Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Για να καταλαβω μια μονη μπαλκονοπορτα συρομενη χωνευτη σε ψυχρο εχει μονο 380ευρω!??? Μονη ειναι 1.40*2.20.  Δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες!!!

Οντως πολυ φτηνη ειναι.Εγω για 2 μπαλκονοπορτες Europa ανοιγομενες διπλες,με διπλο ενεργειακο τζαμι,θερμοδιακοπη και ρολο με επενδυση στο κουτι συν μια κεντρικη εισοδο με πληρωσα 2500€.Αρα υπολογιζω γυρω στα 800€ η μπαλκονοπορτα,133Χ235

Εχω κολλητο αλουμινα και απ οτι μου εχει πει η διαφορα θερμοδιακοπη και μη δεν ειναι και πολυ μεγαλη,παιζουν ρολο χιλιαδυο πραγματα βεβαια αλλα χοντρικα στα 150-200€ το κομματι.Αν εχει καποιος 6-7 ανοιγματα,δεν νομιζω οτι το να πας απο τα 6000€ στα 7.500€ ειναι και μεγαλο θεμα.Μια φορα τα δινεις.Επισης το τι αποτελεσμα θα παρεις στο τελος παλι εξαρταται απο πολλα πραγματα.Δεν νομιζω οτι τα νουμερα που δινουν οι κατασκευαστες ειναι πανακεια,ενδεικτικα ειναι αυτα.Παντως εγω σε μονοκατοικια 130τμ με μονωση στο ταβανι αλλα χωρις μονωση σε τοιχους.ειδα τεραστια διαφορα με την αλλαγη των κουφωματων.Ειλικρινα δεν το περιμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Για να καταλαβω μια μονη μπαλκονοπορτα συρομενη χωνευτη σε ψυχρο εχει μονο 380ευρω!??? Μονη ειναι 1.40*2.20.  Δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες!!!

Τι να κάνω εγώ. Τόσο τη βγάζει στο site. 380 ευρώ. Χωρίς τοποθέτηση χωρίς ρολά χωρίς παντζούρια. Τη θερμοδιακοπή του κουφώματος τζαμιού κοιτάζω. Της exal είναι το site. 

 

3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν νομιζω οτι τα νουμερα που δινουν οι κατασκευαστες ειναι πανακεια,ενδεικτικα ειναι αυτα.Παντως εγω σε μονοκατοικια 130τμ με μονωση στο ταβανι αλλα χωρις μονωση σε τοιχους.ειδα τεραστια διαφορα με την αλλαγη των κουφωματων.Ειλικρινα δεν το περιμενα.

Οι διαφορές που μπορεί κάποιος να δει από κάποια μόνωση, δλδ αλλαγή της θερμοπερατότητας είναι μετρήσιμη. Αλλά αν είχες ας πούμε τα κλασικά παλιά κουφώματα καθόσουν δίπλα και πάγωνες. Νιώθεις ψυχρά ρεύματα! Και φυσικά άλλο το ψυχρό κούφωμα με ενεργειακό τζάμι και άλλο το παλιό με μονό τζάμι. Ακόμα και το απλό διπλό τζάμι είναι πολύ πίσω.

 

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Επίσης χωνευτό συρόμενο με εξωτερική θερμομόνωση = fail. 😛

Έτσι. Αυτό είπα κιόλας στο προηγούμενο ποστ. Δεν το αναγνωρίζει και ο κενακ σα μόνωση. Μερικώς μπορεί να δουλέψει, σε περίπτωση που είναι μόνο το τζάμι χωνευτό αλλά είναι πεταμένα λεφτά σε κάθε περίπτωση!

 

5 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Που εχεις βρει μαστορα να βαζει μονωση με 20 το m² να το στειλεις και σε μενα ; 😅

Απο που εισαι ; 

 

5 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Που εχεις βρει μαστορα να βαζει μονωση με 20 το m² να το στειλεις και σε μενα ; 😅

Απο που εισαι ; 

Μάλλον είπα λαλακία ε? Σόρρυ. Αθήνα είμαι. Απλά ότι θυμόμουν από κάτι διαφημίσεις. "Μονώσεις από 20 ευρώ το μ2!" :p Είναι παραπάνω, έχεις δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, christiD είπε

!

