Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@christiD έχω πάρει διάφορες προσφορές και σε αλουμίνιο και σε kommerling αλλά μάλλον θα καταλήξω στην αρχική προσφορά διότι είναι η καλύτερη ως τώρα. Τα commerling δεν πάνε 270 ύψος και αυτό είναι deal breaker για μένα. Απ ότι φαίνεται θα πάω για muskita mu3000 thermal και mu2075. η τιμή που πήρα για αυτά με ανοδιωση και ενεργειακά τζαμια είναι ίδια με τα commerling που είναι 240 ύψος. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, christiD είπε

Όπως είπες, όλα εξαρτώνται από το περιβάλλον και τις απαιτήσεις που έχει κάποιος από το κούφωμα. Δεν είμαστε στη βόρεια ευρώπη εκτός από κάποια μέρη στη Βόρεια Ελλάδα που έχει πολλές μέρες το χειμώνα θερμοκρασίες (πολύ) κάτω του 0. Και πάλι πιστεύω ότι τα ελληνικά αλουμίνια έχουν παρα πολύ καλές λύσεις, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τόσο μεγαλύτερες τιμές. Μια μικρή ένσταση έχω στο τι είναι βασική σειρά και τι "βαριά" που λέμε. Αν σε μια ...απλή σειρά βάλω ένα πολύ καλό τζάμι με χαμηλό Ug και με αέριο μέσα πετυχαίνω παρα πολύ καλή θερμομόνωση και με το χαμηλότερο κόστος έχω μεγάλο κέρδος .Το πλαίσιο είναι μικρό ποσοστό του ανοίγματος. Πάντα σε συνδυασμό με μια καλή θερμομόνωση σε τοίχους εννοείται. Τώρα αν θέλω τριπλή υάλωση καλύτερη ηχομόνωση σε συρόμενα και ασφάλεια εννοείται πας σε κάτι πιο ..βαρύ για να έχεις ανασηκούμενα και laminated υάλωση. Θα ήθελα πάντως να τα δω σε κάποια έκθεση τώρα τα σουκο καθώς που δημιουργήσατε (θεωρητικό) ενδιαφερόν! 

johnyboy εσύ τελικά έβαλες ανασηκούμενα? αυτό που δε γνωρίζω και δε μπορώ να βρω σε τεχνικές προδιαγραφές είναι αν έχουν περιμετρικα τους λαστιχάκια. Όλοι λένε για κάτω αλλά φαντάζομαι ότι με έναν οδηγό με ειδική διαμόρφωση θα μπορούν να έχουν και πάνω. Το θέμα είναι στην μεριά που ακουμπάνε τον τοίχο, στα χωνευτά...

 

Σχεδιαστηκα μια χαρα ειναι τα προφιλ τα ελληνικα το προβλημα ειναι στους κατασκευαστές. Ειχα βαλει παλαια φωτο απο αλουμινια alumil και ποσο χαλια τα κατασκευασε. Στις ενωσεις εβλεπες απεξω και δεν ειχε βαλει λαστιχα στους υαλοπινακες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 11:29 ΠΜ, someone- είπε

 

εμενα ο αλουμινας μου προτεινε τα συρομενα ανασηκωμενα Alumil S560 και Europa 8000.

Καλησπέρα.... Επειδή είμαι στο ίδιο δίλημμα με σένα, τελικά σε ποιό κατέληξες και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.

 

Στο υπό κατασκευή δικό μου διαμέρισμα 2 υπνοδωματίων (στην Κύπρο) αποφάσισα να τοποθετήσω συνθετικά κουφώματα (κυρίως για θερμομόνωση και ηχομόνωση). Έχω πάρει προσφορές για ανοιγοανακλινόμενα κουφώματα εκτός από τα 2 υπνοδωμάτια που προτιμώ WV (μπαλκονόπορτες με 2 διαστάσεις 180 x 225 cm).

Έχω πάρει προσφορές από 5 εταιρείες (επίσημοι αντιπρόσωποι):

1. Rehau EuroD 70C.

2. Aluplast Ideal4000.

3. Profine KBE 76mm.

4. Koemmerling 76AD/MD.

5. Veka Softline AD70. 

 

Η πιο οικονομική είναι η Profine kbe 76mm. 

