Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση με τα τζάμια να στάζουν, παρόλο που έχω αφυγραντήρα και να μαζεύεται μούχλα.

IMG-20200101-070859.jpgIMG-20200101-083716.jpg

Είναι βορεινά, 132εκ άνοιγμα. europa βλέπω πως είναι, δεν ξέρω μοντέλο.

Αξίζει ο κόπος να αλλάξω αυτά τα βορεινά συρόμενα κουφώματα με άλλα με θερμοδιακοπή; Θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό; Θα γίνει ποτέ απόσβεση; Που κυμαίνεται το κόστος για κανά καλό PVC;

ΥΓ Πότε βγήκαν τα κουφώματα με θερμοδιακοπή; Γιατί εδώ οι ιδιοκτήτες λένε ότι το 2008 που τα έβαζαν, ήταν τα καλύτερα....

Στα ψυχρά το τζαμί και τα προφίλ θα είναι κρύα σε κάθε περίπτωση και συνεπώς θα ιδρώνουν. Σίγουρα θα δεις διαφορά με κούφωμα αλουμινίου θερμοδιακοπής ή pvc. Αν βολεύει ο χώρος, καλύτερη λύση από άποψη στεγάνωσης και θερμομόνωσης είναι τα ανοιγόμενα.

Το 2008 υπήρχαν θερμοδιακοπής αλλά ο κόσμος δεν νοιαζόταν και επέλεγαν όπως πάντα το πιο οικονομικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Στα ψυχρά το τζαμί και τα προφίλ θα είναι κρύα σε κάθε περίπτωση και συνεπώς θα ιδρώνουν. Σίγουρα θα δεις διαφορά με κούφωμα αλουμινίου θερμοδιακοπής ή pvc. Αν βολεύει ο χώρος, καλύτερη λύση από άποψη στεγάνωσης και θερμομόνωσης είναι τα ανοιγόμενα.

Το 2008 υπήρχαν θερμοδιακοπής αλλά ο κόσμος δεν νοιαζόταν και επέλεγαν όπως πάντα το πιο οικονομικό.

Δυστυχώς δεν βολεύει να μπουν ανοιγόμενα.

Σε γενικές γραμμές μιας και δεν έχω ιδέα, υπάρχουν κάποιες στάνταρ προτάσεις και ένα τυπικό κόστος για ένα καλό σετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν βολεύει να μπουν ανοιγόμενα.

Σε γενικές γραμμές μιας και δεν έχω ιδέα, υπάρχουν κάποιες στάνταρ προτάσεις και ένα τυπικό κόστος για ένα καλό σετ;

Με τις τόσες διαφορετικές επιλογές και ανάλογα την περιοχή μπορεί να πέσουμε πολύ έξω. Στα συρόμενα έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη στα αλουμινίου. Πολύ καλή λύση είναι τα ανασυρόμενα που κάνουν καλύτερη στεγάνωση αλλά έχουν αυξημένο κόστος. Προσοχή στην περίπτωση του αλουμινίου να είναι και το κουτί του ρόλου θερμομονωτικό και όχι απλό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν αξίζει από άποψη ασφάλειας/κόστους να τοποθετηθούν ρολά βαρέως τύπου (αλουμινίου 9*40) όπου αναγκαστικά θα μπει μοτέρ αντί για ιμάντα σε σύγκριση με τα ρολά με φυλλαράκι αλουμινίου με γέμιση πολυουρεθάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giorko είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν αξίζει από άποψη ασφάλειας/κόστους να τοποθετηθούν ρολά βαρέως τύπου (αλουμινίου 9*40) όπου αναγκαστικά θα μπει μοτέρ αντί για ιμάντα σε σύγκριση με τα ρολά με φυλλαράκι αλουμινίου με γέμιση πολυουρεθάνης.

ναι απο κάθε αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω χαμηλού ύψους του ανοίγματος για το κούφωμα (215 εκ) μου έχουν προτείνει εξωτερικό κουτί με ρολό. Αν μπει επικαθημενο το ύψος της μπαλκονόπορτας θα μειωθεί κατά 21 εκατοστά + κάποια εκατοστά από το προφίλ του κουφώματος. Με γνώμονα την ασφάλεια και δεδομένου ότι το ύψος θα είναι λίγο πανω από 190 για τα επικαθημενα ( τα εξωτερικά δεν μου αρέσουν και αισθητικά έτσι και αλλιώς + έχουν μειωμένη ασφάλεια σε σχέση με τα επικαθημενα), πιστεύετε ότι το ύψος πρακτικά είναι ικανοποιητικο η θα πρέπει να πάω στη λύση της ανοιγομενης μπαλκονόπορτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorko είπε