 

 

Μάλλον είπα λαλακία ε? Σόρρυ. Αθήνα είμαι. Απλά ότι θυμόμουν από κάτι διαφημίσεις. "Μονώσεις από 20 ευρώ το μ2!" :p Είναι παραπάνω, έχεις δίκιο.

Κατω απο 30+ φπα δε βρισκεις .. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, christiD είπε

Τι να κάνω εγώ. Τόσο τη βγάζει στο site. 380 ευρώ. Χωρίς τοποθέτηση χωρίς ρολά χωρίς παντζούρια. Τη θερμοδιακοπή του κουφώματος τζαμιού κοιτάζω. Της exal είναι το site. 

 

 

Ενταξει τωρα μην παιζουμε..!  Εγω μεχρι πρότινος ηξερα μονη συρομενη χωνευτη σε ψυχρο/ενεργειακο 4αρων, με 2 σημεια κλειδωματος,παντζουρι μεταλλικο,χρωμα λευκο ή καφε, αποξήλωση παλιου στα 600ευρω η καλυτερη τιμη!!! Και το ιδιο εφτανε μεχρι και 780ευρω!!!  Σε θερμοδιακοπη απο 850ε και πανω!!!  

Αν εχει παρει αλλος τιμες τωρα κοντα ας μας πει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ενταξει τωρα μην παιζουμε..!  Εγω μεχρι πρότινος ηξερα μονη συρομενη χωνευτη σε ψυχρο/ενεργειακο 4αρων, με 2 σημεια κλειδωματος,παντζουρι μεταλλικο,χρωμα λευκο ή καφε, αποξήλωση παλιου στα 600ευρω η καλυτερη τιμη!!! Και το ιδιο εφτανε μεχρι και 780ευρω!!!  Σε θερμοδιακοπη απο 850ε και πανω!!!  

Αν εχει παρει αλλος τιμες τωρα κοντα ας μας πει! 

Οι τιμες που συγκρινετε ειναι ιδιες ο ενας μιλαει χωρις τοποθετηση χωρις πατζουρι χωρις σιτα στα 380 και ο αλλος λεει στα 600 κομπλε .. το ιδιο λετε 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Οι τιμες που συγκρινετε ειναι ιδιες ο ενας μιλαει χωρις τοποθετηση χωρις πατζουρι χωρις σιτα στα 380 και ο αλλος λεει στα 600 κομπλε .. το ιδιο λετε 😜

Δηλαδη αν παμε σε 10 αλουμιναδες και παρουμε προσφορες για το συγκεκριμενο κουφωμα που αναφερω θα μας πουν στο μεσο ορο 600ευρω??? Γιατι τοτε στα 600ευρω ενας μονο μου ειχε πει! Ολοι ζηταγαν απο 700 και πανω!  Επεσαν οι τιμες απο τοτε που κοιταζα??? Περιπου πριν  5 χρονια πισω ειχα παρει αυτες τις προσφορες..! Και ειχα κανει καλη ερευνα.. Ειχα ρωτησει πολλους!!! Α τοτε σε ετεμ!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη αν παμε σε 10 αλουμιναδες και παρουμε προσφορες για το συγκεκριμενο κουφωμα που αναφερω θα μας πουν στο μεσο ορο 600ευρω??? Γιατι τοτε στα 600ευρω ενας μονο μου ειχε πει! Ολοι ζηταγαν απο 700 και πανω!  Επεσαν οι τιμες απο τοτε που κοιταζα??? Περιπου πριν  5 χρονια πισω ειχα παρει αυτες τις προσφορες..! Και ειχα κανει καλη ερευνα.. Ειχα ρωτησει πολλους!!! Α τοτε σε ετεμ!

