Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για εμένα πηγαινε σε ανοιγομενα και άσε τα συρόμενα. Ακόμα και τα καλύτερα να βάλεις δε φτάνουν τα ανοιγομενα σε μόνωση και ασφάλεια 

Θα γίνει αντικατάσταση των παλιών και ανοιγόμενα δεν μπορούν να μπουν. Έχω ανοίγματα που φτάνουν το 2,70 m σε μήκος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Crazygear είπε

Θα γίνει αντικατάσταση των παλιών και ανοιγόμενα δεν μπορούν να μπουν. Έχω ανοίγματα που φτάνουν το 2,70 m σε μήκος. 

Μπορείς να έχεις ένα φύλο σταθερό Και 2 ανοιγομενα. Και εγώ έτσι το έχω που είναι 2.90

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Crazygear είπε

Θα γίνει αντικατάσταση των παλιών και ανοιγόμενα δεν μπορούν να μπουν. Έχω ανοίγματα που φτάνουν το 2,70 m σε μήκος. 

Θα συμφωνήσω με τον paylidis καλύτερα ανοιγόμενα άλλη θερμομόνωση και κάνε δεξιά αριστερά ή μόνο στη μία πλευρά σταθερό.

Θα κλείσεις με μονωτικό ντάουν και το κενό ανάμεσα στους τοίχους πετυχαίνοντας φοβερή θερμομόνωση - ηχομόνωση.Το έκανα σε πιο μικρό συρόμενο (1,35) και είδα φοβερή διαφορά σε αυτό το δωμάτιο.Θα σου πω ότι μία ντουλάπα που ήταν πίσω από το κενό που έβαλα ντάουν μετά την κατάργηση του συρόμενου ενώ πριν μύριζε μούχλα τώρα μοσχοβολάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Crazygear είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αλλάξω τα αλουμίνια στο σπίτι μου με ενεργειακούς υαλοπίνακες με θερμοδιακοπή. Μου πρότειναν της EXALCO την σειρά ALBIO 225LS που είναι ανασηκωμένα - συρόμενα, και εννοείτε πιο ακριβά από τα μη ανασηκωμενα, σειρά ALBIO 225. Η διαφορά τους είναι ότι έχουν λάστιχα και εφαρμόζουν καλύτερα όταν κλείνουν. Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος τα έχει δει στην πράξη, αν είναι δύσκολος ο χειρισμός του μοχλού, και αν βγάζουν ζημιές μετά από μερικά χρόνια χρήσης. Φαντάζομαι ότι η επισκευή του μηχανισμού και των λάστιχων θα κοστίζει περισσότερο από τα βουρτσάκια και τα ράουλα στα κοινά αλουμίνια.      

Σε ξενοδοχείο έχω δει συνθετικά rehau σ'αυτό το στιλ που γράφει και πραγματικά σφράγιζαν ερμητικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Havik είπε

Τελικά τα "πλαστικά" τι χρόνο ζωής έχουν σε ένα σπίτι που τα βλέπει πολλές ώρες ο ήλιος (νότια πρόσοψη) ?

Πλαστικά τι; 😁

Χρώματα; σωληνες; 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πλαστικά τι; 😁

Χρώματα; σωληνες; 

Σε μπέρδεψα, τα μη αλουμινένια κουφώματα, τα συνθετικά, σίγουρα θα έχει κάποιος πολλά χρόνια (πάνω από 10), δεν ξέρω πότε "μπήκαν" στην Ελληνική αγορά.

 

π.χ. τα διπλά τζάμια έχουν μια "διάρκεια ζωής"  ~20 χρόνια, μετά χαλάνε οι μονώσεις γυρο γυρο και γεμίζουν υγρασία., φαντάζομαι και τα κουφώματα θα έχουν κάποια διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Havik είπε

Σε μπέρδεψα, τα μη αλουμινένια κουφώματα, τα συνθετικά, σίγουρα θα έχει κάποιος πολλά χρόνια (πάνω από 10), δεν ξέρω πότε "μπήκαν" στην Ελληνική αγορά.

