Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

Έχω δυο προτάσεις και θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας.

PVC: Gealan S8000IQ / Μηχανισμός RotoN / Κάσα 832 5 θαλάμων <---να ζητήσω έξι θαλάμων, γιατί μου έβαλε 5?

Αλουμίνιο: ETEM E-45 / Μηχανισμός ROTO St2

Ξέρετε αν αυτά τα Gealan κατασκευάζονται στην Βουλγαρία;

Επίσης επειδή είμαι στον ισόγειο με 1ο ζήτησα ρολά ασφαλείας διέλασης (με moter φυσικά). Μου είπε ότι και με έναν λοστό πάλι ανοίγουν σχετικά εύκολα. Έχω συναγερμό τύπου κουρτίνας σε κάθε μπαλκονόπορτα  και ο στόχος μου είναι βασικά να καθυστερήσω τον πιθανό κλέφτη. Ξέρω ότι μπορεί να μπει με λοστούς και τέτοια, απλά θέλω να τον καθυστερήσω όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα βοηθήσουν λέτε τα ρολα διέλασης σε αυτό λόγω βάρους και κατασκευής ή τζάμπα τα χρήματα που θα δώσω που είναι αρκετά παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 8:11 ΜΜ, LouCi4er είπε

Να βαλει ο μαστορας τακους περιμετρικα ειναι λιγο ακατορθωτο.Το pvc (αυτα που εβαλα εγω τουλαχιστον) ειναι ολοκληρο το παραθυρο,κουφωμα,ρολο περβαζια ολα ενα πραγμα.Πως θα βαλει τακακια,πως να τα στηριξει ωστε να μπει το κουφωμα?Δυσκολο,εδω που τον ειδα δλδ να τα περναει δεν γινεται με τιποτα.Κατω ολοι μαρμαρο εχουν,αν ειναι αλφαδια το μαρμαρο τοποθετημενο εισαι κομπλε,παταει πανω το κουφωμα και το βιδωνει αριστερα δεξια με βιδες.Τσιμεντοβιδες λεγονται αυτες οι ειδικες βιδες που σου ειπε οτι εχει,κανεις τρυπα και βιδωνεις κατευθειαν στο μπετο.Πιανουν πολυ καλα,πολυ καλυτερα απο ουπα.Αφρο που να βαλει?Αν παρει καλα τα μετρα και το φερει ακριβως,λιγη σιλικονη περιμετρικα και δεν θελει τιποτε αλλο.

Κανονικά θέλει αφρό γιατι αλλιως μπορει να εμφανιστεί μουχλα με το καιρό και αν θες να επιτυχεις καλη θερμομονωση/υγρομονωση. Στη πράξη κανεις δεν ασχολειται στην Ελλάδα.

Ενα δειγμα πως γινονται σωστα

https://www.denbraven.com/documents/168/TB122013-017_AIRTIGHTNESS_GB.pdf

https://www.sika.com/content/dam/dms/corporate/1/glo-window-installation-solutions.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε πέρα από την ποιότητα των κουφωμάτων, είναι πολύ σημαντικό και τα μέτρα να είναι σωστά, και κατασκευαστικά να είναι άψογα χωρίς "χαραμάδες" και φυσικά ο τεχνίτης που θα το περάσει να είναι Μάστορας και να προσέξει και την λεπτομέρεια.

Βάλαμε ΕΤΕΜ στο πατρικό πριν 8 χρόνια, βάλαμε και Αλουμίνκο στο δικό μας πριν 5 χρόνια.

Η διαφορά στην ποιότητα η  μέρα με τη νύχτα και δεν έχει να κάνει με τα προφίλ και τις εταιρίες αλλά με την κατασκευή των κουφωμάτων και την τοποθέτηση.

Τα ΕΤΕΜ άψογα από κάθε άποψη. Τέλεια κατασκευαστικά και η τοποθέτηση επίσης! Δεν περνάει τίποτε όσο και αν φυσάει και γίνεται χαμός! Ούτε πρόβλημα υγρασίας, ούτε να μπάζουν!

