Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Να ζητήσεις να σου δώσουν. Ενδεικτικά, σε μια πόρτα 76MD Uw=1.4 (U=1, Ug=1.4)

Νομιζω σε υαλοπινακα εχει πολλες επιλογές η θερμοπλαστική. Ρωτησα βασικα στη θερμοπλαστική να μου πουν συνεργάτες. 

Σε rehau με επισημους συνεργάτες δεν έχει πολλους. Με τον ένα δε τα βρηκαμε επειδη δεν ηθελε να δωσει προδιαγραφές και νευριάζε και ο άλλος τον έχω καλέσει 10 φορές  και του εχω στειλει email και μου λέει δικαιολογίες. Μαλλον εχει πολυ δουλειά και δε θελει να ασχοληθεί με λιγα κουφωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα και χρονια πολλα!

Υπαρχει καποιος που να εχει τοποθετησει pvc στην Αθηνα και να εχει μεινει ικανοποιημενος;

Αν ναι θα ηθελα να μου συστησει καποιον.

Εχω παρει προσφορα για Rehau απο πιστοποιημενο κατασκευαστη η οποια ηταν η πιο φθηνη.

Πηρα για kommerling επισης απο πιστοποιημενο και ξεφευγει στην τιμη.

Περιμενω για salamander που θα την εχω την Δευτερα.

Να σημειωσω δε πως η διαφορα με θερμοδιακοπτωμενα αλουμινια ειναι περιπου 15% στην τιμη.

Επισης απο Gealan κλπ εχει κανει αποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Καλημερα και χρονια πολλα!

Υπαρχει καποιος που να εχει τοποθετησει pvc στην Αθηνα και να εχει μεινει ικανοποιημενος;

Αν ναι θα ηθελα να μου συστησει καποιον.

Εχω παρει προσφορα για Rehau απο πιστοποιημενο κατασκευαστη η οποια ηταν η πιο φθηνη.

Πηρα για kommerling επισης απο πιστοποιημενο και ξεφευγει στην τιμη.

Περιμενω για salamander που θα την εχω την Δευτερα.

Να σημειωσω δε πως η διαφορα με θερμοδιακοπτωμενα αλουμινια ειναι περιπου 15% στην τιμη.

Επισης απο Gealan κλπ εχει κανει αποψη;

https://photos.app.goo.gl/ZLcDMr4Cc2btgYzF8  

Εγω έβαλα απο συνεργάτη θερμοπλαστικής kommerling, ως παραθυρο κατασκευαστικά είναι πολυ καλο με κολημενα λάστιχα + ενεργειακο τζαμι + GU μηχανισμό. Βεβαια η τοποθετηση δεν ηταν καλη (σφηνωμενο και ελαχιστα στραβο) αλλα βιαζομουν και επειδη έχουν πολυ δουλεια δε μου στελναν προσφορές ευκολα και έτσι πήρα απο αυτον που με εξυπηρέτησε. Εχω δει πολυ χειροτερες τοποθετησεις βεβαια. Για παραδειγμα παρακαλουσα εναν της rehau 2 εβδομαδες να μου δώσει προσφορα και με αγνοούσε με δικαιολογιες (χαλασε ο υπολογιστής μου, αυριο , αυριο κτλ). Μολις σταματησα να τον παιρνω δε με πηρε ποτε. Το συγκεκριμενο ισως το τοποθετησω μονος μου καλυτερα γιατι το έχει σφηνώσει στην εξω μερια στο τοιχο και δε ξερω με τις διαστολες τι θα γινει.

