Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ψάχνω κ εγώ για PVC και KOMMERLING  ή REHAU αλλά ο ένας τοίχος μου είναι λεπτός 12CM(τσιμεντοσανίδα+Πετροβ) με μαρμαροποδιά 16CM κ διαστάσεις για κούφωμα 2.80x1.63  κ ο πρώτος που ρώτησα μου είπε οτι τα KOMMERLING  θέλουν 15CM για κούφωμα + σίτα + ρολλό. Έχει κάποια άλλη εταιρεία πιο λεπτά ? Γιατί έλεγα να αποφύγω τα αλουμίνια...Μάλλον η σίτα της KOMMERLING   είναι 5CM από ότι μ είπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα αναλαβω να αλλαξω τα κουφώματα εναντι ενος φιλου, τον βοηθάω.

Μικρο σπιτι ειναι παραθαλάσιο εξοχικο. Αξίζει να πάω σε Europa? Αλλες οικονομικες προτασεις υπαρχουν;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψη θερμομόνωσης τι είναι καλύτερο για ένα PVC παράθυρο? Τζάμι τρίπλεξ 4+4mm-5mm ή τζάμι ενεργειακό 4mm-Argon-4mm? Έχουν σημαντική διαφορά?

Σε προσφορά που έχω πάρει βλέπω έχουν μικρή διαφορά στην τιμή οπότε λέω να πάω στο τρίπλεξ για λόγους ασφαλείας αλλά φοβάμαι μήπως χάσω σε θερμομόνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι σε διαδικασια αντικαταστασης των παλιων κουφωματων.

Τα δυο δωματια εχουν αλουμινιου με μονα τζαμια. Χωνευτα στον τοιχο συρομενα , οπως και το πατζουρι. Τοποθετησα πριν καιρο πλισε σιτες γιατι δεν ειχε. Πλατος περιπου 115.

Το σαλονι εχει μεγαλο ανοιγμα (300). Δεν εχει πατζουρι (δεν εχω σκοπο να προσθεσω) και δεν εχει σιτα που θελω να βαλω.

Θα ηθελα τα φωτα σας, μιας και σκεφτομαι ολα να αντικατασταθουν με pvc. O προβληματισμος μου αφορα κυριως τα δωματια μιας και εχω διαβασει πως χωνευτα Pvc καλο θα ειναι να μην τοποθετηθουν. Ισχυει ή να εξετασω τη λυση να βαλω διφυλλα ανοιγομενα?

Σε αυτη την περιπτωση υποθετω πως θα πρεπει να αντικατασταθει και το υπαρχον πατζουρι που ειναι χωνευτο. Με ποιο τροπο θα γινει αυτο? θα πρεπει να μπει ρολο ή υπαρχει αλλη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gnffilos είπε

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι σε διαδικασια αντικαταστασης των παλιων κουφωματων.

Τα δυο δωματια εχουν αλουμινιου με μονα τζαμια. Χωνευτα στον τοιχο συρομενα , οπως και το πατζουρι. Τοποθετησα πριν καιρο πλισε σιτες γιατι δεν ειχε. Πλατος περιπου 115.

Το σαλονι εχει μεγαλο ανοιγμα (300). Δεν εχει πατζουρι (δεν εχω σκοπο να προσθεσω) και δεν εχει σιτα που θελω να βαλω.

Θα ηθελα τα φωτα σας, μιας και σκεφτομαι ολα να αντικατασταθουν με pvc. O προβληματισμος μου αφορα κυριως τα δωματια μιας και εχω διαβασει πως χωνευτα Pvc καλο θα ειναι να μην τοποθετηθουν. Ισχυει ή να εξετασω τη λυση να βαλω διφυλλα ανοιγομενα?

Σε αυτη την περιπτωση υποθετω πως θα πρεπει να αντικατασταθει και το υπαρχον πατζουρι που ειναι χωνευτο. Με ποιο τροπο θα γινει αυτο? θα πρεπει να μπει ρολο ή υπαρχει αλλη λυση?

Πως παει η μονωση του σπιτιου? Διαμερισμα?

