Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Και εγώ αυτό σκέφτηκα με το απλοϊκό μου μυαλό, γιαυτό έκανα και την ερώτηση... Δλδ ότι έχω μια επιφάνεια 180x0.50 που είναι μόνο τζάμι. Εαν αλλάξω πχ μόνο αυτό δεν θα έχει ένα αποτέλεσμα καλύτερο από αυτό που έχω τώρα?

Φυσικά και θα έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
16 minutes ago, Silenzio said:

και σε τι πρέπει να πατήσει δηλαδή ? όταν κάνεις μια ανακαίνιση αναγκαστικά θα ακουμπάει στο πάτωμα με το μωσαικό-πλακάκι κλπ και μαρμαροποδιά..εκτός αν δε κατάλαβα κάτι..

Σε κάποιου είδους ψευτοκάσα, από υλικό που δεν είναι "θερμοαγώγιμο". Αλλιώς όπως καταλαβαίνεις αν πατάει πχ σε μαρμαροποδιά το μέσα μέρος του αλουμινένιου κουφώματος, που υποτίθεται ότι "προστατεύει" η θερμοδιακοπή, θα κρυώνει ή θα ζεσταίνεται από το μάρμαρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έχει μαρμαροποδια που σταματάει λίγο μετά το κέντρο της κασας. Το υπόλοιπο πολυουρεθάνη μέχρι την εσωτερική γωνία και στοκαρισμα.

Επισης ο κάτω οδηγός έχει και λάστιχο για την επαφή του με μαρμαροποδια. 

Εκτος εάν έχετε άλλη ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, artist1 είπε

παιδια αυτο με τα τζαμια 4 εποχων; απο 'οτι διαβασα πρεπει να ναι πολύ καλά ετσι δεν ειναι;

 

Αυτό που σε νοιάζει είναι ο συντελεστής θερμοπερατότητας του τζαμιού. Δλδ πόσο διαφεύφει η θερμότητα από το τζάμι. Τα 2 ή 4 εποχών αφορούν το solar factor. Το πόση ζέστh αφήνουν μέσα όταν τα χτυπάει ο ήλιος. Εγώ πχ το χειμώνα θέλω να περνάει περισσότερη ζέστη και το καλοκαίρι έχω τέντες. Άρα θα βάλω "2 εποχών". Με υψηλό solar factor δλδ. Αν δε σε νοιάζει κάτι τέτοιο κοιτάς μόνο να έχεις το χαμηλότερο συντελεστή Ug. Πάντα κιόλας να είναι διαφορετικά τα πάχη των 2 τζαμιών. 4-6, 5-6 κλπ κλπ. Για ηχομόνωση αυτό.

Σε ότι αφορά το θέμα της μαρμαροποδιάς, είναι σχετικό. Σε παλιά σπίτια (ειδικά όπου υπάρχει και μπαλκόνι) έχουμε την τεράστια θερμογέφυρα της προεξοχής της πλάκας οπότε είναι λίγο υπερβολικό. Κάθε μείωση φυσικά του πάχους της θερμογέφυρας είναι προς το καλύτερο. Αλλά φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο εύκολο μετά να έχει υγροποιήσεις στο κάτω μέρος του πλαισίου 🤔 (αντίστοιχα και στις άλλες διαστάσεις). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, artist1 είπε

το θεμα ειναι πως ειναι και αρκετα ακριβός ! πφφφφ ειμαι αναμεσα σε αυτον και σε καποιους αλλους αλλα οι αλλοι δεν ξερω πως θα παρουν τα μετρα και ειπαν πως για να μετρήσουν θελουν λεφτα να μπει η προκαταβολή δηλαδη και πως ξερω πως δεν θα μου σκάσουν με το μετρο του 1 ευρω;

Αυτοί εχουν προσφορα με exalco  albio 109c με θερμοδιακοπη και argon και τζαμια 4 εποχών, ο αλλος ο συστημένος εχει alumil Μ96060 αλλα δε μας ειπε οτι θα ναι 4 εποχων ομως ουτε αναφέρει κατι για θερμοδιακοπή, αλλα γραφει για argon.