Αλλο πριν 5 χρονια αλλο τωρα .. ο κοσμος ξυπνησε και το πιο σημαντικο , το συνθετικο (pvc) εχει φτασει σε απιστευτη ποιοτητα  .. βεβαια εχει να κανει και με το που βρισκεσαι απο ποιον παιρνεις τη προσφορα σαφως αμα βαλεις περισσότερα θα εχεις και καλυτερη τιμη στα περαστικα .. η τιμη που ζηταν τα μαστορια πολλες φορες εχει να κανει στο πως θα τους πετυχεις απο αποψη δουλειας ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 9:21 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Νομιζω οτι ειμαι σαφεστατος! Αν καποιος αντι για 4000ευρω θελει να πληρωσει 8000ευρω για κουφωματα αλλα τον αλλον χρονο εχει λέφτα να κανει και θερμομονωση σε προβληματικους τοιχους τοτε ας βαλει με τα 8000ευρω!  

Κοσμος χωρις να γνωριζει επειδη τους ειπε καποιος ή διαβασαν σε ενα φορουμ βαλε καλα κουφωματα και θα σωθεις την πατησαν γιατι εδωσαν πολλα λεφτα διχως να εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα που πιστευαν!!!

Συνηθως μετα απο αυτο, τους ποναει που δαπανησαν τοσο χρημα μονο για κουφωματα και δεν συνεχιζουν να φτιαξουν τις υπολοιπες απωλειες!!! 

Αν εχω καλη μονωση στους τοιχους με αλουμινιο ψυχρο/διπλο τζαμι ειμαι σκαλια πανω απο αυτον που εχει αμονωτους τοιχους με το καλυτερο κουφωμα!!! 

 

 

Δηλαδη σε μονη μπαλκονοπορτα συρομενη χωνευτη ποσο σε ψυχρο και ποσο με θερμοδιακοπη?

Εντωμεταξυ υπαρχουν θερμοδιακοπες και θερμοδιακοπες!  Στην τελικη θα το πληρωσεις πιο ακριβα και παλι δεν θα εχεις τον συντελεστη των συνθετικων!!!

Προσωπικά μιας και σε κάθε σπιτι/γραφέιο/χωρο που  πάω παρατηρω διαφορα τεχνικά πραγματα τα περισσότερα κουφωματα ακομα και με θερμοδιακοπη μπάζουν αέρα τριγυρω πολλες φορές υποθετω λογω κακής τοποθέτησης ή κατασκευης. Και βλεπεις ωραιο χοντρο προφιλ και στο πλαι να φυσαει αερας. Οπότε πιστεύω δεν έχει κανενα νοημα αν έχεις αέρα να μπαίνει να λεμε για μικροδιαφορές.  

Στις 28/3/2021 στις 6:30 ΜΜ, Thresh είπε

Επίσης χωνευτό συρόμενο με εξωτερική θερμομόνωση = fail. 😛

Γενικα οι ανθρωποι της οικοδομής τα θεωρουν τα καλύτερα όμως. Ειχα πει σε εναν μαστορα επειδη μου ξέφυγε οτι σκέφτομαι να τα αλλάξω σε άλλου τυπου για να μη μπάζουν και με πήραν στο ψιλο ολοι. 

Το πλεονεκτημα ειναι πως ειναι πρακτικά σε χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 7:57 ΜΜ, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να σας ρωτήσω για τη σειρά 225 της Exalco τι γνώμες έχετε.

