Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα ηρθε σημερα ο αλουμινας και μου εβαλε τις δυο πορτες.Συνολικα εβαλα ενα παραθυρο μπανιου PVC 45Χ65,ενα στην κουζινα 115Χ135 παλι PVC ανοιγομενο με ρολο αλουμινιου,μια κουζινοπορτα 225Χ85 αλουμινιου με θερμοδιακοπη,απλη κατω ταμπλας και πανω ολο τζαμι διπλο ενεργειακο + σιτα ανοιγομενη και μια στο καθιστικο αλουμινιου θερμοδιακοπη ιδιες διαστασεις περιπου.Τα αλουμινια Elvial νομιζω,ολα μαζι 1800€.Ενισχυμενοι μεντεσεδες και κλειδιαριες 3 σημειων με γαντζους.Αριστη τοποθετηση,οι πορτες εχουν φοβερη αισθηση στο κλεισιμο.Λιγο στην σιτα μου τα χαλασε,ειναι λιγο στραβα τοποθετημενη αλλα δεν με πειραζει γιατι το σπιτι το ειχε σηκωσει ολο ο οικοδομος παππους μου και εχει πολλα στραβα.Τεσπα,μεγαλη διαφορα πλεον και στον θορυβο και στο κρυο.

19 ώρες πριν, valkyrion84 είπε

Χωρίς να θελω να κάνω διαφήμιση από την μαντζαρης Θεσσαλονίκη 

το θέμα είναι ότι μου έβγαλε ένα κόστος για 4 μπαλκονόπορτες διαστάσεων 

οι 3 είναι 

1.25 χ 2.1

η μια 

1.45 χ 2.1 

παντζουρια μαζί με κούφωμα με έκπτωση κιόλας 30% στα 11.300€

θεωρω παρά πολλά χρήματα 

ακουω γνώμες 

Πολυ φθηνα ειναι,αγορασε με κλειστα ματια.Εμενα μου μενουν ακομα δυο μπαλκονοπορτες 228Χ135 και μια κυρια εισοδος.Οπως βλεπεις περασα καποια σημερα και ρωτησα τον αλουμινα ποσο θα μου πανε αυτα,θα τα φτιαξω τον Μαρτιο.600€ η καθε μπαλκονοπορτα σε PVC,κανενα 150αρι παραπανω σε αλουμινιο και 800€ μια καλη πορτα αλουμινιου.Φαντασου τι πιασιμο κωλου κανει αυτος που ρωτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Εμενα ηρθε σημερα ο αλουμινας και μου εβαλε τις δυο πορτες.Συνολικα εβαλα ενα παραθυρο μπανιου PVC 45Χ65,ενα στην κουζινα 115Χ135 παλι PVC ανοιγομενο με ρολο αλουμινιου,μια κουζινοπορτα 225Χ85 αλουμινιου με θερμοδιακοπη,απλη κατω ταμπλας και πανω ολο τζαμι διπλο ενεργειακο + σιτα ανοιγομενη και μια στο καθιστικο αλουμινιου θερμοδιακοπη ιδιες διαστασεις περιπου.Τα αλουμινια Elvial νομιζω,ολα μαζι 1800€.Ενισχυμενοι μεντεσεδες και κλειδιαριες 3 σημειων με γαντζους.Αριστη τοποθετηση,οι πορτες εχουν φοβερη αισθηση στο κλεισιμο.Λιγο στην σιτα μου τα χαλασε,ειναι λιγο στραβα τοποθετημενη αλλα δεν με πειραζει γιατι το σπιτι το ειχε σηκωσει ολο ο οικοδομος παππους μου και εχει πολλα στραβα.Τεσπα,μεγαλη διαφορα πλεον και στον θορυβο και στο κρυο.

Πολυ φθηνα ειναι,αγορασε με κλειστα ματια.Εμενα μου μενουν ακομα δυο μπαλκονοπορτες 228Χ135 και μια κυρια εισοδος.Οπως βλεπεις περασα καποια σημερα και ρωτησα τον αλουμινα ποσο θα μου πανε αυτα,θα τα φτιαξω τον Μαρτιο.600€ η καθε μπαλκονοπορτα σε PVC,κανενα 150αρι παραπανω σε αλουμινιο και 800€ μια καλη πορτα αλουμινιου.Φαντασου τι πιασιμο κωλου κανει αυτος που ρωτησες.

