Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και εγω λεω να βαλω αν και δεν μου αρεσε πολυ το στυλ των ιδιοκτητών στο ενα που πηγα αλλα ειχαν καλη εκθεση και μηχανισμους επωνυμους οχι κατι αλλα πασαλειματα που εχω δει. Αλλα δε διναν προδιαγραφές ευκολα το παιρναν προσωπικα σε φαση 'δεν ειμαστε τυχαιοι' και ποσο αδικιμενοι ειναι που εχουν πιστοποιησεις κτλ. 

Τι εννοείς δεν έδιναν προδιαγραφές;  είναι αναρτημένες στις ιστοσελίδες.

Εκτός αν εννοείς, πως δεν σου δίναν τους συντελεστές κουφωμάτων/υαλοπινάκων/ρολών ανα κούφωμα...

Αν συμβαίνει το 2ο, περίεργο... Πάντως το θετικο με τις καθετες μονάδες ειναι πως οτι κια να γινει, εχεις να κάνεις μ'αυτους. Και οχι να τα ριχνει ο ενας στον άλλον. 

Βέβαια, ισως να ήθελε κανεις να δώσει τη δουλειά σε κάποιο ντόπιο, συνεργάτη, συντοπίτη (που εδώ επαρχια παίζει πολύ, μιας και "αλλαζουμε" τα λεφτά μας)...

Υ.Γ. επίσης οι κάθετες μονάδες, έχουν και τα κλασσικά ISO ως εγκαταστάτες...θα μου πεις, μπορει να μή λεει και τίποτε αυτο, αλλά μπορεί να λέει και πολλα.

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Τι εννοείς κράμα; Είναι κλασσικό συνθετικό (PVC) κούφωμα.

Ετσι ακριβώς, δεν ειναι κράμα. Απλά είναι συνθετικό με εσωτερικό προφιλ αλουμινίου για ενίσχυση. 

Υπάρχουν και συνθετικα,  χωρις την "ενίσχυση" αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, kanesaxo είπε
2 ώρες πριν, Alejandro είπε

εννοείς κράμα; Είναι κλασσικό συνθετικό (PVC) κούφωμα.

Ετσι ακριβώς, δεν ειναι κράμα. Απλά είναι συνθετικό με εσωτερικό προφιλ αλουμινίου για ενίσχυση. 

Υπάρχουν και συνθετικα,  χωρις την "ενίσχυση" αυτή.

Η ενίσχυση δεν είναι αλουμίνιο αλλά λαμαρίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίδερο γαλβανιζέ είναι για να μην σκουριάζει.Προσοχή στο πάχος του,πολλοί κατασκευαστές για να ρίξουν το κόστος ώστε να είναι ανταγωνιστικοί ρίχνουν και τα χιλιοστά σιδήρου που δεν γνωρίζει ο απλός καταναλωτής.Γενικότερα προτιμήστε κάποιον που υπάρχει χρόνια στην αγορά και θα υπάρχει και αύριο.Προτιμήστε επίσης επώνυμους μηχανισμούς και για ενεργειακή υάλωση ούτε το συζητάμε.Στα pvc υπάρχουν πολλές "μάρκες" μάρκες πλέον στην αγορά που κατά βάση οι Γερμανοί υπερτερούν και κερδίζουν στις λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.Γενικότερα μεγάλη βάση στον κατασκευαστή που εκεί παίζονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2019 στις 2:29 ΜΜ, kanesaxo είπε

Τι εννοείς δεν έδιναν προδιαγραφές;  είναι αναρτημένες στις ιστοσελίδες.

Εκτός αν εννοείς, πως δεν σου δίναν τους συντελεστές κουφωμάτων/υαλοπινάκων/ρολών ανα κούφωμα...

Αν συμβαίνει το 2ο, περίεργο... Πάντως το θετικο με τις καθετες μονάδες ειναι πως οτι κια να γινει, εχεις να κάνεις μ'αυτους. Και οχι να τα ριχνει ο ενας στον άλλον. 

Βέβαια, ισως να ήθελε κανεις να δώσει τη δουλειά σε κάποιο ντόπιο, συνεργάτη, συντοπίτη (που εδώ επαρχια παίζει πολύ, μιας και "αλλαζουμε" τα λεφτά μας)...

Υ.Γ. επίσης οι κάθετες μονάδες, έχουν και τα κλασσικά ISO ως εγκαταστάτες...θα μου πεις, μπορει να μή λεει και τίποτε αυτο, αλλά μπορεί να λέει και πολλα.