Ποιά είναι η πιο ποιοτική σειρά; Επίσης αν έχετε οποιαδήποτε άλλα σχόλια.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έβαζα upvc στην Κύπρο. οι περισσότεροι είναι μεταπωλητές και δεν έχουν ιδέα. έχουν 2 άτομα που ξέρω, ο ένας commerling ο άλλος rehau. πάνω από πάνω από 10 χρόνια και οι δύο. στην αρχή ήταν κορυφή αλλά τώρα κάνουν υγρασία από μέσα, δεν έχουν μόνωση και ηχομόνωση όπως είχαν στην αρχή, και τα commerling χάλασε το χρώμα (δεν είναι άσπρα). 

 

ο ένας που πήγα ήταν κατασκευαστής, δεν τον έκοψα και πολύ σίγουρο ότι δεν θα κλασει το χρώμα από την ζέστη και τον ήλιο και σε συνδυασμό τους περιορισμούς στο ύψος τα απέρριψα. συν ότι η τιμή ήταν στο Θεό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα 5 6 σελιδες που διαβασα απο το φορουμ βλεπω επικεντρωνεστε σε αλουμινιου κουφωματα και συρωμενα .. οποτε να κανω κι εγω καποιες ερωτησεις .. ενδιαφερομαι να αλλαξω κουφωματα και να βαλω pvc .. στο κεντρο της πολης βρισκεται η  πολυκατοικια δεν ειναι εκτεθειμενη γυρω γυρω .. η ερωτηση μου ειναι αξιζει να μπω στη διαδικασια να βαλω 3πλα τζαμια ;

Απο pvc τα μονα που γνωριζω ειναι τα kommerling και τα rehau υπαρχει καποια αλλη μαρκα που μπορω να ψαξω ; η ποιοτητα που με ενδιαφερει ειναι στο επιπεδο της kommerling 76md

Ειδα οτι το κουφωμα πρεπει να παταει σε τακους για να μην λυγισει.. εγω προσωπικα ξερω οτι βαζουν μαρμαρα .. γνωριζει καποιος κατι παραπανω πανω σ αυτο το θεμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Καλησπερα 5 6 σελιδες που διαβασα απο το φορουμ βλεπω επικεντρωνεστε σε αλουμινιου κουφωματα και συρωμενα .. οποτε να κανω κι εγω καποιες ερωτησεις .. ενδιαφερομαι να αλλαξω κουφωματα και να βαλω pvc .. στο κεντρο της πολης βρισκεται η  πολυκατοικια δεν ειναι εκτεθειμενη γυρω γυρω .. η ερωτηση μου ειναι αξιζει να μπω στη διαδικασια να βαλω 3πλα τζαμια ;

Απο pvc τα μονα που γνωριζω ειναι τα kommerling και τα rehau υπαρχει καποια αλλη μαρκα που μπορω να ψαξω ; η ποιοτητα που με ενδιαφερει ειναι στο επιπεδο της kommerling 76md

Ειδα οτι το κουφωμα πρεπει να παταει σε τακους για να μην λυγισει.. εγω προσωπικα ξερω οτι βαζουν μαρμαρα .. γνωριζει καποιος κατι παραπανω πανω σ αυτο το θεμα ; 

Γενικά θελει τακους περιμετρικά σε συγκεκριμένα σημεία. Ειχα ανεβάσει παλαιότερα ενα pdf με προδιαγραφές τοποθετησης. Το μαρμαρο βολευει απλα ολους . Κανονικα λενε να μη τρυπας κατω πλευρά για να μη μπει νερο αλλα αυτα ειναι αλλα επιπεδα. Θελει τακους και για να γεμισει υλικο. Πάντως εχω δει 15 συνεργεία να τοποθετουν κουφώματα κανεις δεν εβαζε τακους οποτε ξεχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανείς εμπειρία από κουφώματα PVC DAUER;

Επίσης και για αλουμινίου από ΕΤΕΜ εμπειρία και τύπο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 10:27 ΜΜ, johnyboy είπε

είναι εξωφρενικό το ποσό, ακόμα και να τα έχεις είναι κοροϊδία να τα δωσεις επειδή τα βάζει η ντεμεκ υψηλή κοινωνία και έχουν όνομα. όνομα έχει και η μερσεντες αλλά με Ρενό μηχανή είναι κάποια. όνομα έχω και εγώ και εσύ και ο καθένας. 

 

η προσφορά που πήρα για όλο το σπίτι για θερμομωνοτικα αλουμίνια, ενεργειακά τζάμια, ανοιγομενα τα παραπάνω (συρόμενα όπου δεν γίνεται ανοιγομενα) , χωρίς κουνουπιερες και ρολά είναι χαμηλότερη από σένα που έχεις 4 μπαλκονοπορτες. και έχω 18 παράθυρα και 2 τεράστιες μπαλκονοπορτες. 

