Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Ελα σορρυ, δε συμπλήρωσα πλήρως το ποστ, αλλά όπως και να έχει θα βγάλω το συμπέρασμα μου.

Να συμπληρώσω: με ενδιαφέρει η σειρά 88, αλλά έχω και τιμή για 76ad. (οπότε γίνεται συγκριση φιλε αλεχάντρο για τις τιμές έστω των προφιλ, ΧΩΡΙΣ υαλοπίνακες).

Γι'αυτο ζήτησα και μέγεθος ανοιγμάτων. Με ανάπτυγμα μ2 χρεώνονται άλλωστε τα προφιλ και οι υαλοπίνακες (πάνω κάτω, δεν ειναι της παρούσης η ανάλυση)

Δεν είναι απόλυτα αυτά. Δηλαδή 1τμ 100 άρα τα 2τμ 200. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δεν θα βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά από τη Δυτική Μακεδονία,

Ετοιμαζόμαστε να μπούμε στο σπίτι μας, σε ισόγειο και έφτασε η στιγμή να επιλέξουμε κουφώματα, απλά προβληματιζόμαστε όχι τόσο για τη Θερμομόνωση, καθώς το σπίτι θα είναι ιδιαίτερα ζεστό, αλλά κυρίως για την Ηχομόνωση, εφόσον 20 μέτρα πιο δίπλα είναι ένας από τους κύριους αυτοκινητόδρομους της πόλης.

Είμαστε μεταξύ Kommerling 76D με τριπλό τζάμι από τη Θερμοπλαστική και τα Ideal 5000 5 θαλάμων με 3 λάστιχα της Aluplast και υαλοπίνακα Triplex.

Σαν κοστολόγιο οι 2 προσφορές είναι πολύ κοντά!

(και στα δυο τα ρολά θα είναι εξωτερικά με φύλλο αλουμινίου)

 

Ποίο από τα δύο μου προτείνετε;

 

Με 300€ επιπλέον, μπορώ να προσθέσω ακουστική μεμβράνη στα Triplex της Aluplast. Λέτε να αλλάξουν οι ισορροπίες;

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να προσεξεις για τα kommerling γιατι εχω ακουσει για εισαγωγες απο βουλγαρια τα οποια πλασαρονται ως γερμανικα η οτι αλλο.

Θα σου προτεινα να δεις τιμες για rehau, που δεν παιζει τετοιο σεναριο.

Το triplex το βλεπω μονοδρομος.

Επεξ/σία από tornado
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2019 στις 12:03 ΠΜ, tornado είπε

να προσεξεις για τα kommerling γιατι εχω ακουσει για εισαγωγες απο βουλγαρια τα οποια πλασαρονται ως γερμανικα η οτι αλλο.

Θα σου προτεινα να δεις τιμες για rehau, που δεν παιζει τετοιο σεναριο.

Το triplex το βλεπω μονοδρομος.

Οποτε triplex της Aluplast με ακουστική μεμβρανη.

ευχαριστω tornado.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα! φτάνουν επιτέλους οι βέργες της kbe(88αρι προφίλ) και δύο συρόμενα 88αρια βαρέως τύπου όλα με τριπλά λάστιχα. για να θυμίσω είχα ζητήσει από τον εργολάβο να επιλέξω πιο ενισχυμένο προφίλ στα kbe που εγκαθιστά αυτός(70αρι economy) και με το ζόρι το δέχτηκε(....). Τέλος πάντων. Ο συνεργάτης του εργολάβου που προμηθεύει τα κουφώματα μου είπε να του στείλω γραπτώς τί θέλω να έχει έξτρα το κούφωμα. του ζήτησα ήδη θερμομόνωση στη κάσα του ρολού(που δεν βάζει......) τριπλά ενεργειακά τζάμια(άλλο το τριπλεξ, άλλο το τριπλό τζάμι;) και οι βέργες οι μεταλλικές που μπαίνουν ανάμεσα στα τζάμια κάτω στη βάση του τζαμιού να μην είναι μεταλλικές αλλά πλαστικές(καουτσούκ;;;). επίσης θα ήθελα αν υπάρχει κάτι για ηχομόνωση έξτρα. μου είπαν ότι το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορεί να αλλάξει η απόχρωση του τζαμιού για λόγους ομοιομορφίας της οικοδομής. θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει πως να τα ζητήσω αυτά για να μαι καλυμμένος και να μη μου πουν ότι ζήτησες σου βάλαμε ας το ζητούσες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, gsisr said:

