Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/12/2020 στις 9:02 ΜΜ, fredd0 είπε

ολα τα συρωμενα εχουν θεμα με τη σφραγιση με την παροδο του χρονου. Που συνεπαγεται, προβληματα ειροης νερου και αερα.Τα VW και τα ανασηκωμενα, pvc η αλουμινια, σφραγιζουν πολυ καλυτερα. Συν δεν εχεις προβληματα με τα ραουλα, που φθειρωνται και "στραβωνει" το κουφωμα.

Ποιο κούφωμα στραβώνει? Όλα τα κουφώματα έχουν κάποια φθορά και χρειάζονται συντήρηση. Κουφώματα 40 ετών και νερό δεν έχει μπει ποτέ. Με μπαλκόνι φυσικά από πάνω. Αλλά και με λάστιχο που τους έχω ρίξει, νερό δεν έχει περάσει. Μην τρομάζει και ο κόσμος δλδ. Τα καινούρια συρόμενα έχουν θέμα από την πρώτη μέρα εφόσον έχουν βουρτσάκια και όχι λαστιχάκια. Έχουν μεγαλύτερη ανεμοπερατότητα αλλά δεν περνάει τυφώνας. Αυτά οφείλουν να τα ξέρουν όλοι. Στο θέμα της θερμομόνωσης η επίπτωση είναι πολύ μικρή αφού έχει πολύ πολύ μεγαλύτερη σημασία ο υαλοπίνακας και η μόνωση του σπιτιού. Η μεγάλη διαφορά των ανοιγόμενων είναι στην ηχομόνωση. Ένα απλό συρόμενο φτάνει εως 30-35db μέγιστη ηχομείωση ενώ σε ανοιγόμενα πας σε 45-50 (τιμές κατασκευαστών). Είναι μεγάλη διαφορά. Φυσικά όλα αυτά τα λέω αλλά είναι ανοιχτά σε κριτική και πάντα μαθαίνω...

Δεν έχω καταφέρει να πάω να δω από κοντά κάποιο ανασηκούμενο. Και αυτό ράουλα έχει όμως και πιο ακριβά αφού πρέπει να σηκώνει όλο το βάρος. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει λαστιχάκια και πάνω και προς την πίσω μεριά. Αν κλείνει ερμητικά δλδ σε όλες τις πλευρές του. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Προφανως εννοεις με θερμοδιακοπη..

προφανώς, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω χωρις θερμοδιακοπη και χωρίς ενεργειακά τζάμια. δεν έχω αποφασίσει ακόμα η αλήθεια είναι. το pvc μου βάζει περιορισμό στο ύψος και δεν μαρεσει.

 από την άλλη, τα ανοιγομενα αλουμινίου είναι στις ίδιες επιδόσεις με commerling 76, και τα συρόμενα λίγο χειρότερα. 1.3 με 1.7 uw για το ίδιο παράθυρο. οι αριθμοί είναι από τις προσφορές και τα στοιχεία των κατασκευαστων. 

Δεν ξέρω κατά πόσο το 1.3 με το 1.7 έχουν μεγάλη διαφορά. είναι δύσκολη απόφαση όπως και να έχει. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnyboy είπε

προφανώς, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω χωρις θερμοδιακοπη και χωρίς ενεργειακά τζάμια. δεν έχω αποφασίσει ακόμα η αλήθεια είναι. το pvc μου βάζει περιορισμό στο ύψος και δεν μαρεσει.

 από την άλλη, τα ανοιγομενα αλουμινίου είναι στις ίδιες επιδόσεις με commerling 76, και τα συρόμενα λίγο χειρότερα. 1.3 με 1.7 uw για το ίδιο παράθυρο. οι αριθμοί είναι από τις προσφορές και τα στοιχεία των κατασκευαστων. 

Δεν ξέρω κατά πόσο το 1.3 με το 1.7 έχουν μεγάλη διαφορά. είναι δύσκολη απόφαση όπως και να έχει. 

