Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα τοποθετήσω 2 μεγάλα παράθυρα PVC και ένα μικρό στην κουζίνα, σε έναν παλιό σπίτι. Μου ζητάνε τελική τιμή 1.300 ευρώ. Σας φαίνεται σχετικά ακριβό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/3/2019 στις 12:09 ΜΜ, tera2 είπε

Καλημερα σε ολους. Καπου αναφερθηκε να αποφευγονται τα εξωτερικα ρολα μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση μιας και στην περιπτωση μου ειναι ή εξωτερικα ρολά ή τιποτα. (δεν ειναι υπνοδωματια οποτε δεν καιγομαι). Επίσης με μηχανισμους μπορει καποιος να αναφερει 3 καλες εταιρείες επειδη εχω μπερδευτει. Βασικα ειμαι μεταξυ Winkhaus και GU. Επίσης ξερετε να μπορει να κατσεις ξυλινο πατζουρι σε pvc ή αλουμινιο και μαλιστα γαλλικο μεγαλου ανοιγματο 1,8χ1,3?

Σορυ για το πρηξιμο

Τα αρνητικά των εξωτερικών ρολών είναι η δύσκολη επισκευή που τα καθιστά απαγορευτικά σε παράθυρα (ειδικά αν δεν έχει μπαλκόνι) και σε μπαλκονόπορτες μόνο αν υπάρχει πρόσβαση από άλλη πόρτα στην έξω πλευρά τους. Άλλο σημαντικό αρνητικό είναι ότι αν είναι με ιμάντα, πρέπει να τρυπηθεί η κάσα του κουφώματος για να περάσει ο ιμάντας, ο οποίος φθείρεται και πιο γρήγορα σε αυτή την περίπτωση.

Οι 3 καλύτερες εταιρείες μηχανισμών είναι οι GU, Roto και Siegenia.

Στις 30/3/2019 στις 9:19 ΜΜ, Fan είπε

Καλησπέρα, θα τοποθετήσω 2 μεγάλα παράθυρα PVC και ένα μικρό στην κουζίνα, σε έναν παλιό σπίτι. Μου ζητάνε τελική τιμή 1.300 ευρώ. Σας φαίνεται σχετικά ακριβό;

Πολύ γενική η ερώτηση σου, χωρίς στοιχεία. Πιο προφίλ; Τι διαστάσεις έχουν; Τι τζάμια; Μηχανισμούς; Χρώμα; Ρολά; Σίτες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω τους ειδημονες του φορουμ. Εχω κατι pvc 10ετιας εγκατεστημενα σε εξοχικη κατοικια. Καποια λαστιχα δεν εφαπτουν καλα οποτε οταν φυσαει μπαζει αερας. 

Ενας γνωστος μου μου ειπε (το κοβω για ραδιο αρβυλα) οτι στα pcv δεν αλλαζουν τα λαστιχα. Ισχυει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CptBill είπε

Να ρωτησω τους ειδημονες του φορουμ. Εχω κατι pvc 10ετιας εγκατεστημενα σε εξοχικη κατοικια. Καποια λαστιχα δεν εφαπτουν καλα οποτε οταν φυσαει μπαζει αερας. 

Ενας γνωστος μου μου ειπε (το κοβω για ραδιο αρβυλα) οτι στα pcv δεν αλλαζουν τα λαστιχα. Ισχυει;

Σε κάποια αλλάζουν. Όταν όμως ένα κούφωμα φτάνει σε σημείο να μπάζει αέρα, δεν είναι ευθύνη των ελαστικών αλλά μάλλον χρειάζονται ρεγουλάρισμα ή αντικατάσταση σπασμένων μηχανισμών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alejandro είπε

Πολύ γενική η ερώτηση σου, χωρίς στοιχεία. Πιο προφίλ; Τι διαστάσεις έχουν; Τι τζάμια; Μηχανισμούς; Χρώμα; Ρολά; Σίτες;

Χρώμα λευκό, θα έχουν ρολά και σίτες, διαστάστεις 1,5χ1,3 τα δύο και 1χ1 το μικρό. Τζάμια διπλά. Προφίλ δεν ξέρω. Στο περίπου μία εκτίμηση θα ήθελα από κάποιον που έχει βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, takaros31 είπε

Ποιά θεωρείται καλύετρη σειρά τα  EUROPA 5500 HYBRID ή τα prima 8500?

