Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι οι μηχανισμοί τύπου VolksWagen έχουν μεγάλη ευπάθεια και ακριβή επισκευή.

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Έθεσα το ερώτημα καθώς είδα μία δική σου προηγούμενη ανάρτηση ότι τα PVC δεν έχουν τα κατάλληλα προφίλ για συρόμενα, εκτός αν είναι επάλληλα. Στη δική μου περίπτωση, Volkswagen, και στις εν λόγω διαστάσεις θεωρείς ότι θα προσφέρει καλό αποτέλεσμα, ή να πάω σε αλουμίνιο;
Επίσης ανάμεσα σε KBE, Aluplast ποιο θα πρότεινες για PVC? Τα KBE είναι πολύ κατώτερα από Komerling; τα σκέφτομαι και αυτά.<

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, abebelekas είπε

Ενημερωτικά το πακέτο της Aluplast βγαίνει 3.600 ευρώ και της Θερμοπλαστικής στα 4.900. Είναι διαφορά που δεν μπορώ να καλύψω, αλλά αν δεν αξίζει δεν θα τα κάνω τώρα απλώς για να βάλω, οπότε αν μπορεί κάποιος ειδικός να μου δώσει συμβουλές, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

ΔΕΝ σας κινεί την απορία, γιατι η αλουπλαστ έχει τις φθηνότερες προσφορές στα ίδια κουφώματα (θεωρητικα με τους ιδιους συντελεστές) απ'ολες σχεδόν τις υπόλοιπες εταιρείες PVC κουφωμάτων;

Ετσι απλά το αφήνω να αιωρείται...

 

21 ώρες πριν, Havik είπε

Τελικά τα "πλαστικά" τι χρόνο ζωής έχουν σε ένα σπίτι που τα βλέπει πολλές ώρες ο ήλιος (νότια πρόσοψη) ?

Κοίταξε...ήμουν πολέμιος (που λεει λόγος) των PVC. Μέχρι που τα έφερε έτσι η ζωή και στο πατρικό μας τοποθετήσαμε ΤΗ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ σειρά της kommerling το αντιστοιχο  σημερινο 76md αν δεν απατώμαι, με διπλά τζάμια και αμφιβάλλω αν εχουν argon αναμεσα (ημουν και νειάτο, δεν ασχολιομουν).

ΝΑΙ μεν δεν εχουν νοτιο προσανατολισμο, αλλά ανατολικό/βόρειο/δυτικό. Τα κουφώματα τοποθετήθηκαν σχεδον το 2000, πανε δηλ 20 χρονάκια. Δεν εχουν πάθει τίποτα, ο μηχανισμος απο ενα παράθυρο θελει καποια συντηρηση, προχτες που πηγα πατρικο, ανοιγουν ανακλιση τουλαχιστο σε καθημερινη βαση απ'τη μανα νοικοκυρα, δεν εχουν κιτρινήσει κτλ κτλ κτλ.

Οπότε σήμερα ερχομαι και λέω: η φθηνοτερη σειρα, τοτε, πριν 20 ετη, ΑΦΟΥ μεχρι σημερα δουλευει ρολοι, για ποιο λογο να παω σε αλουμίνιο;;; κι ετσι στο σπιτι που κατοικω (που ειναι εντος εξοικονομώ) θα τοποθετησω PVC. Και ηδη σε αλλες 3 οικιες μεσω εξοικονομώ και μή τους πρότεινα και τοποθέτησαν τα ίδια...

Αυτά απο μένα.

Σε οποιον πατε: ζητηστε πιστοποιητικα. Ζητηστε να δείτε/προσαψει στοιχεια που κατασκευάζεται το προφιλ που εμπορεύεται...παιζουν ΤΡΕΛΕΣ μόντες με βουλγάρικα προφιλ, με βουλγάρικα ρετάλια και παραγωγή προφιλ απο αυτα κτλ κτλ κτλ.

Μιλήστε στην ιδια βαση. Οχι ο ενας μηχανισμους ταδε, ο αλλος κειδε. Ζητηστε εγγύηση. Πόση ειναι αυτή, πόσο χρόνο θα κάνουν να ελθουν για να λύσουν το προβλημα; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

ΔΕΝ σας κινεί την απορία, γιατι η αλουπλαστ έχει τις φθηνότερες προσφορές στα ίδια κουφώματα (θεωρητικα με τους ιδιους συντελεστές) απ'ολες σχεδόν τις υπόλοιπες εταιρείες PVC κουφωμάτων;

Ετσι απλά το αφήνω να αιωρείται...

