Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συρόμενα αλουμίνια ποια μου προτείνετε για μέγιστη ενεργειακή απόδοση με δεδομένο ότι τα υπάρχοντα αλουμίνια έχουν οδηγό 13,8cm;

Θα έβαζα τα europa hybrid 10000 αλλά δεν χωράνε μαζί με σήτα στο άνοιγμα που έχει ο τοίχος. Μου πρότειναν τα elvial 6500, ενώ για τα καλύτερα 6700 μου είπαν ότι είναι ρίσκο γιατί αν υπάρχει κάποια έστω και μικρή κακοτεχνία στο εσωτερικό του τοίχου δεν θα μπορούν να μπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/1/2019 στις 5:58 ΜΜ, 4saken είπε

Θα ρωτήσω, η προσφορά ήταν 11.000

Δεν ρωτησα, εριξα μια ματια και στην Europa 8500 σε αλουμινα εξουσιοδοτημενο που μου προτεινε ο μηχανικος μου (δεν εχει οικονομικο οφελος) στα 8.500,  2.500 ειναι σημαντικη διαφορα, σκεφτομαι να τον ρωτησω και για την 5500 που διαβασα καλα λογια εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ποσο περιπου θα παει αλουμινο για 4 μπαλκονοπορτες μεγιστης ηχομονωσης (τριπλο+ τζαμι κενου) ?

Τα pvc μπορουνε να κανουνε καλυτερη ηχομονωση απο αλουμινιο ? Υπαρχει ηλιος και γι αυτο δε θελω να μπλεξω με pvc.

Μπορει να προτεινει καποιος εταιρια με το βελτιστο value/money ?

Με ενδιαφερει κατι με τη μεγιστη δυνατη ηχομονωση...

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Απ' ότι ξέρω είναι εισαγωγής γερμανικά όποτε όλη η ιστορία είναι να πέσεις σε σωστό μάστορα

Επίσης να είναι επίσημη εισαγωγή γιατί υπάρχουν και μαϊμούδες από Βουλγαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει σε πμ (μην κάνουμε διαφήμιση αν δεν πρέπει) κάποιους αξιόπιστους μάστορες που δουλεύουν επώνυμα προϊόντα (όχι από Βουλγαρία και ξέρω γω τι) για αντικατάσταση κουφωμάτων? Είμαι στην Αθήνα.

Επίσης αν ξέρει κάποιος, το Εξοικονομώ ΙΙ τρέχει ακόμα? Έχουμε καμία ελπίδα να κάνουμε κάτι τώρα μετά από τόσους μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, lordelesar said:

Επίσης αν ξέρει κάποιος, το Εξοικονομώ ΙΙ τρέχει ακόμα? Έχουμε καμία ελπίδα να κάνουμε κάτι τώρα μετά από τόσους μήνες?

Done, περιμένεις το επόμενο, όταν κάποτε αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Μιας και πέτυχα θέμα με κουφώματα θα ήθελα να ρωτήσω αν οι τύποι κουφωμάτων διακρίνονται για το κόστος τους έτσι:

(από το φθηνότερο στο ακριβότερο): συρόμενα επάλληλα -> συρόμενα χωνευτά -> ανοιγόμενα -> πτυσσόμενα(τύπου φυσαρμόνικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ελένη_Μ είπε

Καλησπέρα σας! Μιας και πέτυχα θέμα με κουφώματα θα ήθελα να ρωτήσω αν οι τύποι κουφωμάτων διακρίνονται για το κόστος τους έτσι:

(από το φθηνότερο στο ακριβότερο): συρόμενα επάλληλα -> συρόμενα χωνευτά -> ανοιγόμενα -> πτυσσόμενα(τύπου φυσαρμόνικα)

Όχι, είναι αυθαίρετη αυτή η κατηγοριοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Όχι, είναι αυθαίρετη αυτή η κατηγοριοποίηση.

Ας υποθέσουμε πως έχουμε μια μπαλκονόπορτα που θέλουμε να την αντικαταστήσουμε κι έχουμε ήδη επιλέξει την εταιρεία(π.χ. Europa) και τη σειρά κουφωμάτων που μας ταιριάζει(π.χ. την πιο απλή της Europa, δηλαδή διπλό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπή, ανάκλιση κτλ). Μας μένει μόνο να επιλέξουμε τον τύπο της μπαλκονόπορτας. Σε αυτή την περίπτωση, από καθαρά θέμα κόστους τι μας συμφέρει να επιλέξουμε μεταξύ συρόμενου/ανοιγόμενου/πτυσσόμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ελένη_Μ είπε

Ας υποθέσουμε πως έχουμε μια μπαλκονόπορτα που θέλουμε να την αντικαταστήσουμε κι έχουμε ήδη επιλέξει την εταιρεία(π.χ. Europa) και τη σειρά κουφωμάτων που μας ταιριάζει(π.χ. την πιο απλή της Europa, δηλαδή διπλό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπή, ανάκλιση κτλ). Μας μένει μόνο να επιλέξουμε τον τύπο της μπαλκονόπορτας. Σε αυτή την περίπτωση, από καθαρά θέμα κόστους τι μας συμφέρει να επιλέξουμε μεταξύ συρόμενου/ανοιγόμενου/πτυσσόμενου;

Καταλαβα τι λες.. Τα ανοιγομενα βγαινουν λιγο πιο ακριβα απο τα συρομενα. Τα πτυσσομενα ειναι πιο ακριβα..

Απο χαμηλοτερο κοστος σε θεμα Θερμομονωσης/ηχομονωσης/αεροδιαπερατοτητα ειναι το ανοιγομενο pvc με ενεργειακο τζαμι

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! στο σπίτι μας που βρίσκεται σε υπό κατασκευή πολυκατοικία βρίσκεται στη φάση των κουφωμάτων. Φίλος που είναι στο χώρο μου είπε να πω στον εργολάβο να μην μου βάλει μάρμαρα στα κατωκάσια γιατί είναι καλός αγωγός της θερμότητας και δημιουργείται θερμογέφυρα κάτω από το κούφωμα. Ποια είναι η γνώμη σας;

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...