 

Δλδ εσυ πιστευεις οτι οσο πιο ακριβο ειναι ενα μετρο,τοσο μεγαλυτερη ακριβεια εχει?Εγω μπορω με ενα μετρο του 1€ απο τα Jumbo να σου βγαλω ακριβως τα μετρα του ανοιγματος σου,αυτο δεν λεει κατι.Το θεμα ειναι να του κοβει του μαστορα ποσο να αφησει ωστε και να παρει το κουφωμα μεσα στο ανοιγμα αλλα και να μην αφησει απο 2 ποντους κενο περιμετρικα.Εκει ειναι η μαγκια.Ειναι μερικοι που και λειζερ ακριβειας να τους δωσεις,δεν ειναι μαγκες στην δουλεια και σου φερνουν κουφωμα που χασκαει πολυ γυρω γυρω.Μην το ψαχνεις,προχωρα και οτι βγει.Οσοι το ψαχνουν πολυ πολυ,συνηθως την πατανε χειροτερα.Φιλικα στο λεω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δλδ εσυ πιστευεις οτι οσο πιο ακριβο ειναι ενα μετρο,τοσο μεγαλυτερη ακριβεια εχει?Εγω μπορω με ενα μετρο του 1€ απο τα Jumbo να σου βγαλω ακριβως τα μετρα του ανοιγματος σου,αυτο δεν λεει κατι.Το θεμα ειναι να του κοβει του μαστορα ποσο να αφησει ωστε και να παρει το κουφωμα μεσα στο ανοιγμα αλλα και να μην αφησει απο 2 ποντους κενο περιμετρικα.Εκει ειναι η μαγκια.Ειναι μερικοι που και λειζερ ακριβειας να τους δωσεις,δεν ειναι μαγκες στην δουλεια και σου φερνουν κουφωμα που χασκαει πολυ γυρω γυρω.Μην το ψαχνεις,προχωρα και οτι βγει.Οσοι το ψαχνουν πολυ πολυ,συνηθως την πατανε χειροτερα.Φιλικα στο λεω.

Θα παω σε αυτον που ξερουμε τελικα! οι αλλοι πολύ τεμπέληδες μου φαίνονται η κυρια στο γραφειο μου πε προφορικά την προσφορα επειδη εχω ηδη παρει πολλές λεει (να μην κουραστει να την φτιαχνει λες και ειναι κατι δυσκολο ε) και την πηρα χθες να μου την στειλει γραπτώς ακόμα περιμένω! Να μετρήσουν δεν μετρησαν εγω τους έστειλα τα μέτρα. Ε αντε και απο εδω. Ενω ο αλλος πέραν απο καλός από ότι ξέρω τουλάχιστον ειναι και άψογος στην συμπεριφορά του. Τους παρακαλάμε να τους πληρώσουμε τους αλλους δεν παμε καλα! 

5 ώρες πριν, christiD είπε

Αυτό που σε νοιάζει είναι ο συντελεστής θερμοπερατότητας του τζαμιού. Δλδ πόσο διαφεύφει η θερμότητα από το τζάμι. Τα 2 ή 4 εποχών αφορούν το solar factor. Το πόση ζέστh αφήνουν μέσα όταν τα χτυπάει ο ήλιος. Εγώ πχ το χειμώνα θέλω να περνάει περισσότερη ζέστη και το καλοκαίρι έχω τέντες. Άρα θα βάλω "2 εποχών". Με υψηλό solar factor δλδ. Αν δε σε νοιάζει κάτι τέτοιο κοιτάς μόνο να έχεις το χαμηλότερο συντελεστή Ug. Πάντα κιόλας να είναι διαφορετικά τα πάχη των 2 τζαμιών. 4-6, 5-6 κλπ κλπ. Για ηχομόνωση αυτό.

