Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/3/2021 στις 1:14 ΜΜ, valkyrion84 είπε

Καλημέρα 

Επανέρχομαι με νέα προσφορά από alumil 

S560 smartia σε διαστάσεις 1.25 χ. 2.10 τρεις μπαλκονόπορτες με uw 1,55 και μια μπαλκονόπορτα 1.45 χ 2.10 uw 1.48

Τριπλοι υαλοπίνακες τα  2 ενεργειακά από αυτά 

Πέρασμενα όλα 4900€

Αν τα έχεις βάλει κανείς ακούω γνώμες 

επισης πήρα και προσφορά από s350 αλλά μικρή διαφορά 

 

Μια χαρά είναι η 560 είναι πολύ καλή σειρά. Κι εγώ αυτήν θα βάλω στα 2 μεγάλα ανοίγματα που έχω, και στα υπόλοιπα την 350. Αν θες κάτι ξεχωριστό γιατί δίνεις τόσα λεφτά για κουφώματα-τζάμια και πόσο μάλλον τριπλά, πες του ο αποστάτης να είναι ο πλαστικός-θερμοδιακοπτόμενος και όχι ο μεταλλικός! Είναι κρίμα να πληρώνουμε θερμοδιακοπές από τα αλουμίνια, και να χαλάει την θερμοδιακοπή, ο αποστάτης στα τζάμια!

https://saint-gobain.gr/el/articles/swisspacero-thermomonotikos-apostatis-diplis-yalosis-tis-saint-gobain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μια χαρά είναι η 560 είναι πολύ καλή σειρά. Κι εγώ αυτήν θα βάλω στα 2 μεγάλα ανοίγματα που έχω, και στα υπόλοιπα την 350. Αν θες κάτι ξεχωριστό γιατί δίνεις τόσα λεφτά για κουφώματα-τζάμια και πόσο μάλλον τριπλά, πες του ο αποστάτης να είναι ο πλαστικός-θερμοδιακοπτόμενος και όχι ο μεταλλικός! Είναι κρίμα να πληρώνουμε θερμοδιακοπές από τα αλουμίνια, και να χαλάει την θερμοδιακοπή, ο αποστάτης στα τζάμια!

https://saint-gobain.gr/el/articles/swisspacero-thermomonotikos-apostatis-diplis-yalosis-tis-saint-gobain

θα παθεις πλακα αλλα δες τι παραδοξο  συμβαινει.

για 350 πηγαινα στα 4400ε  αλλα για ενα περιεργο λογο μου δινει την 560 με διαφορα 600ε με τριπλα τζαμια  οποτε λεω να βαλω την 560 γιατι ειναι πολυ πιο καλη και  γιατι μου ανεφερε οτι οι ενωσεις στην 560 γινονται με καρφωμα ενω στην 350 ειναι με βιδες οποτε με παροδο χρονου και πολυχρησια εχουμε απωλειες .επισης μου ανεφερε για ενα μονωτικο υλικο αναμεσα στους θαλαμους των 560. αλλος τα ιδια κουφωματα μου εδωσε τιμη στα 7000ε. παραυτα να γινει παρασπονδια δε νομιζω γιατι ειναι μεγαλο γνωστο εργοστασιο που ασχολειται με κουφωμα απο το 1992

θα τον ρωτησω και τον αποστατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

θα παθεις πλακα αλλα δες τι παραδοξο  συμβαινει.

για 350 πηγαινα στα 4400ε  αλλα για ενα περιεργο λογο μου δινει την 560 με διαφορα 600ε με τριπλα τζαμια  οποτε λεω να βαλω την 560 γιατι ειναι πολυ πιο καλη και  γιατι μου ανεφερε οτι οι ενωσεις στην 560 γινονται με καρφωμα ενω στην 350 ειναι με βιδες οποτε με παροδο χρονου και πολυχρησια εχουμε απωλειες .επισης μου ανεφερε για ενα μονωτικο υλικο αναμεσα στους θαλαμους των 560. αλλος τα ιδια κουφωματα μου εδωσε τιμη στα 7000ε. παραυτα να γινει παρασπονδια δε νομιζω γιατι ειναι μεγαλο γνωστο εργοστασιο που ασχολειται με κουφωμα απο το 1992

