Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα,

επειδή είμαι άσχετος αν ξέρει κάποιος για 2 προσφορές που έχω πάρει αν οι σειρές αλουμινίου είναι καλές που μου προτείνουν και σε νορμαλ τιμή.

      η πρώτη είναι για europa σε ψυχρό αλουμίνιο:

1. δίφυλλο ανοιγόμενο ανακλινόμενο τζάμι 5-15-4 με μηχανισμό ανάκλισης giesse σειρά prima 850 ( 1,37 x 2,24) --> 600 χωρίς φπα

και ρολό επικαθήμενο πολυουθεράνης με ιμάντα Η45, της σειράς rx/rx2 --> 225€

2. δίφυλλο επάλληλο με σίτα 5-12-4 σειράς prima 800 , σιτα συρόμενη σπανιολετες owerlock (3,1 x 2,21) --> 850 € χωρίς φπα

και ρολό επικαθήμενο πολυουθεράνης με ιμάντα H45 σειράς rx/rx2 --> 380 €

αν τα ρολα γινουν αλουμινιου + 800 ευρω χωρις φπα και τα 2 και για ενεργειακους υαλοπινακες  +160 €

και με θερμοδιακοπή το πρώτο τζάμι prima 8500, 5-15-4 στα 710 € και το δεύτερο τζάμι europa 6000 5-15-4 στα 1.200 € (και ισχύουν οι ίδιες χρεώσεις για ενεργειακούς πίνακες)

      στη δεύτερη δεν έχω ακόμα τιμές αλλά μου είπαν για τις σειρές E60 PLUS για ανοιγόμενα και P100SL για συρόμενα της εταιρείας ALCAT-ΔΑΜΑΝΑΚΗΣ ή της EXALCO, θεωρούνται καλές αυτές οι σειρές ?

τέλος ποια η διαφορά στα φύλλα πολυουθεράνης από τα καθαρά αλουμινίου ? τι αξίζει σαν extra να πληρώσω, τη θερμοδιακοπή? τους ενεργειακούς υαλοπίνακες ? ή τα φύλλα αλουμινίου αντί για πολυουθεράνης ?

ευχαριστώ.

Τα φυλλαράκια alpol (αλουμινίου πολυουρεθάνης) είναι οικονομικότερα και ελαφρύτερα ενώ τα αλουμινίου διέλασης προσφέρουν σχετική ασφάλεια αλλά είναι βαρύτερα.

Για εμένα δεν εννοείται κούφωμα το 2019 χωρίς θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια.

Exalco και Europa είναι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες. Το θέμα είναι ο κατασκευαστής και ο εγκαταστάτης να είναι εξίσου σοβαροί στη δουλειά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραία άρα οπωσδήποτε θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια. είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές ή μου φαίνεται?

για τα φύλλα πολυουθεράνης να κόψω από εκεί ή θα το μετανοιώσω αργότερα ? για τα διέλασης μου είπε ότι εκεί θέλει αναγκαστικά ηλεκτρικά ρολά γιατί είναι πολύ βαριά. αν γίνει διακοπή στο ρεύμα όμως είναι ένα θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silenzio είπε

ωραία άρα οπωσδήποτε θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια. είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές ή μου φαίνεται?

για τα φύλλα πολυουθεράνης να κόψω από εκεί ή θα το μετανοιώσω αργότερα ? για τα διέλασης μου είπε ότι εκεί θέλει αναγκαστικά ηλεκτρικά ρολά γιατί είναι πολύ βαριά. αν γίνει διακοπή στο ρεύμα όμως είναι ένα θέμα αυτό.