Σε ότι αφορά το θέμα της μαρμαροποδιάς, είναι σχετικό. Σε παλιά σπίτια (ειδικά όπου υπάρχει και μπαλκόνι) έχουμε την τεράστια θερμογέφυρα της προεξοχής της πλάκας οπότε είναι λίγο υπερβολικό. Κάθε μείωση φυσικά του πάχους της θερμογέφυρας είναι προς το καλύτερο. Αλλά φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο εύκολο μετά να έχει υγροποιήσεις στο κάτω μέρος του πλαισίου 🤔 (αντίστοιχα και στις άλλες διαστάσεις). 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, σε ευχαριστώ πολύ! Θελουμε να βάλουμε και τέντα, αλλα οκ η τεντα απλά βοηθάει βέβαια. Δηλαδη τα 2 ή 4 εποχών αφορούν μονο όταν χτυπάει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ο ήλιος πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, artist1 είπε

Θα παω σε αυτον που ξερουμε τελικα! οι αλλοι πολύ τεμπέληδες μου φαίνονται η κυρια στο γραφειο μου πε προφορικά την προσφορα επειδη εχω ηδη παρει πολλές λεει (να μην κουραστει να την φτιαχνει λες και ειναι κατι δυσκολο ε) και την πηρα χθες να μου την στειλει γραπτώς ακόμα περιμένω! Να μετρήσουν δεν μετρησαν εγω τους έστειλα τα μέτρα. Ε αντε και απο εδω. Ενω ο αλλος πέραν απο καλός από ότι ξέρω τουλάχιστον ειναι και άψογος στην συμπεριφορά του. Τους παρακαλάμε να τους πληρώσουμε τους αλλους δεν παμε καλα! 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, σε ευχαριστώ πολύ! Θελουμε να βάλουμε και τέντα, αλλα οκ η τεντα απλά βοηθάει βέβαια. Δηλαδη τα 2 ή 4 εποχών αφορούν μονο όταν χτυπάει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ο ήλιος πάνω; 

Εγω τα γραφω. Ειναι λιγοι και πήζουν στη δουλειά δεν εχουν αναγκη καμια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω τα γραφω. Ειναι λιγοι και πήζουν στη δουλειά δεν εχουν αναγκη καμια.

 

Μην νομίζεις πως δεν κοιτάνε πως να σε ψήσουν παντως! Ειχα αναφέρει καποιους άλλους το τι μου κάνανε πριν καποιες βδομάδες. Εγω τους κόβω για τεμπεληδες παντως που κάνουν μπαχαλοδουλειες απλα για να αρπάξουν οσα περισσότερα μπορουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, artist1 είπε

Μην νομίζεις πως δεν κοιτάνε πως να σε ψήσουν παντως! Ειχα αναφέρει καποιους άλλους το τι μου κάνανε πριν καποιες βδομάδες. Εγω τους κόβω για τεμπεληδες παντως που κάνουν μπαχαλοδουλειες απλα για να αρπάξουν οσα περισσότερα μπορουν.

Ναι παίζει και αυτο που λες, εξάλλου αν ειναι κατι δυσκολο το αποφευγουν ή δεν έχει μεγάλο κερδος. Θυμάμαι που ηθελα κατι λιγα κουφωματα και σιτες δηλαδη 1000€ και απεφευγαν. Ο ενας ελεγε επι 2 εβδομαδες οτι θα ερθει και δεν ερχοταν μετα οτι του χαλασε ο υπολογιστης κτλ.