Το πιο οικονομικο κουφωμα με την καλυτερη θερμομόνωση-αεροδιαπερατοτητα ειναι τα ανοιγωμενα pvc με ενεργειακο υαλοπίνακα! Επισης με ψαξιμο μπορεις να βρεις και πιο χαμηλη τιμη!  Εγω εκει που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν η οικοδομη δεν εχει καλη μονωση και εχεις παλια κουφωματα με κακο συντελεστη δεν αξιζει να δωσεις πολλα χρηματα για να βαλεις τα καλυτερα κουφωματα γιατι δεν θα δεις την διαφορα σε σχεση με τα χρηματα που θα δωσεις..!!!

πχ στα υ/δ μπορεις να βαλεις τα ιδια(καλη εταιρια) ψυχρο με ενεργειακο τζαμι στα 600ευρω. Η διαφορα σε σχεση με τα παλια θα ειναι μεγαλη στην ηχομόνωση και θα δεις μια χ διαφορα στην θερμομονωση γιατι αυτο εχει να κανει με την συνολικη μονωση της οικοδομης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Πως παει η μονωση του σπιτιου? Διαμερισμα?

Το πιο οικονομικο κουφωμα με την καλυτερη θερμομόνωση-αεροδιαπερατοτητα ειναι τα ανοιγωμενα pvc με ενεργειακο υαλοπίνακα! Επισης με ψαξιμο μπορεις να βρεις και πιο χαμηλη τιμη!  Εγω εκει που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν η οικοδομη δεν εχει καλη μονωση και εχεις παλια κουφωματα με κακο συντελεστη δεν αξιζει να δωσεις πολλα χρηματα για να βαλεις τα καλυτερα κουφωματα γιατι δεν θα δεις την διαφορα σε σχεση με τα χρηματα που θα δωσεις..!!!

πχ στα υ/δ μπορεις να βαλεις τα ιδια(καλη εταιρια) ψυχρο με ενεργειακο τζαμι στα 600ευρω. Η διαφορα σε σχεση με τα παλια θα ειναι μεγαλη στην ηχομόνωση και θα δεις μια χ διαφορα στην θερμομονωση γιατι αυτο εχει να κανει με την συνολικη μονωση της οικοδομης!!!

η οικοδομη ειναι το 1993 με νορμαλ-τυπικη μονωση ...απο πανω εχω διαμερισμα αλλα και απο τη μια πλευρα. προσανατολισμος των ανοιγματων ΒΑ. Κεντρικη Ελλαδα. οχι υψομετρο.

μιλησα με εταιρεια που εμπορευεται και τοποθετει τα schuco και τα salamader. Προτειναν στα υπνοδωματια διφυλλα ανοιγομενα με ανακλιση και ρολο πατζουρι. Στο σαλονι επαλληλα lift and pull τα οποια μ ειπαν δε θα εχουν θεμα απωλειων γιατι κλεινουν με λαστιχα και οχι με βουρτσακι.

μιλησα επισης με eco bau και προτειναν ιδια κατασκευη στα υπνοδωματια αλλα στο σαλονι ειτε με μηχανισμο volkswagen ειτε σταθερο ενα κομματι μεγαλο και το υπολοιπο διφυλλο ανοιγομενο.

προσφορες δεν εχω παρει ακομα αλλα θα ηθελα τα φωτα σας σε σχεση με τις προτασεις αυτες.

Επεξ/σία από gnffilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
22 ώρες πριν, nikos thermo είπε

Ξέρει κάποιος να μου προτείνει  εγκαταστάτη για PVC κουφώματα, περιοχή Ηλιούπολη Αθήνας

Απο Alkon Κωνσταντοπουλος εχω βαλει εξαιρετικη δουλεια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την πληροφορία

17 ώρες πριν, ritualistic είπε

Απο Alkon Κωνσταντοπουλος εχω βαλει εξαιρετικη δουλεια

Ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά αυτοί βάζουν μόνο αλουμίνιο εγώ θέλω PVC

Επεξ/σία από nikos thermo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2019 στις 5:47 ΠΜ, basilis_k6 είπε

Έχω βγει στην γυρα για κουφωματα σε ολο το σπιτι. Ειμαι αρκετα δύσπιστος σχετικά με την αξιοπιστια των pvc και μεχρι τωρα κοιταω μονο αλουμινια. Η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη? Δηλαδη 25% κατω ας πουμε? 