Υπάρχει επιλογή για ηλεκτρικό κινητήρα με μανιβέλα ασφαλείας ώστε να μπορούν να δουλέψουν και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Ανεβαίνει αρκετά το κόστος βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ζητάω που λες προσφορα για ένα ανοιγόμενο  pvc παράθυρο και μου ζητάει για τοποθέτηση 80€ ο ένας και 120€ ο άλλος (χωρις ΦΠΑ εννοείται) και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται αποξήλωση του παλιού. Και ρωτάω τώρα εγώ: γιατί χρεώνουν τόσο ακριβά την τοποθέτηση? αν ήθελα δηλαδή και αποξήλωση του παλιού ή ήταν καμιά τεράστια μπαλκονόπορτα ή ήθελα και ρολό εξωτερικό θα μου το χρέωναν ακριβότερα από το ίδιο το κούφωμα? Είναι τόσο δύσκολη η τοποθέτηση ενός κουφώματος? 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η μεταφορά είναι δωρεάν και στους δύο οπότε σκέφτομαι σοβαρά μιας και πιάνει λίγο το χέρι μου να δοκιμάσω να το βάλω μόνος μου. Απ'οτι έχω καταλάβει θα μου το φέρουν έτοιμο οπότε θα θέλει μόνο αλφάδιασμα, βίδωμα στα πλαινά και πολυουρεθάνη για να κλείσει τα κενά. Αν είναι ετσι δεν μου φαίνεται και rocket science. Είναι κάτι άλλο που χάνω?

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ζητάω που λες προσφορα για ένα ανοιγόμενο  pvc παράθυρο και μου ζητάει για τοποθέτηση 80€ ο ένας και 120€ ο άλλος (χωρις ΦΠΑ εννοείται) και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται αποξήλωση του παλιού. Και ρωτάω τώρα εγώ: γιατί χρεώνουν τόσο ακριβά την τοποθέτηση? αν ήθελα δηλαδή και αποξήλωση του παλιού ή ήταν καμιά τεράστια μπαλκονόπορτα ή ήθελα και ρολό εξωτερικό θα μου το χρέωναν ακριβότερα από το ίδιο το κούφωμα? Είναι τόσο δύσκολη η τοποθέτηση ενός κουφώματος? 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η μεταφορά είναι δωρεάν και στους δύο οπότε σκέφτομαι σοβαρά μιας και πιάνει λίγο το χέρι μου να δοκιμάσω να το βάλω μόνος μου. Απ'οτι έχω καταλάβει θα μου το φέρουν έτοιμο οπότε θα θέλει μόνο αλφάδιασμα, βίδωμα στα πλαινά και πολυουρεθάνη για να κλείσει τα κενά. Αν είναι ετσι δεν μου φαίνεται και rocket science. Είναι κάτι άλλο που χάνω?

Το 90% των συνεργείων τοποθέτησης χρεώνουν 30-40€ την τοποθέτηση. Εδώ προφανώς θέλουν να αυξήσουν τα μαύρα ή η δωρεάν μεταφορά έχει ενσωματωθεί στην τοποθέτηση.

Η τοποθέτηση σίγουρα δεν είναι επιστήμη αλλά θέλει γνώση, εμπειρία και σωστά εργαλεία. Εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με κάτι που θα μείνει στο σπίτι σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Το 90% των συνεργείων τοποθέτησης χρεώνουν 30-40€ την τοποθέτηση.

Ίσως χρεώνουν 30-40€/κομμάτι αν έχεις 5-6 κουφώματα να βάλεις. Αν θες μόνο ένα όμως η τιμή ανεβαίνει απ'οτι φαίνεται. Λογικό να ανεβαίνει, όχι και τόσο όμως!

20 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με κάτι που θα μείνει στο σπίτι σου.