π.χ. τα διπλά τζάμια έχουν μια "διάρκεια ζωής"  ~20 χρόνια, μετά χαλάνε οι μονώσεις γυρο γυρο και γεμίζουν υγρασία., φαντάζομαι και τα κουφώματα θα έχουν κάποια διάρκεια.

Τα μη αλουμινένια λέγονται pvc 😁, πάει αυτο. 

Τώρα για το πόσα χρόνια αντέχουν αν τα βαράει ο ήλιος, δεν νομίζω να ξέρει κάποιος να σου πει ακριβως. 

Παντως 10ετια βγάζουν (υπό προϋποθέσεις βέβαια όλα αυτά) δεν υπάρχει οδηγός που να λέει αν τα βαράει ήλιος θα αντέξουν τάδε χρόνια, αν είσαι κοντά σε θάλασσα τόσα. 

Πάντα πάμε μέσο όρο. (όσοι είμαστε της οικοδομής και βλεπουμε παραπάνω σπίτια κάθε μερα από τον απλό άνθρωπο και μπορούμε να έχουμε ένα μέσο όρο για τα περισσότερα πράγματα και τις αντοχές τους) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τα μη αλουμινένια λέγονται pvc 😁, πάει αυτο. 

Τώρα για το πόσα χρόνια αντέχουν αν τα βαράει ο ήλιος, δεν νομίζω να ξέρει κάποιος να σου πει ακριβως. 

Παντως 10ετια βγάζουν 

PVC = "Polyvinyl chloride is the world's third-most widely produced synthetic plastic polymer", αλλά δεν είναι το θέμα μου να τα "κατηγορήσω" , το πλαστικά το είπα από συνήθεια, γιαυτο το διόρθωσα  μετά σε συνθετικά, ναι οκ,  προφανώς έχουν θέση στις βόρειες χώρες αλλά εκεί δεν έχουν τόσο ήλιο και η «συνήθεια» αν θες, είναι ότι το μέταλλο αντέχει περισσότερο,

Απλά ρώτησα για κάποια εμπειρία κάποιου που τα έχει καιρό αλλά και να τα βλέπει ήλιος, όταν είναι καινούρια όλα καλά είναι, μετά είναι το θέμα.

Π.χ. εμένα κουφώματα στα ~25 χρόνια τα νότια πήραν υγρασία τα τζάμια, επίσης έχει ξεθωριάσει και το χρώμα καθώς ήταν σκούρο, ένα πράσινο μεταλλικό, τα βόρια είναι καινούρια, ο ήλιος έχει μεγάλη σημασία στην φθορά.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Havik είπε

PVC = "Polyvinyl chloride is the world's third-most widely produced synthetic plastic polymer", αλλά δεν είναι το θέμα μου να τα "κατηγορήσω" , το πλαστικά το είπα από συνήθεια, γιαυτο το διόρθωσα  μετά σε συνθετικά, ναι οκ,  προφανώς έχουν θέση στις βόρειες χώρες αλλά εκεί δεν έχουν τόσο ήλιο και η «συνήθεια» αν θες, είναι ότι το μέταλλο αντέχει περισσότερο,

Απλά ρώτησα για κάποια εμπειρία κάποιου που τα έχει καιρό αλλά και να τα βλέπει ήλιος, όταν είναι καινούρια όλα καλά είναι, μετά είναι το θέμα.

Π.χ. εμένα κουφώματα στα ~25 χρόνια τα νότια πήραν υγρασία τα τζάμια, επίσης έχει ξεθωριάσει και το χρώμα καθώς ήταν σκούρο, ένα πράσινο μεταλλικό, τα βόρια είναι καινούρια, ο ήλιος έχει μεγάλη σημασία στην φθορά.