Τα αλουμίνκο εκτός ότι έχουν εμφανείς ατέλειες και σημαδάκια, όταν φυσάει πολύ, σφυρίζουν δεν μπορείς να κοιμηθείς και νιώθεις τον αέρα να περνάει από τους μεντεσέδες και περιμετρικά σε κάποια σημεία, που το λάστιχο δεν έχει μπει σωστά! Σιλικόνες μπήκαν πολύ πρόχειρα και μάλλον κακής ποιότητας καθώς πέρασε νερό σε κάποια και αγοράσαμε εμείς τελικά sika και τα περάσαμε όλα ξανά για να λύσουμε το πρόβλημα!

Δυστυχώς όλα αυτά τα προβλήματα τα βλέπεις μετά από καιρό και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες. ΄Οταν επικοινωνήσαμε με την εταιρία που τα τοποθέτησε έκαναν τον κινέζο! Ούτε καν ήρθαν να δουν τί συμβαίνει και όταν επιμείναμε μας έκλεισαν το τηλέφωνο στα μούτρα! Πολύ "επαγγελματίες"! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Όπως ειπώθηκε πέρα από την ποιότητα των κουφωμάτων, είναι πολύ σημαντικό και τα μέτρα να είναι σωστά, και κατασκευαστικά να είναι άψογα χωρίς "χαραμάδες" και φυσικά ο τεχνίτης που θα το περάσει να είναι Μάστορας και να προσέξει και την λεπτομέρεια.

Βάλαμε ΕΤΕΜ στο πατρικό πριν 8 χρόνια, βάλαμε και Αλουμίνκο στο δικό μας πριν 5 χρόνια.

Η διαφορά στην ποιότητα η  μέρα με τη νύχτα και δεν έχει να κάνει με τα προφίλ και τις εταιρίες αλλά με την κατασκευή των κουφωμάτων και την τοποθέτηση.

Τα ΕΤΕΜ άψογα από κάθε άποψη. Τέλεια κατασκευαστικά και η τοποθέτηση επίσης! Δεν περνάει τίποτε όσο και αν φυσάει και γίνεται χαμός! Ούτε πρόβλημα υγρασίας, ούτε να μπάζουν!

Τα αλουμίνκο εκτός ότι έχουν εμφανείς ατέλειες και σημαδάκια, όταν φυσάει πολύ, σφυρίζουν δεν μπορείς να κοιμηθείς και νιώθεις τον αέρα να περνάει από τους μεντεσέδες και περιμετρικά σε κάποια σημεία, που το λάστιχο δεν έχει μπει σωστά! Σιλικόνες μπήκαν πολύ πρόχειρα και μάλλον κακής ποιότητας καθώς πέρασε νερό σε κάποια και αγοράσαμε εμείς τελικά sika και τα περάσαμε όλα ξανά για να λύσουμε το πρόβλημα!

Δυστυχώς όλα αυτά τα προβλήματα τα βλέπεις μετά από καιρό και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες. ΄Οταν επικοινωνήσαμε με την εταιρία που τα τοποθέτησε έκαναν τον κινέζο! Ούτε καν ήρθαν να δουν τί συμβαίνει και όταν επιμείναμε μας έκλεισαν το τηλέφωνο στα μούτρα! Πολύ "επαγγελματίες"! 