και επειδή θα μου πείτε ναι αλλά είναι σουκο, συγκρινα τις αποδόσεις uw και δεν υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί την τιμή. απλά στην Ελλάδα έχουν μάθει, α είναι γερμανικό, πουλάει, βαλε το 10χ πιο πάνω επειδή είναι κοροιδα. 

 

Όπα κάτσε...φθηνότερα, με τόσα πολλά ανοίγματα;;;
Γιατί εμένα, με ενεργειακά-θερμοδιακοπτόμενα και τζάμια 4εποχών, σε 19 ανοίγματα (6 μεγάλα παράθυρα επάλληλα, 2 παράθυρα ανοιγόμενα, 4 πόρτες ανοιγόμενες μονές, 5 πόρτες ανοιγόμενες επάλληλες και 2 τεράστιες πόρτες ανασυρόμενες) το ποσό είναι ΠΟΛΥ παραπάνω από αυτό, με όλα μέσα βέβαια (σίτες - ρολά με μοτέρ κλπ) σειρές όλα 350 και 560 τα ανασυρόμενα μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Όπα κάτσε...φθηνότερα, με τόσα πολλά ανοίγματα;;;
Γιατί εμένα, με ενεργειακά-θερμοδιακοπτόμενα και τζάμια 4εποχών, σε 19 ανοίγματα (6 μεγάλα παράθυρα επάλληλα, 2 παράθυρα ανοιγόμενα, 4 πόρτες ανοιγόμενες μονές, 5 πόρτες ανοιγόμενες επάλληλες και 2 τεράστιες πόρτες ανασυρόμενες) το ποσό είναι ΠΟΛΥ παραπάνω από αυτό, με όλα μέσα βέβαια (σίτες - ρολά με μοτέρ κλπ) σειρές όλα 350 και 560 τα ανασυρόμενα μόνο...

Για να είμαι πιο σαφής. Ο εργολάβος που φτιάχνει το σπίτι μου λέει εγώ βάζω αυτό αυτό και αυτό με τιμή τάδε. Η τιμή είναι πολύ χαμηλή (χωρίς ρολά και σίτες). Δεν ξέρω γιατί πηρε τέτοια τιμή και που την βρήκε και αν μπαίνει μέσα από αυτά. Εγώ τέτοια τιμή δεν βρήκα ούτε στα pvc. Με 7 ηλεκτρικά ρολά και σίτες θα πάει 20κ περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Salamander Brugmann bluEvolution 82

PVC GEALAN - S 9000 ®

KÖMMERLING 76 MD standard

Καλησπερα ειμαι απο κομοτηνη και εχω αυτες τις 3 επιλογες .. εχει καποιος τοποθετησει κατι αντιστοιχο ή αμα βρισκετε εδω κοντα (ξανθη κομοτηνη αλεξπολη ) και γνωρίζει καποιον καλο μαστορα ( νομιζω πως η τοποθετηση ειναι το 90% ειδικα στα pvc ) κι ας δουλευει αλλη εταιρια αλλα να ειναι κοντα σ αυτο το συντελεστη θερμοπερατωτητας       ( 1.3≥Uf ) 

Στις 9/2/2021 στις 6:47 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Γενικά θελει τακους περιμετρικά σε συγκεκριμένα σημεία. Ειχα ανεβάσει παλαιότερα ενα pdf με προδιαγραφές τοποθετησης. Το μαρμαρο βολευει απλα ολους . Κανονικα λενε να μη τρυπας κατω πλευρά για να μη μπει νερο αλλα αυτα ειναι αλλα επιπεδα. Θελει τακους και για να γεμισει υλικο. Πάντως εχω δει 15 συνεργεία να τοποθετουν κουφώματα κανεις δεν εβαζε τακους οποτε ξεχνα το.

