Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Alejandro είπε

Είναι από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Σκέψου ότι στο σπίτι μου έχω βάλει το Salamander SL76 και είμαι κομπλέ άρα με το 92 είσαι ακόμη καλύτερα. Τι υάλωση επιλέξατε;

Εάν δεν κάνω λάθος ενεργειακά 4-12-4-12-4 και με είπε ότι το μέσα και το έξω θα είναι ενεργειακά και το μεσαίο απλό νομίζω για λόγους ηχομόνωσης, με είπε και πως λέγονται αλλά δεν θυμάμαι πως τα είπε. Α και ότι θα βάλει Argon. Αν θέλεις πες μου την άποψή σου, εγώ του είπα ότι θέλω να πλησιάσει όσο γίνεται το ΆΡΙΣΤΟ για ηχομόνωση

Επεξ/σία από fifty-five
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, fifty-five είπε

Εάν δεν κάνω λάθος ενεργειακά 4-12-4-12-4 και με είπε ότι το μέσα και το έξω θα είναι ενεργειακά και το μεσαίο απλό νομίζω για λόγους ηχομόνωσης, με είπε και πως λέγονται αλλά δεν θυμάμαι πως τα είπε. Α και ότι θα βάλει Argon. Αν θέλεις πες μου την άποψή σου, εγώ του είπα ότι θέλω να πλησιάσει όσο γίνεται το ΆΡΙΣΤΟ για ηχομόνωση

Σούπερ θα είσαι, δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alejandro είπε

Σούπερ θα είσαι, δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

Σ ευχαριστώ για άλλη μια φορά, δεν ξέρω αν ασχολείσαι επαγγελματικά με το είδος αλλά χάρη στα λεγόμενα σου πήγα στα Salamander γιατί ήμουν έτοιμος σύμφωνα με την (γνώση) κάποιου μάστορα να βάλω ΚΒΕ για καλύτερα αλλά και με μια έρευνα που έκανα και έξω ρωτώντας πλέον έχω πειστεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από.εμενα,θα ήθελα την βοήθεια σας,θα κάνουμε μια ανακαίνιση και θα αλλάξουμε και τα κουφώματα,ήθελα να βάλω αλουμινίου αλλά λόγω κόστους έχω αρχίσει και το σκέφτομαι,γιατί το σπίτι είναι μεγάλο και έχει πολλά  κουφώματα,σας γράψω αυτά που μου έχουν προτείνει και θα ήθελα την γνώμη σας,οι γνώσεις μου είναι λίγες καθώς πρώτη φορά ασχολούμαι με αυτό το θέμα θα γίνει και εξωτερική θερμομόνωση , Μας έχει προτείνει  alumil 9660 thermo opening uf 2.8 w ενεργειακη διπλή υαλώδη saint gobain pianistar με αέριο,και η άλλη προσφορά με τα pvc salamander 76 ad streamline classic uf 1.3 με την ίδια υαλώση με την προσφορά του αλουμινιου.θα ήθελα επίσης την γνώμη σας για κάθε ένα ξεχωριστά,αν πάω δηλαδή σε αλουμινιο είναι καλή σειρά και αν πάω σε pvc είναι καλή σειρά? ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επιλέξει το 9660 της Alumil (δεν τα έχω εγκαταστήσει ακόμη, λόγω καθυστέρησης του Εξοικονομώ), πιστεύοντας ότι είναι μια πολύ καλή σειρά, για Αττική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές σειρές είναι και οι 2. Το θέμα είναι ότι με τα Salamander παίρνεις καλύτερη θερμομόνωση με λιγότερα χρήματα ενώ με τα 9660 παίρνεις χειρότερη θερμομόνωση (σε σύγκριση πάντα με το Salamander) με περισσότερα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ!σε σύγκριση μεταξύ τους εκτός από ηχομόνωση και θερμομόνωσηπου μου απάντησες,έχουν άλλες διαφορές?δηλαδή ισχύει αυτό.που λένε ότι τα αλουμίνια είναι πιο στιβαρά ασφαλή και κρατάνε στο χρώμα?υπάρχει περίπτωση το pvc να αλλοιωθεί?τα τζάμια που εχω αναφέρει είναι αξιόλογα?

