Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλημέρα! στο σπίτι μας που βρίσκεται σε υπό κατασκευή πολυκατοικία βρίσκεται στη φάση των κουφωμάτων. Φίλος που είναι στο χώρο μου είπε να πω στον εργολάβο να μην μου βάλει μάρμαρα στα κατωκάσια γιατί είναι καλός αγωγός της θερμότητας και δημιουργείται θερμογέφυρα κάτω από το κούφωμα. Ποια είναι η γνώμη σας;

Σου είπε όμως τι προτείνει να μπει; 

13 ώρες πριν, Ελένη_Μ είπε

Ας υποθέσουμε πως έχουμε μια μπαλκονόπορτα που θέλουμε να την αντικαταστήσουμε κι έχουμε ήδη επιλέξει την εταιρεία(π.χ. Europa) και τη σειρά κουφωμάτων που μας ταιριάζει(π.χ. την πιο απλή της Europa, δηλαδή διπλό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπή, ανάκλιση κτλ). Μας μένει μόνο να επιλέξουμε τον τύπο της μπαλκονόπορτας. Σε αυτή την περίπτωση, από καθαρά θέμα κόστους τι μας συμφέρει να επιλέξουμε μεταξύ συρόμενου/ανοιγόμενου/πτυσσόμενου;

Εξακολουθεί να είναι αυθαίρετος ο τρόπος σκέψης. Ανάκλιση έχουν μόνο τα ανοιγόμενα. Συνήθως είναι οικονομικότερα τα ανοιγόμενα.

Το 2019, κούφωμα χωρίς θερμοδιακοπή ακούγεται σαν ανέκδοτο, ειδικά όταν ένα pvc ανοιγοανακλινόμενο είναι σημαντικά φθηνότερο και πολύ ανώτερο ενεργειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα στο σημείο του κουφώματος από κάτω απολύτως τίποτα. κάθετα το κούφωμα απευθείας με κάποια κόλλα υποθέτω. και για του λόγου το αληθές http://www.ktirio.gr/εφαρμογες/κουφωματα/κατασκευαστικές-λεπτομέρειες-κουφωμάτων-για-βέλτιστη-ενεργειακή-συμπεριφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gsisr είπε

τίποτα στο σημείο του κουφώματος από κάτω απολύτως τίποτα. κάθετα το κούφωμα απευθείας με κάποια κόλλα υποθέτω. και για του λόγου το αληθές http://www.ktirio.gr/εφαρμογες/κουφωματα/κατασκευαστικές-λεπτομέρειες-κουφωμάτων-για-βέλτιστη-ενεργειακή-συμπεριφορά

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Επίσης δεν έχω δει προφίλ που να έχει "δόντι" σαν αυτό που φαίνεται στο σχέδιο ώστε να κουμπώνει ανάμεσα στα μάρμαρα. Ένα ακόμη θέμα είναι το πως θα αλφαδιαστεί το κούφωμα όταν δεν θα πατάει σε λεία επιφάνεια.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread, αλλά μιας και μιλάτε για κουφώματα θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.  Στο σπίτι που μένω θέλω να καταργήσω μια από τις δύο πόρτες εισόδου (είναι κατασκευή νοοτροπίας κύρια είσοδος στο σαλόνι και δευτερεύουσα στην κουζίνα). Θέλω να καταργήσω την είσοδο στο σαλόνι και να κρατήσω της κουζίνας (κουζίνα - σαλόνι ενιαίος χώρος). Η πόρτα προς κατάργηση είναι αλουμινίου. Η ερώτησή μου είναι τι υλικό προτείνετε ώστε να καλυφτεί το κενό της πόρτας και να παρέχει την βέλτιστη μόνωση; Τούβλο ή τούβλα από αφρομπετόν (αν τα λέω σωστά); Προτεραιότητα στην επιλογή, είναι πρώτα τα υλικά για σωστή μόνωση και μετά το κόστος κατασκευής.

Να αναφέρω ότι η πόρτα πέραν της "αχρησίας" έχει σκεβρώσει από τα χρόνια και το σπίτι βάζει υγρασία και κρύο. Αλλαγή και συντήρηση έχει γίνει (πριν 2 χρόνια) αλλά το κενό λόγω σκεβρώματος είναι μεγάλο. Ημίμετρα παίρνουμε με αυτοκόλλητες ταινίες αλλά δεν κάνουν καλή δουλειά.

Σας Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλημέρα! στο σπίτι μας που βρίσκεται σε υπό κατασκευή πολυκατοικία βρίσκεται στη φάση των κουφωμάτων. Φίλος που είναι στο χώρο μου είπε να πω στον εργολάβο να μην μου βάλει μάρμαρα στα κατωκάσια γιατί είναι καλός αγωγός της θερμότητας και δημιουργείται θερμογέφυρα κάτω από το κούφωμα. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ναι σωστα σου λεει..