Ναι φίλε μου το γνωρίζω γι και αυτό και ρώτησα γνώμες για σύγκριση τιμών 

Υπάρχει ένας ακόμα θα πάρω και από εκεί τιμή και θα επανέλθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

Ναι φίλε μου το γνωρίζω γι και αυτό και ρώτησα γνώμες για σύγκριση τιμών 

Υπάρχει ένας ακόμα θα πάρω και από εκεί τιμή και θα επανέλθω 

Βεβαια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ειναι Γερμανικα αυτα για τα οποια πηρες προσφορα και εγω εβαλα Ελληνικα.Τωρα τι διαφορα εχουν δεν ξερω,μου τα εξηγησε ο αλουμινας ο οποιος ειναι φιλος μου πολλα χρονια και χοντρικα μου ειπε πως οτι προφιλ και να παρεις,αμα ο μαστορας ειναι για τον διαολο,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.Παντως παρε καμια προσφορα και απο κανενα αλλο μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για καποιο λογο δε μπορω να βρω στην αττική τοσο μεγάλες εταιρίες για κουφωματα παρα απλά μαγαζάκια που εχουν ενα πριονι να κοβουν προφιλ με αποτελεσματα οχι καλά απο άποψης θερμομονωσης.

Δε ξέρω αν ειναι πολλα αλλα πήρες schuko  γερμανικά. Στην ελλάδα πολλες εταιρίες που πουλάνε γερμανικά εχουν τιμες διπλάσιες εδω επειδη απευθυνονται σε άλλα κοινωνικά στρώματα. Υπαρχει σχαρακι τουρκικο(υδραυλικα) με 60 ευρω ενω αντιστοιχο γερμανικο θες 600ευρώ και 400 αν το παρεις απο γερμανία.  Δε ξερω αν πουλανε φτηνοτερα η ακριβότερα αλλα διάλεξες κατι που ειναι premium. Αφου τα σκεφτεσε μάλλον δεν έχεις την οικονομικη άνεση. Αν την ειχες δε θα ρωταγες εδω. Αν θες αλουμινια δες σε ελληνική εταιρία κατι αλλιως δες σε πλαστικα. Ειναι σα να λες θελω αυτοκινητο και να πας πχ bmw και να λες θελουν 80.000ευρω μου φαινονται πολλα

δε έχω πάρει ακόμα τα κουφώματα και φυσικά δε έχω τα λεφτά του κόσμου

πάραυτα επειδή έχω ρωτήσει αρκετούς όλοι μου είπαν ότι η τιμή είναι παραφουσκωμένη πολύ όποτε η λάθος έγινε η όντως τα έχει φουσκώσει η εταιρεία 

Μαξ έπρεπε στις διαστάσεις που ζήτησα να βγει 2000 το κούφωμα τα οποία είμαι διατεθειμένος να Δώσω και νομίζω είναι υπεραρκετά 

Τώρα αν θεωρείς ότι επειδή ρωτάω εδώ σημαίνει ότι δε έχω την οικονομική δυνατότητα θα το αφήσω ασχολίαστο γιατί πολύ απλά κρίνεις από ένα ποστ ερώτηση που έκανα 

 

εδω μιλάμε για μια 

10 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Βεβαια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ειναι Γερμανικα αυτα για τα οποια πηρες προσφορα και εγω εβαλα Ελληνικα.Τωρα τι διαφορα εχουν δεν ξερω,μου τα εξηγησε ο αλουμινας ο οποιος ειναι φιλος μου πολλα χρονια και χοντρικα μου ειπε πως οτι προφιλ και να παρεις,αμα ο μαστορας ειναι για τον διαολο,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.Παντως παρε καμια προσφορα και απο κανενα αλλο μαγαζι.

Γερμανικά είναι σκέψου μόνο το παράθυρα 

Παντζουρια μιλάμε για ελληνικά γιατί είδα την προσφορά 

εννοειται θα πάρω και από άλλου προσφορά απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο ίδιος ο πωλητής τον έκανα ερώτηση ποσό περίπου να περιμένω και μου είπε 2000€ το καθένα όποτε λέω προχωρά σε προσφορά 

παραυτα αρχική τιμή είναι 13.200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

δε έχω πάρει ακόμα τα κουφώματα και φυσικά δε έχω τα λεφτά του κόσμου

πάραυτα επειδή έχω ρωτήσει αρκετούς όλοι μου είπαν ότι η τιμή είναι παραφουσκωμένη πολύ όποτε η λάθος έγινε η όντως τα έχει φουσκώσει η εταιρεία 