Αν δεν πειραματιστείς στο σπίτι σου τότε που;;;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ζητάω που λες προσφορα για ένα ανοιγόμενο  pvc παράθυρο και μου ζητάει για τοποθέτηση 80€ ο ένας και 120€ ο άλλος (χωρις ΦΠΑ εννοείται) και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται αποξήλωση του παλιού. Και ρωτάω τώρα εγώ: γιατί χρεώνουν τόσο ακριβά την τοποθέτηση? αν ήθελα δηλαδή και αποξήλωση του παλιού ή ήταν καμιά τεράστια μπαλκονόπορτα ή ήθελα και ρολό εξωτερικό θα μου το χρέωναν ακριβότερα από το ίδιο το κούφωμα? Είναι τόσο δύσκολη η τοποθέτηση ενός κουφώματος? 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η μεταφορά είναι δωρεάν και στους δύο οπότε σκέφτομαι σοβαρά μιας και πιάνει λίγο το χέρι μου να δοκιμάσω να το βάλω μόνος μου. Απ'οτι έχω καταλάβει θα μου το φέρουν έτοιμο οπότε θα θέλει μόνο αλφάδιασμα, βίδωμα στα πλαινά και πολυουρεθάνη για να κλείσει τα κενά. Αν είναι ετσι δεν μου φαίνεται και rocket science. Είναι κάτι άλλο που χάνω?

Χρεωνουν οσο θελουν. Για παραθυρο 60 70 η φτηνοτερη προσφορα ειναι απο 300 εως 500 ευρω για απλη σειρα pvc που εχω παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, katbo είπε

Ίσως χρεώνουν 30-40€/κομμάτι αν έχεις 5-6 κουφώματα να βάλεις. Αν θες μόνο ένα όμως η τιμή ανεβαίνει απ'οτι φαίνεται. Λογικό να ανεβαίνει, όχι και τόσο όμως!

Αν δεν πειραματιστείς στο σπίτι σου τότε που;;;  :P

Ρωτα 2-3 αλουμιναδες της γειτονιάς σου μόνο για τοποθέτηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ισόγειο κατάστημα το οποίο είναι γυμνό, έχουν ξηλωθεί οι βιτρίνες μπροστά.

Τι ποσό να υπολογίζω για βιτρίνα καταστήματος 5x3 m περίπου;

2120019304_-.jpg.7ad3109d548d186606e040acf6f5a05c.jpg

τέτοιο στυλ, χωρίς πόρτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και προετοιμαζόμουν για το εξοικονομώ του 2ου σπιτιού, εκανα ερευνα αγοράς για να καταλήξω σε προμηθευτές...

Κατέληξα εν τέλει σε συνθετικά κουφώματα της REHAU με τριπλό υαλοπίνακα (και ίσως ρολλά της REHAU επίσης θα κρίνω αργότερα αν ειναι υπερβολή), αν και πήρα και προσφορά απο Kommerling, απο εργοστάσιο που έχει κάθετη μονάδα. Μοντάρισμα προφιλ και τοποθέτηση. Μάλιστα βρέθηκα και με πωλητή κια πηγαμε να δούμε το συνεργείο την ώρα που τοποθετούσε κουφώματα στη περιοχή μου...ωστε να πειστώ για τη λεπτομερή και προσεκτική δουλειά τους. (επειδή τη πατησα στο 1ο εξοικονομώ με ενα "εργολαβικο" συνεργείο).

Είδα και τα Elvial - αλουμινίου, αλλά κατέληξα στα συνθετικά. Οι συντελεστές τουλάχιστο έχουν τρομερή διαφορά. Και απο αντοχη σε χρόνο...εχω συνθετικα στο πατρικο (entry level, σχεδον 15 χρόνια τώρα, κανένα πρόβλημα).

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2014 στις 11:49 ΜΜ, Valerie_ είπε

20 μέτρα από τη θάλασσα το αλουμίνιο δεν θα αντέξει ούτε ένα χρόνο.

Βγάζει κάποιος στην παρο (φαντάζομαι και σε άλλα μέρη) ένα ξύλινο κούφωμα που το δίνει με 50 χρόνια εγγύηση, ψάξε αν θέλεις κι αυτό.