Ετσι ακριβώς, δεν ειναι κράμα. Απλά είναι συνθετικό με εσωτερικό προφιλ αλουμινίου για ενίσχυση. 

Υπάρχουν και συνθετικα,  χωρις την "ενίσχυση" αυτή.

Οταν λες κάθετες εννοείς να έχουν εργοστάσιο παραγωγής και οχι απλα μεταπωλητές; Εγω οταν ειχα ρωτήσει πχ να μου πει τι μηχανισμους θα βάλει είπε επώνυμους δεν έλεγε μαρκα. Μετα απο πολύ ώρα μου ειπε αλλα είπε το οτι ο κοσμος δε ζητάει γενικά προδιαγραφές και πιστοποιήσεις και γενικα αν τους ρωτάς φοβόνται μηπως εισαι απο ανταγωνιστή. 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ParhsG είπε

Οταν λες κάθετες εννοείς να έχουν εργοστάσιο παραγωγής και οχι απλα μεταπωλητές; Εγω οταν ειχα ρωτήσει πχ να μου πει τι μηχανισμους θα βάλει είπε επώνυμους δεν έλεγε μαρκα. Μετα απο πολύ ώρα μου ειπε αλλα είπε το οτι ο κοσμος δε ζητάει γενικά προδιαγραφές και πιστοποιήσεις και γενικα αν τους ρωτάς φοβόνται μηπως εισαι απο ανταγωνιστή. 

Εγώ πάλι πήρα προσφορά εγγράφως, με τύπο κουφώματος, μάρκα διπλού υαλοπίνακα, μάρκα μηχανισμών και συντελεστές κουφώματος συνολικά, υαλοπινάκων και ρολων. 

Από στο προμηθευτές μάλιστα. Rehau και Elvial

Που βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Εγώ πάλι πήρα προσφορά εγγράφως, με τύπο κουφώματος, μάρκα διπλού υαλοπίνακα, μάρκα μηχανισμών και συντελεστές κουφώματος συνολικά, υαλοπινάκων και ρολων. 

Από στο προμηθευτές μάλιστα. Rehau και Elvial

Που βρίσκεσαι;

Αθηνα. Που πηγες; rehau σε ποιον πηγες; αν θες πες μου σε πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ή ΕΤΕΜ θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες επιλογές που έχεις. έκανα και εγώ αιτηση για το πρόγραμμα αυτό. Θέλω να αλλάξω τα κουφώματα αλουμινίου όλης της οικίας διότι τώρα έχω ξύλινα! Χωρίς το πρόγραμμα αυτό δεν ξέρω εάν θα καταφέρω να τα αλλάξω ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά  ψήνομαι να βαλω και εγω  2 μπαλκονοπορτες pvc, μου πρότειναν  veka salamander rehau και τις υπόλοιπες  γνωστές, για την πρωτη δεν βρισκω αντιπροσωπεία  Ελλάδα  με ανησυχεί.  τα προφιλ 70μμ κανει  για 240 υψος μπαλκονοπορτας  η δεν εχει σχέση; αν εχετε κανέναν  εγκαταστατη στην Αθήνα  καλό  στειλτε μου ενα pm ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
28 λεπτά πριν, mbull21 είπε

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να βαλω κουφωματα pvc και πηρα προσφορες για τις μαρκες claufen και roplasto τι γνωμη εχετε?

Η Claufen είναι εταιρία, όχι μάρκα κουφώματος. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, δουλεύουν Rehau που είναι πολύ ποιοτική μάρκα. Για τη Roplasto δε γνωρίζω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Παιδες θα παρω προσφορα απο ΕΤΕΜ. Η αντιστοιχη σειρα της Ε45 σε συρομενα ειναι η Ε52?

Δεν υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ ανοιγόμενου και συρόμενου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 6:28 ΜΜ, mbull21 είπε

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να βαλω κουφωματα pvc και πηρα προσφορες για τις μαρκες claufen και roplasto τι γνωμη εχετε?

Claufen, δουλευει Rehau, οπως σωστά ανέφερε ο @Alejandro. Εχω συνεργαστεί μαζί τους, έχω δεί δουλειά τους (τοποθέτηση κτλ)., έχω κλείσει ήδη τη προσωπική μου οικία μαζί τους μέσω εξοικονομώ.

ΠΑΡΕ οπωσδήποτε προσφορά.

Έχω στείλει αρκετό κόσμο.

Αν θές στείλε μου πμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...