 

58 λεπτά πριν, Havik είπε

Τελικά τα "πλαστικά" τι χρόνο ζωής έχουν σε ένα σπίτι που τα βλέπει πολλές ώρες ο ήλιος (νότια πρόσοψη) ?

Ξέρω σπίτι 500 μέτρα από τη θάλασσα που βρίσκονται εκεί από το 1999 κ το μόνο που χρειάστηκαν είναι χερούλια σε κάνα 2 από τα 10 κουφώματα. Έναν αποχρωματισμό τον έχουν στην εξωτερική πλευρά αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο εκείνη την εποχή, υποτίθεται ότι πλέον είναι βελτιωμένα αισθητά και δε κιτρινίζουν κλπ

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Havik είπε

PVC = "Polyvinyl chloride is the world's third-most widely produced synthetic plastic polymer", αλλά δεν είναι το θέμα μου να τα "κατηγορήσω" , το πλαστικά το είπα από συνήθεια, γιαυτο το διόρθωσα  μετά σε συνθετικά, ναι οκ,  προφανώς έχουν θέση στις βόρειες χώρες αλλά εκεί δεν έχουν τόσο ήλιο και η «συνήθεια» αν θες, είναι ότι το μέταλλο αντέχει περισσότερο,

Απλά ρώτησα για κάποια εμπειρία κάποιου που τα έχει καιρό αλλά και να τα βλέπει ήλιος, όταν είναι καινούρια όλα καλά είναι, μετά είναι το θέμα.

Π.χ. εμένα κουφώματα στα ~25 χρόνια τα νότια πήραν υγρασία τα τζάμια, επίσης έχει ξεθωριάσει και το χρώμα καθώς ήταν σκούρο, ένα πράσινο μεταλλικό, τα βόρια είναι καινούρια, ο ήλιος έχει μεγάλη σημασία στην φθορά.

Τα παλιά pvc π.χ. κατασκευές πριν από το 2000 και πιο παλιά είχαν θέματα.

Όχι από τον ήλιο για αλλοίωση κ.λ.π. ή κάτι άλλο αλλά εκείνα με τον καιρό μπορούσαν να στραβώσουν σε κάποιο σημείο και να μην κλείνουν αεροστεγώς.Είχε βάλει ένας γνωστός και  μία μπαλκονόπορτα είχε στραβώσει με αποτέλεσμα να μην κλείνει αεροστεγώς και σε κάποιο σημείο να περνάει λίγος αέρας.Αυτό γινόταν γιατί εσωτερικά ήταν κούφια και το pvc πάντα υπήρχε κίνδυνος να στραβώσει.

Στις μετέπειτα σειρές και ειδικά στα τελευταία τοποθετούν εσωτερικά περιμετρικά ατσάλινες βέργες και έτσι δεν υπάρχει πλέον κανένας κίνδυνος.Είναι ασφαλέστατα φυσικά μεγάλης αντοχής έχουν καλή θερμομόνωση αλλά υστερούν σε εμφάνιση από τα αλουμίνια.Προσωπικά έχω βάλει ένα παράθυρο pvc με ρολό αλουμινίου από πάνω.Το χειμώνα το παράθυρο που είναι pvc δεν ιδρώνει διότι έχει καλύτερη θερμομόνωση σε αντίθεση με το αλουμίνιο από το ρολό που όταν φυσάει από τη μέσα μεριά είναι συνήθως ιδρωμένο.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση και δεν μπορείς να πας στην πολύ ακριβή σειρά αλουμινίου που έχει θερμοδιακοπή μπορείς κάλλιστα να πας σε pvc.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, paylidis είπε

Μπορείς να έχεις ένα φύλο σταθερό Και 2 ανοιγομενα. Και εγώ έτσι το έχω που είναι 2.90

 

17 ώρες πριν, Crazygear είπε

Θα γίνει αντικατάσταση των παλιών και ανοιγόμενα δεν μπορούν να μπουν. Έχω ανοίγματα που φτάνουν το 2,70 m σε μήκος. 

ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με τον @Crazygear το σπιτι που ανακαινιζω εχει συρομενα μεσα στον τοιχο, τζαμι,πατζουρι, σιτα με ανοιγματα γυρω στα 2,7 και εμενα. για τους λογους που αναφερατε ειμαι υπερ του ανοιγομενου αλλα το θεμα μου ειναι πως και εμενα μου ειπε ο αλουμινας δε μπαινει τοσο μεγαλο ανοιγομενο, τα επαλληλα δε μου αρεσουν και το να μενει ενα κομματι σταθερο δε την εχω δει καπου απο κοντα.

το αλλο θεμα μου ειναι πως ακομα και αν αποφασισω να βαλω ανοιγομενα με καποιον τροπο το υψος στις πορτες ειναι γυρω στα 2,20 και αφου δε μπορω να σκαψω απο πανω για να μπει ρολο, μιας και ειναι δοκαρι, πρεπει να φαω περιπου 20 ποντους απο το υψος της μπαλκονοπορτας για να μπει. το υψος μου ειναι 1.90 και με 2 μετρα πορτα θα νομιζω οτι θα χτυπαω το κεφαλι μου καθε φορα που θα βγαινω.

εμενα ο αλουμινας μου προτεινε τα συρομενα ανασηκωμενα Alumil S560 και Europa 8000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, someone- είπε

ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με τον @Crazygear το σπιτι που ανακαινιζω εχει συρομενα μεσα στον τοιχο, τζαμι,πατζουρι, σιτα με ανοιγματα γυρω στα 2,7 και εμενα. για τους λογους που αναφερατε ειμαι υπερ του ανοιγομενου αλλα το θεμα μου ειναι πως και εμενα μου ειπε ο αλουμινας δε μπαινει τοσο μεγαλο ανοιγομενο, τα επαλληλα δε μου αρεσουν και το να μενει ενα κομματι σταθερο δε την εχω δει καπου απο κοντα.

το αλλο θεμα μου ειναι πως ακομα και αν αποφασισω να βαλω ανοιγομενα με καποιον τροπο το υψος στις πορτες ειναι γυρω στα 2,20 και αφου δε μπορω να σκαψω απο πανω για να μπει ρολο, μιας και ειναι δοκαρι, πρεπει να φαω περιπου 20 ποντους απο το υψος της μπαλκονοπορτας για να μπει. το υψος μου ειναι 1.90 και με 2 μετρα πορτα θα νομιζω οτι θα χτυπαω το κεφαλι μου καθε φορα που θα βγαινω.

εμενα ο αλουμινας μου προτεινε τα συρομενα ανασηκωμενα Alumil S560 και Europa 8000.

μπορεις καλλιστα εφόσον εχεις θέμα υψους (και με δεδομένο ότι το ρολό πιανει 15-18 ποντους) να βάλεις συρόμενο παντζουρι και κανονικά ανοιγόμενη μπαλκονόπορτα με σταθερο φυλλο. Εφυγα απο σπιτι με συρόμενα (καινουργια μαλιστα) και πηγα σε ανοιγόμενα και ειναι μερα-νυχτα η διαφορά, ομοιως το παρατηρησα σε άλλο σπιτι δικο μου... για εμενα τα συρόμενα ειτε ανασηκώμενα ειτε οτιδήποτε ειναι για πεταμα και μονο για κανενα σπιτι που θες να κανεις φθηνοδουλεια για νοικιασμα χωρις να σε νοιαζει... (προσωπικά δε θα ξαναπηγαινα σε σπιτι με συρόμενα καν φαντάσου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, someone- είπε

ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με τον @Crazygear το σπιτι που ανακαινιζω εχει συρομενα μεσα στον τοιχο, τζαμι,πατζουρι, σιτα με ανοιγματα γυρω στα 2,7 και εμενα. για τους λογους που αναφερατε ειμαι υπερ του ανοιγομενου αλλα το θεμα μου ειναι πως και εμενα μου ειπε ο αλουμινας δε μπαινει τοσο μεγαλο ανοιγομενο, τα επαλληλα δε μου αρεσουν και το να μενει ενα κομματι σταθερο δε την εχω δει καπου απο κοντα.