Ειναι και ο κατασκευαστης. Εγω εχω αλουμινια γυρω στα 12 χρονια πιστευω δεν ειναι πολυ κακά ΕΤΕΜ αλλα εχουν τα κλασικα προβληματα βρισκουν στο κλεισιμο ή αν βρεχει μπενει νερό μεσα στο σπιτι η νιωθεις τον αέρα. Αλλα δεν ειναι πολυ άσχημα. Στο πατρικο μου που ειχαμε europa ειχαν μεγάλα κενα οταν τα εκλεινες και ενιωθες τον αερα αλλα και αν φυσαγε δυνατα καποια ανοιγαν απο την αρχη. Αλλαξα του μπανιου με πλαστικα kommerling πριν βαλω πλακάκια και παροτι ειναι βορρας δε μπαινει τιποτα ούτε αερας ουτε νερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ειναι και ο κατασκευαστης. Εγω εχω αλουμινια γυρω στα 12 χρονια πιστευω δεν ειναι πολυ κακά ΕΤΕΜ αλλα εχουν τα κλασικα προβληματα βρισκουν στο κλεισιμο ή αν βρεχει μπενει νερό μεσα στο σπιτι η νιωθεις τον αέρα. Αλλα δεν ειναι πολυ άσχημα. Στο πατρικο μου που ειχαμε europa ειχαν μεγάλα κενα οταν τα εκλεινες και ενιωθες τον αερα αλλα και αν φυσαγε δυνατα καποια ανοιγαν απο την αρχη. Αλλαξα του μπανιου με πλαστικα kommerling πριν βαλω πλακάκια και παροτι ειναι βορρας δε μπαινει τιποτα ούτε αερας ουτε νερο. 

Αυτό ακριβώς.
Οι εταιρίες πουλάνε προφίλ.
Από κει και πέρα αυτός που παίρνει τα προφίλ για να τα κόψει και να κάνει τα κουφώματα αν δεν κάνει σωστή δουλειά υποφέρουμε!

Έχω ακούσει και από άλλους με πολύ σοβαρά προβλήματα, σαν αυτά που περιγράφεις. Εμάς "μόνο" μπάζουν αέρα από κάποια σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αυτό ακριβώς.
Οι εταιρίες πουλάνε προφίλ.
Από κει και πέρα αυτός που παίρνει τα προφίλ για να τα κόψει και να κάνει τα κουφώματα αν δεν κάνει σωστή δουλειά υποφέρουμε!

Έχω ακούσει και από άλλους με πολύ σοβαρά προβλήματα, σαν αυτά που περιγράφεις. Εμάς "μόνο" μπάζουν αέρα από κάποια σημεία.

Οπότε θεωρείτε ότι τα PVC είναι πιο σίγουρα από τα αλουμινίου λόγω του ότι δεν κόβει ο μάστορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αυτό ακριβώς.
Οι εταιρίες πουλάνε προφίλ.
Από κει και πέρα αυτός που παίρνει τα προφίλ για να τα κόψει και να κάνει τα κουφώματα αν δεν κάνει σωστή δουλειά υποφέρουμε!

Έχω ακούσει και από άλλους με πολύ σοβαρά προβλήματα, σαν αυτά που περιγράφεις. Εμάς "μόνο" μπάζουν αέρα από κάποια σημεία.

Ισως τα αλλαξω σιγα σιγα. Βεβαια ειχα φερει οταν ηρθα εδω αλουμινάδες για συντηρηση και παροτι κανεις δεν ηθελε να κανει τα βρισκαν τελεια καθως και οι περισσότεροι λεγαν πως τα χωνευτά ειναι τα καλυτερα. Γενικα επειδη δεν εχουν θερμοδιακοπη μερικά ειναι υγρα απο υγροποιήσεις. Σκεφτομαι να αλλαξω την κεντρικη πορτα αρχικα με καποιες που εχουν και κατωκάσι γιατι αν φυσαει και βρεχει μπενουν νερα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, argimeg είπε

Οπότε θεωρείτε ότι τα PVC είναι πιο σίγουρα από τα αλουμινίου λόγω του ότι δεν κόβει ο μάστορας;

