Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alejandro

Σ'ευχαριστω, αυτο ουσιαστικα ηθελα να μαθω, εφοσον εχουν εξαλειφθει τα προβληματα που ανεφερα, τοτε απο αποψεως επιδοσεων/τιμης τα pvc ειναι ανωτερα.

Τα ξυλινα χρειαζονται συντηρηση, την οποια μπορει να την κανει ο ιδιοκτητης, εφοσον αυτη γινεται θα κρατησουν αρκετες δεκαετιες, εαν η διαρκεια ζωης των pvc ειναι πλεον αρκετα μεγαλη τοτε δεν αξιζει το επιπλεον κοστος.

Απ'οσο βλεπω στις απαντησεις παραπανω, οι καλυτερες εταιρειες για pvc ειναι οι salamander και kommerling, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
49 minutes ago, apostol.vol said:

Τα ξυλινα χρειαζονται συντηρηση, την οποια μπορει να την κανει ο ιδιοκτητης

AN έχει όρεξη σε βάθος χρόνου. Γιατί ok το λες πχ τώρα θα τα τρίβω/βάφω, αλλά λίγο δύσκολο ότι πχ θα το τηρείς σε 10-15 χρόνια. 

 

Μια απορία για τα ξύλινα, "χωράνε" τριπλό τζάμι (δεν εννοώ triplex)?

 

51 minutes ago, apostol.vol said:

Απ'οσο βλεπω στις απαντησεις παραπανω, οι καλυτερες εταιρειες για pvc ειναι οι salamander και kommerling, σωστα?

Και Rehau.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

AN έχει όρεξη σε βάθος χρόνου. Γιατί ok το λες πχ τώρα θα τα τρίβω/βάφω, αλλά λίγο δύσκολο ότι πχ θα το τηρείς σε 10-15 χρόνια. 

Μια απορία για τα ξύλινα, "χωράνε" τριπλό τζάμι (δεν εννοώ triplex)?

Και Rehau.

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου, ναι εχεις ενα δικιο, ειναι μαλλον ρομαντικη σκεψη οτι θα τα συντηρω τακτικα επ αοριστον!

Θα εχω υποψη και τα Rehau σε προσφορες που θα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostol.vol είπε

Απ'οσο βλεπω στις απαντησεις παραπανω, οι καλυτερες εταιρειες για pvc ειναι οι salamander και kommerling, σωστα?

Rehau, Salamander, Kommerling και Alusplast. Προσοχή και στην προέλευση όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει πως kommerling και kbe είναι ο ίδιος όμιλος; Βλέπω πως στα καλά προφίλ της kbe η περιγραφή στο site είναι ακριβώς ίδια με αυτά της kommerling. Αφού ο εργολάβος βάζει kbe υποχρεωτικα και μάλιστα την economy σειρά, δέχτηκε και παρήγγειλα την καλή σειρά με το 88αρι προφίλ και 3πλα ενεργειακά τζάμια, 3πλα λάστιχα συν δύο συρόμενα 88αρια βαρέως τύπου ανύψωσης/ολίσθησης. Μηχανισμούς μου είπαν siegenia συν έξτρα μόνωση στη κάσα του ρολού. Νομίζω πως ήταν μονόδρομος μιας και δε μπορούσα να πάω σε άλλη εταιρεία αναγκαστικά

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιος όμιλος αλλά όχι και το ίδιο προϊόν. Ότι δίνεις παίρνεις. Επίσης συνήθως το KBE είναι βουλγαρικής προέλευσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω δε ξέρω. Πάντως ο κουφωματας ανήκει στο επίσημο δίκτυο της kbe που πλασάρεται για γερμανική εταιρεία. Επίσης μου δώσε ένα μήνα ότι θέλει παράδοση από Γερμανία. Τόσο έξω να πέσαμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gsisr είπε

Τι να πω δε ξέρω. Πάντως ο κουφωματας ανήκει στο επίσημο δίκτυο της kbe που πλασάρεται για γερμανική εταιρεία. Επίσης μου δώσε ένα μήνα ότι θέλει παράδοση από Γερμανία. Τόσο έξω να πέσαμε;

Είναι γερμανική και εφόσον το τελικό κούφωμα είναι ελληνικής κατασκευής και όχι εισαγωγή έτοιμου κουφώματος, δεν έχεις λόγο ανησυχίας. Δε χρειάζεται καχυποψία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2019 στις 9:45 ΜΜ, gsisr είπε

Τι να πω δε ξέρω. Πάντως ο κουφωματας ανήκει στο επίσημο δίκτυο της kbe που πλασάρεται για γερμανική εταιρεία. Επίσης μου δώσε ένα μήνα ότι θέλει παράδοση από Γερμανία. Τόσο έξω να πέσαμε;

Θα με ενδιέφερε να κοιταξω και την πιο ακριβη σειρα της KBE αλλα δεν έχει κανενας. Που μπορεσες να βρεις 88αρι προφιλ?

Μπορεις να μου στειλεις σε pm για να ρωτησω και εγώ.

Παντως το ότι πλεον η KBE, η Kommerling και η Gealan ανηκουν και οι 3 στο PROFINE Group αυτο ισχύει, τουλάχιστον από όσο ψάξει και εγώ.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου παραγγελία τα βαλα στο συνεργάτη του εργολάβου που τυχαίνει να είναι και στο επίσημο δίκτυο της kbe. Απ'ότι μου πε δεν υπάρχει στοκ, σπάνια τα βάζουν κάποιοι ιδιώτες και μόνο με παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 9:36 ΜΜ, gsisr είπε

Φίλε μου παραγγελία τα βαλα στο συνεργάτη του εργολάβου που τυχαίνει να είναι και στο επίσημο δίκτυο της kbe. Απ'ότι μου πε δεν υπάρχει στοκ, σπάνια τα βάζουν κάποιοι ιδιώτες και μόνο με παραγγελία

Οκ. Σε ευχαριστω.

Γενικα απο ποιοτητα πως τα βλεπεις τα 88αρια? Τα εβαλες 'η ακομα τα περιμενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα μπορούσε να ανεβάσει κάποιος που αγορασε πρόσφατα τη προσφορά που πηρε;

Χωρις στοιχεια προμηθευτή φυσικα.

Αν γινεται μέγεθος ανοιγμάτων, τύπο (Συνθετικα με ενδιαφέρουν) υαλοπινακες και τιμές...

Πηρα τιμη για kommerling αλλα μου φαινονται τσιμπημένα...και ντεμεκ τιμή μεσα απο εργοστάσιο απευθείας

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα σορρυ, δε συμπλήρωσα πλήρως το ποστ, αλλά όπως και να έχει θα βγάλω το συμπέρασμα μου.

Να συμπληρώσω: με ενδιαφέρει η σειρά 88, αλλά έχω και τιμή για 76ad. (οπότε γίνεται συγκριση φιλε αλεχάντρο για τις τιμές έστω των προφιλ, ΧΩΡΙΣ υαλοπίνακες).

Γι'αυτο ζήτησα και μέγεθος ανοιγμάτων. Με ανάπτυγμα μ2 χρεώνονται άλλωστε τα προφιλ και οι υαλοπίνακες (πάνω κάτω, δεν ειναι της παρούσης η ανάλυση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...