Κοίταξε...ήμουν πολέμιος (που λεει λόγος) των PVC. Μέχρι που τα έφερε έτσι η ζωή και στο πατρικό μας τοποθετήσαμε ΤΗ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ σειρά της kommerling το αντιστοιχο  σημερινο 76md αν δεν απατώμαι, με διπλά τζάμια και αμφιβάλλω αν εχουν argon αναμεσα (ημουν και νειάτο, δεν ασχολιομουν).

ΝΑΙ μεν δεν εχουν νοτιο προσανατολισμο, αλλά ανατολικό/βόρειο/δυτικό. Τα κουφώματα τοποθετήθηκαν σχεδον το 2000, πανε δηλ 20 χρονάκια. Δεν εχουν πάθει τίποτα, ο μηχανισμος απο ενα παράθυρο θελει καποια συντηρηση, προχτες που πηγα πατρικο, ανοιγουν ανακλιση τουλαχιστο σε καθημερινη βαση απ'τη μανα νοικοκυρα, δεν εχουν κιτρινήσει κτλ κτλ κτλ.

Οπότε σήμερα ερχομαι και λέω: η φθηνοτερη σειρα, τοτε, πριν 20 ετη, ΑΦΟΥ μεχρι σημερα δουλευει ρολοι, για ποιο λογο να παω σε αλουμίνιο;;; κι ετσι στο σπιτι που κατοικω (που ειναι εντος εξοικονομώ) θα τοποθετησω PVC. Και ηδη σε αλλες 3 οικιες μεσω εξοικονομώ και μή τους πρότεινα και τοποθέτησαν τα ίδια...

Αυτά απο μένα.

Σε οποιον πατε: ζητηστε πιστοποιητικα. Ζητηστε να δείτε/προσαψει στοιχεια που κατασκευάζεται το προφιλ που εμπορεύεται...παιζουν ΤΡΕΛΕΣ μόντες με βουλγάρικα προφιλ, με βουλγάρικα ρετάλια και παραγωγή προφιλ απο αυτα κτλ κτλ κτλ.

Μιλήστε στην ιδια βαση. Οχι ο ενας μηχανισμους ταδε, ο αλλος κειδε. Ζητηστε εγγύηση. Πόση ειναι αυτή, πόσο χρόνο θα κάνουν να ελθουν για να λύσουν το προβλημα; 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Για αυτό ρώτησα, επειδή μου κάνει εντύπωση η χαμηλότερη τιμή.
Απλώς χρειάζομαι βοήθεια για τη συρόμενη μπαλκονόπορτα του σαλονιού αν αξίζει PVC VW βαρέος τύπου, ή πρέπει να βάλω αλουμίνιο για καλύτερη εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alejandro είπε

Το λέω άλλη μια φορά. Μακριά από μηχανισμό Volkswagen.

Οκ. Άρα προτείνεις αλουμίνιο για τέτοιες κατασκευές. Ευχαριστώ και πάλι. Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Μετά από σκέψη κατέληξα σε δύο προσφορές για αντικατάσταση κουφωμάτων στο σπίτι μου σε ορεινή περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Αν γνωρίζει κάποιος το αντικείμενο μπορεί να μου πει απόψεις για τα καταστήματα DAUER και Formal? 

Επίσης, η DAUER μού προτείνει μέσω Θερμοπλαστικής το ELVIAL 6700 I2 σε συρόμενο για την μπαλκονόπορτα σου σαλονιού με διαστάσεις Πλάτος 3,30 και Ύψος 2,50 και τριπλή υάλωση 4+4/15/5(1,1Κw-36dB) Αέριο ARGON και μηχανισμούς GU. Για τα υπόλοιπα δωμάτια μού δίνει KBE 70mm με διπλή υάλωση 4/15/5(1,1Κw-36dB) και μηχανισμούς GU.

Υπάρχει και η επιλογή των Kommerling για PVC αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος. 

Η Formal μού προτείνει Alumil S560 με διπλή υάλωση 4-16-4 Planitherm 4S Ug 1,3 και για τα υπόλοιπα PVC της Rehau Euro 70 με 4-16-4 Planitherm 4S Ug 1,3. 

