Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, sphinxgr said:

Τα 500 είναι τεχνολογία προηγούμενου αιώνα χωρίς θερμοδιακοπή. Τα 5500 είναι κλάσεις ανώτερα και ανταποκρίνονται στο σήμερα.

Μια 2λεπτη σύγκριση στα χαρακτηριστικά τους, το κάνει προφανές:

https://www.profil.gr/index.php/gr/products/architectural-aluminium-systems/opening-systems/europa-500

image.png.123ab7860eca053ef4aefe6446455a21.png

https://www.profil.gr/index.php/gr/products/architectural-aluminium-systems/opening-systems/europa-5500-hybrid

image.png.d13b1435074e3077a3501b91a99962f7.png

Μπορουμε να τα βρουμε σε καλυτερη τιμη απο 850?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα παιδια,

για πετρινη κατοικια σε κυκλαδιτικο νησι τι θα προτεινατε?Να αναφερω οτι χρειαζομαι να εκμεταλευτω πληρως την θεα αρα μιλαμε για μεγαλα ανοιγματα,πολυ καλη θερμομονωση και τελος θελω ειδικο χρωματισμο (μπλε). Το σπιτι βρισκεται σε αμφιθεατρικο σημειο και οχι διπλα στη θαλασσα οποτε δεν εχουμε προβλημα αλμυρας κτλ.

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα PVC Kommerling & μιας και η βαση μου ειναι στην Ευβοια μου προτεινανε τον Captain...Δεν εχω καταλαβει ομως αν ο συγκεκριμενος χρησιμοποιει Kommerling ή φτιαχνει τα δικα του.Εχει καποιος εμπειρια να με βοηθησει?

Επισης τι αλλο πρεπει να ζητησω/προσεξω οσων αφορα τους μηχανισμους/υλικα τοποθετησης κτλ?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από laios23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλο το φόρουμ και οφείλω να ευχαριστήσω αρκετούς για τις απαντήσεις τους σε αυτό εδώ το νήμα. γιατί δώσανε πολλές πληροφορίες.

 

Εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Πρόκειται να βάλουμε κουφώματα σε σπίτι που είναι 90μέτρα μακριά από την ακτή.

Επειδή δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις ακόμα εδώ (είμαι στη 14η σελίδα), αλλά το έψαξα και λίγο μόνος μου θέλω να διαβάσω την άποψη σας καλή ή κακή για την σειρά E75 της ETEM. Και γενικότερα την άποψη σας για την εταιρεία αυτή. Είναι έμπιστη στα αλουμίνια;

Είδα π.χ. πως στα χαρτιά τουλάχιστον είχε καλύτερους δείκτες θερμοπερατότητας, παραβίασης, υδατοστεγάνωσης από την Europa 8000. Είναι πλασματικά αυτά και τα ουσιαστικα΄τους νούμερα είναι χειρότερα απ' όσο λένε ότι έχουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θέλω να αλλάξω τα κουφώματα με pvc και λόγο μικρού χώρου λέω να βάλω ξανά συρόμενα, φοβάμαι τις συχνές βλάβες από την κακή χρήση στα wolkswagen. Τι λέτε Kommerling ή REHAU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2020 στις 12:25 ΠΜ, galgio21 είπε

Θέλω να αλλάξω τα κουφώματα με pvc και λόγο μικρού χώρου λέω να βάλω ξανά συρόμενα, φοβάμαι τις συχνές βλάβες από την κακή χρήση στα wolkswagen. Τι λέτε Kommerling ή REHAU;

Θα μπάζει λίγο με συρόμενα...Πόσο να σταματήσει το βουρτσάκι. Πόσο πάχος έχεις ? Κ εγώ είχε 2 τοίχους λεπτούς κ το βόλεψα τελικά...Εκτός αν εννοείς ότι δεν χωράει να ανοίγει το φύλλο

Επεξ/σία από use_your_brain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

απο οτι βλεπω προκειται για διπλο τζαμι. αν η υγρασια ειναι αναμεσα στα τζαμια δεν υπαρχει τροπος. απο καπου υπαρχει τρυπα η ραγισμα και μπαινει υγρασια η και νερο. αν ηταν ετσι απο την στιγμη της τοποθετησης τοτε το προβλημα ειναι κατασκευαστικο. η αντικατασταση τους και πιθανον ολου του κουφωματος ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, xsterg είπε

απο οτι βλεπω προκειται για διπλο τζαμι. αν η υγρασια ειναι αναμεσα στα τζαμια δεν υπαρχει τροπος. απο καπου υπαρχει τρυπα η ραγισμα και μπαινει υγρασια η και νερο. αν ηταν ετσι απο την στιγμη της τοποθετησης τοτε το προβλημα ειναι κατασκευαστικο. η αντικατασταση τους και πιθανον ολου του κουφωματος ειναι μονοδρομος.