Ενας αλλος θυμωσε και μου ειπε να πάω αλλου να βρω καλύτερα επειδη απο τα 10 κουφώματα του ειπα να βάλουμε τη κεντρικη πορτα αργότερα για να μη χαλάσει απο τις εργασίες (η υπαρχουσα κοπανηθηκε αρκετα απο τις εργασίες) παρότι του ειπα πως θα πληρωσω εξτρα για την εργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι παίζει και αυτο που λες, εξάλλου αν ειναι κατι δυσκολο το αποφευγουν ή δεν έχει μεγάλο κερδος. Θυμάμαι που ηθελα κατι λιγα κουφωματα και σιτες δηλαδη 1000€ και απεφευγαν. Ο ενας ελεγε επι 2 εβδομαδες οτι θα ερθει και δεν ερχοταν μετα οτι του χαλασε ο υπολογιστης κτλ.

Ενας αλλος θυμωσε και μου ειπε να πάω αλλου να βρω καλύτερα επειδη απο τα 10 κουφώματα του ειπα να βάλουμε τη κεντρικη πορτα αργότερα για να μη χαλάσει απο τις εργασίες (η υπαρχουσα κοπανηθηκε αρκετα απο τις εργασίες) παρότι του ειπα πως θα πληρωσω εξτρα για την εργασία.

Με το εξοικονομώ το χουν παραχέσει ειλικρινά, για 2 παραθυρακια και 3μπαλκονόπορτες 5 χιλιαρικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, artist1 είπε

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, σε ευχαριστώ πολύ! Θελουμε να βάλουμε και τέντα, αλλα οκ η τεντα απλά βοηθάει βέβαια. Δηλαδη τα 2 ή 4 εποχών αφορούν μονο όταν χτυπάει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ο ήλιος πάνω; 

Πιο σημαντικό είναι πότε τα χτυπάει ο ήλιος απευθείας.

Π.χ. αν είναι δυτική πλευρά θες 4 εποχών γιατί το καλοκαίρι ο ήλιος τα ψήνει μετά το μεσημέρι και μέχρι να βασιλέψει!

Αν όμως είναι ανατολική ή νότια δεν είναι τόσο πρόβλημα, καθώς ο ήλιος το καλοκαίρι ανεβαίνει ψηλά και οι τέντες κάνουν δουλειά. Ενώ το χειμώνα που είναι χαμηλά, ειδικά στη νότια πλευρά θέλεις να περνάει η ζέστη του ήλιου μέσα στο σπίτι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, christiD είπε

Αυτό που σε νοιάζει είναι ο συντελεστής θερμοπερατότητας του τζαμιού. Δλδ πόσο διαφεύφει η θερμότητα από το τζάμι. Τα 2 ή 4 εποχών αφορούν το solar factor. Το πόση ζέστh αφήνουν μέσα όταν τα χτυπάει ο ήλιος. Εγώ πχ το χειμώνα θέλω να περνάει περισσότερη ζέστη και το καλοκαίρι έχω τέντες. Άρα θα βάλω "2 εποχών". Με υψηλό solar factor δλδ. Αν δε σε νοιάζει κάτι τέτοιο κοιτάς μόνο να έχεις το χαμηλότερο συντελεστή Ug. Πάντα κιόλας να είναι διαφορετικά τα πάχη των 2 τζαμιών. 4-6, 5-6 κλπ κλπ. Για ηχομόνωση αυτό.

Σε ότι αφορά το θέμα της μαρμαροποδιάς, είναι σχετικό. Σε παλιά σπίτια (ειδικά όπου υπάρχει και μπαλκόνι) έχουμε την τεράστια θερμογέφυρα της προεξοχής της πλάκας οπότε είναι λίγο υπερβολικό. Κάθε μείωση φυσικά του πάχους της θερμογέφυρας είναι προς το καλύτερο. Αλλά φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο εύκολο μετά να έχει υγροποιήσεις στο κάτω μέρος του πλαισίου 🤔 (αντίστοιχα και στις άλλες διαστάσεις). 