άλλο το τριπλεξ, άλλο το τριπλό τζάμι;

Yeap, το 1ο μπορεί να είναι και με 1 διάκενο ενώ το 2ο έχει 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2019 στις 5:12 ΜΜ, nikpapou είπε

Είμαστε μεταξύ Kommerling 76D με τριπλό τζάμι από τη Θερμοπλαστική και τα Ideal 5000 5 θαλάμων με 3 λάστιχα της Aluplast και υαλοπίνακα Triplex.

Σαν κοστολόγιο οι 2 προσφορές είναι πολύ κοντά!

Πόσα τζάμια?τι διαστάσεις και τι τιμή αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

τριπλά ενεργειακά τζάμια(άλλο το τριπλεξ, άλλο το τριπλό τζάμι;) 

Τα τζάμια στα εξωτερικά κουφώματα ξεχωρίζουν σε 3 κατηγορίες: 1) στα θερμικά σκληρυμένα ([hermally toughened glass (tempered), στα ελληνικά securit], στην ουσία αντιτραυματικά τζάμια που έχουν υποστεί διαδικασία θερμικής σκλήρυνσης, 2) ασφαλείας (laminated glass, στα ελληνικά triplex), που αποτελούνται από 2 ή περισσότερα τζάμια (συμβατικά ή σκληρυμένα), κολλημένα μεταξύ τους με ένα ή περισσότερα στρώματα  μεμβρανών. Το ονομαστικό πάχος του triplex εκφράζεται ως "ΧΧ.Ψ" που υποδεικνύει το πάχος του γυαλιού και το Ψ τον αριθμό των μεμβρανών.

Υπάρχουν τζάμια 1) απλά αντιτραυματικά, όπως πχ "33.1" ή "33.2" ή "44.2" κλπ, 2) αντιδιαρρηκτικά , όπως τα "33.4", "44.4", 3) αλεξίσφαιρα, και, φυσικά, όσο ανεβαίνεις σε ασφάλεια ανεβαίνει και το κόστος.

Εάν δεν συζητήσεις το θέμα με τον κατασκευαστή, θα βάλει τα συμβατά τζάμια, που είναι τα φτηνότερα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί προτείνετε για καλύτερη ηχομόνωση-θερμομόνωση, τριπλό ενεργειακό τζάμι, ή ένα triplex και ένα ενεργειακό; μεμβράνη pvb μπαίνει μόνο σε triplex?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως αυξάνεται πολύ το βάρος που βάζουμε στο κούφωμα κι έχω άλλα προβλήματα μετά; αν βάλω τριπλό τζάμι ενεργειακό για έξτρα ηχομόνωση πρέπει να μπει μεμβράνη σε ένα από τα τρία τζάμια ή δεν χρειάζεται μεμβράνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την ηχομόνωση των κουφωμάτων αλουμινίου vs PVC. ;  Ενα κούφωμα αλουμινίου με ηχομόνωση 42dB με ένα PVC 50dB ποιο είναι καλύτερο; Στην ηχομόνωση τους εννοούν πόσα dB πόσα dB περνάνε μέσα στο σπίτι ή πόσα κόβουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους. Καπου αναφερθηκε να αποφευγονται τα εξωτερικα ρολα μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση μιας και στην περιπτωση μου ειναι ή εξωτερικα ρολά ή τιποτα. (δεν ειναι υπνοδωματια οποτε δεν καιγομαι). Επίσης με μηχανισμους μπορει καποιος να αναφερει 3 καλες εταιρείες επειδη εχω μπερδευτει. Βασικα ειμαι μεταξυ Winkhaus και GU. Επίσης ξερετε να μπορει να κατσεις ξυλινο πατζουρι σε pvc ή αλουμινιο και μαλιστα γαλλικο μεγαλου ανοιγματο 1,8χ1,3?

Σορυ για το πρηξιμο

Επεξ/σία από tera2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...