.Εμενα μου εβαλε Elvial με θερμοδιακοπη και τριπλο τζαμι.Το εχω γραψει και πιο πισω αλλα θα το ξανα γραψω.Η διαφορα ειναι χαοτικη στην ηχομονωση.Ακουγα ενα χωριανο που περναει καθε βραδυ με το τρακτερ 4 σταυροδρομια μακρια (70 μετρα το καθε σταυροδρομι) και τωρα τον ακουω 5 μετρα πριν και μετα το σπιτι και μετα χανεται ο ηχος.Ηταν προχθες ενας φιλος μου απ εξω με το αμαξι και παταγε κορνα σαν τρελος (με εβλεπε απο το τζαμι της κουζινοπορτας που πηγαινοερχομουν),καποια στιγμη με παιρνει τηλ και μου λεει,ρε με δουλευεις?Δεν ακους που σε κορναρω μια ωρα?Δεν ακουγα το παραμικρο.Εχω παθει πλακα.Απο θερμομονωση δεν μπορω να πω πολλα διοτι τα εβαλα Μαρτιο και μετα οποτε δεν εκανε πολλα κρυα για να συγκρινω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Για τμπελια δεν το κοβω,μαλλον εχει πολυ δουλεια με τα εξοικονομω ο κυριος και δεν πολυ ασχολειται.Προτιμαει περιπτωσεις ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.Σε βλεπουν οτι ρωτας πολλα και δεν τους αρεσει αυτο.Εδω εμενα μου τα εβαλε κολητος μου και στην πλακα του λεω οτι μαλακια μπορεις να φανταστεις.Μολις το παω σοβαρα ομως,του στυλ πες ρε μλκα τι μαρκα μου εβαλες,να μην ξερω τι πληρωσα?Τον βλεπω οτι ψιλοστραβωνει.Φαντασου εσυ να ρωτας συνεχεια εναν αγνωστο.Δυστυχως ετσι ειναι τα μαστορια.

Παντως θα σου πω και εγω οτι μεγαλυτερο ρολο παιζει ο μαστορας παρα η μαρκα ή η σειρα που θα βαλεις.Εμενα μου εβαλε Elvial με θερμοδιακοπη και τριπλο τζαμι.Το εχω γραψει και πιο πισω αλλα θα το ξανα γραψω.Η διαφορα ειναι χαοτικη στην ηχομονωση.Ακουγα ενα χωριανο που περναει καθε βραδυ με το τρακτερ 4 σταυροδρομια μακρια (70 μετρα το καθε σταυροδρομι) και τωρα τον ακουω 5 μετρα πριν και μετα το σπιτι και μετα χανεται ο ηχος.Ηταν προχθες ενας φιλος μου απ εξω με το αμαξι και παταγε κορνα σαν τρελος (με εβλεπε απο το τζαμι της κουζινοπορτας που πηγαινοερχομουν),καποια στιγμη με παιρνει τηλ και μου λεει,ρε με δουλευεις?Δεν ακους που σε κορναρω μια ωρα?Δεν ακουγα το παραμικρο.Εχω παθει πλακα.Απο θερμομονωση δεν μπορω να πω πολλα διοτι τα εβαλα Μαρτιο και μετα οποτε δεν εκανε πολλα κρυα για να συγκρινω.

Με την προσφορά δείξαν περισσότερο τεμπελιά οι συγκεκριμένοι, επίσης δεν θα το ελεγα πως τους έπρηξα ! Επειδή ειχα λεει ηδη παρει και αλλες αν τη θελω ειπα οκ καταλαβαίνω λεω (μην την κουραζω αδικα) αλλα τωρα που τους πηρα και ειπα πως ενδιαφέρομαι και τη θελω για να την δω. Ακομα την στέλνουν. Μια κυρια την φτιάχνει απο ότι κατάλαβα. Όπως και να χει αυτό δεν ειναι επαγγελματική συμπεριφορά. Και για να μου κανουν ακομα και την προφορική προσφορα περασε πανω απο βδομαδα, τι την εχουν αυτην την κυρια εκει και δεν την απολύουν δεν ξερω, μαλλον για να κανει γραπτή προσφορά θα θελει αυτή κανα μήνα τωρα. Αντε γεια!

Κατάλαβα οκ ναι έχετε δικιο για να το λέτε όλοι. Απλα θελω να ρωτήσω αν η προσφορα αυτη εχει τα απαραίτητα. Διπλα ενεργειακά τζαμια (ε σιγουρο αυτο αφου ειναι για το εξοικονομώ) και τι ειναι η αεροδιαπερατότητα 4 και τι εποχών ειναι τα τζαμια αν κάποιος ξερει.

