Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αθηνα παντως, τα περισσοτερα 'φτηνα' kommerling ειναι θερμοπλαστικης (γερμανικα) απλα τα παραγγελνει ο παραθυρας ερχονται, βαζει ενα κερδος και  τα τοποθετει

ο captain σφαζει, φιλη πηρε rehau geneo πιο φθηνα απο οτι πουλαγε ο καπτεν τα φθηνα 76ρια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, fredd0 said:

ο captain σφαζει, φιλη πηρε rehau geneo πιο φθηνα απο οτι πουλαγε ο καπτεν τα φθηνα 76ρια του

Λογικά όμως με τον Captain, ο οποίος έχει συμμετάσχει στο passive house του Παπάγου, είσαι σίγουρος ότι ξέρει να κάνει σωστή τοποθέτηση κτλπ κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Λογικά όμως με τον Captain, ο οποίος έχει συμμετάσχει στο passive house του Παπάγου, είσαι σίγουρος ότι ξέρει να κάνει σωστή τοποθέτηση κτλπ κτλπ...

το passive house του παπαγου εχει 10 διαφορετικα παραθυρα, γαματο marketing opportunity ειναι, οποιον και να ρωτησεις εχει κι αυτος συμμετοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Alejandro είπε

Καλύτερα είναι τα Rehau και χειρότερα τα ΚΒΕ. Μηχανισμούς πρόσεξε να είναι GU ή Roto ή Siegenia.

Καλημερα τα kommerling AD76 εχουν μηχανισμους του οικου WINKHAUS με περιμετρικο κλειδωμα και 5 ανακλισεις.Τα λαστιχα στεγανοποιησης ειναι του οικου SAARGUMMI και εφαρμοζονται σε κασα και φυλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοπτικά γράφω την εμπειρία μου. Σπίτι του "85 με τα κλασικά αλουμίνια της δεκαετίας (τα ασημί - χρώμα ανοδίωσης) με μονό τζάμι. 3άρι ενδιάμεσου ορόφου , γωνιακό (2 πλευρές εκτεθειμένες).

Άλλαξα σε συρόμενα Europa 6000 + 2πλά τζάμια (4mm Low-e + 5mm) planistar evo (4 εποχών) της εταιρείας  Saint Gobain με συντελεστή θερμοπερατότητας (Ug=1,1 W/m2 *K σε διάκενο 14mm με αέριο αργό).

Όλα τα προηγούμενα χρόνια με τον ίδιο καιρό (εξωτερική θερμοκρασία 5-8 βαθμούς) είχαμε εσωτερική θερμοκρασία 13-16 βαθμούς. Χρησιμοποιούσαμε σόμπα/κλιματιστικό το βράδυ για να φθάσουμε τους 18 βαθμούς και κοιμόμασταν με πιτζάμες + ζακέτα ενώ στα μεγάλα κρύα κοιμόμουν και με κουκούλα - (εσωτερική θερμοκρασια κάπου 12). 1-2 φορές το χρόνο είχα αφόρητο πονοκέφαλο απο το κρύο όταν κοιμόμουν και κρύωνα. Είχα αγοράσει μέχρι και χοντρές κουρτίνες για να κόβει ελάχιστα το κρύο. Απόλυτη απογοήτευση.

Πλέον η θερμοκρασία είναι σταθερή όλη τη νύχτα στους 19έως 20 βαθμους (με εξωτερική 6) χωρίς καμία βοηθητική θέρμανση - μόνο το καλοριφέρ που έχει λειτουργήσει 19,00-22,00. Πλέον κοιμόμαστε και κυκλοφορούμε σαν άνθρωποι στο σπίτι. Όλη η υπόλοιπη πολυκατοικία με τα παλιά αλουμίνια πασχίζει να ζεσταθεί με κλιματιστικά - τα ακούω όλη τη νύχτα που τρίζουν, σόμπες κλπ . Μου το είχε πει ο εγκαταστάτης ότι θα δω +5 βαθμούς και δεν τον πίστευα! Και όμως είδα!

*Θα μείνω με την απορία αν έβαζα και εξωτερική μόνωση , πόση διαφορά θα υπήρχε ακόμα.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα μια προσφορά για Kommerling από τοπικό κατάστημα κ μου γράφουν ότι θα βάλουν τη σειρά KBE70 Kommerling. Το ΚΒΕ70 είναι σειρά της Kommerling οντως ή άλλη εταιρία; Δεν βλέπω τέτοια σειρά στο επίσημο site της Kommerling.

Επίσης η σειρά EURO70 της REHAU λέει τίποτα ή να πάω σε πιο ακριβή? Πήρα μια προσφορά κ είναι τόσο φθηνή που με αγχώνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η άποψη σας για τα συνθετικά κουφώματα aluplast 4000;

Kommerling, Trocal και kbe ανήκουν στην Profine Group. Τα ίδια προφίλ κουφώματος με άλλη ετικέτα. Πως λέμε bosch, siemens και Πίτσος...