Αναλογα με το τι εχεις τωρα θα δεις διαφορα.. Αν εχεις παλια κουφωματα θα δεις μεγαλη διαφορα στην ηχομονωση!!! Απο κει και περα η θερμομονωση εχει να κανει και με τις υπολοιπες επιφανειες του χωρου!

Εμενα μου εκτιμησαν τα παλια πανω απο 3 γιατι υπηρχαν και κακοτεχνιες.. Ειμαι εκει στο 1.7

Ειδα μεγαλη διαφορα στην ηχομονωση! Στην θερμομονωση ειδα διαφορα οχι ομως ετσι οπως μου την παρουσιασαν..!!! Και τωρα που εχω αυτη την εμπειρια εκανα καλα που δεν εδωσα πολλα χρηματα για να κατεβασω το uw! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αναλογα με το τι εχεις τωρα θα δεις διαφορα.. Αν εχεις παλια κουφωματα θα δεις μεγαλη διαφορα στην ηχομονωση!!! Απο κει και περα η θερμομονωση εχει να κανει και με τις υπολοιπες επιφανειες του χωρου!

Εμενα μου εκτιμησαν τα παλια πανω απο 3 γιατι υπηρχαν και κακοτεχνιες.. Ειμαι εκει στο 1.7

Ειδα μεγαλη διαφορα στην ηχομονωση! Στην θερμομονωση ειδα διαφορα οχι ομως ετσι οπως μου την παρουσιασαν..!!! Και τωρα που εχω αυτη την εμπειρια εκανα καλα που δεν εδωσα πολλα χρηματα για να κατεβασω το uw! 

 

τώρα δεν έχω καν σπίτι😜

Είμαι στην διαδικασία όμως και θα κοντεψει ο καιρός που θα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάω σε αλουμίνιο ή upvc. κλείνω προς αλουμίνιο γιατί η διαφορά δεν είναι μεγάλη στην απόδοση και δεν μου βάζει και περιορισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnyboy είπε

προφανώς, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω χωρις θερμοδιακοπη και χωρίς ενεργειακά τζάμια. δεν έχω αποφασίσει ακόμα η αλήθεια είναι. το pvc μου βάζει περιορισμό στο ύψος και δεν μαρεσει.

 από την άλλη, τα ανοιγομενα αλουμινίου είναι στις ίδιες επιδόσεις με commerling 76, και τα συρόμενα λίγο χειρότερα. 1.3 με 1.7 uw για το ίδιο παράθυρο. οι αριθμοί είναι από τις προσφορές και τα στοιχεία των κατασκευαστων. 

Δεν ξέρω κατά πόσο το 1.3 με το 1.7 έχουν μεγάλη διαφορά. είναι δύσκολη απόφαση όπως και να έχει. 

Για να λες uw, άρα εννοείς τη θερμοπερατότητα όλου του παραθύρου. Είναι πολύ εύκολο να τα υπολογίσεις. Αν το παράθυρο έχει εμβαδό 4m2 τότε έχεις 1.3*4=5,2. Αυτό το πολλαπλασιάζεις με τη μέγιστη θερμοκρασιακή διαφορά εντός εκτός που έχεις στην περιοχή σου ή τη θερμοκρασιακή διαφορά που έχει υπολογιστεί το σύστημα θέρμανσης. Ας πούμε με 3 βαθμούς κελσίου έξω και θες μέσα 22. 19 βαθμοί διαφορά *5.2 = 98.8 watt. Αυτή θα είναι η απώλεια από το παράθυρο σε αυτές τις συνθήκες. Αν είχες 1.7 τότε 129.2 watt απώλειες. Πιστεύω ότι το έχω κάνει σωστά. Δλδ αντί οι υπόλοιπες απώλειες ενός χώρου είναι 1500watt τότε για το χειρότερο παράθυρο θα θες 1630watt ενώ με το καλό θα θες 1600watt. 'Οπως βλέπεις είναι πολύ μικρές οι διαφορές. Για αυτό λένε όλοι οτι μετράει και η υπόλοιπη μόνωση του χώρου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christiD είπε

