Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/3/2021 στις 1:33 ΠΜ, NikolasdaL είπε

Επανήλθα για αυτούς που ενδιαφέρονται για συνθετικό κούφωμα  έβαλα το salamander blue evolution 92 3πλο ενεργειακό τζάμι με 3πλο λάστιχο και συνολικο μαζι με τα τζαμια Uf= 1

 

1616628561444941463218576088702.jpg

16166286230333541063129415712843.jpg

1616628683115624569888021706769.jpg

1616628762942774364374832348127.jpg

Και μηχανισμό winkhaus πολυ ευχαριστημένος !

Να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις τι διαφορά έχει με την σειρά ad,και αν επιτρέπεται για πιο λόγο επέλεξες αυτήν την σειρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, georgexx είπε

Να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις τι διαφορά έχει με την σειρά ad,και αν επιτρέπεται για πιο λόγο επέλεξες αυτήν την σειρά

Επελεξα αυτη τη σειρα γιατι θεωρειτε το καλυτερο προφιλ της συγκεκριμενης εταιριας .. για το κλιμα μας ειναι υπερβολικο ισως αλλα η διαφορα ηταν μικρη οικονομικα οποτε προτιμησα να βαλω στο σπιτι μου αυτη .. στο σπιτι που το νοικιαζω εβαλα τα 73ad brugmman  και μπορω να πω πως ειμαι 100% ευχαριστημενος ! Υπαρχει και η ενδιαμεση σειρα το 76SL που ειναι η χρηση τομη !

Επεξ/σία από NikolasdaL
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω τα "εργολαβικά" συρόμενα κουφώματα αλουμινίου, χωρίς θερμοδιακοπή, του διαμερίσματός μου. Λέω να πάω σε pvc Kommerling συρόμενα και πάλι λόγο χώρου. Τα απλά συρόμενα δεν έχουν λάστιχα περιμετρικά. Τα ανασυρόμενα ή τα τύπου vw έχουν λάστιχα όπως τα ανοιγόμενα η και αυτά έχουν βουρτσάκι;
Ποια από τα δύο έχουν καλύτερο συντελεστή θερμομόνωσης; ρωτάω εδώ πριν πάω για προσφορές ώστε να γνωρίζω κάποια πράγματα. Μένω στην Βόρειο Ελλάδα. Και τέλος ποια σειρά προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2021 στις 9:21 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Νομιζω οτι ειμαι σαφεστατος! Αν καποιος αντι για 4000ευρω θελει να πληρωσει 8000ευρω για κουφωματα αλλα τον αλλον χρονο εχει λέφτα να κανει και θερμομονωση σε προβληματικους τοιχους τοτε ας βαλει με τα 8000ευρω!  

Κοσμος χωρις να γνωριζει επειδη τους ειπε καποιος ή διαβασαν σε ενα φορουμ βαλε καλα κουφωματα και θα σωθεις την πατησαν γιατι εδωσαν πολλα λεφτα διχως να εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα που πιστευαν!!!

Συνηθως μετα απο αυτο, τους ποναει που δαπανησαν τοσο χρημα μονο για κουφωματα και δεν συνεχιζουν να φτιαξουν τις υπολοιπες απωλειες!!! 

Αν εχω καλη μονωση στους τοιχους με αλουμινιο ψυχρο/διπλο τζαμι ειμαι σκαλια πανω απο αυτον που εχει αμονωτους τοιχους με το καλυτερο κουφωμα!!! 

 

 

Δηλαδη σε μονη μπαλκονοπορτα συρομενη χωνευτη ποσο σε ψυχρο και ποσο με θερμοδιακοπη?

Εντωμεταξυ υπαρχουν θερμοδιακοπες και θερμοδιακοπες!  Στην τελικη θα το πληρωσεις πιο ακριβα και παλι δεν θα εχεις τον συντελεστη των συνθετικων!!!

Έχω την εντύπωση ότι αν κάνεις μόνωση τοίχο & ταράτσα με ψυχρά κουφώματα θα έχεις υγροποίηση. Οποτε δν ειναι κ οτι καλυτερο να κανεις κατι τετοιο φυσικα θα πρεπει να συμβουλευτει μηχανικο οποιος το σκεφτεται.

Επεξ/σία από ma3stros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Έχω την εντύπωση ότι αν κάνεις μόνωση τοίχο & ταράτσα με ψυχρά κουφώματα θα έχεις υγροποίηση. Οποτε δν ειναι κ οτι καλυτερο να κανεις κατι τετοιο φυσικα θα πρεπει να συμβουλευτει μηχανικο οποιος το σκεφτεται.

Που στους τοιχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στο πλαίσιο των κουφωμάτων και στο τζάμι υποθέτω ότι εννοεί.