Πρόκειται για αλλαγή κουφωμάτων για οροφοδιαμέρισμα 128τμ και πήρα μια προσφορά που έχει ως εξής:

1. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 2,75, Ύψος 2,17
2. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,25, Ύψος 2,15
3. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ. ALBIO 125C Πλάτος 1,17, Ύψος 0,94
4. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΕΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΣΙΤΑ EXALCO 225 Πλάτος 2,80, Ύψος 1,10
5. ΜΟΝΟΦΥΛΛΗ ΠΟΡΤΑ ALBIO 125C Πλάτος 0,80, Ύψος 2,12
6. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,63 Ύψος 1,05
7. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,64 Ύψος 1,05
8. ΜΟΝ.ΧΩΝΕΥΤΟ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,24, Ύψος 2,22
9. ΜΟΝ.ΧΩΝΕΥΤΟ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,24, Ύψος 2,22
10. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓ.-ΑΝΑΚΛΙΝ ALBIO 125C Πλάτος 1,06, Ύψος 1,07
11. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ. ALBIO 125C Πλάτος 0,62, Ύψος 0,75
12. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,62 Ύψος 0,75
13. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,25, Ύψος 2,14

Σύνολο 8.666 ευρώ με ΦΠΑ και εγκατάσταση.

Θεωρείτε καλή την προσφορά; Να κοιτάξω και σε άλλες εταιρείες;
 

 Έχει κάποιος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Αλλο πριν 5 χρονια αλλο τωρα .. ο κοσμος ξυπνησε και το πιο σημαντικο , το συνθετικο (pvc) εχει φτασει σε απιστευτη ποιοτητα  .. βεβαια εχει να κανει και με το που βρισκεσαι απο ποιον παιρνεις τη προσφορα σαφως αμα βαλεις περισσότερα θα εχεις και καλυτερη τιμη στα περαστικα .. η τιμη που ζηταν τα μαστορια πολλες φορες εχει να κανει στο πως θα τους πετυχεις απο αποψη δουλειας ! 

Φιλε τοτε ειχα παρει και απο τα δυτικα προαστια που εχουν καλυτερες τιμες.. και ολοι μου ελεγαν τις ιδιες τιμες!

2 λεπτά πριν, john1987 είπε

 Έχει κάποιος άποψη;

Πιο πολυ ακρη θα βγαλεις αν ξερει καποιος να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα με καλε τιμες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Γενικα οι ανθρωποι της οικοδομής τα θεωρουν τα καλύτερα όμως. Ειχα πει σε εναν μαστορα επειδη μου ξέφυγε οτι σκέφτομαι να τα αλλάξω σε άλλου τυπου για να μη μπάζουν και με πήραν στο ψιλο ολοι. 

Το πλεονεκτημα ειναι πως ειναι πρακτικά σε χώρο.

Και ταξιτζήδες λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα οι ανθρωποι της οικοδομής τα θεωρουν τα καλύτερα όμως. Ειχα πει σε εναν μαστορα επειδη μου ξέφυγε οτι σκέφτομαι να τα αλλάξω σε άλλου τυπου για να μη μπάζουν και με πήραν στο ψιλο ολοι. 

Το πλεονεκτημα ειναι πως ειναι πρακτικά σε χώρο.

Το μόνο τους πλεονέκτημα είναι αυτό... Κατά τ'άλλα ακόμα και ανασηκώμενα να βάλεις, πάλι θα μπάζουν απ'την άκρη που έχουν βουρτσάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

Ειμαι σε φαση αλλαγής κουφωμάτων και έχω μαζέψει τις προσφορές μου,

Αν εχετε εικόνα για αυτον τον μάστορα γιατι ειναι αυτος που μέχρι τώρα μου εχει κανει την καλυτερη προσφορα.

 

παρακαλω αν ειναι θεμα δυσφήμισης ή διαφήμισης σε προσωπικο μνμ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasdimos είπε

Καλησπέρα παιδια,

Ειμαι σε φαση αλλαγής κουφωμάτων και έχω μαζέψει τις προσφορές μου,

Αν εχετε εικόνα για αυτον τον μάστορα γιατι ειναι αυτος που μέχρι τώρα μου εχει κανει την καλυτερη προσφορα.

www.exal.gr

παρακαλω αν ειναι θεμα δυσφήμισης ή διαφήμισης σε προσωπικο μνμ! 

Σε τι μαρκα? Αλουμινιο ή pvc?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...