Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, Alejandro said:

Ναι, γιατί διαφορετικά ακυρώνεται η θερμοδιακοπή του κουφώματος αφού το "κρυώνεις" από την επάνω κάσα.

Προφανώς, αλλά το θέμα είναι ότι αν δεν το έχεις απαιτήσει από τον αλουμινά και το αφήσεις αδιεκρίνηστο (στην περίπτωση εκτός του προγράμματος), άνετα έβαζε αμόνωτο γιατί ΟΥΓΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Alejandro said:

Η επειδή ο πελάτης δεν ήθελε να πληρώσει τη διαφορά στην τιμή.

Από εμπειρία γνωστού, που έβαλε top σειρά προφίλ αλουμινίου (σχεδόν 1 W/m2K)με τριπλό ενεργειακό τζάμι και δεν συμμαζεύεται, άφησε στο αδιευκρίνηστο το κουτί του ρολού (ενώ ζήτησε βαρέως τύπου) κι ο μλκς πήγε και του έβαλε αμόνωτο. 

Τι λογική έχει να βάλεις το τούμπανο από κάτω και πάνω να το αφήσεις έτσι? Καμμία, απλά ο συγκεκριμένος αλουμινάς ήταν ούγκανος.

Δεν έχω ρωτήσει τι έχει κάνει πλέον, αλλά φαντάζομαι ότι αν δεν ξηλώσει το παράθυρο για να του αλλάξει το κουτί με κάποιο που έχει θερμοδιακοπή δεν μπορεί να γίνει κάτι, κάποια "πατέντα" ή εύκολη μετατροπή. Προφανώς με έξοδα αυτού κι όχι του αλουμινά γιατί δεν το διευκρίνησε...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τι λογική έχει να βάλεις το τούμπανο από κάτω και πάνω να το αφήσεις έτσι?

Και τούμπανο να μην ήταν το κούφωμα αφού ήταν θερμομονωτικό, ήθελε το αντίστοιχο ρολό. Μεγάλη ευθύνη του κατασκευαστή αλλά από τη στιγμή που δεν είχε διευκρινιστεί, ίσως δεν είναι όλη δική του. Τα θερμομονωτικά κουτιά ρολών έχουν γίνει mainstream τα τελευταία χρόνια και η αγορά δεν τα έχει σαν στάνταρ. Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι να ενημερώνει ο πωλητής για το λόγο που πρέπει κάποιος να επιλέξει τέτοιο κουτί ρολού.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πλευράς λύσης τέτοιας περίπτωση φαντάζομαι δεν υπάρχει, παρά μόνο ολική αντικατάσταση του ρολού?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το κουτί που μου έδειξαν, ρε παιδιά είχε απλά κάτι σαν "αφρολέξ"... στην προσφορά μου γράφουν θα έχει γυψοσανίδα και εσωτερική μόνωση; 

Lightsout έχεις κάποιον να προτείνεις για Kommerling 76AD στην Αθήνα; Το σπίτι μας προσομοιάζει με το δικό σου, απλά είναι πιο "κοντό"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Από πλευράς λύσης φαντάζομαι δεν υπάρχει παρά μόνο ολική αντικατάσταση του ρολού?

Δυστυχώς, ναι.

1 λεπτό πριν, _spirit_ είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το κουτί που μου έδειξαν, ρε παιδιά είχε απλά κάτι σαν "αφρολέξ"... στην προσφορά μου γράφουν θα έχει γυψοσανίδα και εσωτερική μόνωση; 

Lightsout έχεις κάποιον να προτείνεις για Kommerling 76AD στην Αθήνα; Το σπίτι μας προσομοιάζει με το δικό σου, απλά είναι πιο "κοντό"..

Εσύ μιλάς για συνθετικά ρολά. Η θερμοδιακοπή αφορά τα αλουμινίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Alejandro said:

Δυστυχώς, ναι.

Ούτε καν δλδ να κρατήσει κάπως το ρολό μέσα + μηχανισμό κι απλά να αλλάξει το "περίβλημα/κουτί" ? Ouch, πόνος...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Ούτε καν δλδ να κρατήσει κάπως το ρολό μέσα + μηχανισμό κι απλά να αλλάξει το "περίβλημα/κουτί" ?

Ναι, το κουτί είναι που πρέπει να αλλαχθεί αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να βγει και να λυθεί για να μονταριστεί νέο με τα σωστά προφίλ. Η ψάθα (ή αλλιώς τα φυλλαράκια) λογικά μένουν ίδια, αν δεν υπάρχουν διαφορές στο πλάτος που θα αφήσουν για τα φυλλαράκια, τα πλαϊνά καπάκια του νέου κουτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Δεν ξέρω αν ακόμα ψάχνεσαι ή τοποθέτησες αλλά έχω να σου πω τα εξής:

Έβαλα σπίτι μου τα Kommerling 76AD τον περασμένο Απρίλιο, σε σπίτι παλιό με πολύ κακή μόνωση, 5ου ορόφου (δεν έχω άλλον από πάνω), γωνιακό.