6 ώρες πριν, gian είπε

Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread, αλλά μιας και μιλάτε για κουφώματα θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.  Στο σπίτι που μένω θέλω να καταργήσω μια από τις δύο πόρτες εισόδου (είναι κατασκευή νοοτροπίας κύρια είσοδος στο σαλόνι και δευτερεύουσα στην κουζίνα). Θέλω να καταργήσω την είσοδο στο σαλόνι και να κρατήσω της κουζίνας (κουζίνα - σαλόνι ενιαίος χώρος). Η πόρτα προς κατάργηση είναι αλουμινίου. Η ερώτησή μου είναι τι υλικό προτείνετε ώστε να καλυφτεί το κενό της πόρτας και να παρέχει την βέλτιστη μόνωση; Τούβλο ή τούβλα από αφρομπετόν (αν τα λέω σωστά); Προτεραιότητα στην επιλογή, είναι πρώτα τα υλικά για σωστή μόνωση και μετά το κόστος κατασκευής.

Να αναφέρω ότι η πόρτα πέραν της "αχρησίας" έχει σκεβρώσει από τα χρόνια και το σπίτι βάζει υγρασία και κρύο. Αλλαγή και συντήρηση έχει γίνει (πριν 2 χρόνια) αλλά το κενό λόγω σκεβρώματος είναι μεγάλο. Ημίμετρα παίρνουμε με αυτοκόλλητες ταινίες αλλά δεν κάνουν καλή δουλειά.

Σας Ευχαριστώ.

Να χτιστει κανονκα και απο την απεξω μερια να μπει νταουν.. Αν θες καλη θερμομονωση βαζεις πιο χοντρο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Να χτιστει κανονκα και απο την απεξω μερια να μπει νταουν.. Αν θες καλη θερμομονωση βαζεις πιο χοντρο..

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω τι είναι το "ντάουν" (πέραν του ότι τα το ψάξω) και αν θα πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά του ή στην ποιότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλημέρα! στο σπίτι μας που βρίσκεται σε υπό κατασκευή πολυκατοικία βρίσκεται στη φάση των κουφωμάτων. Φίλος που είναι στο χώρο μου είπε να πω στον εργολάβο να μην μου βάλει μάρμαρα στα κατωκάσια γιατί είναι καλός αγωγός της θερμότητας και δημιουργείται θερμογέφυρα κάτω από το κούφωμα. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ισχύει απόλυτα. Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να αντιμετωπιστεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ναι σωστα σου λεει..

Να χτιστει κανονκα και απο την απεξω μερια να μπει νταουν.. Αν θες καλη θερμομονωση βαζεις πιο χοντρο..

 

8 ώρες πριν, kstgr είπε

Ισχύει απόλυτα. Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να αντιμετωπιστεί

μπορείτε να μας κατατοπίσετε ρε παιδιά μέσα στις άκρες πως κάθεται το κούφωμα χωρίς μάρμαρο στο κατωκάσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2019 στις 10:00 ΠΜ, gsisr είπε

τίποτα στο σημείο του κουφώματος από κάτω απολύτως τίποτα. κάθετα το κούφωμα απευθείας με κάποια κόλλα υποθέτω. και για του λόγου το αληθές http://www.ktirio.gr/εφαρμογες/κουφωματα/κατασκευαστικές-λεπτομέρειες-κουφωμάτων-για-βέλτιστη-ενεργειακή-συμπεριφορά

Kαλα σου ειπε ο φιλος σου.Δημιουργει θερμογεφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέτε σε θεωρητικό επίπεδο, πείτε όμως και τον τρόπο με τον οποίο θα τοποθετηθεί έτσι το κούφωμα γιατί η πράξη με τη θεωρία απέχουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Alejandro said:

Ωραία τα λέτε σε θεωρητικό επίπεδο, πείτε όμως και τον τρόπο με τον οποίο θα τοποθετηθεί έτσι το κούφωμα γιατί η πράξη με τη θεωρία απέχουν πολύ.

Στο σπίτι στου Παπάγου πάντως το έκαναν έτσι

c244d7899cf1e2a9c537378a6f78ca6a.jpg

http://passivistas.com/tα-στοιχεία-του-έργου/κουφώματα-και-σκίαση/

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Στο σπίτι στου Παπάγου πάντως το έκαναν έτσι

c244d7899cf1e2a9c537378a6f78ca6a.jpg

http://passivistas.com/tα-στοιχεία-του-έργου/κουφώματα-και-σκίαση/

Ξύλο είναι αυτό που φαίνεται κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Alejandro said:

Ξύλο είναι αυτό που φαίνεται κάτω;

Νομίζω ναι και το μέρος του κουφώματος που περισσεύει έξω φαντάζομαι ότι το "αγκάλιασε" η θερμοπρόσοψη.

Πάντως στο πιο πάνω που αναφέρει για το "δόντι" είναι εφαρμογή για ξύλινα κουφώματα.

Εδώ τα γράφει πιο αναλυτικά https://eclass.teicrete.gr/modules/document/file.php/TD130/κουφώματα.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...