θα τον ρωτησω και τον αποστατη

Ο αποστάτης είναι ξεφτίλα φαντάσου εμένα σε 45m2 τζάμια ο τζαμάς μου είπε ~+200€ από τον απλό, και αξίζει φουλ, σκέψου ότι θα έχεις θερμοδιακοπή στο κούφωμα και θα την χαλάς στην κόλληση του τζαμιού, δεν λέει!
Η σειρά 560, μια χαρά σου έκατσε! Μπορεί να είχε καμία ακύρωση και να του έμεναν περίσσεια οι βέργες, γι' αυτό!
Ρολλά-πατζούρια σίτες βάζεις; Είναι πολύ καλή η τιμή που σου έχει κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ο αποστάτης είναι ξεφτίλα φαντάσου εμένα σε 45m2 τζάμια ο τζαμάς μου είπε ~+200€ από τον απλό, και αξίζει φουλ, σκέψου ότι θα έχεις θερμοδιακοπή στο κούφωμα και θα την χαλάς στην κόλληση του τζαμιού, δεν λέει!
Η σειρά 560, μια χαρά σου έκατσε! Μπορεί να είχε καμία ακύρωση και να του έμεναν περίσσεια οι βέργες, γι' αυτό!
Ρολλά-πατζούρια σίτες βάζεις; Είναι πολύ καλή η τιμή που σου έχει κάνει!

ναι βαζω και αυτα. κουφωμα σιτα παντζουρι

στην τιμη ειναι και αυτα.

και μενα στην αρχη περιεργο μου φανηκε η τιμη αλλα τον πηρα τηλ και το επιβεβαιωσα

τι να πω.

απο εκει και περα μου απαντησε ηδη για τον αποστατη

θα βαλει αλουμινιου σωληνωτο

αλλα δες τι με απανταει  ομως

''εννοεις  για να βιδωσουμε τον οδηγο πανω λογω θερμομονωσης?''μεταλλικο λεει το βαζω εγω και πλαστικο δε μπορει να κρατησει το βαρος''

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

ναι βαζω και αυτα. κουφωμα σιτα παντζουρι

στην τιμη ειναι και αυτα.

και μενα στην αρχη περιεργο μου φανηκε η τιμη αλλα τον πηρα τηλ και το επιβεβαιωσα

τι να πω.

απο εκει και περα μου απαντησε ηδη για τον αποστατη

θα βαλει αλουμινιου σωληνωτο

αλλα δες τι με απανταει  ομως

''εννοεις  για να βιδωσουμε τον οδηγο πανω λογω θερμομονωσης?''μεταλλικο λεει το βαζω εγω και πλαστικο δε μπορει να κρατησει το βαρος''

 

 

Δεν ξέρω γιατί λέει ότι δεν μπορεί να κρατήσει ο πλαστικός το βάρος...θέλει να μας πει ότι σε αυτά τα τεράστια ανοίγματα:
https://en.swisspacer.com/case-studies/case-study/europassive®-6-gambsheim-fr

ο αποστάτης δεν κρατάει το βάρος του τριπλού τζαμιού; Δεν νομίζω!
Πες του να ρωτήσει από Τρίτη που ανοίγουν πάλι τα μαγαζιά, και να σου βγάλει τι κόστος διαφορά βγαίνει, και αποφασίζεις εσύ αν θα το βάλεις ή όχι! Εγώ απαίτησα από τον δικό μου να το βάλει, για τον λόγο που σου είπα. Επειδή έχω κλείσει ξεχωριστά τα κουφώματα ξεχωριστά τα τζάμια, ο ένας τζαμάς μου έλεγε μα-μου-σου του (μάλλον γιατί δεν ήξερε το υλικό), ο άλλος κατευθείαν μου είπε το βάζουμε και βγαίνει τόσο παραπάνω... Ε, πήγα στον δεύτερο...
Εν τω μεταξύ, όλα τα επώνυμα τζάμια είναι της Saint Gobain, που η ίδια δίνει και τον συγκεκριμένο αποστάτη, αποκλείεται τζαμάς να τον ζητήσει και η εταιρεία να μην τον δώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν ξέρω γιατί λέει ότι δεν μπορεί να κρατήσει ο πλαστικός το βάρος...θέλει να μας πει ότι σε αυτά τα τεράστια ανοίγματα:
https://en.swisspacer.com/case-studies/case-study/europassive®-6-gambsheim-fr

ο αποστάτης δεν κρατάει το βάρος του τριπλού τζαμιού; Δεν νομίζω!
Πες του να ρωτήσει από Τρίτη που ανοίγουν πάλι τα μαγαζιά, και να σου βγάλει τι κόστος διαφορά βγαίνει, και αποφασίζεις εσύ αν θα το βάλεις ή όχι! Εγώ απαίτησα από τον δικό μου να το βάλει, για τον λόγο που σου είπα. Επειδή έχω κλείσει ξεχωριστά τα κουφώματα ξεχωριστά τα τζάμια, ο ένας τζαμάς μου έλεγε μα-μου-σου του (μάλλον γιατί δεν ήξερε το υλικό), ο άλλος κατευθείαν μου είπε το βάζουμε και βγαίνει τόσο παραπάνω... Ε, πήγα στον δεύτερο...
Εν τω μεταξύ, όλα τα επώνυμα τζάμια είναι της Saint Gobain, που η ίδια δίνει και τον συγκεκριμένο αποστάτη, αποκλείεται τζαμάς να τον ζητήσει και η εταιρεία να μην τον δώσει!