Δεν τα κοβει ο μαστορας,μηχανημα τα κοβει και μηχανημα τα ενωνει.Ο αλουμινας απλα τα νουμερα βαζει στο μηχανημα και μετα βαζει σιλικονη και το προφιλ για την συνδεση.Η τοποθετηση παιζει κυριο ρολο.PVC εγω εβαλα 2 παραθυρα και ενα μικρο στο μπανιο,τις πορτες τις εβαλα αλουμινιο με θερμοδιακοπη γιατι οι πορτες pvc κρεμανε.Τις μπαλκονοπορτες ο αλουμινας επεμενε για pvc αλλα αφου μαλωναμε καμια ωρα,τον επεισα να τις κανουμε και αυτες αλουμινιου.Φοβομουν μηπως κρεμασουν και αυτες με τα χρονια συν του οτι ειναι ολη την ωρα στον ηλιο,το καλοκαιρι τις χτυπαει ο ηλιος απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ.Αυτος ελεγε οτι δεν εχουν θεμα κιτρινισματος και τετοια αλλα επειδη δεν εχω την δυναντοτητα να δινω 5χιλιαρα παλι,τις εβαλα αλουμινιο.

Τωρα για τα υπολλοιπα που λετε για νερα και να μπαζουν αερα τα θεωρω αδιανοητα.Εμενα εγιναν τελεια,δεν περναει αερας ουτε στο ελαχιστο και νερα εννοειτε σταγονα.Ειδα τεραστια διαφορα.Βεβαια μετα απο 5-10 χρονια θα δειξουν αν ειναι στεγανα ακομα αλλα μεχρι στιγμης ειμαι 100% ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν τα κοβει ο μαστορας,μηχανημα τα κοβει και μηχανημα τα ενωνει.Ο αλουμινας απλα τα νουμερα βαζει στο μηχανημα και μετα βαζει σιλικονη και το προφιλ για την συνδεση.Η τοποθετηση παιζει κυριο ρολο.

 

Μηχάνημα τα κόβει αλλά όλη η συναρμολόγηση γίνεται στο χέρι. Τρυπήματα, μεντεσέδες, λάστιχα, πέρασμα κόλα/σιλικόνη για να ενωθούν οι γωνίες! Δεν έχεις δει βιντεάκια στο ίντερνετ?

Αν ο άλλος είναι τσαπατσούλης και κόλες θα φαίνονται και στραβοκολημένα θα είναι και σημάδια θα κάνει! Και αν πάρει και λάθος μέτρα και είναι και τσαπατσούλης στην τοποθέτηση, άστα να πάνε! Μόνο θερμομόνωση/υγρομόνωση δεν σου προσφέρουν!

Δυστυχώς, όπως είπα τα προβλήματα θα φανούν σε περίπτωση κακοκαιρίας. Δεν μπορείς να τα δεις αμέσως!  Και πάρα πολλοί μετά την τοποθέτηση και εξόφληση είναι "από δω παν κι οι άλλοι" και "μην τον είδατε". Δεν σε ξέρουν, δεν σε θυμούνται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μηχάνημα τα κόβει αλλά όλη η συναρμολόγηση γίνεται στο χέρι. Τρυπήματα, μεντεσέδες, λάστιχα, πέρασμα κόλα/σιλικόνη για να ενωθούν οι γωνίες! Δεν έχεις δει βιντεάκια στο ίντερνετ?

Αν ο άλλος είναι τσαπατσούλης και κόλες θα φαίνονται και στραβοκολημένα θα είναι και σημάδια θα κάνει! Και αν πάρει και λάθος μέτρα και είναι και τσαπατσούλης στην τοποθέτηση, άστα να πάνε! Μόνο θερμομόνωση/υγρομόνωση δεν σου προσφέρουν!

Δυστυχώς, όπως είπα τα προβλήματα θα φανούν σε περίπτωση κακοκαιρίας. Δεν μπορείς να τα δεις αμέσως!  Και πάρα πολλοί μετά την τοποθέτηση και εξόφληση είναι "από δω παν κι οι άλλοι" και "μην τον είδατε". Δεν σε ξέρουν, δεν σε θυμούνται!