Λογω χαμηλού ύψους του ανοίγματος για το κούφωμα (215 εκ) μου έχουν προτείνει εξωτερικό κουτί με ρολό. Αν μπει επικαθημενο το ύψος της μπαλκονόπορτας θα μειωθεί κατά 21 εκατοστά + κάποια εκατοστά από το προφίλ του κουφώματος. Με γνώμονα την ασφάλεια και δεδομένου ότι το ύψος θα είναι λίγο πανω από 190 για τα επικαθημενα ( τα εξωτερικά δεν μου αρέσουν και αισθητικά έτσι και αλλιώς + έχουν μειωμένη ασφάλεια σε σχέση με τα επικαθημενα), πιστεύετε ότι το ύψος πρακτικά είναι ικανοποιητικο η θα πρέπει να πάω στη λύση της ανοιγομενης μπαλκονόπορτας;

Το αν θα είναι ανοιγόμενη η μπαλκονόπορτα, που επηρεάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, giorko είπε

Εννοώ δίφυλλο ανοιγομενο πατζουρι αντί για επικαθημενο ρολό

Είναι πιο ορθολογική επιλογή αλλά και αρκετά ακριβότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε rehau synego από κατασκευαστική μονάδα όπου θα πρέπει να βρω άνθρωπο για τοποθέτηση και kommerling 76md όπου θα τοποθετηθούν από επίσημο συνεργάτη της θερμοπλαστικης τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κουφώματα έχω ηλεκτρικά ρολά. αυτά κολλάνε συνεχώς στο κατέβασμα. σαν κάπου να βρίσκουν εμπόδιο. μου είπε κάποιος να βάλω wd40, λύθηκε το θέμα για λίγο αλλά προσωρινά. τι μπορώ να κάνω και που να απευθυνθώ; έτσι αγόρασα το σπίτι δεν τα πέρασα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gsisr είπε

στα κουφώματα έχω ηλεκτρικά ρολά. αυτά κολλάνε συνεχώς στο κατέβασμα. σαν κάπου να βρίσκουν εμπόδιο. μου είπε κάποιος να βάλω wd40, λύθηκε το θέμα για λίγο αλλά προσωρινά. τι μπορώ να κάνω και που να απευθυνθώ; έτσι αγόρασα το σπίτι δεν τα πέρασα εγώ.

Είναι πιθανό να έχουν σπάσει οι πλαστικοί οδηγοί που στέλνουν τα φυλλαράκια μέσα στους οδηγούς. Καλύτερα να φωνάξεις κάποιον επαγγελματία γιατί είναι δύσκολη η διάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, giorko είπε

Ανάμεσα σε rehau synego από κατασκευαστική μονάδα όπου θα πρέπει να βρω άνθρωπο για τοποθέτηση και kommerling 76md όπου θα τοποθετηθούν από επίσημο συνεργάτη της θερμοπλαστικης τι προτείνετε;

Επισημος δε λεει κατι ως προς ποιοτητας τοποθετησης.Ως κουφωμα ειναι πολυ ωραιο της θερμοπλαστικης( και εγω εβαλα απο επισημο λογω πιεσης χρόνου αλλα ο ανθρωπος που το εβαλε δεν θα τον εμπιστευομουν για μεγαλα κουφωματα). Ενας κατασκευαστής της rehau μου ειχε πει πως σε περιοχες που δεν παει καλυτερα να πας σε μαραγκο να στο βαλει το παραθυρο. Πιστευω εχει δικαιο.. Τουλαχιστον οι μαραγκοι αλφαδιαζουν και ξερουν αφου βαζουν πορτες κτλ ενω πολλοι τοποθετητες που εχω δει παραμορφωνουν το κουφωμα κατα την τοποθετηση δεν εχουν ιδεα.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την τελευταία αναφορά, ωστόσο τώρα έφτασε η ώρα να αλλάξω κουφώματα.. dare-devil μου πρότειναν τα κουφώματα που ανέφερες τι γνώμη έχεις μετά από 3 χρόνια χρήσης?? Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μία γρήγορη ερώτηση έχω. Θέλω να στα αλουμίνια μου να βάλω διπλό τζάμι, ένα ενεργειακό 5mm και ένα triplex 4+4mm. Ποιο μπαίνει από την έξω πλευρά και ποιο από την μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...