Μαξ έπρεπε στις διαστάσεις που ζήτησα να βγει 2000 το κούφωμα τα οποία είμαι διατεθειμένος να Δώσω και νομίζω είναι υπεραρκετά 

Τώρα αν θεωρείς ότι επειδή ρωτάω εδώ σημαίνει ότι δε έχω την οικονομική δυνατότητα θα το αφήσω ασχολίαστο γιατί πολύ απλά κρίνεις από ένα ποστ ερώτηση που έκανα 

 

εδω μιλάμε για μια 

Γερμανικά είναι σκέψου μόνο το παράθυρα 

Παντζουρια μιλάμε για ελληνικά γιατί είδα την προσφορά 

εννοειται θα πάρω και από άλλου προσφορά απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο ίδιος ο πωλητής τον έκανα ερώτηση ποσό περίπου να περιμένω και μου είπε 2000€ το καθένα όποτε λέω προχωρά σε προσφορά 

παραυτα αρχική τιμή είναι 13.200€

Απλα σου ειπα πως ειναι premium μαρκα και συνηθως τα βαζει η ελιτ σε βίλες δε πανε να παρουν προσφορα παει το team του μηχανικού. Δε θα δεις σε λαικο σπιτι / διαμερισμα schuko 

Απο εκει και πέρα σιγουρα δεν ειναι vfm και σίγουρα μπορείς να βρεις εξίσου καλα πιο οικονομικα. Προσωπικά θα πηγαινα σε πλαστικά μιας και για ιδια θερμομόνωτικα χαρακτηριστικά ειναι πιο οικονομικα κατα λιγο.

Τωρα αν γουστάρεις και μπορείς βαλτα. Εγω θα τα εβαζα αν μπορουσα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα σου ειπα πως ειναι premium μαρκα και συνηθως τα βαζει η ελιτ σε βίλες δε πανε να παρουν προσφορα παει το team του μηχανικού. Δε θα δεις σε λαικο σπιτι / διαμερισμα schuko 

Απο εκει και πέρα σιγουρα δεν ειναι vfm και σίγουρα μπορείς να βρεις εξίσου καλα πιο οικονομικα. Προσωπικά θα πηγαινα σε πλαστικά μιας και για ιδια θερμομόνωτικα χαρακτηριστικά ειναι πιο οικονομικα κατα λιγο.

Τωρα αν γουστάρεις και μπορείς βαλτα. Εγω θα τα εβαζα αν μπορουσα

Το θέμα είναι ότι θέλω αλουμινίου αποκλειστικά και συρόμενα 

σε καμία περίπτωση δε θέλω ανοίγομενα η πλαστικά  γιατί ανοίγω αλλά θέματα 

θα πάρω και από αλλου προσφορά να συγκρίνω 

όσο premium και να είναι μιλάμε για 13000€ Προ έκπτωσης 4 κουφώματα με παντζουρια σύνολο τετραγωνικών 11 μετρημένα με μηχανικό 

η λάθος έγινε η παρά φούσκωσαν τιμές για να ξεκινήσουμε τα παζάρια 

εσυ με ότι έχεις ακούσει τη τιμη την θεωρείς λογική πάραυτα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnyboy είπε

έχω μπαλκονοπορτα όσο όλα τα δικά σου μαζί σχεδόν (465χ270) και τέτοια τιμή δεν μου είπαν ούτε για βαρέως τύπου ανασηκουμενη. 

Τι να πω πραγματικά δε ξέρω 

μπορω να ανεβάσω εδώ τη προσφορά  για να δούμε τι έχουν βάλει πια και βγαίνει 11.800 μετά τη έκπτωση που έχουν κάνει 30%?