Ωραία 

θα το πάρω τηλ και θα ενημερώσω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να σας ρωτήσω για τη σειρά 225 της Exalco τι γνώμες έχετε.

Πρόκειται για αλλαγή κουφωμάτων για οροφοδιαμέρισμα 128τμ και πήρα μια προσφορά που έχει ως εξής:

1. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 2,75, Ύψος 2,17
2. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,25, Ύψος 2,15
3. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ. ALBIO 125C Πλάτος 1,17, Ύψος 0,94
4. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΕΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΣΙΤΑ EXALCO 225 Πλάτος 2,80, Ύψος 1,10
5. ΜΟΝΟΦΥΛΛΗ ΠΟΡΤΑ ALBIO 125C Πλάτος 0,80, Ύψος 2,12
6. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,63 Ύψος 1,05
7. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,64 Ύψος 1,05
8. ΜΟΝ.ΧΩΝΕΥΤΟ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,24, Ύψος 2,22
9. ΜΟΝ.ΧΩΝΕΥΤΟ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,24, Ύψος 2,22
10. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓ.-ΑΝΑΚΛΙΝ ALBIO 125C Πλάτος 1,06, Ύψος 1,07
11. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ. ALBIO 125C Πλάτος 0,62, Ύψος 0,75
12. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,62 Ύψος 0,75
13. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,25, Ύψος 2,14

Σύνολο 8.666 ευρώ με ΦΠΑ και εγκατάσταση.

Θεωρείτε καλή την προσφορά; Να κοιτάξω και σε άλλες εταιρείες;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανήλθα για αυτούς που ενδιαφέρονται για συνθετικό κούφωμα  έβαλα το salamander blue evolution 92 3πλο ενεργειακό τζάμι με 3πλο λάστιχο και συνολικο μαζι με τα τζαμια Uf= 1

 

1616628561444941463218576088702.jpg

16166286230333541063129415712843.jpg

1616628683115624569888021706769.jpg

1616628762942774364374832348127.jpg

Και μηχανισμό winkhaus πολυ ευχαριστημένος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Επανήλθα για αυτούς που ενδιαφέρονται για συνθετικό κούφωμα  έβαλα το salamander blue evolution 92 3πλο ενεργειακό τζάμι με 3πλο λάστιχο και συνολικο μαζι με τα τζαμια Uf= 1

 

1616628561444941463218576088702.jpg

16166286230333541063129415712843.jpg

1616628683115624569888021706769.jpg

1616628762942774364374832348127.jpg

Και μηχανισμό winkhaus πολυ ευχαριστημένος !

Ωραία είναι!

Καλή η επιλογή που έκανες για τα συνθετικά.

Έχουν πολύ καλύτερα ‘’U’’ από τα αλουμίνια ανάλογης κατηγορίας.

Και το ποιο σημαντικό,

έτσι που κάνουν την εγκατάσταση οι περισσότεροι τεχνικοί ακουμπώντας το αλουμίνιο περιμετρικά χωρίς αποστάτες ή συγκεκριμένους τρόπους μόνωσης, χάνεται η θερμοδιακοπή των αλουμινίων και το ‘’U’’ που έχεις χρυσοπληρώσει.

Το συνθετικό από τη φύση του είναι κακός αγωγός της θερμότητας, οπότε και χάλια τοποθέτηση να σου κάνουν, σώζεται λίγο η κατάσταση.

 

Τα τριπλά τζάμια πόσο παραπάνω κόστος είχαν από τα διπλά;

 

Επεξ/σία από Extoller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Extoller είπε

Ωραία είναι!

Καλή η επιλογή που έκανες για τα συνθετικά.

Έχουν πολύ καλύτερα ‘’U’’ από τα αλουμίνια ανάλογης κατηγορίας.

Και το ποιο σημαντικό,

έτσι που κάνουν την εγκατάσταση οι περισσότεροι τεχνικοί ακουμπώντας το αλουμίνιο περιμετρικά χωρίς αποστάτες ή συγκεκριμένους τρόπους μόνωσης, χάνεται η θερμοδιακοπή των αλουμινίων και το ‘’U’’ που έχεις χρυσοπληρώσει.