Για να λες uw, άρα εννοείς τη θερμοπερατότητα όλου του παραθύρου. Είναι πολύ εύκολο να τα υπολογίσεις. Αν το παράθυρο έχει εμβαδό 4m2 τότε έχεις 1.3*4=5,2. Αυτό το πολλαπλασιάζεις με τη μέγιστη θερμοκρασιακή διαφορά εντός εκτός που έχεις στην περιοχή σου ή τη θερμοκρασιακή διαφορά που έχει υπολογιστεί το σύστημα θέρμανσης. Ας πούμε με 3 βαθμούς κελσίου έξω και θες μέσα 22. 19 βαθμοί διαφορά *5.2 = 98.8 watt. Αυτή θα είναι η απώλεια από το παράθυρο σε αυτές τις συνθήκες. Αν είχες 1.7 τότε 129.2 watt απώλειες. Πιστεύω ότι το έχω κάνει σωστά. Δλδ αντί οι υπόλοιπες απώλειες ενός χώρου είναι 1500watt τότε για το χειρότερο παράθυρο θα θες 1630watt ενώ με το καλό θα θες 1600watt. 'Οπως βλέπεις είναι πολύ μικρές οι διαφορές. Για αυτό λένε όλοι οτι μετράει και η υπόλοιπη μόνωση του χώρου.

ωραίος. έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου και οι βοήθεια όλων ήταν πολύτιμη και ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλαξω κουφωματα και μου προτειναν 2 σειρες μια της exalco και μια της alumil, ποια θεωρειτε οτι ειναι καλυτερα ;

https://www.alumil.com/greece/homeowners/products/all-products/m9660

https://www.exalco.gr/idiotis/proionta-ypiresies/anoigomena-systimata/anoigomena-me-thermodiakopi-exalco-economy/albio-125c-systima-anoigomenon-koufomaton-me-thermodiakopti_42927/

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια

θελω να βαλω συρομενα αλουμινιου στο πατρικο και εχω  καταληξει στα schuko ass 50

γνωριζει καποιος να μου πει γνωμες ?ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι να αλλαξω 2 πορτες (κανονικες οχι μπαλκονοπορτες) και ενα παραθυρο δωματιου και ψιλοψαχνω τιμες. Οι διαστασεις, στο περιπου, ειναι οι εξης:

1η πορτα: 2.30x70

2η πορτα: 80x1.80

παραθυρο: 120x120

Για το παραθυρο με διπλα ενεργειακα τζαμια,  ανακλιση, κανονικης σειρας αλουμινιου (οχι την ακριβοτερη) και χωρις παντζουρια παει γυρω στα 500 ευρω. Για τις πορτες με τα ιδια χαρακτηριστικα γυρω στα 700. Απλα στις πορτες θελω να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη ασφαλεια και κοιτουσα με κλειδαρια 3 σημειων. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο που μπορει να μπει για μεγαλυτερη ασφαλεια. Σε αυτες που εχω τωρα,  εχω βαλει εσωτερικους καθετους συρτες αλλα δεν θα ηθελα να τρυπησω τα καινουργια αλουμινια.

Εκει παιζουν πανω κατω οι τιμες η δεν ψαχνω σωστα?

 

 

 

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 12:41 ΠΜ, valkyrion84 είπε

καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια

θελω να βαλω συρομενα αλουμινιου στο πατρικο και εχω  καταληξει στα schuko ass 50

γνωριζει καποιος να μου πει γνωμες ?ευχαριστω προκαταβολικα

Απο πια εταιρια; Λογικα ειναι καλά βεβαια στη τοποθετηση ειναι το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2021 στις 9:12 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Απο πια εταιρια; Λογικα ειναι καλά βεβαια στη τοποθετηση ειναι το θεμα.