Χαίρομαι που εμεινες ικανοποιημένος απο τον δικό σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, artist1 είπε

Με την προσφορά δείξαν περισσότερο τεμπελιά οι συγκεκριμένοι, επίσης δεν θα το ελεγα πως τους έπρηξα ! Επειδή ειχα λεει ηδη παρει και αλλες αν τη θελω ειπα οκ καταλαβαίνω λεω (μην την κουραζω αδικα) αλλα τωρα που τους πηρα και ειπα πως ενδιαφέρομαι και τη θελω για να την δω. Ακομα την στέλνουν. Μια κυρια την φτιάχνει απο ότι κατάλαβα. Όπως και να χει αυτό δεν ειναι επαγγελματική συμπεριφορά. Και για να μου κανουν ακομα και την προφορική προσφορα περασε πανω απο βδομαδα, τι την εχουν αυτην την κυρια εκει και δεν την απολύουν δεν ξερω, μαλλον για να κανει γραπτή προσφορά θα θελει αυτή κανα μήνα τωρα. Αντε γεια!

Κατάλαβα οκ ναι έχετε δικιο για να το λέτε όλοι. Απλα θελω να ρωτήσω αν η προσφορα αυτη εχει τα απαραίτητα. Διπλα ενεργειακά τζαμια (ε σιγουρο αυτο αφου ειναι για το εξοικονομώ) και τι ειναι η αεροδιαπερατότητα 4 και τι εποχών ειναι τα τζαμια αν κάποιος ξερει.

Χαίρομαι που εμεινες ικανοποιημένος απο τον δικό σου!

Οχι,δεν εννοω οτι τους επρηξες.Αλιμονο αν ηταν να τους διναμε 6 και 7 χιλιαρικα και να μην ρωτουσαμε το παραμικρο.Απλα ειναι λιγο περιεργοι,αν αρχισεις και ρωτας και δουνε οτι ξερεις 5 πραγματα,κανουν τον κινεζο.Θελουν ασχετους εντελως για να κανουν οτι γουσταρουν,να παιρνουν τα χιλιαρικα με κακοτεχνιες.Ο δικος μου ειναι πολυ δυνατος μαστορας,εκανε τελεια δουλεια.Φυσαγε προχθες ενας αερας,παιζει να ηταν πανω απο 8 μποφορ.Μιλαμε καθεσαι μεσα στο σπιτι και δεν εχεις επαφη με το τι γινεται εξω,εξω γινοταν ο κακος χαμος.Βρεχει και μεσα δεν παιρνεις χαμπαρι,πριν οταν εβρεχε δυνατα,επειδη εχω βαλει σκεπαστρο πανω απο τα παραθυρα με λαμαρινα,απο τον θορυβο που εκανε η βροχη δεν μπορουσα να καθησω στον υπολογιστη.Τωρα δεν νιωθεις τπτ.

Αυτο που λες με την κυρια που ειναι αργη,υπαρχουν παντου αυτα.Εχω εναν τροχο ενος φιλου,του πρωην αφεντικου μου βασικα ο οποιος θελει κατι γραναζια και ενα αλλο ανταλακτικο.Εστειλα email σε ενα εξουσιοδοτημενο service Bosch απο την προηγουμενη Δευτερα.Τους πηρα την Παρασκευη γιατι απαντηση δεν ειχα λαβει και ενας υπαλληλος εκει μου κανει,στειλτε ενα email με τα ανταλακτικα που θελετε και εναν συναδελφος θα το δει το ζητημα.Εστειλα λεω απο την Δευτερα,ε τοτε μου κανει περιμενετε και θα σας απαντησει καποιος.Σημερα εστειλα και δευτερο email και ελπιζω να απαντησουν,8 εργασιμες μεχρι σημερα απλα για ενα email.Δλδ ποσο να περιμενω,κανενα μηνα?Ο φιλος μου ειναι πλακατζης και περιμενει το εργαλειο να κανει δουλεια,αν ειναι μου λεει να δωσω 150€ να παρω καινουργιο,ποσο να περιμενουμε μου λεει?Τα ανταλακτικα φαντασου κανουν 50€.Εν τω μεταξυ αυτος που μιλησα στο τηλεφωνο ακουγοταν σαν να τον ειχαν σε καταναγκαστικα εργα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται πρέπει να γίνει ένα μητρώο μαστόρων εδώ να παίρνουμε κάποια ιδέα για το που θα πέσουμε...

