Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, ThReSh said:

 

Είναι πολλά χρόνια που έχει φτιαχτεί να φανταστείς τότε δεν έβαζαν φελιζον μέσα στην πλάκα για μονωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

λέω να δοκιμάσω pvc σε μια μονοκατοικία και έχω τις εξής απορίες:

1) Από θέμα ασφάλειας πως συγκρίνονται με τα αλουμίνια?  Τα ρολά κ αυτά pvc είναι ή βάζεις βαρέως τύπου αλουμίνια?

2) Δοκιμασμένες-ποιοτικές εταιρίες είναι μόνο Rehau και Kommerling?

3) Επειδή ψάχνω μαγαζιά στην Αθήνα για να πάρω προσφορές και δυσκολεύομαι, ούτε για χρυσό να έψαχνα, έχετε κάποια μαγαζιά με pvc να προτείνετε? Μονο την Kaptain έχω βρει που μου φαίνεται ακριβούτσικη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

λέω να δοκιμάσω pvc σε μια μονοκατοικία και έχω τις εξής απορίες:

1) Από θέμα ασφάλειας πως συγκρίνονται με τα αλουμίνια?  Τα ρολά κ αυτά pvc είναι ή βάζεις βαρέως τύπου αλουμίνια?

2) Δοκιμασμένες-ποιοτικές εταιρίες είναι μόνο Rehau και Kommerling?

3) Επειδή ψάχνω μαγαζιά στην Αθήνα για να πάρω προσφορές και δυσκολεύομαι, ούτε για χρυσό να έψαχνα, έχετε κάποια μαγαζιά με pvc να προτείνετε? Μονο την Kaptain έχω βρει που μου φαίνεται ακριβούτσικη 

1. Αν λάβεις υπόψη ότι συνήθως οι διαρρήκτες κόβουν το τζαμί και ανοίγουν με το χερούλι, δεν κάνει καμία διαφορά το προφίλ. Αν δοκιμάσει κάποιος με λοστό τότε το αλουμίνιο είναι πιο ανθεκτικό. Τα ρολά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι pvc. Αλουμινίου-πολυουρεθάνης (alpol) ή αλουμινίου διέλασης αν σε ενδιαφέρει η όποια ασφάλεια μπορούν να προσφέρουν αλλά λόγω μεγαλύτερου βάρους ίσως χρειαστεί να μπει ηλεκτρικός κινητήρας που ανεβάζει το κόστος.

2. Rehau, Kommerling και Salamander και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά.

3. Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν έχω κάποια πρόταση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω. Τι διαφορά έχουν τα συρόμενα ,τα αναδιπλωμενα και τα ρολά παντζούρια; Από άποψη,ποιότητας,ασφαλείας,τιμής;

Πχ αν τα παλιά παντζουρια που έχω είναι αναδιπλωμενα πρέπει και τα καινούρια που θα βάλω να είναι τέτοια;

Τα ρολά δεν μου φαίνονται πρακτικά και από εμπειρία που έχω χαλάνε εύκολα τα λουριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Ξαναρωτάω. Τι διαφορά έχουν τα συρόμενα ,τα αναδιπλωμενα και τα ρολά παντζούρια; Από άποψη,ποιότητας,ασφαλείας,τιμής;

Πχ αν τα παλιά παντζουρια που έχω είναι αναδιπλωμενα πρέπει και τα καινούρια που θα βάλω να είναι τέτοια;

Τα ρολά δεν μου φαίνονται πρακτικά και από εμπειρία που έχω χαλάνε εύκολα τα λουριά .

Ρολα vs παντζουρια αλουμινιου νομιζω ρωτας. Ειναι μεγαλη συζητηση, και κατι που θα βαλεις και θεωρεις οτι ειναι σωστο οταν το βαλεις θα δεις τα μειον του. Αν μενεις σε πολυκατοικια βαζεις οτι βαζουν και οι αλλοι, σε στηλ οχι σε μαρκα.

αναδιπλωμενα πατζουρια τα κατηργησα, απλα τα λουρια απο το ρολο μου κοβουν λιγο το χερι, οκ ειμαι αλλα δεν ειναι για γυναικες. Εχεις προβλημα με περιστερια; Στα αναδιπλωμενα παντζουρια θα καθονται πανω, μην τα βαλεις τα κανουν χαλια.

το λουρι δεν χαλαει αν σου κανουν καλη εγκατασταση, επισης ζητας αν θες και ηλεκτρονικα ρολα εχει παραπανω μερεμετι.

Επισης υπαρχουν ρολα εξωτερικα και ρολα επικαθυμενα στο κουφωμα. Θα σου προτεινα επικαθυμενα οχι εξωτερικα. Εχουν αρκετα μειον τα εξωτερικα.

Στα κουφωματα τωρα θα σου ελεγα να αποφυγεις τα συρρομενα. Ανοιγομενα μονο εκτος οταν δεν μπορεις αλλιως πχ οπως κουζινα. 

Τα θεματα ασφαλειας δεν τα ξερω.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντζούρια είναι αρκετά ακριβότερα από τα ρολά. Τα ρολά κόβουν εύκολα τους ιμάντες αν είναι με πλαστικά φυλλαράκια. Αν είναι με alpol αντέχουν πολύ περισσότερο και είναι εύκολα στη χρήση. Τα εξωτερικά ρολά πρέπει να αποφεύγονται όπως ο διάολος το λιβάνι.

