Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.... Έχω κουφώματα αλουμινίου (διπλά) τα οποία είναι κάποιας ηλικίας (δλδ είναι υποθέτω από τις πρώτες γενιές) και σκέφτομαι μια και δεν υπάρχει το budget για αλλαγή ολόκληρων με καινούργια να αλλάξω μόνο τα τζάμια με τελευταίας γενιάς 4 εποχών θερμομονωτικα. Υπάρχει λογική σε αυτό δλδ θα δω κάποια διαφορά ή είναι πεταμένα λεφτά? 

πεταμενα λεφτα ! απλα και λιτα .. αμα δεν εχουν θερμογεφυρες κτλπ το μονο που θα καταφερεις ειναι περισσοτερες υγροποιησεις .. ασε που το κοστος με το αποτελεσμα που θα παρεις θα ειναι δυσαναλογο πολυ.. οσοι το εχουν κανει και γνωριζω το εχουν μετανιωσει !

9 ώρες πριν, artist1 είπε

Ξερει καποιος με τι τρόπο παίρνουν τα κατασκευαστικά μέτρα;

Ενας κύριος ενω είχε ερθει και ειχε μετρήσει κανονικα και μας έδωσε την προσφορα όταν ξαναμιλήσαμε μου πε πως τα κατασκευαστικά μετρα ειναι άλλα και πως θα ξαναέρθει να μετρήσει αν συμφωνήσουμε.

Ενω ένας άλλος ήρθε απλως με μια μεζούρα και μέτρησε και οταν τον ρώτησα αν θα ξαναερθει να μετρήσει αν κλείσει η συμφωνία είπε όχι ! Τα φώτα σας παρακαλώ !

ισως να τα πηρε στο περιπου ο πρωτος για να βγαλει μια τιμη ..γιατι για να τα παρεις ακριβως και λεπτομερως ειναι χρονοβορο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

πεταμενα λεφτα ! απλα και λιτα .. αμα δεν εχουν θερμογεφυρες κτλπ το μονο που θα καταφερεις ειναι περισσοτερες υγροποιησεις .. ασε που το κοστος με το αποτελεσμα που θα παρεις θα ειναι δυσαναλογο πολυ.. οσοι το εχουν κανει και γνωριζω το εχουν μετανιωσει !

ισως να τα πηρε στο περιπου ο πρωτος για να βγαλει μια τιμη ..γιατι για να τα παρεις ακριβως και λεπτομερως ειναι χρονοβορο !

ο δευτερος που πε πως αυτα ειναι τα τελικα μετρα απλα μέτρησε με ένα μέτρο του 1 ευρω, ετσι τα παίρνουν τα μετρα;

ο πρωτος ειχε ενα αλλο εργαλείο μαζι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, artist1 είπε

ο δευτερος που πε πως αυτα ειναι τα τελικα μετρα απλα μέτρησε με ένα μέτρο του 1 ευρω, ετσι τα παίρνουν τα μετρα;

ο πρωτος ειχε ενα αλλο εργαλείο μαζι του

ειναι καθαρα και στο μαστορα ο αλλος σου λεει λιγο πιο μικρο θα βαλω αφρο τακο θα σκαψω το τοιχο θα το φερω  .. η μεγαλυτερη μαγκια στο κουφωμα ειναι τα σωστα μετρα .. μιλαμε για αλουμινιο ή pvc ?

Επεξ/σία από NikolasdaL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikolasdaL είπε

ειναι καθαρα και στο μαστορα .. η μεγαλυτερη μαγια στο κουφωμα ειναι τα σωστα μετρα .. μιλαμε για αλουμινιο ή pvc ?

για αλουμίνιο μιλάμε!

εμενα αυτο με το μετρο του 1ευρω μου φάνηκε πολύ πρόχειρο, δεν ξερω και πως ξερει τωρα οτι δεν επεσε εξω κατα μισο ή 1 εκατοστο;

ο αλλος ειχε με ένα πράγμα δεν ξερω πως λέγεται και μετραγε με μεγαλη ακρίβεια και ειπε κιολας πως θα ξαναερθει να παρει μετρα κατασκευαστικα, και ξερω και επειδη μας τον συστησαν πως ειναι καλός και αντε τωρα να ξερω αυτος που θα επιλέξω ότι δε θα μου έρθει με κανα μέτρο του σουπερ μαρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, artist1 είπε

για αλουμίνιο μιλάμε!

εμενα αυτο με το μετρο του 1ευρω μου φάνηκε πολύ πρόχειρο, δεν ξερω και πως ξερει τωρα οτι δεν επεσε εξω κατα μισο ή 1 εκατοστο;

ο αλλος ειχε με ένα πράγμα δεν ξερω πως λέγεται και μετραγε με μεγαλη ακρίβεια και ειπε κιολας πως θα ξαναερθει να παρει μετρα κατασκευαστικα, και ξερω και επειδη μας τον συστησαν πως ειναι καλός και αντε τωρα να ξερω αυτος που θα επιλέξω ότι δε θα μου έρθει με κανα μέτρο του σουπερ μαρκετ

το αλουμινιο εχει πιο ζορικη εγκατασταση .. θα πας στο συστημένο  μαστορα που ξέρεις οτι ειναι καλος και ολα τα αλλα ειναι μασαλια .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

το αλουμινιο εχει πιο ζορικη εγκατασταση .. θα πας στο συστημένο  μαστορα που ξέρεις οτι ειναι καλος και ολα τα αλλα ειναι μασαλια .. 