29 λεπτά πριν, artist1 είπε

 

Κατάλαβα οκ ναι έχετε δικιο για να το λέτε όλοι. Απλα θελω να ρωτήσω αν η προσφορα αυτη εχει τα απαραίτητα. Διπλα ενεργειακά τζαμια (ε σιγουρο αυτο αφου ειναι για το εξοικονομώ) και τι ειναι η αεροδιαπερατότητα 4 και τι εποχών ειναι τα τζαμια αν κάποιος ξερει.

 

Αεροδιαπερατότητα είναι το πόσο αντέχουν τα κουφώματά μας σε ριπές αέρα. Να μην περνάει δλδ αέρας. Νομίζω 4 είναι το max όπως είναι αναμενόμενο για σύγχρονα ανοιγόμενα. Το 2, 4 εποχών τα λέμε εμείς στην Ελλάδα. Λογικά αυτό που έβαλες είναι το κλασσικό planistar evo με solar factor 39% (τώρα είδα στο google ότι το χρησιμοποιούν πολύ στην ελλαδα) . Προς 4 εποχών ας πούμε πάει. Τα 2 εποχών φαντάζομαι θα είναι από 60% και πάνω. Έχει πολύ καλό Ug. Αυτό είναι το θέμα. 

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εμενα ειναι 4 εποχων και το καλοκαιρι δουλευουν αψογα! Δηλαδη απ εξω ειναι πολυ ζεστα ενω μεσα χλιαρα! Σε θερμοκρασιες εξωτ. 36β και εσωτ. 28β.  Τον χειμωνα ομως δεν δουλευουν ετσι! Δεν υπαρχει δηλαδη μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας! Εξωτ. 5β και εσω. 18β

Τον χειμωνα οταν τα χτυπαει ο ηλιος ζεσταινονται μεσα στο σπιτι τα αντικειμενα ενω το τζαμι απο την μεσα μερια αν το πιασω δεν ειναι ζεστο!

Και 4 εποχών αφήνουν ένα 30-40% της ζέστης του ήλιου να μπει. Σε ένα 2 εποχών διπλό τζάμι θα πάει 65-70% (από ότι έχω δει στα ψαξίματά μου). Νομίζω πάντως ότι, πέρα από το γεγονός ότι κόβουν τις υπέρυθρες το καλοκαίρι τα τζάμια σου, το καλοκαίρι λειτουργεί και η θερμομόνωση από έξω προς τα μέσα και δεν αφήνουν και τη θερμότητα  να μπει μέσα. 'Αλλο μεταφορά θερμότητας με αγωγή άλλο με ακτινοβολία 😛. Τι σου είναι η τεχνολογία όμως. Κάπου είχα διαβάσει ότι έχουν βγει και ρυθμιζόμενοι υαλοπίνακες. 

Επεξ/σία από christiD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christiD είπε

Και 4 εποχών αφήνουν ένα 30-40% της ζέστης του ήλιου να μπει. Σε ένα 2 εποχών διπλό τζάμι θα πάει 65-70% (από ότι έχω δει στα ψαξίματά μου). Νομίζω πάντως ότι, πέρα από το γεγονός ότι κόβουν τις υπέρυθρες το καλοκαίρι τα τζάμια σου, το καλοκαίρι λειτουργεί και η θερμομόνωση από έξω προς τα μέσα και δεν αφήνουν και τη θερμότητα  να μπει μέσα. 'Αλλο μεταφορά θερμότητας με αγωγή άλλο με ακτινοβολία 😛. Τι σου είναι η τεχνολογία όμως. Κάπου είχα διαβάσει ότι έχουν βγει και ρυθμιζόμενοι υαλοπίνακες. 

Ναι απλα αυτα στα ειπα μηπως ξερεις κατι παραπανω.. Μηπως με γελασαν..!  Αλλα και σε αλλο σπιτι που κοιταξα τα τζαμια και εκει το χειμωνα το ιδιο! Δηλαδη απο τη μεσα μερια δεν ηταν ζεστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι απλα αυτα στα ειπα μηπως ξερεις κατι παραπανω.. Μηπως με γελασαν..!  Αλλα και σε αλλο σπιτι που κοιταξα τα τζαμια και εκει το χειμωνα το ιδιο! Δηλαδη απο τη μεσα μερια δεν ηταν ζεστα!

Όταν κοιτούσα για low e γυαλιά το είχα δει σε άρθρα στο internet.  Οταν θεωρείται "2 εποχών" η επίστρωση είναι στην εξωτερική επιφάνεια του εσωτερικού τζαμιού. Αν είναι "4 εποχών" έχει την επίστρωση στην εσωτερική επιφάνεια του εξωτερικού τζαμιού. Υπάρχει ένα βιντεάκι στο youtube με το τεστ του αναπτήρα! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, artist1 είπε

Αυτη ειναι τελικα η προσφορα με την exalco, θελω να μου πειτε απο περιεργεια πως σας φαινεται

https://www.dropbox.com/s/xmmgjodrc2e8nxl/PROSFORA 2.png?dl=0

Λέει τιμή κάπου και δεν το βλέπω? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια.