Ε ναι,εχω δει,αυτο ειπα.Σιλικονη βαζει,μια γωνια αλουμινιου που μπαινει για την ενωση και μετα τα παταει η πρεσα.Τις τρυπες τις κανουν με πατρον,εχουν κατι ειδικα πλαστικα που τα βαζουν και γινονται οι τρυπες ακριβως.Παντως συμφωνω,αμα ο μαστορας ειναι τσπατσουλης οσο καλο και να ειναι το αλουμινιο ή το pvc δεν γινεται τιποτα.Εγω εκτος απο μεγαλη διαφορα στην θερμομονωση,τεραστια διαφορα ειδαι στην ηχομονοση.Ελπιζω να κρατησουν αρκετα χρονια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ε ναι,εχω δει,αυτο ειπα.Σιλικονη βαζει,μια γωνια αλουμινιου που μπαινει για την ενωση και μετα τα παταει η πρεσα.Τις τρυπες τις κανουν με πατρον,εχουν κατι ειδικα πλαστικα που τα βαζουν και γινονται οι τρυπες ακριβως.Παντως συμφωνω,αμα ο μαστορας ειναι τσπατσουλης οσο καλο και να ειναι το αλουμινιο ή το pvc δεν γινεται τιποτα.Εγω εκτος απο μεγαλη διαφορα στην θερμομονωση,τεραστια διαφορα ειδαι στην ηχομονοση.Ελπιζω να κρατησουν αρκετα χρονια παντως.

Εισαι τυχερος πάντως γιατι οταν εκανα ερευνα αγοράς κανενας δε με κάλυψε. Ενας εκνευριζόταν αν τον ρωτούσες ια προδιαγραφές σε βαθμο παρεξηγησης. Τελευταια δουλειά που ειδα με θερμοδιακοπή απο έναν μεγάλο κατασκευαστή δεν τρελάθηκα. Δε γεμισε καν με αφρο τα κενα η κατι και σε μερικα σημεια εχει σκασει το ακρυλικο μεταξυ τοιχου και κουφωματος και βλεπεις έξω.Παρολα αυτα κατασκευαστηκα δεν ειναι άσχημα αλλα δε τρελαίνομαι ειδικα το κουτι του ρολου δε φαινεται να εχει σοβαρη μονωση. Τα 2 παραθυρα που άλλαξα πηρα ετιμο απο θερμοπλαστικη και ειναι τέλειο κατασκευαστηκά, αλλα μετανιωσα που δε τα εβαλα μονος μου γιατι το ενα το σφηνωσε στο τοιχο ο ρώσος που τα εβαλε. 

Σε εσας όταν φυσάει έξω ριπες νιώθεται ρευμα αέρα μέσα;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε εσας όταν φυσάει έξω ριπες νιώθεται ρευμα αέρα μέσα;

Σφυρίζει ο αέρας καθώς περνάει από σημεία που δεν κάνει καλή επαφή το λάστιχο. Επειδή είναι πρώτος χειμώνας που μένουμε και με την τωρινή κακοκαιρία βρίσκουμε πιο εύκολα τα σημεία που έχουν πρόβλημα.
Κουρτίνες δεν  κουνιούνται, ούτε νιώθεις ότι κάνει ρεύμα, αλλά αν πας κοντά και βάλεις το χέρι το νιώθεις ότι μπάζει, πέρα από το θόρυβο στις ριπές του αέρα!
Κάποια μπάζουν από τους μεντεσέδες!
Δεν ξέρω τί έγινε λάθος γιατί δεν συμβαίνει σε όλα τα κουφώματα.
Ηχομόνωση δεν ξέρω πόσο καλή έχουν γιατί είμαστε και στην ερημιά του θεού, αλλά τα σκυλιά του γείτονα που είναι 300 μέτρα  μακριά ακούγονται τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εισαι τυχερος πάντως γιατι οταν εκανα ερευνα αγοράς κανενας δε με κάλυψε. Ενας εκνευριζόταν αν τον ρωτούσες ια προδιαγραφές σε βαθμο παρεξηγησης. Τελευταια δουλειά που ειδα με θερμοδιακοπή απο έναν μεγάλο κατασκευαστή δεν τρελάθηκα. Δε γεμισε καν με αφρο τα κενα η κατι και σε μερικα σημεια εχει σκασει το ακρυλικο μεταξυ τοιχου και κουφωματος και βλεπεις έξω.Παρολα αυτα κατασκευαστηκα δεν ειναι άσχημα αλλα δε τρελαίνομαι ειδικα το κουτι του ρολου δε φαινεται να εχει σοβαρη μονωση. Τα 2 παραθυρα που άλλαξα πηρα ετιμο απο θερμοπλαστικη και ειναι τέλειο κατασκευαστηκά, αλλα μετανιωσα που δε τα εβαλα μονος μου γιατι το ενα το σφηνωσε στο τοιχο ο ρώσος που τα εβαλε. 