Συνεπώς το δεύτερο ερώτημα είναι για αλουμίνιο τι λέτε για το συγκεκριμένο της ELVIAL σε σύγκριση με της Alumil και αν τα KBE είναι τόσο χειρότερα, από άποψη ποιότητας, μόνωσης και αντοχής στον χρόνο, που καλύτερα να κάνεις την υπέρβαση για τα Kommerling ή τα Rehau.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω για τη δουλειά τους θα ήταν καλύτερο όμως να αποφύγεις τα ΚΒΕ. Στην πλειοψηφία τους έρχονται από Βουλγαρία. Εγώ θα πήγαινα σε Rehau. Την 6700 δεν την γνωρίζω, η 560 είναι σοβαρή σειρά ειδικά αν μιλάμε για ανασυρόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πώ  ότι το Ug αφορά τον υαλοπίνακα . Το Uf το πλαίσιο του κουφώματος . Το Uw αφορά όλο το κούφωμα . Όσο πιο μικρή τιμή το Uw τόσο καλύτερη θερμομόνωση σου προσφέρει ένα κούφωμα συνολικά. 
https://www.practikal.gr/technical/115-technika/143-ypologismos-thermoperatotitas.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μπορείς να τα θυμάσαι και ως g(lass), f(rame) και w(indow). Περισσότερα στην ΤΟΤΕΕ εδώ (κοιτάς για διαφανή στοιχεία, ήτοι ανοίγματα / όχι αδιαφανή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Alejandro είπε

Δεν γνωρίζω για τη δουλειά τους θα ήταν καλύτερο όμως να αποφύγεις τα ΚΒΕ. Στην πλειοψηφία τους έρχονται από Βουλγαρία. Εγώ θα πήγαινα σε Rehau. Την 6700 δεν την γνωρίζω, η 560 είναι σοβαρή σειρά ειδικά αν μιλάμε για ανασυρόμενο.

 

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εγώ θα σου πώ  ότι το Ug αφορά τον υαλοπίνακα . Το Uf το πλαίσιο του κουφώματος . Το Uw αφορά όλο το κούφωμα . Όσο πιο μικρή τιμή το Uw τόσο καλύτερη θερμομόνωση σου προσφέρει ένα κούφωμα συνολικά. 
https://www.practikal.gr/technical/115-technika/143-ypologismos-thermoperatotitas.html

 

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ναι. Μπορείς να τα θυμάσαι και ως g(lass), f(rame) και w(indow). Περισσότερα στην ΤΟΤΕΕ εδώ (κοιτάς για διαφανή στοιχεία, ήτοι ανοίγματα / όχι αδιαφανή).

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Νομίζω με βοήθησαν αρκετά. Θα επανέλθω με εντυπώσεις από την τοποθέτηση, μήπως και φανούν χρήσιμες σε κάποιον άλλον συμπολίτη. Να είστε καλά.

Επεξ/σία από abebelekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Φτιάχνω σπίτι στην Αθήνα και χρειάζομαι την βοήθεια σας. PVC KOMMERLING 76AD ή Αλουμίνιο ΕΤΕΜ θερμοδιακοπτόμενο Ε52 & Ε45; 

Τα ρολά θα έχουν μοτέρ SOMFY μιας και όλοι αυτό μου έχουν πει.

Οι παλιοί μου λένε αλουμίνιο. Το PVC με τον ήλιο θα κιτρινίσει. Είναι πλαστικό. Είναι ψεύτικο κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι πήγα και είδα το KOMMERLING από κοντά και έχω ενθουσιαστεί. Πολύ καλή προστασία. Βαριά κατασκευή κλπ. 

Να αναφέρω επίσης ότι έχω μία μεγάλη μπαλκονόπορτα και σκέφτομαι να πάω σε VW και βλέπω ότι πολλοί εδώ μέσα λένε τα χειροτέρα. Άλλα συρόμενα ή επάλληλα δεν έχω. Θα είναι όλα ανοιγόμενα-ανακλινόμενα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PVC πλέον είναι πολύ εξελιγμένα και δεν "κιτρινιάζουν".

Σε θέμα ασφάλειας θα βάλεις έναν συναγερμό της προκοπής. Συν μπάρες ασφαλείας στα ρολά + παγίδες συναγερμού στο ρολό να αυξήσει τη δυσκολία.