Ένας από τους μηχανικους που μου έδωσε προσφορα για κουφώματα σε διαμερισμα των γονιών μου στην Αθηνα μου πρότεινε pvc Aluplast. έχει καποιος εμπειρία; εχω διαβασει μεχρι την 30 σελίδα κια δεν έχω βρει κάτι. Οι γονεις μου ειναι διστακτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξαναανεβαζω μαζεμένα!

https://www.dropbox.com/s/z6jl34vx88aizys/prosfora1.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/z5sh9epbpdq7mqo/PROSFORA 2.png?dl=0

Μπορειτε να μου πειτε αν και οι δυο ειναι εξίσου καλες; Ποια λετε να επιλεξω; Στην 1η δεν αναφερεται το ξυλωμα των κουτιων αλλα περιλαμβάνεται στην τιμη.

και εχω και αυτην εδω την προσφορα αλλα μου την εστειλε σε μειλ με το εξης κειμενο :

Προσφορα με κουφωματα αλουμινιου ευρωπα θερμοδιακοπτομενα σειρα 8500
μπαλκονοπορτες 132 χ 240   500€ χ 3 τεμ =1500€
Ενα παραθυρο μπανιο με ενα σταθερο στο πλαι 53 χ 84   220€+60€=280€
Ενα παραθυρο  59 χ 64 220€
Σιτες πλισε με τροχαλια απο κατω 120 € χ3 = 360€
Ρολα  για μπαλκονοπορτες με θερμογεφιρα ,με ιμαντα 250€ χ 3=750€
Κλεισιμο με γυψοσανιδα ,στα ανοιγματα που θα βγάλουμε τα ρολα 150€
σε ολες τις τιμες; δεν συμπεριλαμβάνεται ο φπα 24%
Aρα με ΦΠΑ η τιμη βγαινει 4042 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, zaher said:

Καλησπέρα παιδια.

Ένας από τους μηχανικους που μου έδωσε προσφορα για κουφώματα σε διαμερισμα των γονιών μου στην Αθηνα μου πρότεινε pvc Aluplast. έχει καποιος εμπειρία; εχω διαβασει μεχρι την 30 σελίδα κια δεν έχω βρει κάτι. Οι γονεις μου ειναι διστακτικοί.

Κι εγώ μίλησα με συνεργάτη της Aluplast, παλαιό κατασκευαστή κουφωμάτων στη Θεσσαλονίκη. Μου πρότεινε PVC της Αluplast με μηχανισμό GU. Απόψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/4/2021 στις 12:33 ΜΜ, Thresh είπε

Όπως επίσης αν πάρει τα "σωστά" μέτρα και πατήσει πάνω σε μάρμαροποδιά/τούβλο/τσιμέντο, πάει στράφι η θερμοδιακοπή. 

Καλησπέρα.. 

Πια είναι η λύση για να μην πάει στράφι η θερμοδιακοπη? Είναι να βαλω Μαρμαροποδιες τώρα. 

Άκουσα για κόψιμο του μαρμάρου σε 2 κομμάτια και γέμισμα με πολυερουθάνη το κενό ανάμεσα. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω που να κάνω το κενό. 

Άλλη λύση? Να πατήσει το αλουμίνιο σε τακάκια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε ξύλινα κουφώματα να ησυχάσετε!

Αλουμίνια ή πλαστικά είναι πεταμένα λεφτά!!

Τα εχω 2 χρόνια τώρα με Ug = 1,0 και Uw=1,3 εως 1,7 και έχω ξενιάσει.

Στην Πάρο πλευρά με θερμοκρασίες καλοκαιριού (χωρίς μελτέμια 34+).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Maknight said:

Καλησπέρα.. 

Πια είναι η λύση για να μην πάει στράφι η θερμοδιακοπη? Είναι να βαλω Μαρμαροποδιες τώρα. 

Άκουσα για κόψιμο του μαρμάρου σε 2 κομμάτια και γέμισμα με πολυερουθάνη το κενό ανάμεσα. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω που να κάνω το κενό. 

Άλλη λύση? Να πατήσει το αλουμίνιο σε τακάκια? 

Είτε πρέπει να ξέρεις που θα πατήσει το κούφωμα ή με τακάκια υποθέτω, αλλά μετά θέλει άψογο γέμισμα στο κενό για να μην μπάζει. Γενικότερα θέλει συνεννόηση μαστόρων. :(

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...