Νομιζω η βασικη σειρα της rehau δεν εχει λαστιχο στη μέση. Γενικά είναι δυσκολο να βρεις με σωστη τοποθετηση πχ με τακαρισμα να μην εφαπτεται στη τοιχοποιια και κενα περιμετρικα αναλογα το μεγεθος του παραθυρου για μικρα min 5mm και γεμισμα με αφρο ή ταινία ή αλλο σφραγιστικό.. Επισης κανονικα στο κατω μερος δε πρεπει να τρυπιέται κανονικά μπαινουν ειδικα.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ParhsG είπε

https://photos.app.goo.gl/ZLcDMr4Cc2btgYzF8  

Εγω έβαλα απο συνεργάτη θερμοπλαστικής kommerling, ως παραθυρο κατασκευαστικά είναι πολυ καλο με κολημενα λάστιχα + ενεργειακο τζαμι + GU μηχανισμό. Βεβαια η τοποθετηση δεν ηταν καλη (σφηνωμενο και ελαχιστα στραβο) αλλα βιαζομουν και επειδη έχουν πολυ δουλεια δε μου στελναν προσφορές ευκολα και έτσι πήρα απο αυτον που με εξυπηρέτησε. Εχω δει πολυ χειροτερες τοποθετησεις βεβαια. Για παραδειγμα παρακαλουσα εναν της rehau 2 εβδομαδες να μου δώσει προσφορα και με αγνοούσε με δικαιολογιες (χαλασε ο υπολογιστής μου, αυριο , αυριο κτλ). Μολις σταματησα να τον παιρνω δε με πηρε ποτε. Το συγκεκριμενο ισως το τοποθετησω μονος μου καλυτερα γιατι το έχει σφηνώσει στην εξω μερια στο τοιχο και δε ξερω με τις διαστολες τι θα γινει.

Νομιζω η βασικη σειρα της rehau δεν εχει λαστιχο στη μέση. Γενικά είναι δυσκολο να βρεις με σωστη τοποθετηση πχ με τακαρισμα να μην εφαπτεται στη τοιχοποιια και κενα περιμετρικα αναλογα το μεγεθος του παραθυρου για μικρα min 5mm και γεμισμα με αφρο ή ταινία ή αλλο σφραγιστικό.. Επισης κανονικα στο κατω μερος δε πρεπει να τρυπιέται κανονικά μπαινουν ειδικα.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Επισης πολλα ειναι απο βουλγαρία και δεν έχουν τοσο καλη ποιότητα οποτε θελει προσοχη

Και οι δυο που ανεφερα σε rehau και komerling ειναι επισημοι απο το site της εταιρεια και μαλιστα οι μονοι στην Αττικη.

Sallamander δεν βρηκα καποιον επισημο.

Βασικα μου κανει εντυπωση τα ποσα που ζητανε για τοποθετηση και μεταφορα.

Με τον εναν εν τω μεταξυ ειμαστε το πολυ διομισυ χιλιομετρα αποσταση.

Οι αλουμιναδες παλι μου κανει εντυπωση που σου λενε πχ ενα ποσο ολα τελειωμενα χωρις φπα ενω αυτοι συν το ενα συν το αλλο κλπ.

Το καλο ειναι οτι εχω χρονο μπροστα μου κανα τετραμηνο μεχρι να ξεκινησω την ανακαινιση και ετσι μπορω και ψαχνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Και οι δυο που ανεφερα σε rehau και komerling ειναι επισημοι απο το site της εταιρεια και μαλιστα οι μονοι στην Αττικη.

Sallamander δεν βρηκα καποιον επισημο.

Βασικα μου κανει εντυπωση τα ποσα που ζητανε για τοποθετηση και μεταφορα.

Με τον εναν εν τω μεταξυ ειμαστε το πολυ διομισυ χιλιομετρα αποσταση.

Οι αλουμιναδες παλι μου κανει εντυπωση που σου λενε πχ ενα ποσο ολα τελειωμενα χωρις φπα ενω αυτοι συν το ενα συν το αλλο κλπ.

Το καλο ειναι οτι εχω χρονο μπροστα μου κανα τετραμηνο μεχρι να ξεκινησω την ανακαινιση και ετσι μπορω και ψαχνομαι.

