Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Μπορεί να μην λέει συγκεκριμένα για τέντες, αλλά να  αναφέρει ότι απαγορεύεται η αλλοίωση της/ων  όψης/εων.

Ναι το αναφέρει "απαγορεύεται η αλλαγή της προσόψεως" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, έχεις ένα σημαντικό επιχείρημα διαπραγμάτευσης με τον διαχειριστή που αρνείται να σου επιτρέψει την αλλαγή που θέλεις.

Αφού οι όψεις άλλαξαν με την προσθήκη τεντών, δεν μπορεί να αρνείται την αλλαγή που θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι, όταν ένα νέο μέλος του forum και ενός οποιοδήποτε νήματος χρειάζεται βοήθεια,  επιτρέπεται να ξεπερνάμε την αυστηρή τήρηση  του περιεχομένου  του νήματος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα, είμαι νέος στη συζήτηση, φτιάχνω σπίτι σε νησί (Σύρο) και είμαι στη φάση των κουφωμάτων. Κατέληξα σε PVC εσωτερικά (τα εξωτερικά σύμφωνα με νομοθεσία πρέπει να είναι ξύλο), είδα αρκετά σχόλια εδώ, είδα ότι γράφεται για rehau, aluplast, kommerling και θα ήθελα να ρωτήσω για το μέρος που είμαι, λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι νησί και ό,τι σημαίνει αυτό, τι θα ήταν καλύτερο (θερμομόνωση, αντοχή, κτλ). Είδα σε ιστοσελίδα τα Ideal 4000 ALuplast και περιμένω προσφορά, και θα ήθελα να γνωρίζω την άποψή σας σε γενικό πλαίσιο για τα συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

ενδιαφέρομαι για κουφώματα σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου, σε ύψωμα, σε περιοχή με πάρα πολύ αέρα (χιόνι και βροχή) το χειμώνα (βαρδάρη). Δεν υπάρχουν άλλες οικοδομές που να "κόβουν" τον αέρα και τη βροχή. Τι θα πρέπει να προσέξω ειδικά όσον αφορά τον αέρα ώστε να μην διαπερνά τα κουφώματα και να μην έχει θόρυβο; Επίσης, έχετε υπόψη σας πιστοποιημένους και καλούς μάστορες στη Θεσσαλονίκη; Θα βοηθούσε αν μου στέλνατε pm.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sager είπε

Καλημέρα,

ενδιαφέρομαι για κουφώματα σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου, σε ύψωμα, σε περιοχή με πάρα πολύ αέρα (χιόνι και βροχή) το χειμώνα (βαρδάρη). Δεν υπάρχουν άλλες οικοδομές που να "κόβουν" τον αέρα και τη βροχή. Τι θα πρέπει να προσέξω ειδικά όσον αφορά τον αέρα ώστε να μην διαπερνά τα κουφώματα και να μην έχει θόρυβο; Επίσης, έχετε υπόψη σας πιστοποιημένους και καλούς μάστορες στη Θεσσαλονίκη; Θα βοηθούσε αν μου στέλνατε pm.

Ευχαριστώ. 

Θέμα τυχης. Αν απλα τα βιδώσουν στη κάσα ε ξεχνα το. Κανονικα θελει αλφαδιασμα και άλλα πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sager είπε

Καλημέρα,

ενδιαφέρομαι για κουφώματα σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου, σε ύψωμα, σε περιοχή με πάρα πολύ αέρα (χιόνι και βροχή) το χειμώνα (βαρδάρη). Δεν υπάρχουν άλλες οικοδομές που να "κόβουν" τον αέρα και τη βροχή. Τι θα πρέπει να προσέξω ειδικά όσον αφορά τον αέρα ώστε να μην διαπερνά τα κουφώματα και να μην έχει θόρυβο; Επίσης, έχετε υπόψη σας πιστοποιημένους και καλούς μάστορες στη Θεσσαλονίκη; Θα βοηθούσε αν μου στέλνατε pm.

Ευχαριστώ. 

Αυτά που ζητάς έχουν να κάνουν με το ρεγουλάρισμα και την τοποθέτηση. Πιστοποίηση τοποθετητή δεν υπάρχει, μόνο καλός και ευσυνείδητος ή τσαπατσούλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Ψάχνω για κουφώματα για το σπίτι και έχω καταλήξει σε δυο προσφορές. Από τη μια VEKA softline ad70 με διπλό ενεργειακό τζάμι 4/15/5 κι από την άλλη Kommerling 76MD με τριπλό τζαμι 4/15/4/15/5 solar. Η τιμή για τα VEKA είναι στα 4550, ενώ για τα Kommerling 4400. Τα Kommerlign με 2πλο τζάμι βγαίνουν 4000. Κλείνω προς τα Kommeriling με τριπλό. Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2017 στις 11:16 ΠΜ, markos_verso είπε

ο πατέρας μου ξέρει αρκετα καλά από οικοδομή οπoτε θα τα προσέξω και θα τα επισημανω και στον τεχνικό.

