Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, xgol είπε

Για τα salamander εχετε καποια αποψη? Το ότι μερος τους ειναι βασει νομοθεσιας απο ανακυκλωμενο πλαστικο δημιουργει καποιο θεμα?

Φυσικά και όχι. Είναι από τα κορυφαία προφίλ. Εξάλλου βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας όλα τα συνθετικά προφίλ πρέπει να είναι έτσι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόσφατα πήρα προσφορά από ένα εργοστάσιο Alcon papastefanou για κουφώματα pvc.

Είναι από τους λίγους που κατασκευάζουν schuco αλλά μου έδωσαν και τιμή για aluplast που επίσης είναι πολύ καλή εταιρία.

Επέλεξα aluplast λόγω τιμής αλλά έμεινα πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα!Τον δουλεύουν με GU μηχανισμό (τον καλό uni jet,όπως με ενημέρωσαν).Καλή δουλειά σε καλή τιμή,έμεινα ευχαριστημένος. Η σειρά ήταν I4000 αντίστοιχη με την CT70 της schuco όπως μου είπαν με κάποιες διαφορές στα λάστιχα (της aluplast είναι λάστιχο απλό ενώ της schuco είναι epdm) και στον μηχανισμό - η schuco έχει αποκλειστικά δικό της μηχανισμό με μεντεσέδες και μπράτσα αλουμινίου (και όχι σιδήρου όπως του εμπορίου) αλλά παίρνει και εμπορίου.Μου τα στείλανε με μεταφορική μαζί με τα τζάμια περασμένα καλά συσκευασμένα και έβαλα δικό μου συνεργείο για την τοποθέτηση. Έτσι νομίζω πως έκανα τον τέλειο συνδυασμό για να πετύχω την ιδανική τιμή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας πω, υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τι αλουμίνια έχω στο σπίτι? 

Το σπίτι το βρήκα και τα πεθερικά δεν θυμούνται σίγουρα αλλά μάλλον λένε ότι είναι europa. Εμφανισιακά μου φέρνουν σε europa 2000. Δεν γράφουν κάτι πάνω . Απλά βλέπω ένα domus στις κλειδαριές και ότι έχουν διπλά τζάμια. Θερμοδιακοπή από τις μηδενικές γνώσεις του θέματος δεν έχουν μιας και τα εσωτερικά τζάμια στάζουν όταν κάνει κρύο. 

Έτσι είναι :

Spoiler

P90209-113531.jpg

P90209-113555.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνομαι και εγω για συνθετικα. Εχω παρει διαφορες προσφορες αλλα δεν εχω ακομα καταληξει. Κοιταζω το "best value for money" οποτε λιγο δυσκολο.

Εχει καποιος να μου προτεινει καποιον για προφιλ salamander, aluplast και KBE (για την σειρα kbe76- μονο για την 70 βρισκω).

Ψαχνω για περιοχη Αττικης.

Οποιος φιλος επιθυμει και με p.m. ωστε να μην θεωρηθει διαφημιση(εγω δεν εχω θεμα παντως)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gsisr είπε

Έχει κανείς εμπερια με την καλή σειρά της kbe; Αξίζει σαν εταιρεία γενικά;

Φθηνή,ίσως και η φθηνότερη στα pvc.Οπότε και κατώτερης ποιότητας σε διάφορα παρεμφερή σε σχέση με άλλες σειρές (όπως λάστιχα,εσωτερικούς θαλάμους,σχεδιασμό προφίλ,σίδερα-ενισχύσεις κτλ).Γνώμη μου δώσε 50--70 ευρώ παραπανω σε καθε παράθυρο μπαλκονόπορτα και επελεξε κατι αλλο

Στις 9/2/2019 στις 11:33 ΠΜ, liakjim είπε

Να σας πω, υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τι αλουμίνια έχω στο σπίτι? 

Το σπίτι το βρήκα και τα πεθερικά δεν θυμούνται σίγουρα αλλά μάλλον λένε ότι είναι europa. Εμφανισιακά μου φέρνουν σε europa 2000. Δεν γράφουν κάτι πάνω . Απλά βλέπω ένα domus στις κλειδαριές και ότι έχουν διπλά τζάμια. Θερμοδιακοπή από τις μηδενικές γνώσεις του θέματος δεν έχουν μιας και τα εσωτερικά τζάμια στάζουν όταν κάνει κρύο. 

Έτσι είναι :

  Απόκρυψη περιεχομένων

P90209-113531.jpg

P90209-113555.jpg

θερμοδιακοπή δεν εχουν.Εαν δεν ξέρεις χρονολογία και δεν τα δει καποιος γώστης απο κοντα δυσκολα θα καταλαβει καποιος τι σειρα ειναι.ειδικα στα συρομενα που μοιαζουν ολα μεταξυ τους!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μάλλον δεν έχω επιλογή. Αυτά επέλεξε να βάλει ο εργολάβος ενώ σκεφτόταν για aluplast. Ζήτησα να βάλω άλλα εγώ και να καλύψω το έξτρα κόστος αλλά τα χρώματα δεν είναι ίδια. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάω σε μια πιο ακριβή σειρά της kbe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gsisr είπε

Δυστυχώς μάλλον δεν έχω επιλογή. Αυτά επέλεξε να βάλει ο εργολάβος ενώ σκεφτόταν για aluplast. Ζήτησα να βάλω άλλα εγώ και να καλύψω το έξτρα κόστος αλλά τα χρώματα δεν είναι ίδια. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάω σε μια πιο ακριβή σειρά της kbe

Τοτε επελεξε κατι καλυτερο της kbe αν θελεις να διαθεσεις παραπανω χρηματα.πιστεψε με παντα αξιζει η διαφορα για κατι καλυτερο σε κουφωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκαμε στο "Εξ'οικονομώ" και μετά από πάρα-πάρα πολύ ψάξιμο καταλήξαμε στην παρακάτω προσφορά για Alumil m9660:

4 δίφυλλες μπαλκονόπορτες 1,35x2,35m με ρολά
1 δίφυλλο παράθυρο 1,5x1,5m με ρολό
2 δίφυλλα παράθυρα 1x1,5m με ρολά
1 παράθυρο κουζίνας 1x1m
1 πόρτα κουζίνας 0,70x2,15m
1 παράθυρο μπάνιου 0,55x0,65cm

Διπλά τζάμια 6mm-16mm-5mm με αέριο (argon) και Ug=1,0 W/m2K
Ανάκληση και λαβές και στα δύο φύλλα και περιμετρικός μηχανισμός GU Unijet
Κουτιά ρολών επικαθήμενα με θερμοδιακοπή και ρολά αλουμινίου/πολ/νης με ιμάντες

Σύνολο 11.000...
Ήταν από τις πιο ακριβές προσφορές αλλά η πιο πλήρης σε αυτά που θέλαμε... το πρόγραμμα θα δώσει τα μισά χρήματα.
...καμιά γνώμη γιατί μας πέφτει βαρύ το πακέτο;

Επεξ/σία από attanasio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2019 στις 6:40 ΜΜ, Lews είπε

 

Alejandro σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ειλικρινά!

Μόλις έλαβα και άλλη μία προσφορά για αλουμίνια,είναι λίγο πιο ακριβή

Σε σύγκρiση με τη προσφορά της alumil ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερη?

ΕΤΕΜ

Η σειρά που θα χρησιμοποιηθεί για το επάλληλο κούωμα είναι η Ετέμ Ε-52

θερμοδιακοπής με inox οδηγούς και για τα ανοιγόμενα κουώματα η ΕΤΕΜ Ε -45

θεμοδιακοπής,

Στα Τζάμια 5/15 μόνωση argon /4 low-e panistar evo 

Την ίδια σειρά ΕΤΕΜ έχω ναι εγώ βάλει πρόσφατα.. Ικανοποιημένος αλλά όχι κάτι φοβερό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2019 στις 3:06 ΜΜ, attanasio είπε

Μπήκαμε στο "Εξ'οικονομώ" και μετά από πάρα-πάρα πολύ ψάξιμο καταλήξαμε στην παρακάτω προσφορά για Alumil m9660:

4 δίφυλλες μπαλκονόπορτες 1,35x2,35m με ρολά
1 δίφυλλο παράθυρο 1,5x1,5m με ρολό
2 δίφυλλα παράθυρα 1x1,5m με ρολά
1 παράθυρο κουζίνας 1x1m
1 πόρτα κουζίνας 0,70x2,15m
1 παράθυρο μπάνιου 0,55x0,65cm

Διπλά τζάμια 6mm-16mm-5mm με αέριο (argon) και Ug=1,0 W/m2K
Ανάκληση και λαβές και στα δύο φύλλα και περιμετρικός μηχανισμός GU Unijet
Κουτιά ρολών επικαθήμενα με θερμοδιακοπή και ρολά αλουμινίου/πολ/νης με ιμάντες

Σύνολο 11.000...
Ήταν από τις πιο ακριβές προσφορές αλλά η πιο πλήρης σε αυτά που θέλαμε... το πρόγραμμα θα δώσει τα μισά χρήματα.
...καμιά γνώμη γιατί μας πέφτει βαρύ το πακέτο;

Στα επιμέρους δύσκολα θα πέσει η τιμή (ρολά,σήτες,πάνελ κτλ),ψαξε για αλλαγή σειράς σε W4750 (προσοχή,οχι W450) της aluminco και αν σε βολέψει η τιμή και τελικά την επιλέξεις πες μας εντυπώσεις.Δείχνει να είναι ενα απο τα δυνατά χαρτιά της aluminco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαινιζω μια μονοκατοικια στον βολο μεσω του εξοικονομω, δεν εχω παρει προσφορες ακομη για κουφωματα (θα αλλαχτουν ολα απο παλια ξυλινα/μονο τζαμι). Απ οσο εχω διαβασει παραπανω τις καλυτερες επιδοσεις φαινεται οτι τις εχουν τα ξυλινα, συν του οτι αισθητικα θα τα προτιμουσα. Παραμενουν πιο οικονομικη λυση μακροχρονια σε σχεση με τα PVC, δεδομενου της φθορας των τελευταιων απο ηλιο κλπ, κιτρινισμα, πολυμερισμο?

Εν ολιγοις, θα προτεινατε ξυλινα κουφωματα για πρακτικους λογους, περαν αισθητικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, apostol.vol είπε

Ανακαινιζω μια μονοκατοικια στον βολο μεσω του εξοικονομω, δεν εχω παρει προσφορες ακομη για κουφωματα (θα αλλαχτουν ολα απο παλια ξυλινα/μονο τζαμι). Απ οσο εχω διαβασει παραπανω τις καλυτερες επιδοσεις φαινεται οτι τις εχουν τα ξυλινα, συν του οτι αισθητικα θα τα προτιμουσα. Παραμενουν πιο οικονομικη λυση μακροχρονια σε σχεση με τα PVC, δεδομενου της φθορας των τελευταιων απο ηλιο κλπ, κιτρινισμα, πολυμερισμο?

Εν ολιγοις, θα προτεινατε ξυλινα κουφωματα για πρακτικους λογους, περαν αισθητικης?

Ναι αλλά είναι ακριβότερα από τα pvc. Στα σύγχρονα pvc τα θέματα που αναφέρεις δεν υφίστανται. Τα ξύλινα από όσο γνωρίζω χρειάζονται συντήρηση.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...