Ήθελα να προσθέσω στην ερώτηση την πολύ ανταγωνιστική Aluminco W450. Δεν την είχα καθόλου υπόψιν μου αλλά μου την έδωσε ένας απο τους κατασκευαστές που ρώτησα και βλέποντας τα χαρακτηριστικά online παρατηρώ ότι δείχνει να είναι καλύτερη και απο τις 2 παραπάνω Europa.

Η ερώτηση είναι όμως, επιλέγω Aluminco ή Europa?

26 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το πρώτο, μικρότερο θερμοπερατότητα.

Φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στη συγκριση μεταξύ 5500 hybrid και 8500.

Επίσης, μπορεί καποιος να προτείνει πως επιλέγω κατασκευαστή και πως μαθαίνω κατα πόσο ο κατασκευαστής θα χρησιμοποιήσει τα ιδανικά περιφερειακά εξαρτήματα έτσι ώστε τα κουφώματα μου να έχουν την απόδοση (ή ότι γινεται πιο κοντά) συμφωνα με τις τιμές που δίνονται από τα ινστιτούτα που κάνουν τους ελεγχους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, themis said:

Η ερώτηση είναι όμως, επιλέγω Aluminco ή Europa?

Ίδιο δείκτη θερμοπερατότητας έχουν πάνω κάτω αν δεν κάνω λάθος, από εκεί και πέρα ρώτα τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 20/3/2019 στις 1:06 ΜΜ, makfil είπε

Τα τζάμια στα εξωτερικά κουφώματα ξεχωρίζουν σε 3 κατηγορίες: 1) στα θερμικά σκληρυμένα ([hermally toughened glass (tempered), στα ελληνικά securit], στην ουσία αντιτραυματικά τζάμια που έχουν υποστεί διαδικασία θερμικής σκλήρυνσης, 2) ασφαλείας (laminated glass, στα ελληνικά triplex), που αποτελούνται από 2 ή περισσότερα τζάμια (συμβατικά ή σκληρυμένα), κολλημένα μεταξύ τους με ένα ή περισσότερα στρώματα  μεμβρανών. Το ονομαστικό πάχος του triplex εκφράζεται ως "ΧΧ.Ψ" που υποδεικνύει το πάχος του γυαλιού και το Ψ τον αριθμό των μεμβρανών.

Υπάρχουν τζάμια 1) απλά αντιτραυματικά, όπως πχ "33.1" ή "33.2" ή "44.2" κλπ, 2) αντιδιαρρηκτικά , όπως τα "33.4", "44.4", 3) αλεξίσφαιρα, και, φυσικά, όσο ανεβαίνεις σε ασφάλεια ανεβαίνει και το κόστος.

Εάν δεν συζητήσεις το θέμα με τον κατασκευαστή, θα βάλει τα συμβατά τζάμια, που είναι τα φτηνότερα.

Στις 20/3/2019 στις 1:02 ΜΜ, green gordon είπε

Πόσα τζάμια?τι διαστάσεις και τι τιμή αν επιτρέπεται?

4 PLANITHERM+14+(3+3)

Αυτά έβαλα.

Επεξ/σία από nikpapou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για τις εταιρίες gealan και evo therm τι γνώμες έχετε. Μου είπαν ότι θα έχουν 10 χρόνια εγγυηση. Είναι πολύ υποδεέστερες από salamander και kommerling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγει στην γυρα για κουφωματα σε ολο το σπιτι. Ειμαι αρκετα δύσπιστος σχετικά με την αξιοπιστια των pvc και μεχρι τωρα κοιταω μονο αλουμινια. Η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη? Δηλαδη 25% κατω ας πουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Έχω βγει στην γυρα για κουφωματα σε ολο το σπιτι. Ειμαι αρκετα δύσπιστος σχετικά με την αξιοπιστια των pvc και μεχρι τωρα κοιταω μονο αλουμινια. Η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη? Δηλαδη 25% κατω ας πουμε? 

Περίπου 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...