13 λεπτά πριν, katbo είπε

Ζήτησα μια προσφορά για Kommerling από τοπικό κατάστημα κ μου γράφουν ότι θα βάλουν τη σειρά KBE70 Kommerling. Το ΚΒΕ70 είναι σειρά της Kommerling οντως ή άλλη εταιρία; Δεν βλέπω τέτοια σειρά στο επίσημο site της Kommerling.

Επίσης η σειρά EURO70 της REHAU λέει τίποτα ή να πάω σε πιο ακριβή? Πήρα μια προσφορά κ είναι τόσο φθηνή που με αγχώνει!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κατέληξα στα EURO70 της REHAU και επικαθήμενα ρολά με φυλλαράκια αλουμινίου βαρέως τύπου. Για τα κουτιά των ρολών έχω την επιλογή είτε αλουμίνιο με μόνωση, είτε PVC κι αυτά όπως το κούφωμα. Ο πωλητής μου είπε ότι είναι παρόμοια, με λίγο πιο φθηνά τα pvc. Έχετε κάποια άποψη για τα κουτιά, να προσέξω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στα κουτιά. Σε συνθετικό κούφωμα καλύτερα να βάλεις συνθετικό κουτί. Με τα φυλλαράκια αυτά θα έχεις ιμάντα ή ηλεκτρικό κινητήρα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Με τα φυλλαράκια αυτά θα έχεις ιμάντα ή ηλεκτρικό κινητήρα;

Ηλεκτρικό μοτέρ αναγκαστικά λόγω βάρους.

10 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Σε συνθετικό κούφωμα καλύτερα να βάλεις συνθετικό κουτί.

Καλύτερο από ποια άποψη όμως? Το θεωρούσα δεδομένο κ εγώ ότι θα μου βάλουν pvc κουτί λόγω ομοιομορφίας κ όμως μου πρότειναν αλουμίνιο. Όταν τους ρώτησα το λόγο μου είπαν ότι δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katbo είπε

Ηλεκτρικό μοτέρ αναγκαστικά λόγω βάρους.

Καλύτερο από ποια άποψη όμως? Το θεωρούσα δεδομένο κ εγώ ότι θα μου βάλουν pvc κουτί λόγω ομοιομορφίας κ όμως μου πρότειναν αλουμίνιο. Όταν τους ρώτησα το λόγο μου είπαν ότι δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές

Σωστή κίνηση το μοτέρ. Αν δουλεύουν Somfy ζήτησε να σου βάλουν τέτοιο.

Το κουτί είναι καλό να είναι ίδιο για ομοιομορφία και στην περίπτωση του συνθετικού για καλύτερο δείκτη θερμοπερατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα...

 

Ψάχνομαι πριν ξεκινήσω ανακαίνιση στο σπιτι και θέλω να βάλω ΚΑΛΑ αλουμίνια. Το κοστος δεν ειναι τοσο μεγάλο θεμα. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια σειρα κουφωμάτων η και κάποια εταιρια που κάνει εγκατάσταση αν γνωρίζεται.

Βασικό μου πρόβλημα ειναι το εξης. Εχω εναν τοιχο γύρω στα 4,5 μέτρα και θέλω να γίνει οσο το δυνατον μεγαλύτερο μέρος του ανοιγομενη τζαμαρία. Αρχικα θα ήθελα να αποφύγω τα ηλεκτρικά ρολα αλλά το μόνο που βρήκα σαν εναλλακτικη ειναι τύπου φυσαρμονικα που το πανζούρι μαζευεται στο πλαι σε 3-4-5 φύλλα. Έπειτα επειδη εχω κακή εμπειρια απο τα συρόμενα λογω μονωσης, σκέφτομαι με ποιον άλλο τροπο θα έχω μια μπαλκονοπορτα πχ 4 μετρα που να ανοιγει χωρις να κλεινει το μισο σπιτι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην περίπτωση του μεγάλου ανοίγματος μπορεί να επιλέξεις σταθερό τζάμι αριστερά και δεξιά και στο κέντρο την ανοιγόμενη μπαλκονόπορτα.

Τώρα για καλές σειρές:

https://www.alumil.com/greece/homeowners/Products/windows-doors?s=&c=hinged-windows-doors&f=supreme

http://www.elvial.gr/A4FBD6B8.el.aspx

https://www.aluminco.com/el/products/architectural-aluminium-systems/opening-systems/product?p=13836

https://www.profil.gr/index.php/gr/products/architectural-aluminium-systems/opening-systems/europa-hybrid-a40-si

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...