Δυστυχως αν δε δεις τοποθετηση ή να σου πουν το πως και τι δυσκολα να ξερεις. Το κακο ειναι πως ολοι έχουν ΠΑΡΑ πολυ δουλεια πνιγονται και δε θα κατσουν να χασουν το χρονο με απαιτητικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δυστυχως αν δε δεις τοποθετηση ή να σου πουν το πως και τι δυσκολα να ξερεις. Το κακο ειναι πως ολοι έχουν ΠΑΡΑ πολυ δουλεια πνιγονται και δε θα κατσουν να χασουν το χρονο με απαιτητικους.

Επειδη ομως και εγω θα δωσω καποιες χιλιαδες ευρω που δεν τα βρισκω στον δρομο,οποιος θελει και αμα θελει.

Οπως ο αλλος εχει την απαιτηση να πληρωθει ετσι και εγω ως καταναλωτης ζηταω το αυτονοητο,δηλαδη να αγορασω την ποιοητα που μου δινει στην προσφορα και να γινει σωστη τοποθετηση.

Σαφως βεβαια μπορει να πιαστω θυμα γιατι δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Επειδη ομως και εγω θα δωσω καποιες χιλιαδες ευρω που δεν τα βρισκω στον δρομο,οποιος θελει και αμα θελει.

Οπως ο αλλος εχει την απαιτηση να πληρωθει ετσι και εγω ως καταναλωτης ζηταω το αυτονοητο,δηλαδη να αγορασω την ποιοητα που μου δινει στην προσφορα και να γινει σωστη τοποθετηση.

Σαφως βεβαια μπορει να πιαστω θυμα γιατι δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου.

Αυτοι που κοιτας αναλαμβάνουν μεγαλα εργα πχ ξενοδοχεια κτλ σε ολη την ελλαδα και τα λεφτα σου ειναι πολυ λιγα για αυτους εκτος αν πας σε μικρο κατασκευαστή που και παλι μπορει να εχει πολυ δουλειά στη περιοχη αλλά απο ποιοτητα δε θα παρεις καλη μαλλον. Βεβαια μερικοι εξυπηρετουν πχ ο καπετανιος μου εδωσαν προσφορά άμεσα αλλα για καποιο λογο έχουν κακες κριτικες

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Αυτοι που κοιτας αναλαμβάνουν μεγαλα εργα πχ ξενοδοχεια κτλ σε ολη την ελλαδα και τα λεφτα σου ειναι πολυ λιγα για αυτους εκτος αν πας σε μικρο κατασκευαστή που και παλι μπορει να εχει πολυ δουλειά στη περιοχη αλλά απο ποιοτητα δε θα παρεις καλη μαλλον. Βεβαια μερικοι εξυπηρετουν πχ ο καπετανιος μου εδωσαν προσφορά άμεσα αλλα για καποιο λογο έχουν κακες κριτικες

Τοτε τι να πω...Μαλλον κανουμε λαθος επαγγελμα...

Και ο Θεος βοηθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ParhsG είπε

https://photos.app.goo.gl/ZLcDMr4Cc2btgYzF8  

Εγω έβαλα απο συνεργάτη θερμοπλαστικής kommerling, ως παραθυρο κατασκευαστικά είναι πολυ καλο με κολημενα λάστιχα + ενεργειακο τζαμι + GU μηχανισμό. Βεβαια η τοποθετηση δεν ηταν καλη (σφηνωμενο και ελαχιστα στραβο) αλλα βιαζομουν και επειδη έχουν πολυ δουλεια δε μου στελναν προσφορές ευκολα και έτσι πήρα απο αυτον που με εξυπηρέτησε. Εχω δει πολυ χειροτερες τοποθετησεις βεβαια. Για παραδειγμα παρακαλουσα εναν της rehau 2 εβδομαδες να μου δώσει προσφορα και με αγνοούσε με δικαιολογιες (χαλασε ο υπολογιστής μου, αυριο , αυριο κτλ). Μολις σταματησα να τον παιρνω δε με πηρε ποτε. Το συγκεκριμενο ισως το τοποθετησω μονος μου καλυτερα γιατι το έχει σφηνώσει στην εξω μερια στο τοιχο και δε ξερω με τις διαστολες τι θα γινει.