Το συνθετικό από τη φύση του είναι κακός αγωγός της θερμότητας, οπότε και χάλια τοποθέτηση να σου κάνουν, σώζεται λίγο η κατάσταση.

 

Τα τριπλά τζάμια πόσο παραπάνω κόστος είχαν από τα διπλά;

 

Σε 10m² συνολικο προφιλ εκ των οποιων τα 3 ειναι παραθυρα και τα 2 μπαλκονοπορτες η διαφορα ηταν 300 ευρω, 60 ευρω περιπου στο κουφωμα .. αλλα ειναι σχετικο ενας μαστορας που τοποθετουσε kommerling μου ειχε πει 100 στο κουφωμα για 3ο τζαμι και μου φανηκε πολυ  .. για να πετυχεις καλη τιμη πρεπει να βρεις μαστορα καλο ,να ξερεις δουλειες του , που τα δενει μονος του τα κουφωματα για να μπορει να σε δωσει και καλες τιμες οπου εμπλεκονται πολυ χαμενος βγαινει ο καταναλωτης 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

Σε 10m² συνολικο προφιλ εκ των οποιων τα 3 ειναι παραθυρα και τα 2 μπαλκονοπορτες η διαφορα ηταν 300 ευρω, 60 ευρω περιπου στο κουφωμα .. αλλα ειναι σχετικο ενας μαστορας που τοποθετουσε kommerling μου ειχε πει 100 στο κουφωμα για 3ο τζαμι και μου φανηκε πολυ  .. για να πετυχεις καλη τιμη πρεπει να βρεις μαστορα καλο ,να ξερεις δουλειες του , που τα δενει μονος του τα κουφωματα για να μπορει να σε δωσει και καλες τιμες οπου εμπλεκονται πολυ χαμενος βγαινει ο καταναλωτης 

Καλά έκανες τότε.

Για τόσο μικρή διαφορά και το argon να φύγει σε λίγα χρόνια, θα έχεις τριπλά τζάμια με λίγο καλύτερη θερμομόνωση απ’ ό,τι τα διπλά και πολύ καλύτερη ηχομόνωση.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το μεγάλο βάρος με το τριπλό τζάμι.

Αν και τα κουφώματα, είναι ανάλογα ενισχυμένα για μεγαλύτερο βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Επανήλθα για αυτούς που ενδιαφέρονται για συνθετικό κούφωμα  έβαλα το salamander blue evolution 92 3πλο ενεργειακό τζάμι με 3πλο λάστιχο και συνολικο μαζι με τα τζαμια Uf= 1

 

1616628561444941463218576088702.jpg

16166286230333541063129415712843.jpg

1616628683115624569888021706769.jpg

1616628762942774364374832348127.jpg

Και μηχανισμό winkhaus πολυ ευχαριστημένος !

Και εγώ τα ίδια έβαλα σχεδόν πριν 2 χρόνια, είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος! Μηδενικός θόρηβος και απο κρύο τίποτα. Επίσης έχω 3 αλουμίνια στην κουζίνα και στα μπάνια τα οποία στάζουν συνέχεια με το πρώτο κρύο απο έξω. Τα salamander δεν στάζουν καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Και εγώ τα ίδια έβαλα σχεδόν πριν 2 χρόνια, είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος! Μηδενικός θόρηβος και απο κρύο τίποτα. Επίσης έχω 3 αλουμίνια στην κουζίνα και στα μπάνια τα οποία στάζουν συνέχεια με το πρώτο κρύο απο έξω. Τα salamander δεν στάζουν καθόλου!

Με τριπλά τζάμια έβαλες κι εσύ;

Επίσης, τα αλουμίνια είναι με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Extoller είπε

Με τριπλά τζάμια έβαλες κι εσύ;

Επίσης, τα αλουμίνια είναι με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια;

Οχι με διπλά είναι. Για τα αλουμινια δεν εχω ιδεα τι ειναι. Τα ειχα βαλει το 2014 ακριβα μεν αλλα μαπα δε. Νομιζω πρεπει να ειναι alumil αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Οχι με διπλά είναι. Για τα αλουμινια δεν εχω ιδεα τι ειναι. Τα ειχα βαλει το 2014 ακριβα μεν αλλα μαπα δε. Νομιζω πρεπει να ειναι alumil αν θυμαμαι καλα.

 

Γι’ αυτό υπάρχουν υγροποιήσεις στα αλουμίνια.

Πρέπει να είναι ψυχρά αλουμίνια και χωρίς ενεργειακά τζάμια ή κακή κατασκευή, μοντάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...