Εμενα ειναι 4 εποχων και το καλοκαιρι δουλευουν αψογα! Δηλαδη απ εξω ειναι πολυ ζεστα ενω μεσα χλιαρα! Σε θερμοκρασιες εξωτ. 36β και εσωτ. 28β.  Τον χειμωνα ομως δεν δουλευουν ετσι! Δεν υπαρχει δηλαδη μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας! Εξωτ. 5β και εσω. 18β

Τον χειμωνα οταν τα χτυπαει ο ηλιος ζεσταινονται μεσα στο σπιτι τα αντικειμενα ενω το τζαμι απο την μεσα μερια αν το πιασω δεν ειναι ζεστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Πιο σημαντικό είναι πότε τα χτυπάει ο ήλιος απευθείας.

Π.χ. αν είναι δυτική πλευρά θες 4 εποχών γιατί το καλοκαίρι ο ήλιος τα ψήνει μετά το μεσημέρι και μέχρι να βασιλέψει!

Αν όμως είναι ανατολική ή νότια δεν είναι τόσο πρόβλημα, καθώς ο ήλιος το καλοκαίρι ανεβαίνει ψηλά και οι τέντες κάνουν δουλειά. Ενώ το χειμώνα που είναι χαμηλά, ειδικά στη νότια πλευρά θέλεις να περνάει η ζέστη του ήλιου μέσα στο σπίτι!

εμεις το καλοκαιρι εχουμε ηλιο απο τις 12 μεχρι το αργα απογευμα 

ειμαστε στον 1ο οροφο ομως οποτε λογικα οι τεντες θα τον κρύβουν τον ηλιο

πφφφφ δεν ξερωω εχω μπερδευτει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, artist1 είπε

εμεις το καλοκαιρι εχουμε ηλιο απο τις 12 μεχρι το αργα απογευμα 

ειμαστε στον 1ο οροφο ομως οποτε λογικα οι τεντες θα τον κρύβουν τον ηλιο

πφφφφ δεν ξερωω εχω μπερδευτει τωρα

Μην αγχώνεσαι τόσο. Διάλεξε μια καλή σειρά θερμοδιακοπτόμενα χωρίς υπερβολές στα χαρακτηριστικά. Δεν είμαστε και στον Β. Πόλο. 

Όπως σου είπα το πιο σημαντικό είναι τα σωστά μέτρα και η τοποθέτηση. Αν είναι Μάστορας και όχι "μαστοράκι" και κάνει σωστή δουλειά η διαφορά που θα δεις θα είναι τεράστια.

Σε χωριό της Θεσσαλονίκης είναι το πατρικό μου. Μόνο κουφώματα αλλάξαμε πριν 10 χρόνια και η διαφορά ήταν τεράστια και το χειμώνα και το καλοκαίρι, χωρίς να έχουμε βάλει την ακριβότερη σειρά της ΕΤΕΜ. Αλλά τα μέτρα και η τοποθέτηση ήταν άψογα.

Αντίθετα τα κουφώματα της Aluminco που μας πέρασε ένας μα...ας στην Εύβοια σφυρίζουν όταν φυσάει, καθώς και λάθος μέτρα πήρε και κακή τοποθέτηση έκανε! Και αυτό το διαπιστώνεις σε ακραίες καιρικές συνθήκες. Δεν φαίνεται αμέσως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dropbox.com/s/4kyqwyugfscjn6t/prosfora1.png?dl=0

Σε αυτήν την προσφορα εχω καταλήξει εγω, αν πιστεύετε ότι ειναι οκ θα το κανονίσω.

Μου την σπάει που οι αλλοι με την exalco και τα τζαμια 4 εποχων ακομα να στειλουν την προσφορα, γενικα πολύ τεμπελια. Ή εχουν πολύ δουλεια και κανουν προχειροδουλειες.

ενώ ο κύριος με την προσφορά αυτή πέραν από γνωστός ειναι και πολύ ευγενικός, οποτε γιατι να παρακαλάω τους τεμπέληδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...