Νομιζω η βασικη σειρα της rehau δεν εχει λαστιχο στη μέση. Γενικά είναι δυσκολο να βρεις με σωστη τοποθετηση πχ με τακαρισμα να μην εφαπτεται στη τοιχοποιια και κενα περιμετρικα αναλογα το μεγεθος του παραθυρου για μικρα min 5mm και γεμισμα με αφρο ή ταινία ή αλλο σφραγιστικό.. Επισης κανονικα στο κατω μερος δε πρεπει να τρυπιέται κανονικά μπαινουν ειδικα.

Τα πλαστικά δεν υπάρχει λόγος να μην ακουμπάνε στον τοίχο. Επίσης το μεσαίο λάστιχο είναι άχρηστο. Ποιος είπε ότι δεν κάνει να τρυπηθεί η κάτω κάσα; 

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Giannis80x said:

Και οι δυο που ανεφερα σε rehau και komerling ειναι επισημοι απο το site της εταιρεια και μαλιστα οι μονοι στην Αττικη.

kommerling είναι δυο στην Αττική )και ο δεύτερος που αναφέρει στο site, έχει κατάστημα και στο Χαλάνδρι.

Προσωπικά από εκεί έβαλα πριν 10 μέρες. Την προκαταβολή την έδωσα στις 27/11 και η τοποθέτηση έγινε στις 19/12 (14/12 έδωσα το υπόλοιπο ποσό) και αυτό μόνο για ένα κούφωμα*.

 

Αυτό που δε μου άρεσε ήταν ότι η μέτρηση για το πλάτος της πόρτας ήταν ~13-15 χιλιοστά μικρότερο από το άνοιγμα, είναι λογικό να είναι τόσο μεγάλο;

Το βίδωσαν στον τοίχο με 8 βίδες (4 βίδες δεξιά και 4 αριστερά) και στην κάτω πλευρά έβαλαν κάποια γκρι κόλλα δε θυμάμαι τι ήταν ακριβώς. Μετά έβαλαν, αριστερά δεξιά και πάνω) αφρό ο οποίος δεν ήταν ο κλασσικός (δε φούσκωνε πολύ όπως ο κλασσικός δηλαδή). Και τέλος έβαλαν σιλικόνη (acrylic pro 6000)

 

* Προφανώς καλύτερη τιμή από αλουμινίου, αλλά δεν είχα πάρει άλλες προσφορές για PVC

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τα πλαστικά δεν υπάρχει λόγος να μην ακουμπάνε στον τοίχο. Επίσης το μεσαίο λάστιχο είναι άχρηστο. Ποιος είπε ότι δεν κάνει να τρυπηθεί η κάτω κάσα; 

Δε θα έρθω σε κόντρα μαζί σου, όποιος θέλει μπορεί να ψάξει για σωστή τοποθέτηση κουφωμάτων και πως γίνεται στο εξωτερικό. Ενδεικτικά παραθετω από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Βιοτεχνών Αλουμινοσιδηροκατασκευαστών το εγχειρίδιο... και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

https://www.povas.gr/index.php/nea-tis-povas/182-ekdosi-texnikou-egxeiridiou-egkatastasis-koufomaton

το να μην ακουμπανε ειναι και για συστολες διαστολές και για να χωρεσουν τα σφραγιστικά.

 

image.png.42006f91eeeca71f9d2c8f6533aa08c0.png

Προφανως θα βρεις κατι να μου πεις οτι αυτα δεν ισχυουν.

Επισης πολλες μεγαλες εταιρίες στο εξωτερικό εχουν οδηγίες / προδιαγραφές τοποθετησης ενεργειακων κουφωματων. Το οτι εμφανιζεται μουχλα σε μερικα σημεια γυρω απο τα παραθυρα φταιει και η τοποθετηση επειδη γινεται θερμογεφυρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

είναι λογικό να είναι τόσο μεγάλο;

Αν το άνοιγμα έχει μάρμαρο, θα μπορούσε να είναι μικρότερο. Αν αριστερά-δεξιά έχει σοβά, είναι λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...