3 παράθυρα 1.25 χ 2.1

1 παραθύρου 1.45χ 2.1

αυτα είναι όλα και όλα με παντζουρια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

Το θέμα είναι ότι θέλω αλουμινίου αποκλειστικά και συρόμενα 

σε καμία περίπτωση δε θέλω ανοίγομενα η πλαστικά  γιατί ανοίγω αλλά θέματα 

θα πάρω και από αλλου προσφορά να συγκρίνω 

όσο premium και να είναι μιλάμε για 13000€ Προ έκπτωσης 4 κουφώματα με παντζουρια σύνολο τετραγωνικών 11 μετρημένα με μηχανικό 

η λάθος έγινε η παρά φούσκωσαν τιμές για να ξεκινήσουμε τα παζάρια 

εσυ με ότι έχεις ακούσει τη τιμη την θεωρείς λογική πάραυτα 

Γενικά  η αλλαγη κουφωματων ειναι κατι ακριβο και θέλει ψάξιμο αν θες καλο αποτέλεσμα η να πεις οτι τουλαχιστον προσπάθησες. Αν δεν έχεις θεμα με τη μαρκα προφανως μπορεις να ζητησεις προσφορά και απο άλλα μαγαζια που συνεργάζονται με εταιρίες προφιλ. Το θέμα ειναι οτι κανεις δε ξερει τι αποτελεσμα θα παρεις. Αν μπορεις να δεις και δουλειες τους ειναι καλο. Προσωπικα εχω δει τραγικες δουλειες. 

Βεβαια σε βλέπω να εχεις επικεντρωθει στη τιμη. Προσωπικη μου άποψη ειναι πως ειναι πολλα λεφτά και δεν αξίζουν ως επενδυση. Παιρνεις νεο αμαξι και το εχεις 15+ χρονια με τοσα χρηματα. Απλα πήγες σε ακριβη μάρκα. Παρε πολλες προσφορες και βλεπεις.

Ειναι σα να λεω ζητησα προσφορα για κουζινα στη Χ τοπ ιταλικη μάρκα και θελαν 60.000 ευρω. Αν παω σε μαραγκο μου τη κανει με 5.000 πχ. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

Τι να πω πραγματικά δε ξέρω 

μπορω να ανεβάσω εδώ τη προσφορά  για να δούμε τι έχουν βάλει πια και βγαίνει 11.800 μετά τη έκπτωση που έχουν κάνει 30%?

3 παράθυρα 1.25 χ 2.1

1 παραθύρου 1.45χ 2.1

αυτα είναι όλα και όλα με παντζουρια 

 

είναι εξωφρενικό το ποσό, ακόμα και να τα έχεις είναι κοροϊδία να τα δωσεις επειδή τα βάζει η ντεμεκ υψηλή κοινωνία και έχουν όνομα. όνομα έχει και η μερσεντες αλλά με Ρενό μηχανή είναι κάποια. όνομα έχω και εγώ και εσύ και ο καθένας. 

 

η προσφορά που πήρα για όλο το σπίτι για θερμομωνοτικα αλουμίνια, ενεργειακά τζάμια, ανοιγομενα τα παραπάνω (συρόμενα όπου δεν γίνεται ανοιγομενα) , χωρίς κουνουπιερες και ρολά είναι χαμηλότερη από σένα που έχεις 4 μπαλκονοπορτες. και έχω 18 παράθυρα και 2 τεράστιες μπαλκονοπορτες. 

και επειδή θα μου πείτε ναι αλλά είναι σουκο, συγκρινα τις αποδόσεις uw και δεν υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί την τιμή. απλά στην Ελλάδα έχουν μάθει, α είναι γερμανικό, πουλάει, βαλε το 10χ πιο πάνω επειδή είναι κοροιδα. 

 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christiD είπε

11300 ευρώ 4 συρόμενα? Και με έκπτωση 0% υποτίθεται? Δεν το έχω ψάξει πολύ για τα δικά μου. Μια προσφορά πήρα σε alumil s350 2600 οι 3 συρομενες χωνευτες μπαλκονόπορτες (2.17*1.95, 2.17*1.35, 2.17*1.27), με συρόμενο παντζούρι, με τζάμι 4-16-6 δυο εποχών (Ug = 1.40). Αυτά με τοποθέτηση , μεταφορές κλπ κλπ. Μάλιστα το site τους είναι το μοναδικό που έχω βρει που μπορείς να δεις τις τιμές που παίζουν ανάλογα με τις διαστάσεις. Τπτ άλλο δε γνωρίζω. Παίζουν πολλά ειδικά με αμφιβόλου ποιότητας υαλοπίνακες.

Δε μπορώ να καταλάβω τέτοια χαώδη διαφορά τιμής. Δε γνωρίζω τπτ για τη συγκεκριμένη μάρκα. Και ανασηκούμενα να είναι δλδ, και με τριπλά τζάμια ή laminated. Για να το παραλληλίζει ο φίλος ως αμάξι πολυτελείας κάτι θα ξέρει! Αλλά τα αλουμίνια της ελλάδας είναι από τα πολύ καλά προιόντα της πιστεύω. Τα ενδιάμεσα στάδια καμιά φορά χάνουν λίγο (πολύ...).