Σε εσας όταν φυσάει έξω ριπες νιώθεται ρευμα αέρα μέσα;

Εμενα μου τα εβαλε ενας φιλος μου που γνωριζομαστε χρονια και εχω το θαρρος να τον ρωτησω οτι θελω.Γενικα κανει πολυ καλη δουλεια αλλα σε μενα προσωπικα εκανε αριστη.Πριν μερικες μερες ειχε πολυ αερα,παρα πολυ.Δεν ειχα καταλαβει οτι φυσαγε τοσο εξω,δεν ακουγα τπτ μεσα.Μονο οταν τυχαια βγηκα εξω το καταλαβα.Μεσα εννοειτε τπτ απο αερα,ουτε για πλακα.Το μονο σημειο που νιωθω να περνα ελαχιστος αερας ειναι απο τις κλειδαριες στις πορτες,εκει που βαζεις το κλειδι.Ελαχιστα βεβαια αλλα ειναι το μονο σημειο που βρηκα να περναει.Για θορυβο οπως ξαναειπα τεραστια διαφορα.Ειμαι σε χωριο και εχω εναν χωριανο που περναει με το τρακτερ καθε βραδυ 9 ακριβως και παει στα ζωντανα να τα αρμεξει.Πριν τον ακουγα απο 3 σταυροδρομια μακρια οτι ερχεται,τωρα μονο οταν ειναι εξω απο την πορτα τον ακουω ελαχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Εμενα μου τα εβαλε ενας φιλος μου που γνωριζομαστε χρονια και εχω το θαρρος να τον ρωτησω οτι θελω.Γενικα κανει πολυ καλη δουλεια αλλα σε μενα προσωπικα εκανε αριστη.Πριν μερικες μερες ειχε πολυ αερα,παρα πολυ.Δεν ειχα καταλαβει οτι φυσαγε τοσο εξω,δεν ακουγα τπτ μεσα.Μονο οταν τυχαια βγηκα εξω το καταλαβα.Μεσα εννοειτε τπτ απο αερα,ουτε για πλακα.Το μονο σημειο που νιωθω να περνα ελαχιστος αερας ειναι απο τις κλειδαριες στις πορτες,εκει που βαζεις το κλειδι.Ελαχιστα βεβαια αλλα ειναι το μονο σημειο που βρηκα να περναει.Για θορυβο οπως ξαναειπα τεραστια διαφορα.Ειμαι σε χωριο και εχω εναν χωριανο που περναει με το τρακτερ καθε βραδυ 9 ακριβως και παει στα ζωντανα να τα αρμεξει.Πριν τον ακουγα απο 3 σταυροδρομια μακρια οτι ερχεται,τωρα μονο οταν ειναι εξω απο την πορτα τον ακουω ελαχιστα.

Τυχερός που έχεις φίλο έναν καλό μάστορα. Μακάρι να ήταν καλός κι αυτός που έβαλε τα δικά μας, αν και πάλι καλά είμαστε, με βάση αυτά που έχω ακούσει για άλλους.

Αλλά στο πατρικό μέσα στο χωριό, ήμασταν τυχεροί, γιατί όντως ήταν πολύ καλός μάστορας, και είναι άψογα και από θερμομόνωση αλλά και ηχομόνωση. Όντως μόνο όταν φτάσει το τρακτέρ έξω από το παράθυρο το ακούμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...