Επεξ/σία από Lews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lews είπε

Ευχαριστώ πολύ!σε σύγκριση μεταξύ τους εκτός από ηχομόνωση και θερμομόνωσηπου μου απάντησες,έχουν άλλες διαφορές?δηλαδή ισχύει αυτό.που λένε ότι τα αλουμίνια είναι πιο στιβαρά ασφαλή και κρατάνε στο χρώμα?υπάρχει περίπτωση το pvc να αλλοιωθεί?τα τζάμια που εχω αναφέρει είναι αξιόλογα?

Πιο στιβαρό υλικό είναι το αλουμίνιο αλλά και στα pvc υπάρχει μεταλλική βέργα και στην κάσα και στο φύλλο οπότε δεν στρεβλώνουν. Στις περισσότερες διαρρήξεις που γίνονται από μπαλκονόπορτες, κόβουν το τζαμί και ανοίγουν με το χερούλι οπότε το υλικό δεν παίζει ρόλο στην ασφάλεια.

Για το χρώμα δίνουν οι εταιρίες 10 χρόνια εγγύηση αλλά δεν έχω δει κούφωμα 10-15 ετών για να πω αν έχει αλλοιωθεί.

Το τζαμί είναι το στάνταρ ενεργειακό που χρησιμοποιούν όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lews είπε

Στο τζαμί θα μπορούσα να πάω σε κάτι καλύτερο χωρίς να ανέβει πολύ το κόστος?αξίζει το τριπλό τζαμί?

Τα τριπλά τζάμια έχουν καλύτερα αποτελέσματα θερμομόνωσης και ηχομόνωσης σε σχέση με τα διπλά. Είναι όμως μεγαλύτερο το συνολικό πάχος του τζαμιού καθώς και το βάρος του και αυτό δημιουργεί δυσκολίες. Πρέπει να γίνει πρόβλεψη για μηχανισμούς ικανούς να διαχειριστούν το βάρος αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Alejandro σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ειλικρινά!

Μόλις έλαβα και άλλη μία προσφορά για αλουμίνια,είναι λίγο πιο ακριβή

 

Σε σύγκρiση με τη προσφορά της alumil ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερη?

 

ΕΤΕΜ

Η σειρά που θα χρησιμοποιηθεί για το επάλληλο κούωμα είναι η Ετέμ Ε-52

θερμοδιακοπής με inox οδηγούς και για τα ανοιγόμενα κουώματα η ΕΤΕΜ Ε -45

θεμοδιακοπής,

Στα Τζάμια 5/15 μόνωση argon /4 low-e panistar evo 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://1drv.ms/u/s!AgjZXy_k1hLjgP8IXmEV5JRQ0lP25w

 

https://1drv.ms/u/s!AgjZXy_k1hLjgP8HBLdHteCis6njkw

 

https://1drv.ms/u/s!AgjZXy_k1hLjgP8Gr9vV6azDXyN8Tw

 

https://1drv.ms/u/s!AgjZXy_k1hLjgP8FgzPZPDxLW19h5w

 

Καλησπερα.Εχω ενα προβλημα καμποσα χρονια με μπαλκονοπορτα ανακλισης.ΔΕν στεγανοποιει καλα με αποτελεσμα στον βορια να σφυριζει ο αερας.Το προβλημα το εχω εντοπισει στα αντικρυσματα που εχει στο προφιλ της κασας που κουμπωνει ο πυρος του μηχανισμου.Εχω προσπαθησει να τα ρυθμισω με αποτελεσμα το χερουλι της πορτας να μην γυρναει τελειως (λογω της αντιστασης) σε θεση κλειστο.Εχω φερει δυο αλουμιναδες οι οποιοι χωρις καν να βαλουν ενα κατσαβιδι,προτεινουν αλλαγη .Τετοια αντικρυσματα αλλου τυπου υπαρχουν?Παει κομπλε με μηχανισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 12/01/2019 at 13:40, 4saken said:

450, μηχανισμοι GU, κουφωματα vw.

Τυπική σειρά. Για την καλύτερ W4750 πήρες τιμή? Πόσο πάνω ανεβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...