Μην συγκρίνεις την S350 που ειναι μια πολυ απλή και βασικη σειρά με την Σουκο. Τα σούκο γενικά είναι κορυφαία απο ολες τις απόψεις, έβαλε ενας πελάτης μου σε σπίτι ανοιγόμενα σουκο και πραγματικά φαίνεται η διαφορά σε αίσθηση. Τώρα αν αξίζει; Κατα την άποψη μου όχι, το κούφωμα στα Ελληνικά κλιματολογικά δεδομένα δεν παίζει τεράστιο ρόλο, υπάρχουν εταιρίες όπως οι Alumil και η Exalco που παράγουν εξαιραιτικά συστήματα, με εξαγωγές σε όλον τον πλανήτη και αρκετά φθηνότερα απο τα σουκο, και το πιο βασικό made in Greece.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικά  η αλλαγη κουφωματων ειναι κατι ακριβο και θέλει ψάξιμο αν θες καλο αποτέλεσμα η να πεις οτι τουλαχιστον προσπάθησες. Αν δεν έχεις θεμα με τη μαρκα προφανως μπορεις να ζητησεις προσφορά και απο άλλα μαγαζια που συνεργάζονται με εταιρίες προφιλ. Το θέμα ειναι οτι κανεις δε ξερει τι αποτελεσμα θα παρεις. Αν μπορεις να δεις και δουλειες τους ειναι καλο. Προσωπικα εχω δει τραγικες δουλειες. 

Βεβαια σε βλέπω να εχεις επικεντρωθει στη τιμη. Προσωπικη μου άποψη ειναι πως ειναι πολλα λεφτά και δεν αξίζουν ως επενδυση. Παιρνεις νεο αμαξι και το εχεις 15+ χρονια με τοσα χρηματα. Απλα πήγες σε ακριβη μάρκα. Παρε πολλες προσφορες και βλεπεις.

Ειναι σα να λεω ζητησα προσφορα για κουζινα στη Χ τοπ ιταλικη μάρκα και θελαν 60.000 ευρω. Αν παω σε μαραγκο μου τη κανει με 5.000 πχ. 

Εννοείται θα κοιτάξω και από αλλου 

θα ζητήσω προσφορά και από αλλά καταστήματα με τα ίδια χαρακτηριστικά  

απλα έκανα τη αρχή γιατί πραγματικά δε περίμενα τέτοια τιμη 

ταβανι έλεγα 2000€ το κούφωμα που νονιζω είναι και πολλά αλλά και πάλι είπα μια φορά θα βάλω και τέλος 

προτιμω ένα και καλο ειμαι αυτής της άποψης 

29 λεπτά πριν, johnyboy είπε

είναι εξωφρενικό το ποσό, ακόμα και να τα έχεις είναι κοροϊδία να τα δωσεις επειδή τα βάζει η ντεμεκ υψηλή κοινωνία και έχουν όνομα. όνομα έχει και η μερσεντες αλλά με Ρενό μηχανή είναι κάποια. όνομα έχω και εγώ και εσύ και ο καθένας. 

 

η προσφορά που πήρα για όλο το σπίτι για θερμομωνοτικα αλουμίνια, ενεργειακά τζάμια, ανοιγομενα τα παραπάνω (συρόμενα όπου δεν γίνεται ανοιγομενα) , χωρίς κουνουπιερες και ρολά είναι χαμηλότερη από σένα που έχεις 4 μπαλκονοπορτες. και έχω 18 παράθυρα και 2 τεράστιες μπαλκονοπορτες. 

και επειδή θα μου πείτε ναι αλλά είναι σουκο, συγκρινα τις αποδόσεις uw και δεν υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί την τιμή. απλά στην Ελλάδα έχουν μάθει, α είναι γερμανικό, πουλάει, βαλε το 10χ πιο πάνω επειδή είναι κοροιδα. 