Εγώ προσωπικά έβαλα αυτό https://www.eco-bau.gr/product/pvc-παραθυρα/ στο εξοχικό μας στην λευκάδα, 100 μέτρα από την θάλασσα και μου εχει αντεξει 2 χρονια τώρα. Ειχα ξυλο και επειδη πηγαινα σπανια, ηθελε συντηρηση. Εβαλα αλουμινιο και χαλασαν γρηγορα και τελευταια ξεκινησα με ενα μικρο παραθυροφυλλο και τα αλλαζω σιγα σιγα ολα, δεν εχω προβλημα. Δεν ειναι αλουμινιο, ειναι ενα κραμα απ' οτι εχω καταλαβει ειδικα για τετοιους σκοπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimisback είπε

Εγώ προσωπικά έβαλα αυτό https://www.eco-bau.gr/product/pvc-παραθυρα/ στο εξοχικό μας στην λευκάδα, 100 μέτρα από την θάλασσα και μου εχει αντεξει 2 χρονια τώρα. Ειχα ξυλο και επειδη πηγαινα σπανια, ηθελε συντηρηση. Εβαλα αλουμινιο και χαλασαν γρηγορα και τελευταια ξεκινησα με ενα μικρο παραθυροφυλλο και τα αλλαζω σιγα σιγα ολα, δεν εχω προβλημα. Δεν ειναι αλουμινιο, ειναι ενα κραμα απ' οτι εχω καταλαβει ειδικα για τετοιους σκοπούς.

Τι εννοείς κράμα; Είναι κλασσικό συνθετικό (PVC) κούφωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 6:39 ΜΜ, kanesaxo είπε

Μιας και προετοιμαζόμουν για το εξοικονομώ του 2ου σπιτιού, εκανα ερευνα αγοράς για να καταλήξω σε προμηθευτές...

Κατέληξα εν τέλει σε συνθετικά κουφώματα της REHAU με τριπλό υαλοπίνακα (και ίσως ρολλά της REHAU επίσης θα κρίνω αργότερα αν ειναι υπερβολή), αν και πήρα και προσφορά απο Kommerling, απο εργοστάσιο που έχει κάθετη μονάδα. Μοντάρισμα προφιλ και τοποθέτηση. Μάλιστα βρέθηκα και με πωλητή κια πηγαμε να δούμε το συνεργείο την ώρα που τοποθετούσε κουφώματα στη περιοχή μου...ωστε να πειστώ για τη λεπτομερή και προσεκτική δουλειά τους. (επειδή τη πατησα στο 1ο εξοικονομώ με ενα "εργολαβικο" συνεργείο).

Είδα και τα Elvial - αλουμινίου, αλλά κατέληξα στα συνθετικά. Οι συντελεστές τουλάχιστο έχουν τρομερή διαφορά. Και απο αντοχη σε χρόνο...εχω συνθετικα στο πατρικο (entry level, σχεδον 15 χρόνια τώρα, κανένα πρόβλημα).

Απο που εβαλες; Στην αττικη παντως 2 ειναι οι επισημοι REHAU απο οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Απο που εβαλες; Στην αττικη παντως 2 ειναι οι επισημοι REHAU απο οσο ξερω.

B.Ελλάδα είμαι.

Αυτοι οι 2 επίσημοι που λές, πιθανον να ειναι οι εισαγωγείς των profil. Και να κατασκευάζουν/τοποθετούν κιολας (κάθετη μονάδα). Και προφανώς μεταπωλούν σε τρίτους προφιλ οι οποίοι με τη σειρά τους μοντάρουν/τοποθετούν και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

B.Ελλάδα είμαι.

Αυτοι οι 2 επίσημοι που λές, πιθανον να ειναι οι εισαγωγείς των profil. Και να κατασκευάζουν/τοποθετούν κιολας (κάθετη μονάδα). Και προφανώς μεταπωλούν σε τρίτους προφιλ οι οποίοι με τη σειρά τους μοντάρουν/τοποθετούν και πάει λέγοντας...

Και εγω λεω να βαλω αν και δεν μου αρεσε πολυ το στυλ των ιδιοκτητών στο ενα που πηγα αλλα ειχαν καλη εκθεση και μηχανισμους επωνυμους οχι κατι αλλα πασαλειματα που εχω δει. Αλλα δε διναν προδιαγραφές ευκολα το παιρναν προσωπικα σε φαση 'δεν ειμαστε τυχαιοι' και ποσο αδικιμενοι ειναι που εχουν πιστοποιησεις κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...