Αν βγάλω τα λάστιχα κ να αφήσω να στέγνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λαθος αυτο που σκεφτεσαι. τα διπλα τζαμια βγαινουν ετσι με τα λαστιχα σαν μια οντοτητα απο το εργοστασιο. ενδιαμεσα υπαρχει κενο η καποιο αδρανες αεριο για να μην μαζευουν υγρασια και να μην οξειδωνωνται. αν δεν εχουν χτυπηθει υπαρχει κατασκευαστικο λαθος. η αντικατασταση ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δε χρειάζεται αντικατάσταση κουφώματος αλλά μόνο του τζαμιού.

το τζαμί δε σφραγίστηκε σωστά και με τον καιρό πήρε υγρασία , τόση που τα άλατα στο εσωτερικό πηχακι δε μπορούν να απορροφήσουν. 
Η λύση είναι να φωνάξεις ένα κατασκευαστή, να μετρήσει το τζαμί και να φέρει να βάλει νέο. 
τωρα αφού δεν είσαι ο ιδιοκτήτης, δεν είναι κάτι που έκανες εσυ. Όποτε ενημέρωσε τον να στο φτιάξει. 
το κόστος θα είναι χοντρικά 35€/m2 τζαμιού και κόστος εργασίας. Ζητά να σου βάλει και νέα λάστιχα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koprodogis είπε

Καταρχάς δε χρειάζεται αντικατάσταση κουφώματος αλλά μόνο του τζαμιού.

το τζαμί δε σφραγίστηκε σωστά και με τον καιρό πήρε υγρασία , τόση που τα άλατα στο εσωτερικό πηχακι δε μπορούν να απορροφήσουν. 
Η λύση είναι να φωνάξεις ένα κατασκευαστή, να μετρήσει το τζαμί και να φέρει να βάλει νέο. 
τωρα αφού δεν είσαι ο ιδιοκτήτης, δεν είναι κάτι που έκανες εσυ. Όποτε ενημέρωσε τον να στο φτιάξει. 
το κόστος θα είναι χοντρικά 35€/m2 τζαμιού και κόστος εργασίας. Ζητά να σου βάλει και νέα λάστιχα.

Θα του μιλήσω. Σ ευχαριστω για την πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koprodogis είπε

Καταρχάς δε χρειάζεται αντικατάσταση κουφώματος αλλά μόνο του τζαμιού.

το τζαμί δε σφραγίστηκε σωστά και με τον καιρό πήρε υγρασία , τόση που τα άλατα στο εσωτερικό πηχακι δε μπορούν να απορροφήσουν. 
Η λύση είναι να φωνάξεις ένα κατασκευαστή, να μετρήσει το τζαμί και να φέρει να βάλει νέο. 
τωρα αφού δεν είσαι ο ιδιοκτήτης, δεν είναι κάτι που έκανες εσυ. Όποτε ενημέρωσε τον να στο φτιάξει. 
το κόστος θα είναι χοντρικά 35€/m2 τζαμιού και κόστος εργασίας. Ζητά να σου βάλει και νέα λάστιχα.

Δεν νομίζω ότι αλλάζει το τζάμι επί τόπου. Το παράθυρο/πόρτα, ό,τι είναι τέλος πάντων, πρέπει να βγει και να πάει στο μάστορα να το φτιάξει εκεί.

Αλλάξαμε κι εμείς πέρυσι τα τζάμια σε επάλληλα αλουμινένια κουφώματα παραθύρου που είχαν πάθει το ίδιο, αλλά το έκανε στο "τζαμάδικο" και όχι στο σπίτι και μας στοίχισε 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το ιδιο προβλημα στα τζαμι μου και καθε φορα φευγει αν το κοιταξει ηλιος για αρκετη ωρα...αν δεν εχει ηλιο βρες καμια πατεντα με καμια λαμπα κοντα στο τζαμι ωστε να ζεσταθουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...