 

Συμφωνώ απόλυτα 

Ότι είναι γερμανικό το Βαράνε αλλά όχι και τέτοια τιμη 

9 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

οχι η τιμή είναι υπερβολική μιας και μιλάμε για 1200€/τμ

Όντως 

γι αυτό και θα ζητήσω προσφορές και από αλλου Με τα ίδια πραγνατα να έχω μέτρο Σύγκρισης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lary7 είπε

Μην συγκρίνεις την S350 που ειναι μια πολυ απλή και βασικη σειρά με την Σουκο. Τα σούκο γενικά είναι κορυφαία απο ολες τις απόψεις, έβαλε ενας πελάτης μου σε σπίτι ανοιγόμενα σουκο και πραγματικά φαίνεται η διαφορά σε αίσθηση. Τώρα αν αξίζει; Κατα την άποψη μου όχι, το κούφωμα στα Ελληνικά κλιματολογικά δεδομένα δεν παίζει τεράστιο ρόλο, υπάρχουν εταιρίες όπως οι Alumil και η Exalco που παράγουν εξαιραιτικά συστήματα, με εξαγωγές σε όλον τον πλανήτη και αρκετά φθηνότερα απο τα σουκο, και το πιο βασικό made in Greece.

Ειναι για λιγους αν και πιστευω πως στη γερμανια θα ειναι πιο προσιτες οι τιμες τους.Αν κρίνουμε το πως ειναι κατασκευασμένα τα σπιτια στην ελλάδα με τη πλειοψηφεια των μαστόρων να θεωρουν περιτή τη θερμομονωση ακομα και την υγρομόνωση αλλα και το οτι δε θα τοποθετηθουν με τροπο σωστο δεν αξίζουν θεωρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lary7 είπε

Μην συγκρίνεις την S350 που ειναι μια πολυ απλή και βασικη σειρά με την Σουκο. Τα σούκο γενικά είναι κορυφαία απο ολες τις απόψεις, έβαλε ενας πελάτης μου σε σπίτι ανοιγόμενα σουκο και πραγματικά φαίνεται η διαφορά σε αίσθηση. Τώρα αν αξίζει; Κατα την άποψη μου όχι, το κούφωμα στα Ελληνικά κλιματολογικά δεδομένα δεν παίζει τεράστιο ρόλο, υπάρχουν εταιρίες όπως οι Alumil και η Exalco που παράγουν εξαιραιτικά συστήματα, με εξαγωγές σε όλον τον πλανήτη και αρκετά φθηνότερα απο τα σουκο, και το πιο βασικό made in Greece.

Όπως είπες, όλα εξαρτώνται από το περιβάλλον και τις απαιτήσεις που έχει κάποιος από το κούφωμα. Δεν είμαστε στη βόρεια ευρώπη εκτός από κάποια μέρη στη Βόρεια Ελλάδα που έχει πολλές μέρες το χειμώνα θερμοκρασίες (πολύ) κάτω του 0. Και πάλι πιστεύω ότι τα ελληνικά αλουμίνια έχουν παρα πολύ καλές λύσεις, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τόσο μεγαλύτερες τιμές. Μια μικρή ένσταση έχω στο τι είναι βασική σειρά και τι "βαριά" που λέμε. Αν σε μια ...απλή σειρά βάλω ένα πολύ καλό τζάμι με χαμηλό Ug και με αέριο μέσα πετυχαίνω παρα πολύ καλή θερμομόνωση και με το χαμηλότερο κόστος έχω μεγάλο κέρδος .Το πλαίσιο είναι μικρό ποσοστό του ανοίγματος. Πάντα σε συνδυασμό με μια καλή θερμομόνωση σε τοίχους εννοείται. Τώρα αν θέλω τριπλή υάλωση καλύτερη ηχομόνωση σε συρόμενα και ασφάλεια εννοείται πας σε κάτι πιο ..βαρύ για να έχεις ανασηκούμενα και laminated υάλωση. Θα ήθελα πάντως να τα δω σε κάποια έκθεση τώρα τα σουκο καθώς που δημιουργήσατε (θεωρητικό) ενδιαφερόν! 

johnyboy εσύ τελικά έβαλες ανασηκούμενα? αυτό που δε γνωρίζω και δε μπορώ να βρω σε τεχνικές προδιαγραφές είναι αν έχουν περιμετρικα τους λαστιχάκια. Όλοι λένε για κάτω αλλά φαντάζομαι ότι με έναν οδηγό με ειδική διαμόρφωση θα μπορούν να έχουν και πάνω. Το θέμα είναι στην μεριά που ακουμπάνε τον τοίχο, στα χωνευτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...