Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Gmario είπε

Αν έχετε κάποια πρόταση πως να το χειριστω και τι να κάνω πείτε μου. 

Ευχαριστώ 

Κοντό θα είναι, αλλά το αισθητικό κομμάτι είναι υποκειμενικό. Αν θέλεις να πας σε ρόλο πρέπει να συμβιβαστείς είτε με επικαθήμενα ρολά και κοντά κουφώματα είτε με εξωτερικά ρολά και λίγο ψηλότερα κουφώματα. Συνήθως τα εξωτερικά ρολά είναι 17εκ. και αν υπολογίσεις και το τερματικό που μένει εκτός κουτιού, χάνεις από ωφέλιμο ύψος γύρω στα 20εκ. Αν βάλεις επικαθήμενα χάνεις συνήθως 20εκ. από το κουτί + το ύψος της κάσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Riggos είπε

Καλησπέρα, έχει κάποιος άποψη για την εταιρεία captain; 

Είχα πάει να ζητήσω προσφορά, μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση αλλά πολύ ακριβοί. Η προσφορά που μου έκαναν ήταν παρόμοια με αλουμινίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι που μου κάνει τρομερή εντύπωση αλλά λόγω του ότι δεν έχω κάποιον γνωστό στο χώρο δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει.

Γιατί τα αλουμίνια είναι τόσο ακριβά;Αν για παράδειγμα μια μπαλκονόπορτα με διπλό τζάμι στοιχίζει (λέμε τώρα) 800€ μαύρα πόσα από αυτά μπαίνουν τσέπη στον μάστορα;

Φυσικά έχει και αυτός το κόστος των υλικων,τη μεταφορά,την αφαίρεση του προηγούμενου τζαμιού και σίγουρα τον κόπο του να το κατασκευάσει αλλά σε απόλυτους αριθμούς πόσα βγάζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να βαλω ενα παραθυρο 60x70 σε μπανιο αλλα ψάχνω σε καλες μαρκες πλαστικο salamander, kommerling, rehau κτλ.

Δυστυχώς έχω δει τραγικά πραγματα σε εφαρμογές παλαιότερα που ειχε βαλει ο πατερας μου αλουμινια πχ κενα στο πλαι 3 εκατοστα, στο τζαμι να μην εχει βαλει λαστιχα και να πεζει το τζαμι, στις ενωσεις να εχει κενο και να βλεπεις απεξω, να ανοιγει απο αερα απο 1 χρονο αλουμινιο, να μη κλεινει καλα και να μπαινει αερας απο 2 διαφορετικα συνεργεια..

Πια ειναι καλη εταιρία;

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Θελω να βαλω ενα παραθυρο 60x70 σε μπανιο αλλα ψάχνω σε καλες μαρκες πλαστικο salamander, kommerling, rehau κτλ.

Δυστυχώς έχω δει τραγικά πραγματα σε εφαρμογές παλαιότερα που ειχε βαλει ο πατερας μου αλουμινια πχ κενα στο πλαι 3 εκατοστα, στο τζαμι να μην εχει βαλει λαστιχα και να πεζει το τζαμι, στις ενωσεις να εχει κενο και να βλεπεις απεξω, να ανοιγει απο αερα απο 1 χρονο αλουμινιο, να μη κλεινει καλα και να μπαινει αερας απο 2 διαφορετικα συνεργεια..

Πια ειναι καλη εταιρία;


 

Όλα αυτά που γράφεις είναι από κακή τοποθέτηση. Και οι 3 μάρκες είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αυτο ψάχνω καλο εγκαταστάτη.

Από εκεί που θα παραγγείλεις το παράθυρο. Τους το επισημαίνεις από την αρχή και αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, δεν κάνεις εξόφληση μέχρι να γίνει σωστά η δουλειά. Χωρίς να έχω εικόνα του ανοίγματος, ο αέρας που αφήνει ο κατασκευαστής είναι συνήθως 5mm -10mm. Τα λάστιχα είναι τοποθετημένα από την αρχή και όχι από το συνεργείο που κάνει την εγκατάσταση. Το να μην κλειδώνει σωστά ή να μπάζει αέρα είναι θέμα ρεγουλαρίσματος από το συνεργείο που κάνει την εγκατάσταση.

Εννοείται ότι τα μέτρα τα παίρνουν εκείνοι και όχι εσύ, ώστε να έχουν την τελική ευθύνη.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Από εκεί που θα παραγγείλεις το παράθυρο. Τους το επισημαίνεις από την αρχή και αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, δεν κάνεις εξόφληση μέχρι να γίνει σωστά η δουλειά. Χωρίς να έχω εικόνα του ανοίγματος, ο αέρας που αφήνει ο κατασκευαστής είναι συνήθως 5mm -10mm. Τα λάστιχα είναι τοποθετημένα από την αρχή και όχι από το συνεργείο που κάνει την εγκατάσταση. Το να μην κλειδώνει σωστά ή να μπάζει αέρα είναι θέμα ρεγουλαρίσματος από το συνεργείο που κάνει την εγκατάσταση.

Εννοείται ότι τα μέτρα τα παίρνουν εκείνοι και όχι εσύ, ώστε να έχουν την τελική ευθύνη.

Μερικοι λενε full εξοφληση απο πριν. Τα λαστιχα δεν ειχαν μπει καν για αυτο υπηρχε το θεμα. Βασικα σε αυτα που ειχα δει δεν εκλεινε σωστα γιατι ειχε μεντεσε που εχει προδιαγραφες για μικροτερο υψος οποτε στραβωνε και σε αλλη περιπτωση επειδη ηταν στραβα απο τη μανα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Μερικοι λενε full εξοφληση απο πριν. Τα λαστιχα δεν ειχαν μπει καν για αυτο υπηρχε το θεμα. Βασικα σε αυτα που ειχα δει δεν εκλεινε σωστα γιατι ειχε μεντεσε που εχει προδιαγραφες για μικροτερο υψος οποτε στραβωνε και σε αλλη περιπτωση επειδη ηταν στραβα απο τη μανα τους.

Πρέπει να έχεις τύχει σε ότι να 'ναι κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Μερικοι λενε full εξοφληση απο πριν. 

 

 

Αν σου λεει full εξοφληση πριν τη τοποθετηση του λες ευχαριστω, χαρηκα, και πας στον επομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Παντως δε ξερω που να απευθυνθω δε βρισκω πολλα καταστήματα με συνθετικα επωνυμα

Σε νησί βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...