Στη γυρα που βγηκες, τι διαφορα τιμης βρηκες εσυ?

Επειδη την πατησα προσφατα, ζητα δεσμευσεις για τον χρονο παραδοσης. Εφοσον μενεις μεσα, μην το αφησεις ετσι γιατι οι αλουμιναδες θα το ριξουν στο εργοστασιο και αντε να βγαλεις ακρη...

Επεξ/σία από gasgounis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πήρα κ ιεγώ την υπαγωγή μου!

Πάμε για κουφώματα Rehau Geneo  3πλά τζάμια, αργκον, πλαστικους αποστάτες, και τα γνήσια κουτια ρολών με την γραφιτουχα διογκωμένη μεσα.

10εκ γραφιτουχα διογκωμένη θερμοπρόσοψη και 10εκ εξηλασμένη στο δώμα.

Ελπιζουμε το φετινο χειμώνα να τον βγάλουμε με κανα 500ρικο :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2020 στις 11:21 ΜΜ, kanesaxo είπε

Μιας και πήρα κ ιεγώ την υπαγωγή μου!

Πάμε για κουφώματα Rehau Geneo  3πλά τζάμια, αργκον, πλαστικους αποστάτες, και τα γνήσια κουτια ρολών με την γραφιτουχα διογκωμένη μεσα.

10εκ γραφιτουχα διογκωμένη θερμοπρόσοψη και 10εκ εξηλασμένη στο δώμα.

Ελπιζουμε το φετινο χειμώνα να τον βγάλουμε με κανα 500ρικο :)

Καλορίζικα! Δυνατά τα Rehau. Τα βαράει λίγο λόγω Brand αλλά μια χαρά. Θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά αν πήγες από κλασικά αλουμινίου. Είχα 20-25ετίας PVC σε ενοίκιο κ είναι σαν καινούριοk από εμφάνιση κ κλείσιμο....οπότε κ στο επόμενο πήγα πάλι σε PVC με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει από τιμές σε μπαλκονόπορτα με triplex τζάμια δίφυλλη και με θερμοδιακοπή, σε ρολό ασφαλείας βαρέως τύπου και σε πτυσσόμενα κάγκελα.

Οι διαστάσεις είναι 0,89 πλάτος x 2,31 ύψος και θέλω να μπει triplex τζάμι σε μπαλκονόπορτα δίφυλλη και ρολό ασφαλείας βαρέως τύπου με ηλεκτρικό μοτέρ (ή και όχι για το τελευταίο).

Τα πτυσσόμενα κάγκελα με κλειδί θα ήθελα να μπουν σε παράθυρο κουζίνας που δεν έχει διπλό τζάμι και διάσταση 1,15χ ύψος  x 2,00 πλάτος

Επίσης τι πρέπει να προσέξω και τι να αποφύγω αν ξέρει κανείς; 

Τέλος, ξέρει κάποιος να μου προτείνει για περιοχή "Κερατσίνι";


Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από Kingedward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 10:58 ΠΜ, use_your_brain είπε

Καλορίζικα! Δυνατά τα Rehau. Τα βαράει λίγο λόγω Brand αλλά μια χαρά. Θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά αν πήγες από κλασικά αλουμινίου. Είχα 20-25ετίας PVC σε ενοίκιο κ είναι σαν καινούριοk από εμφάνιση κ κλείσιμο....οπότε κ στο επόμενο πήγα πάλι σε PVC με κλειστά μάτια.

νομιζω πως συγκριτικα με τα kommerling που τα θεωρω "καλυτερη" μαρκα στη πιάτσα, ειναι φθηνότερα! Διοτι ειχα προσφορά και απο εκει και ειχαν μια-κάποια διαφορά στη τιμή.

Τουλάχιστο η εταιρεία που βρήκα, ειναι πολυ συζητήσιμη στο τι θέλω, γιατι ετυχε να κανει δουλειες τελευταια σε παθητικα κτίρια και ετσι οτι τους ζήτησα το γνώριζαν ηδη και δε γκρίνιαζαν. 

Μένει τώρα να δουμε πως θα γινει η τοποθετηση με τις aerostop ταινιες, μιας και δε το εχουν κάνει ποτέ αυτοί, ούτε κι εγώ φυσικα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...