Χωρίς να θελω να κάνω διαφήμιση από την μαντζαρης Θεσσαλονίκη 

το θέμα είναι ότι μου έβγαλε ένα κόστος για 4 μπαλκονόπορτες διαστάσεων 

οι 3 είναι 

1.25 χ 2.1

η μια 

1.45 χ 2.1 

παντζουρια μαζί με κούφωμα με έκπτωση κιόλας 30% στα 11.300€

θεωρω παρά πολλά χρήματα 

ακουω γνώμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, valkyrion84 είπε

Χωρίς να θελω να κάνω διαφήμιση από την μαντζαρης Θεσσαλονίκη 

το θέμα είναι ότι μου έβγαλε ένα κόστος για 4 μπαλκονόπορτες διαστάσεων 

οι 3 είναι 

1.25 χ 2.1

η μια 

1.45 χ 2.1 

παντζουρια μαζί με κούφωμα με έκπτωση κιόλας 30% στα 11.300€

θεωρω παρά πολλά χρήματα 

ακουω γνώμες 

Για καποιο λογο δε μπορω να βρω στην αττική τοσο μεγάλες εταιρίες για κουφωματα παρα απλά μαγαζάκια που εχουν ενα πριονι να κοβουν προφιλ με αποτελεσματα οχι καλά απο άποψης θερμομονωσης.

Δε ξέρω αν ειναι πολλα αλλα πήρες schuko  γερμανικά. Στην ελλάδα πολλες εταιρίες που πουλάνε γερμανικά εχουν τιμες διπλάσιες εδω επειδη απευθυνονται σε άλλα κοινωνικά στρώματα. Υπαρχει σχαρακι τουρκικο(υδραυλικα) με 60 ευρω ενω αντιστοιχο γερμανικο θες 600ευρώ και 400 αν το παρεις απο γερμανία.  Δε ξερω αν πουλανε φτηνοτερα η ακριβότερα αλλα διάλεξες κατι που ειναι premium. Αφου τα σκεφτεσε μάλλον δεν έχεις την οικονομικη άνεση. Αν την ειχες δε θα ρωταγες εδω. Αν θες αλουμινια δες σε ελληνική εταιρία κατι αλλιως δες σε πλαστικα. Ειναι σα να λες θελω αυτοκινητο και να πας πχ bmw και να λες θελουν 80.000ευρω μου φαινονται πολλα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11300 ευρώ 4 συρόμενα? Και με έκπτωση 0% υποτίθεται? Δεν το έχω ψάξει πολύ για τα δικά μου. Μια προσφορά πήρα σε alumil s350 2600 οι 3 συρομενες χωνευτες μπαλκονόπορτες (2.17*1.95, 2.17*1.35, 2.17*1.27), με συρόμενο παντζούρι, με τζάμι 4-16-6 δυο εποχών (Ug = 1.40). Αυτά με τοποθέτηση , μεταφορές κλπ κλπ. Μάλιστα το site τους είναι το μοναδικό που έχω βρει που μπορείς να δεις τις τιμές που παίζουν ανάλογα με τις διαστάσεις. Τπτ άλλο δε γνωρίζω. Παίζουν πολλά ειδικά με αμφιβόλου ποιότητας υαλοπίνακες.

Δε μπορώ να καταλάβω τέτοια χαώδη διαφορά τιμής. Δε γνωρίζω τπτ για τη συγκεκριμένη μάρκα. Και ανασηκούμενα να είναι δλδ, και με τριπλά τζάμια ή laminated. Για να το παραλληλίζει ο φίλος ως αμάξι πολυτελείας κάτι θα ξέρει! Αλλά τα αλουμίνια της ελλάδας είναι από τα πολύ καλά προιόντα της πιστεύω. Τα ενδιάμεσα στάδια καμιά φορά χάνουν λίγο (πολύ...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...