το αλλο θεμα μου ειναι πως ακομα και αν αποφασισω να βαλω ανοιγομενα με καποιον τροπο το υψος στις πορτες ειναι γυρω στα 2,20 και αφου δε μπορω να σκαψω απο πανω για να μπει ρολο, μιας και ειναι δοκαρι, πρεπει να φαω περιπου 20 ποντους απο το υψος της μπαλκονοπορτας για να μπει. το υψος μου ειναι 1.90 και με 2 μετρα πορτα θα νομιζω οτι θα χτυπαω το κεφαλι μου καθε φορα που θα βγαινω.

εμενα ο αλουμινας μου προτεινε τα συρομενα ανασηκωμενα Alumil S560 και Europa 8000.

Στο παρελθόν τα ανοίγματα των κουφωμάτων χτίζονταν για συρόμενα οπότε υπάρχει αυτό το θέμα με το ύψος. Αποφεύγεις τα χωνευτά και εξωτερικά συρόμενα και επιλέγεις συρόμενα ανασηκώμενα επάλληλα. Η άλλη λύση αλλά ακριβότερη είναι να βάλεις ανοιγόμενα με σταθερό και αντί για ρολό να μπει εξωτερικά συρόμενο παντζούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στη φάση αντικατάστασης κουφωμάτων στο σπίτι μου στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης (δεκαετίας 1970).

Έχω δύο προσφορές: 1) από τον συνεργάτη της Θερμοπλαστικής στη Θεσσαλονίκη και 2) από κατάστημα της πόλης.

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου ειδικού, αν υπάρχει διάθεση, για τη μεγάλη μπαλκονόπορτα του σαλονιού η οποία θέλω να είναι συρόμενη και όχι ανοιγόμενη, λόγω θέας. Έχει διαστάσεις: Ύψος 2,4 μέτρα και Πλάτος 3,35 μέτρα.

Η Θερμοπλαστική δεν εγγυάται για PVC, λόγω διαστάσεων και βάρους που θα πρέπει να έχει η κατασκευή, και μου προτείνει αλουμίνιο της Elvial με διατομή 6700I2, τριπλό κρύσταλλο, αέριο ARGON και μηχανισμό G-U.

Το άλλο κατάστημα μού προτείνει PVC τύπου VolksWagen με σταθερό τμήμα 150 κιλών της Aluplast, το Ideal 4000 round line, η οποία λέει εγγυάται την αποτελεσματικότητα σε αυτές τις διαστάσεις και βάρος. 

Τι να προτιμήσω από άποψη διάρκειας στο χρόνο και αποτελεσματικότητας στη θερμομόνωση, δεδομένου ότι σε κάποιες αναρτήσεις διάβασα να μην προτιμάται το PVC σε συρόμενα βαρέως τύπου.

Για τα υπόλοιπα κουφώματα, και οι δύο προτείνουν PVC. Η σειρά της Aluplast είναι πάλι η Ideal 4000 round line, ενώ η Θερμοπλαστική μού προτείνει KBE με διατομή 70mm
Υάλωση: 4/15/5(1,1Κw-36dB) και μηχανισμό G-U.

Ενημερωτικά το πακέτο της Aluplast βγαίνει 3.600 ευρώ και της Θερμοπλαστικής στα 4.900. Είναι διαφορά που δεν μπορώ να καλύψω, αλλά αν δεν αξίζει δεν θα τα κάνω τώρα απλώς για να βάλω, οπότε αν μπορεί κάποιος ειδικός να μου δώσει συμβουλές, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Επεξ/σία από abebelekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...