Σημερα ηρθε ενας μαστορας να μετρησει και μου ειπε μαρμαρο κατω και λεει εχει κατι ειδικες βιδες κατευθειαν στο τοιχο και μετα αφρο .. τι να περιμενεις απ αυτο .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

Salamander Brugmann bluEvolution 82

PVC GEALAN - S 9000 ®

KÖMMERLING 76 MD standard

Καλησπερα ειμαι απο κομοτηνη και εχω αυτες τις 3 επιλογες .. εχει καποιος τοποθετησει κατι αντιστοιχο ή αμα βρισκετε εδω κοντα (ξανθη κομοτηνη αλεξπολη ) και γνωρίζει καποιον καλο μαστορα ( νομιζω πως η τοποθετηση ειναι το 90% ειδικα στα pvc ) κι ας δουλευει αλλη εταιρια αλλα να ειναι κοντα σ αυτο το συντελεστη θερμοπερατωτητας       ( 1.3≥Uf ) 

Σημερα ηρθε ενας μαστορας να μετρησει και μου ειπε μαρμαρο κατω και λεει εχει κατι ειδικες βιδες κατευθειαν στο τοιχο και μετα αφρο .. τι να περιμενεις απ αυτο .. 

Αν γεμισει με.αφρο περιμετρικα οκ. Αλλα για κατω χλωμο αν δε βαλει τακους. Και το μαρμαρο αν μπει σωστα μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Salamander Brugmann bluEvolution 82

PVC GEALAN - S 9000 ®

KÖMMERLING 76 MD standard

Καλησπερα ειμαι απο κομοτηνη και εχω αυτες τις 3 επιλογες .. εχει καποιος τοποθετησει κατι αντιστοιχο ή αμα βρισκετε εδω κοντα (ξανθη κομοτηνη αλεξπολη ) και γνωρίζει καποιον καλο μαστορα ( νομιζω πως η τοποθετηση ειναι το 90% ειδικα στα pvc ) κι ας δουλευει αλλη εταιρια αλλα να ειναι κοντα σ αυτο το συντελεστη θερμοπερατωτητας       ( 1.3≥Uf ) 

Σημερα ηρθε ενας μαστορας να μετρησει και μου ειπε μαρμαρο κατω και λεει εχει κατι ειδικες βιδες κατευθειαν στο τοιχο και μετα αφρο .. τι να περιμενεις απ αυτο .. 

Να βαλει ο μαστορας τακους περιμετρικα ειναι λιγο ακατορθωτο.Το pvc (αυτα που εβαλα εγω τουλαχιστον) ειναι ολοκληρο το παραθυρο,κουφωμα,ρολο περβαζια ολα ενα πραγμα.Πως θα βαλει τακακια,πως να τα στηριξει ωστε να μπει το κουφωμα?Δυσκολο,εδω που τον ειδα δλδ να τα περναει δεν γινεται με τιποτα.Κατω ολοι μαρμαρο εχουν,αν ειναι αλφαδια το μαρμαρο τοποθετημενο εισαι κομπλε,παταει πανω το κουφωμα και το βιδωνει αριστερα δεξια με βιδες.Τσιμεντοβιδες λεγονται αυτες οι ειδικες βιδες που σου ειπε οτι εχει,κανεις τρυπα και βιδωνεις κατευθειαν στο μπετο.Πιανουν πολυ καλα,πολυ καλυτερα απο ουπα.Αφρο που να βαλει?Αν παρει καλα τα μετρα και το φερει ακριβως,λιγη σιλικονη περιμετρικα και δεν θελει τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Να βαλει ο μαστορας τακους περιμετρικα ειναι λιγο ακατορθωτο.Το pvc (αυτα που εβαλα εγω τουλαχιστον) ειναι ολοκληρο το παραθυρο,κουφωμα,ρολο περβαζια ολα ενα πραγμα.Πως θα βαλει τακακια,πως να τα στηριξει ωστε να μπει το κουφωμα?Δυσκολο,εδω που τον ειδα δλδ να τα περναει δεν γινεται με τιποτα.Κατω ολοι μαρμαρο εχουν,αν ειναι αλφαδια το μαρμαρο τοποθετημενο εισαι κομπλε,παταει πανω το κουφωμα και το βιδωνει αριστερα δεξια με βιδες.Τσιμεντοβιδες λεγονται αυτες οι ειδικες βιδες που σου ειπε οτι εχει,κανεις τρυπα και βιδωνεις κατευθειαν στο μπετο.Πιανουν πολυ καλα,πολυ καλυτερα απο ουπα.Αφρο που να βαλει?Αν παρει καλα τα μετρα και το φερει ακριβως,λιγη σιλικονη περιμετρικα και δεν θελει τιποτε αλλο.

Οποτε οι τακοι που διαβαζω ειναι πιο πολυ για τα αλουμινιου .. γνωριζεις μηπως πως μπορω να ελεγξω τη ποιοτητα του pvc γιατι λενε kommerling αλλα διαβαζω προσοχη στη προελευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...