Επιπλέον ενίσχυση μπορείς να βάλεις και μέσα στο κούφωμα με πλάγιες μπάρες ασφαλείας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Πρέπει να αλλάξω άμεσα την μπαλκονόπορτα στην κρεβατοκάμαρα μου, διότι έχω μεγάλο πρόβλημα με τους δυνατούς ανέμους, η πόρτα αυτή είναι συρομενη και το ρόλο ελαφρύ, οπότε όταν φυσάει δυνατά (εδώ που μένω συμβαίνει συχνα), κάνει πάρα πολύ θόρυβο με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να κοιμηθώ στο δωμάτιο αυτό! Θα την αντικαταστήσω με ένα ανοιγομενο κουφωμα (σφραγίζει πολύ καλύτερα από τα συρόμενα) και με ρόλο βαρέως τύπου. Έχω πάρει ήδη την προσφορά από τον αλουμινά μου (900 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, μαζί με την τοποθετηση). Το θέμα μου είναι ότι λογο της κατάστασης αυτή την περίοδο (κορονοιος) και επειδή εργάζομαι στον τουρισμό, δεν γνωρίζω πως ακριβώς θα εξελιχθούν τα οικονομικά μου το επόμενο διάστημα, οπότε θα προτιμούσα να ξοδέψω όσο το δυνατόν μικρότερο πόσο αυτή τη στιγμή. Η σκέψη μου λοιπόν ήταν, να αντικαταστήσω την μπαλκονόπορτα τώρα, και να αφήσω το ρόλο για τους επόμενους μήνες (αναλόγως πως θα είναι τα πράγματα). Έχει κάνεις άποψη πάνω σ'αυτό? Είναι κάτι που συνηθίζεται ή θα ακουστεί τελείως παράλογο αν το προτείνω στον αλουμινά μου? Επίσης, αφήνοντας τον χώρο για το ρόλο κενό, υπάρχει περίπτωση αυτό να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τη στεγανοτητα ή κάτι άλλο? Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 12:56 ΜΜ, NINA! είπε

Καλημέρα σας!

Πρέπει να αλλάξω άμεσα την μπαλκονόπορτα στην κρεβατοκάμαρα μου, διότι έχω μεγάλο πρόβλημα με τους δυνατούς ανέμους, η πόρτα αυτή είναι συρομενη και το ρόλο ελαφρύ, οπότε όταν φυσάει δυνατά (εδώ που μένω συμβαίνει συχνα), κάνει πάρα πολύ θόρυβο με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να κοιμηθώ στο δωμάτιο αυτό! Θα την αντικαταστήσω με ένα ανοιγομενο κουφωμα (σφραγίζει πολύ καλύτερα από τα συρόμενα) και με ρόλο βαρέως τύπου. Έχω πάρει ήδη την προσφορά από τον αλουμινά μου (900 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, μαζί με την τοποθετηση). Το θέμα μου είναι ότι λογο της κατάστασης αυτή την περίοδο (κορονοιος) και επειδή εργάζομαι στον τουρισμό, δεν γνωρίζω πως ακριβώς θα εξελιχθούν τα οικονομικά μου το επόμενο διάστημα, οπότε θα προτιμούσα να ξοδέψω όσο το δυνατόν μικρότερο πόσο αυτή τη στιγμή. Η σκέψη μου λοιπόν ήταν, να αντικαταστήσω την μπαλκονόπορτα τώρα, και να αφήσω το ρόλο για τους επόμενους μήνες (αναλόγως πως θα είναι τα πράγματα). Έχει κάνεις άποψη πάνω σ'αυτό? Είναι κάτι που συνηθίζεται ή θα ακουστεί τελείως παράλογο αν το προτείνω στον αλουμινά μου? Επίσης, αφήνοντας τον χώρο για το ρόλο κενό, υπάρχει περίπτωση αυτό να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τη στεγανοτητα ή κάτι άλλο? Ευχαριστώ πολυ

Το ρολό βιδώνεται πάνω στην κάσα του κουφώματος και τοποθετείται σαν ένα σώμα. Επίσης αν το παλιό ρολό δεν είναι μέσα σε ξύλινη φωλιά, πώς θα αφήσεις κενό πάνω από το κούφωμα; Αν είναι να κάνεις τέτοιες αλχημείες, καλύτερα καθυστέρησε το και κάνε τη δουλειά σωστά όταν θα μπορείς να την πληρώσεις. Διαφορετικά δεν θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...