Όλα τα παραπάνω είναι για σκίαση και όχι για προστασία. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ασφάλεια, τότε μόνο φυλλαράκια διέλασης με ηλεκτρικό κινητήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγόμενα:polkna_roto.jpg.feaa00fc605660cbf708cdb8c02bcf7c.jpg

 

Αναδιπλούμενα:

phoca_thumb_l_pantzouria_alouminiou_1.gif

Ρολά:Photo0602-300x225.jpg

Συρόμενα:αρχείο λήψης.jpeg

Νομίζω ότι τα πιο πρακτικά είναι τα συρόμενα .Αλλά πρέπει να έχεις χώρο μέσα στον τοίχο για να μπαίνουν. Εκτός αν έχεις χώρο στον τοίχο του μπαλκονιού.

Τα ρολά χαλάνε και είναι και βαριά για να τα ανεβοκατεβαζεις. 

Τα ανοιγόμενα θέλουν πολύ χώρο στο μπαλκόνι και συνήθως κάνουν για παράθυρα (όταν δεν υπάρχει μπαλκόνι).

Τα αναδιπλούμενα είναι σαν τα ανοιγόμενα αλλά καλύτερα από άποψη χώρου .

 

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επικαθήμενο ρολό πιστεύω ότι είναι το πιο πρακτικό από όλα αλλά αυτό τοποθετείται μαζί με το παράθυρο.

Όταν έχεις κάποιο από τα υπόλοιπα δεν μπορείς να το αλλάξεις και να πας σε επικαθήμενο γιατί πρέπει να αλλάξεις και το παράθυρο και δε συμφέρει.Μόνο εξωτερικό ρολό το οποίο σίγουρα έχει κάποια μειονεκτήματα αλλά είναι η πιο φτηνή και πρακτική λύση.Εγώ σε τέτοια πήγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους

Ειμαι σε διαδικασια επιλογης συνθετικων κουφωματων και εχω προσφορες για τα

1. Kommerling 76AD κρυσταλλα 2πλα GUARDIAN Ug=2.7  και παχος4-15.5-4

2.KBE 70AD GREENLINE  uf=1.3w Κρυσταλλα  ενεργειακα 4 εποχων 4-//-5 διπλης σφραγισης με αεριο ARGON 90%

3.Kommerling 76MD Τζαμι Solar -E

4 Rehau euro 70

Οι τιμες προσφορας που πηρα ειναι αρκετα κοντινες οποτε θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι αξιοπιστες οι συγκεκριμενες σειρες  απο θεμα ποιοτητας ποια ειναι καλυτερα και τι διαφορα εχουν τα Kommerling AD απο τα MD.

Ευχαριστω ..

Y.Γ. Τοπος διαμονης .Αθηνα κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ad = 2 λαστιχα σφραγισης md = 3 λαστιχα σφραγισης (το τριτο στη μεση) κατα τα αλλα το ιδιο προφιλ ειναι.

απο τη λιστα σου το καλυτερο ειναι το MD μετα AD και rehau και μετα ΚΒΕ αλλα μη φανταστεις τεραστιες διαφορες μεταξυ τους, μικρες εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stavedo13 είπε

Γεια σε ολους

Ειμαι σε διαδικασια επιλογης συνθετικων κουφωματων και εχω προσφορες για τα

1. Kommerling 76AD κρυσταλλα 2πλα GUARDIAN Ug=2.7  και παχος4-15.5-4

2.KBE 70AD GREENLINE  uf=1.3w Κρυσταλλα  ενεργειακα 4 εποχων 4-//-5 διπλης σφραγισης με αεριο ARGON 90%

3.Kommerling 76MD Τζαμι Solar -E

4 Rehau euro 70

Οι τιμες προσφορας που πηρα ειναι αρκετα κοντινες οποτε θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι αξιοπιστες οι συγκεκριμενες σειρες  απο θεμα ποιοτητας ποια ειναι καλυτερα και τι διαφορα εχουν τα Kommerling AD απο τα MD.

Ευχαριστω ..

Y.Γ. Τοπος διαμονης .Αθηνα κεντρο

Καλύτερα είναι τα Rehau και χειρότερα τα ΚΒΕ. Μηχανισμούς πρόσεξε να είναι GU ή Roto ή Siegenia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Alejandro said:

Καλύτερα είναι τα Rehau και χειρότερα τα ΚΒΕ. Μηχανισμούς πρόσεξε να είναι GU ή Roto ή Siegenia.

Από πλευράς Uf πάντως τα Kommerling 76AD είναι λίγο καλύτερα από τα συγκεκριμένα Rehau. Το θέμα είναι ότι το τζάμι με Ug 2.7 είναι κάπως "χάλι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Από πλευράς Uf πάντως τα Kommerling 76AD είναι λίγο καλύτερα από τα συγκεκριμένα Rehau. Το θέμα είναι ότι το τζάμι με Ug 2.7 είναι κάπως "χάλι"...

Τα Kommerling είναι πολύ συχνά βουλγαρικής προέλευσης και συχνά με εκπτώσεις στην ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Alejandro said:

Τα Kommerling είναι πολύ συχνά βουλγαρικής προέλευσης και συχνά με εκπτώσεις στην ποιότητα κατασκευής.

Αν πάρει από τους 2-3 γνωστούς μεγάλους που προσφέρουν Kommerling έχει τέτοιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν πάρει από τους 2-3 γνωστούς μεγάλους που προσφέρουν Kommerling έχει τέτοιο θέμα?

Δεν τους ξέρω για να πω με σιγουριά. Πάντως στη Θεσσαλονίκη ξέρω και μεγάλα μαγαζιά που αγοράζουν έτοιμο κούφωμα από Βουλγαρία σε πολύ χαμηλή τιμή και τελική που δίνουν στον πελάτη είναι αντίστοιχα χαμηλή. Τις εκπτώσεις στην ποιότητα βέβαια τις μαθαίνεις μετά από καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...