λοιπον οι 2 προσφορές :

1η ; Etem συρόμενο Ε45 + ανοιγόμενο Ε52+2 σήτες=1000e 

2η exalco  συρόμενο 227 + ανοιγόμενο 125c +2σητες = 1200e

το συρόμενο έχει ύψος 2μ, περίπου το ανοιγόμενο 1.10μ ύψος.

επίσης γιατί κάποιες εταιρείες μου λένε ότι ισχύει το <<εξοικονομώ>> ?μπορείτε να μου εξηγήσεται από την στιγμη που θα εγκριθει πως λειτουργεί?

Τελικα τι εβαλες; Ειμαι μεταξύ ΕΤΕΜ Ε45 , EXALCO 227 και EXALCO 225.... Κάποια χαρακτηριστικά της ETEM E45 δείχνουν καλύτερα σε σχέση απο τις σειρες της EXALCO.

Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ψάχνω για αντικατάσταση παλιού ανοιγόμενου κουφώματος αλουμινίου, η συγκεκριμένη πόρτα έχει μεγάλο άνοιγμα από κάτω (μπάζει αέρα) και οι μεντεσέδες είναι απ'έξω.

Παλιότερα που κοίταγα για να κάνω γενική αλλαγή σε όλο το σπίτι, είχα πάρει προσφορές από διάφορες εταιρίες, αλλά είχα καταλλήξει σε etem (γιατί οι συγκεκριμένοι ήταν σωστοί στην τιμολόγηση σε σχέση με το εξοικονομώ).

Δεδομένου όμως, ότι δεν είχα για κανέναν γνώμη για την εγκατάσταση, έχουμε κάποιον καλό εγκαταστάτη για elvial, etem, exalco;

Έχουμε να προτείνουμε κάποια σειρά από τις παραπάνω εταιρίες (με ενδιαφέρει αρχικά η ασφάλεια και προφανώς να έχει θερμοδιακοπή);

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πληροφορία για σωστό εγκαταστάτη;

Αν μπω ση σελίδα της elvial ας πούμε και βρώ από εκεί το "δίκτυο πιστοποιημένων συνεργατών" όπως το λέει, θα είμαι καλυμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενοικιαζομενα τυπου airbnb σε κοσμοπολιτικο νησι με θεα θαλασσα αρα και πολυ υγρασια (στις κυκλαδες) προσανατολιζομαι στο να βαλω pvc αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται στο νησι ,τι τυπο κουφωματος μου προτεινετε να βαλω και μαρκα .Υπαρχει κανενα ΕΣΠΑ που να τρεχει αυτη την περιοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

επειδή είμαι άσχετος αν ξέρει κάποιος για 2 προσφορές που έχω πάρει αν οι σειρές αλουμινίου είναι καλές που μου προτείνουν και σε νορμαλ τιμή.

      η πρώτη είναι για europa σε ψυχρό αλουμίνιο:

1. δίφυλλο ανοιγόμενο ανακλινόμενο τζάμι 5-15-4 με μηχανισμό ανάκλισης giesse σειρά prima 850 ( 1,37 x 2,24) --> 600 χωρίς φπα

και ρολό επικαθήμενο πολυουθεράνης με ιμάντα Η45, της σειράς rx/rx2 --> 225€

2. δίφυλλο επάλληλο με σίτα 5-12-4 σειράς prima 800 , σιτα συρόμενη σπανιολετες owerlock (3,1 x 2,21) --> 850 € χωρίς φπα

και ρολό επικαθήμενο πολυουθεράνης με ιμάντα H45 σειράς rx/rx2 --> 380 €

αν τα ρολα γινουν αλουμινιου + 800 ευρω χωρις φπα και τα 2 και για ενεργειακους υαλοπινακες  +160 €

και με θερμοδιακοπή το πρώτο τζάμι prima 8500, 5-15-4 στα 710 € και το δεύτερο τζάμι europa 6000 5-15-4 στα 1.200 € (και ισχύουν οι ίδιες χρεώσεις για ενεργειακούς πίνακες)

      στη δεύτερη δεν έχω ακόμα τιμές αλλά μου είπαν για τις σειρές E60 PLUS για ανοιγόμενα και P100SL για συρόμενα της εταιρείας ALCAT-ΔΑΜΑΝΑΚΗΣ ή της EXALCO, θεωρούνται καλές αυτές οι σειρές ?

τέλος ποια η διαφορά στα φύλλα πολυουθεράνης από τα καθαρά αλουμινίου ? τι αξίζει σαν extra να πληρώσω, τη θερμοδιακοπή? τους ενεργειακούς υαλοπίνακες ? ή τα φύλλα αλουμινίου αντί για πολυουθεράνης ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...