Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/10/2019 στις 10:59 ΠΜ, Alejandro είπε

Δεν υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ ανοιγόμενου και συρόμενου.

Συρομενα ποια σειρα της ΕΤΕΜ να προτιμήσω? Θελω να εχει και καλη ηχομονωση οσο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 11/09/2019 at 15:44, thodoris1985 said:

Καλησπέρα,

ψάχνω για αντικατάσταση παλιού ανοιγόμενου κουφώματος αλουμινίου, η συγκεκριμένη πόρτα έχει μεγάλο άνοιγμα από κάτω (μπάζει αέρα) και οι μεντεσέδες είναι απ'έξω.

Παλιότερα που κοίταγα για να κάνω γενική αλλαγή σε όλο το σπίτι, είχα πάρει προσφορές από διάφορες εταιρίες, αλλά είχα καταλλήξει σε etem (γιατί οι συγκεκριμένοι ήταν σωστοί στην τιμολόγηση σε σχέση με το εξοικονομώ).

Δεδομένου όμως, ότι δεν είχα για κανέναν γνώμη για την εγκατάσταση, έχουμε κάποιον καλό εγκαταστάτη για elvial, etem, exalco;

Έχουμε να προτείνουμε κάποια σειρά από τις παραπάνω εταιρίες (με ενδιαφέρει αρχικά η ασφάλεια και προφανώς να έχει θερμοδιακοπή);

Ευχαριστώ

 

Επαναφέρω λίγο την παραπάνω ερώτηση μου,

έχουμε κάποιον καλό/σωστό εγκαταστάτη για etem, elvial ή exlco στην Αθήνα (προς Αγία Πααρσκευή);

Μπορείτε να προτείνουμε κάποια σειρά από τις παραπάνω εταιρίες (με ενδιαφέρει αρχικά η ασφάλεια και προφανώς να έχει θερμοδιακοπή);

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα σήμερα κάποιες προσφορές, από δυο διαφορετικά καταστήματα, για μια μονόφυλλη πόρτα (κουζίνας) 75x212.

Και οι δυο μου είπαν ότι είναι ασφαλέστερο να πάω σε πόρτα στυλ μπαλκονόπορτας (με ανάκλιση).

Etem E38 με ανάκλiση τριπλεξ 12-4+4 με 4 μεμβράνες ανάμεσα στα 4αρια με μηχανισμό GU

Etem E38 με κλειδαριά 5 σημείων (αφαλό μόνο από μέσα) ίδιο τζάμι με την απο πάνω

elvial 4400 με ανάκλιση (δε μου έδωσαν γραπτή προσφορά εδώ) με τριπλεξ τζάμι (δε γνωρίζω λεπτομέρειες)

elvial 4600 με κλειδαριά (πάλι χωρίς γραπτή προσφορά) με τριπλεξ τζάμι, κλειδαριά 5 σημείων.

Μάλλον έχω καταλήξει στην etem με ανάκλιση, αλλά θέλω και μια άποψη κάποιου ειδικού.

Πάνω κάτω στα 500-550+ΦΠΑ ήταν όλες οι προσφορές, με διαφορά την etem e38 με κλειδαριά που ήταν στα 670 + ΦΠΑ

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Ειμαι σε φαση αλλαγης κουφωματων pvc.. Εχω καταληξει σε kommerling στην σειρα 76ad με ενεργειακα τζαμια 4αρι 5αρι αλλα εχω δει και τα rehau την σειρα syneco με το 80αρι προφίλ επισης με ενεργειακα τζαμια αλλα 12% παραπανω κοστος και εχω μπερδευτεί... Ποια θεωρειτε καλυτερα αξιζει το επιπλεον κοστος για rehau μιας και μιλαμε για μιρο ποσο; 

Επισης ο τεχνικος που μου εδωσε την προσφορα για τα rehau μου ειπε πως με 120 ευρω περιπου αξιζει να παω σε triplex τζαμι... 