Στο προφιλ του αλουμινιου ειναι λογικο λογω διαφορα θερμοκρασιας και παλι αυτο το φαινομενο θα το βλεπεις σε αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες μιλαω για Αθηνα! Εγω δεν ειπα καπου οτι δεν αξιζει η θερμοδιακοπη.. Ειναι ομως η ουρα των απωλειων ενος παραθυρου αφου την μεγαλυτερη επιφανεια καλυπτει ο υαλοπινακας! Και σε αυτο το σημειο στεκομαι οτι αν η οικοδομη δεν εχει καποια στοιχειωδη μονωση δεν θα κανει την διαφορα η θερμοδιακοπη!!!  Απλα δεν πρεπει να λεμε στον αλλον βαλε το ταδε κουφωματα και θα δεις τοση διαφορα.. γιατι το καθε σπιτι εχει τις δικες του απωλειες..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Στο πλαίσιο των κουφωμάτων και στο τζάμι υποθέτω ότι εννοεί.

Ναι ακριβώς. Δεν το διευκρίνισα.

47 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Στο προφιλ του αλουμινιου ειναι λογικο λογω διαφορα θερμοκρασιας και παλι αυτο το φαινομενο θα το βλεπεις σε αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες μιλαω για Αθηνα! Εγω δεν ειπα καπου οτι δεν αξιζει η θερμοδιακοπη.. Ειναι ομως η ουρα των απωλειων ενος παραθυρου αφου την μεγαλυτερη επιφανεια καλυπτει ο υαλοπινακας! Και σε αυτο το σημειο στεκομαι οτι αν η οικοδομη δεν εχει καποια στοιχειωδη μονωση δεν θα κανει την διαφορα η θερμοδιακοπη!!!  Απλα δεν πρεπει να λεμε στον αλλον βαλε το ταδε κουφωματα και θα δεις τοση διαφορα.. γιατι το καθε σπιτι εχει τις δικες του απωλειες..!

 

ακομα και στην αθηνα έχει καποιες μερες (αρκετες) χαμηλη θερμοκρασια, οπότε θα έχεις σιγουρα το φαινόμενο. Συμφωνώ οτι τις λιγότερες απώλειες θα τις έχεις απο τα κουφωματα, αυτο όμως δεν σημαίνει οτι ειναι κατι π μπορείς να αποφυγεις στην ενεργειακη αναβάθμιση του κτηριου.

 

Επεξ/σία από ma3stros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ma3stros είπε

Ναι ακριβώς. Δεν το διευκρίνισα.

ακομα και στην αθηνα έχει καποιες μερες (αρκετες) χαμηλη θερμοκρασια, οπότε θα έχεις σιγουρα το φαινόμενο. Συμφωνώ οτι τις λιγότερες απώλειες θα τις έχεις απο τα κουφωματα, αυτο όμως δεν σημαίνει οτι ειναι κατι π μπορείς να αποφυγεις στην ενεργειακη αναβάθμιση του κτηριου.

 

Εγω ειμαι της αποψης αν καποιος μενει σε παλια οικοδομη και τα οικονομικα του ειναι ''προβληματικα'' να βαλει κουφωματα συνθετικα ή αν δεν τα προτιμαει ας βαλει ψυχρα και να κανει και μια εσωτερικη μονωση στους τοιχους αν οχι σε ολους σε αυτους με τις περισσοτερες απωλειες! 

Ακομα και με ενα τετοιο θα δει διαφορα:

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 2:37 ΜΜ, artist1 είπε

Για την exalco ALBIO 109C ξερεις κανεις αν ειναι καλή σειρα; 

Aναμεσα σε exalco και alumil, europa τι θα προτιμούσατε;

Θα πήγαινα σε alumil

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2021 at 00:24, kostakiss said:

για πορτα εξωτερικου χωρου(αποθηκη),σε μπαλκονι που δεν ειναι φουλ εκτεθειμένη στον ηλιο , τι υλικο να επιλεξω?

καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος με τι τρόπο παίρνουν τα κατασκευαστικά μέτρα;

Ενας κύριος ενω είχε ερθει και ειχε μετρήσει κανονικα και μας έδωσε την προσφορα όταν ξαναμιλήσαμε μου πε πως τα κατασκευαστικά μετρα ειναι άλλα και πως θα ξαναέρθει να μετρήσει αν συμφωνήσουμε.

Ενω ένας άλλος ήρθε απλως με μια μεζούρα και μέτρησε και οταν τον ρώτησα αν θα ξαναερθει να μετρήσει αν κλείσει η συμφωνία είπε όχι ! Τα φώτα σας παρακαλώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.... Έχω κουφώματα αλουμινίου (διπλά) τα οποία είναι κάποιας ηλικίας (δλδ είναι υποθέτω από τις πρώτες γενιές) και σκέφτομαι μια και δεν υπάρχει το budget για αλλαγή ολόκληρων με καινούργια να αλλάξω μόνο τα τζάμια με τελευταίας γενιάς 4 εποχών θερμομονωτικα. Υπάρχει λογική σε αυτό δλδ θα δω κάποια διαφορά ή είναι πεταμένα λεφτά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...