Προηγουμένως, το σπίτι είχε ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι, με αποτέλεσμα τον χειμώνα να παγώνουμε και το καλοκαίρι να βράζουμε!

Φέτος το καλοκαίρι έπαθα πλάκα, καμία σχέση με πριν! Και τώρα δε που έπιασαν τα κρύα, το σπίτι είναι σε απείρως καλύτερη κατάσταση συγκριτικά με πέρσι, όπου για παράδειγμα στην κουζίνα πάγωνε το λάδι!!

Αν τα σηκώνει η τσέπη βάλτα και θα με θυμηθείς!

το α και το ω σε μονοκατοικιες/τελευταιους οροφους πολυκατοικιων ειναι καλα μονωμενη ταρατσα, ειδικα σε πολυκατοικιες που εχει πλακα. Το τσιμεντο πυρωνει το καλοκαιρι και σου φτυνει ολη τη ζεστη μεσα και παγωνει το χειμωνα και σου κλεβει ολη τη ζεστη απο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, fredd0 said:

το α και το ω σε μονοκατοικιες/τελευταιους οροφους πολυκατοικιων ειναι καλα μονωμενη ταρατσα, ειδικα σε πολυκατοικιες που εχει πλακα. Το τσιμεντο πυρωνει το καλοκαιρι και σου φτυνει ολη τη ζεστη μεσα και παγωνει το χειμωνα και σου κλεβει ολη τη ζεστη απο μεσα.

Σωστός, αλλά αν μιλάμε για σκεπή με κεραμίδια δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να τη μονώσεις αν είναι αμόνωτο είναι να βελτιώσεις την υπάρχουσα σε σχέση με μια ταράτσα... :(

Ειδικά αν η "πλάκα" βγαίνει "έξω" ώστε να προσφέρει σκίαση, πίκρα γιατί πρέπει να μονωθεί κι από κάτω αυτό...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το α και το ω σε μονοκατοικιες/τελευταιους οροφους πολυκατοικιων ειναι καλα μονωμενη ταρατσα, ειδικα σε πολυκατοικιες που εχει πλακα. Το τσιμεντο πυρωνει το καλοκαιρι και σου φτυνει ολη τη ζεστη μεσα και παγωνει το χειμωνα και σου κλεβει ολη τη ζεστη απο μεσα.

Πολύ σωστός, σκόπιμα ανέφερα τη θέση του διαμερίσματος, γιατί παρόλο που είμαι τελευταίο όροφο και ουσιαστικά ακάλυπτος από πάνω είδα τεράστια διαφορά στο σπίτι. Από πάνω έχω μωσαϊκό.

1 ώρα πριν, _spirit_ είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το κουτί που μου έδειξαν, ρε παιδιά είχε απλά κάτι σαν "αφρολέξ"... στην προσφορά μου γράφουν θα έχει γυψοσανίδα και εσωτερική μόνωση; 

Lightsout έχεις κάποιον να προτείνεις για Kommerling 76AD στην Αθήνα; Το σπίτι μας προσομοιάζει με το δικό σου, απλά είναι πιο "κοντό"..

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον να προτείνω και για την ακρίβεια ταλαιπώρηθηκα πάρα πολύ με την τοποθέτηση για πολλούς λόγους που δεν θα ήθελα να εκφράσω δημόσια!

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να απευθυνθείς στο επίσημο δίκτυο της Kommerling στην Αθήνα και να πάρεις προσφορά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/12/2018 at 14:33, fredd0 said:

το α και το ω σε μονοκατοικιες/τελευταιους οροφους πολυκατοικιων ειναι καλα μονωμενη ταρατσα, ειδικα σε πολυκατοικιες που εχει πλακα. Το τσιμεντο πυρωνει το καλοκαιρι και σου φτυνει ολη τη ζεστη μεσα και παγωνει το χειμωνα και σου κλεβει ολη τη ζεστη απο μεσα.

Πια είναι η λύση σε αυτό; εμένα είναι πλακα με μόνωση πλακάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 hours ago, speedman_26 said:

εμένα είναι πλακα με μόνωση πλακάκια

Εννοείς ότι τα πλακάκια είναι η μόνωση? Ο fredd0 λέει για θερμομονωση (κι υγρομόνωση ασφαλώς), όχι σκέτη υγρομόνωση, η 2η δεν κάνει τπτ για τη θερμοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...