το θεμα ειναι πως ειναι και αρκετα ακριβός ! πφφφφ ειμαι αναμεσα σε αυτον και σε καποιους αλλους αλλα οι αλλοι δεν ξερω πως θα παρουν τα μετρα και ειπαν πως για να μετρήσουν θελουν λεφτα να μπει η προκαταβολή δηλαδη και πως ξερω πως δεν θα μου σκάσουν με το μετρο του 1 ευρω;

Αυτοί εχουν προσφορα με exalco  albio 109c με θερμοδιακοπη και argon και τζαμια 4 εποχών, ο αλλος ο συστημένος εχει alumil Μ96060 αλλα δε μας ειπε οτι θα ναι 4 εποχων ομως ουτε αναφέρει κατι για θερμοδιακοπή, αλλα γραφει για argon.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, artist1 είπε

το θεμα ειναι πως ειναι και αρκετα ακριβός ! πφφφφ ειμαι αναμεσα σε αυτον και σε καποιους αλλους αλλα οι αλλοι δεν ξερω πως θα παρουν τα μετρα και ειπαν πως για να μετρήσουν θελουν λεφτα να μπει η προκαταβολή δηλαδη και πως ξερω πως δεν θα μου σκάσουν με το μετρο του 1 ευρω;

Αυτοί εχουν προσφορα με exalco  albio 109c με θερμοδιακοπη και argon και τζαμια 4 εποχών, ο αλλος ο συστημένος εχει alumil Μ96060 αλλα δε μας ειπε οτι θα ναι 4 εποχων ομως ουτε αναφέρει κατι για θερμοδιακοπή, αλλα γραφει για argon.

 

Μπαίνεις στα σάιτ των εταιριών και βλέπεις τα χαρακτηριστικά των κουφωμάτων που σου πρότειναν.

Υπόψη ότι ο μάστορας είναι το πιο σημαντικό! Αν πάρει λάθος μέτρα και προσπαθεί να τα προσαρμόσει με πολυουρεθάνη ή στο κλείσιμο απέχουν μεταξύ τους, τα πιο ακριβά και πιο θερμομονωτικά να βάλεις θα έχεις απώλειες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως επίσης αν πάρει τα "σωστά" μέτρα και πατήσει πάνω σε μάρμαροποδιά/τούβλο/τσιμέντο, πάει στράφι η θερμοδιακοπή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Όπως επίσης αν πάρει τα "σωστά" μέτρα και πατήσει πάνω σε μάρμαροποδιά/τούβλο/τσιμέντο, πάει στράφι η θερμοδιακοπή. 

οταν λες να πατήσει πάνω τι εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όπως επίσης αν πάρει τα "σωστά" μέτρα και πατήσει πάνω σε μάρμαροποδιά/τούβλο/τσιμέντο, πάει στράφι η θερμοδιακοπή. 

πονεμενη ιστορια 😄

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 4ων εποχών;;; Η St Gobain έχει 10 είδη...ποιο; Τα βαφτίζουν όλα "4 εποχών" και τάχα, δίνουν προσφορά...

Στην άλλη ερώτηση αν δεν υπάρχει η οικονομική άνεση, φυσικά και ΑΞΙΖΕΙ η αλλαγή μόνο των τζαμιών, αν μπαίνουν φυσικά και με τον σωστό αποστάτη. Αρκεί μόνο κάποιος να σκεφτεί, τι ποσοστό ανοίγματος καλύπτει το τζάμι, και τι καλύπτει το κούφωμα. Ότι θα έχει θερμογέφυρα ναι θα έχει, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα από τώρα ειδικά όσον αφορά την ηλιακή ακτινοβολία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό σκέφτηκα με το απλοϊκό μου μυαλό, γιαυτό έκανα και την ερώτηση... Δλδ ότι έχω μια επιφάνεια 180x0.50 που είναι μόνο τζάμι. Εαν αλλάξω πχ μόνο αυτό δεν θα έχει ένα αποτέλεσμα καλύτερο από αυτό που έχω τώρα? 

Δεν διαφωνώ ότι θα ήταν καλύτερο όλο απλώς λέω εαν θα επιτύχω κάτι το οποίο να αξίζει όντως. (και πάλι συγκριτικά μιλάμε δεν αμφισβητώ ότι θα είναι καλύτερο όλο το κούφωμα.). Αλλά πχ να δώσω ένα παράδειγμα εαν για ένα καινούργιο κούφωμα θέλω 800 ευρώ και για μια αλλαγή τζαμιών θέλω 300 ευρώ και με την αλλαγή πετύχω ένα αποτέλεσμα 50-60% τουλάχιστον για εμένα είμαι ικανοποιημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Όπως επίσης αν πάρει τα "σωστά" μέτρα και πατήσει πάνω σε μάρμαροποδιά/τούβλο/τσιμέντο, πάει στράφι η θερμοδιακοπή. 

και σε τι πρέπει να πατήσει δηλαδή ? όταν κάνεις μια ανακαίνιση αναγκαστικά θα ακουμπάει στο πάτωμα με το μωσαικό-πλακάκι κλπ και μαρμαροποδιά..εκτός αν δε κατάλαβα κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...