Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, asxetos02 είπε

καλησπερα παιδια.. εχω συμφωνησει με εναν τεχνικο να μου περασει κουφωματα με θερμοδιακοπη.. οταν μου τα δειγματισε το πολυαμιδιο που μου εδειξε και μου ειπε οτι θα εχει η σειρα που διαλεξα (m9660) ηταν σκουρο τωρα μου ειπε οτι θα ειναι ασπρο.. αυτο που θελω να μαθω αν ξερει καποιος ειναι αν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα αρα χανω απο μονωση (?)

Και να προσθέσω ότι η σειρά είναι πολύ καλή.

Άλλαξα πέρυσι τα ξύλινα κουφώματα με αυτή τη σειρά, μέσω του ΕΚΟ ΙΙ, κα είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
1 λεπτό πριν, Vasilhs09 είπε

Καλησπέρα στα κουφώματα είμαι ανάμεσα στα προφίλ pvc rehau euro 70 και στο aluplast ideal 7000 ποιο να προτιμήσω;

Είναι καλά και τα 2, λίγο ποιοτικότερα τα Rehau. Παίζουν ρόλο και οι μηχανισμοί που θα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Είναι καλά και τα 2, λίγο ποιοτικότερα τα Rehau. Παίζουν ρόλο και οι μηχανισμοί που θα έχουν.

Οι 2 πρώτες φωτο είναι από τα apuplast τα χαρακτηριστικά και η 3 φωτό τα χαρακτηριστικά απ' τα rehau.. Αλλά αυτά που γράφει μου φαίνονται κινέζικα χαχα δεν μπορώ να καταλάβω χαχα

Screenshot_2020-04-07-11-58-04-453_com.android.chrome.jpg

 

 

Screenshot_2020-04-07-11-57-45-420_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-04-07-11-56-58-785_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Vasilhs09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilhs09 είπε

Οι 2 πρώτες φωτο είναι από τα apuplast τα χαρακτηριστικά και η 3 φωτό τα χαρακτηριστικά απ' τα rehau.. Αλλά αυτά που γράφει μου φαίνονται κινέζικα χαχα δεν μπορώ να καταλάβω χαχα

Screenshot_2020-04-07-11-58-04-453_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-04-07-11-56-58-785_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-04-07-11-56-58-785_com.android.chrome.jpg

Στα τεχνικά φυλλάδια των προφίλ δεν φαίνονται οι μηχανισμοί. Ρώτησε αυτούς που θα σου δώσουν προσφορές, τι μάρκα μηχανισμούς θα βάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

@Vasilhs09 με εξοικονομώ είσαι ή απο τσέπη;

 

13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

@Vasilhs09 με εξοικονομώ είσαι ή απο τσέπη;

Με εξοικονομώ όποτε θέλω να βάλω κάτι καλό

Επεξ/σία από Vasilhs09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Με εξοικονομώ όποτε θέλω να βάλω κάτι καλό

Συνεπώς γιατι δε πάς στα Geneo; με το καλό κουτί ρολού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Συνεπώς γιατι δε πάς στα Geneo; με το καλό κουτί ρολού; 

Το geneo ανήκει στα rehau αν δεν κάνω λάθος; Κλείνω μάλλον προς τα aluplast γιατί πιστεύω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα rehau,τώρα βέβαια η κάθε εταιρεία παρουσιάζει τα δικά της σαν καλύτερα...Απλά επειδή παίζονται πολλά και με τους κατασκευαστές που δεν τηρούν τις προδιαγραφές που ορίζει η κάθε εταιρεία μάλλον θα πάω στην εταιρεία με τα aluplast γιατί έχω μάθει ότι τηρούν πλήρως τις προδιαγραφές 

Επεξ/σία από Vasilhs09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομερλινγκ - ριχαου - σουκο - αλουπλαστ...

Κι ετσι ακριβως πηγαίνουν και οι τιμες για τα ιδια τμ κουφωμάτων του οσο ίδιου προφιλ μπορεις να βρεις αναμεσα στις εταιρείες.

Προσωπικα θα έβαζα είτε κόμερλινγκ ειτε ριχάου (βασικα εχω ηδη καταλήξει στα ριχάου, απλά λόγω τρόπου πληρωμής)

Μ'αρεσε το "η μερα με τη νύχτα"...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην  ομάδα,έφτασε επιτέλους η ώρα να αλλάξω τα κουφώματα μου, έχω καταλήξει σε συνθετικά,και έχω πάρει προσφορές από τις εξής εταιρίες:Kommerling,Rehau,Aluplast,Veka,Salamander(όλες με γερμανικά κουφώματα μου είπανε)...Απλώς ο κάθε κατασκευαστής μου παρουσιάζει όπως είναι λογικό την δική του σαν την καλύτερη,την πιο αξιόπιστη κ.τ.λ...Και επειδή είμαι εντελώς άσχετος θα ήθελα τη γνώμη ενός ειδικού...Από γνωστούς μου που ρώτησα μου πρότειναν σαν πιο κορυφαία τα Veka και τα aluplast...Προσωπικά πιστεύω ότι πάνω κάτω είναι όλες το ίδιο,απλά θα πρέπει ο κατασκευαστής να πληρεί στο απόλυτο τις προδιαγραφές τις εκάστοτε εταιρείας,και όχι π.χ  να σου βάλει βουλγάρικα που θα στα παρουσιάσει σαν γερμανικά,να βάλει σωστά τους μηχανισμούς κ.τ.λ. Ευχαριστώ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλύτερα τα Veka και τα Aluplast. Δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος αν δεν γνωρίζει τους κατασκευαστές με τους οποίους μίλησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αλλάξω τα αλουμίνια στο σπίτι μου με ενεργειακούς υαλοπίνακες με θερμοδιακοπή. Μου πρότειναν της EXALCO την σειρά ALBIO 225LS που είναι ανασηκωμένα - συρόμενα, και εννοείτε πιο ακριβά από τα μη ανασηκωμενα, σειρά ALBIO 225. Η διαφορά τους είναι ότι έχουν λάστιχα και εφαρμόζουν καλύτερα όταν κλείνουν. Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος τα έχει δει στην πράξη, αν είναι δύσκολος ο χειρισμός του μοχλού, και αν βγάζουν ζημιές μετά από μερικά χρόνια χρήσης. Φαντάζομαι ότι η επισκευή του μηχανισμού και των λάστιχων θα κοστίζει περισσότερο από τα βουρτσάκια και τα ράουλα στα κοινά αλουμίνια.      

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crazygear είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αλλάξω τα αλουμίνια στο σπίτι μου με ενεργειακούς υαλοπίνακες με θερμοδιακοπή. Μου πρότειναν της EXALCO την σειρά ALBIO 225LS που είναι ανασηκωμένα - συρόμενα, και εννοείτε πιο ακριβά από τα μη ανασηκωμενα, σειρά ALBIO 225. Η διαφορά τους είναι ότι έχουν λάστιχα και εφαρμόζουν καλύτερα όταν κλείνουν. Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος τα έχει δει στην πράξη, αν είναι δύσκολος ο χειρισμός του μοχλού, και αν βγάζουν ζημιές μετά από μερικά χρόνια χρήσης. Φαντάζομαι ότι η επισκευή του μηχανισμού και των λάστιχων θα κοστίζει περισσότερο από τα βουρτσάκια και τα ράουλα στα κοινά αλουμίνια.      

Για εμένα πηγαινε σε ανοιγομενα και άσε τα συρόμενα. Ακόμα και τα καλύτερα να βάλεις δε φτάνουν τα ανοιγομενα σε μόνωση και ασφάλεια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...