 

Μιλαμε για ενα παραθυρο ανακλισης 130π χ125υ με καθετη σιτα

Μπαλκονοπορτα 240π χ 225υ με μηχανισμο vw με σιτα τελαρο συρομενη

Παραθυρο διφυλο ανοιγομενο 130π χ 125υ με καθετη σιτα

Μπαλκονοπορτα 65π χ 225υ με σιτα τυπου πορτα ανοιγονενη (πορτα κουζινας) 

Τα υψη περιλαμβανουν και τα ρολα με φυλο αλουμινίου 

 

Καθε γνωμη ευπρόσδεκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kaper είπε

Καλημερα... Ειμαι σε φαση αλλαγης κουφωματων pvc.. Εχω καταληξει σε kommerling στην σειρα 76ad με ενεργειακα τζαμια 4αρι 5αρι αλλα εχω δει και τα rehau την σειρα syneco με το 80αρι προφίλ επισης με ενεργειακα τζαμια αλλα 12% παραπανω κοστος και εχω μπερδευτεί... Ποια θεωρειτε καλυτερα αξιζει το επιπλεον κοστος για rehau μιας και μιλαμε για μιρο ποσο; 

Επισης ο τεχνικος που μου εδωσε την προσφορα για τα rehau μου ειπε πως με 120 ευρω περιπου αξιζει να παω σε triplex τζαμι... 

Μιλαμε για ενα παραθυρο ανακλισης 130π χ125υ με καθετη σιτα

Μπαλκονοπορτα 240π χ 225υ με μηχανισμο vw με σιτα τελαρο συρομενη

Παραθυρο διφυλο ανοιγομενο 130π χ 125υ με καθετη σιτα

Μπαλκονοπορτα 65π χ 225υ με σιτα τυπου πορτα ανοιγονενη (πορτα κουζινας) 

Τα υψη περιλαμβανουν και τα ρολα με φυλο αλουμινίου 

Καθε γνωμη ευπρόσδεκτη 

δε θεωρω απιθανη τη διαφορα.

Μη ξεχνάς οτι η σειρα 76 της komerling ειναι η εντρυ λεβελ της. Ενώ η αντίστοιχη εντρυ λεβελ της rehau ειναι η 70 και όχι η syneco.

Βέβαια, ειναι συγκρίσιμα ως ενα βαθμό. Το 76ρι εχει, οπως λεει τ ονομα του, 76μμ πλατος ενώ το συνέκο έχει 80μμ.

Υ.Γ. οτι πληρώσεις, τόσο το καλύτερο. Σιγουρα το syneco θα εχει και καλύτερο συντελεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπανω κοστος των rehau μπορω να το καλυψω απλα θελω να ξερω αν οντως το παραπανω κοστος δινει και παραπανω αποδοση και το ποια εταιρια ειναι πιο αξιόλογη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kaper είπε

Μαζι με τα τζαμια το βγαζει 1.44 το rehau για το κομερλιν δν μπορεσα να πρω πληροφοριες.. Αλλα περιπου εκει θα ειναι

1.44 μου φαινεται λίγο.

Κατσε να βρω τη προσφορά μου για τα Syneco/Geneo και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kaper είπε

Το 1.44 το εβγαλε το προγραμμα που εβαζε τις διαστασεις... Το syneco στο site σαν κπυφωμα μονο το βγαζει 1.00

με το λίγο, εννοούσα πολύ για συνθετικό κουφωμα.

Ορίστε ένα προσφατο:

(μη κοιτάς τη τιμή, δεν έχει εκπτωση πάνω)

syneco.jpg

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kanesaxo είπε

με το λίγο, εννοούσα πολύ για συνθετικό κουφωμα.

Ορίστε ένα προσφατο:

(μη κοιτάς τη τιμή, δεν έχει εκπτωση πάνω)

syneco.jpg

9 ώρες πριν, kanesaxo είπε

με το λίγο, εννοούσα πολύ για συνθετικό κουφωμα.

Ορίστε ένα προσφατο:

(μη κοιτάς τη τιμή, δεν έχει εκπτωση πάνω)

syneco.jpg

Σου παραθετω μια φοτο απο τη δικη μου προσφορά για να μου εξηγησεις τις διαφορες αν ξερεις

https://ibb.co/dGmRTRD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για συρόμενο επάλληλο 360μηκοςχ210υψος τι προτείνετε?μου λένε συνθετικά δεν βγαίνουν σ' αυτή τη διάσταση είναι έτσι?αλουμίνιο πρτεινεται κάποια εταιρία?το αλουμ.θα βρέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε kommerling παντως δε μου δωσαν δεικτες U στη προσφορά. Νομιζω παντως πως δεν παιρνουν ολοι απο θερμοπλαστικη στην αθηνα.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, ParhsG said:

Σε kommerling παντως δε μου δωσαν δεικτες U στη προσφορά. Νομιζω παντως πως δεν παιρνουν ολοι απο θερμοπλαστικη στην αθηνα.

Να ζητήσεις να σου δώσουν. Ενδεικτικά, σε μια πόρτα 76MD Uw=1.4 (U=1, Ug=1.4)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...