Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2018 στις 10:13 ΜΜ, 4saken είπε

Τι γνωμη εχετε για

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ELVIAL 4600i2  MULTILOCK
ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΟΙΚΟΥ WINKSHAUS ΔΥΟ ΛΑΒΕΣ ΔΥΟ ΑΝΑΚΛΙΣΗΣ
ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ  ENERGYPLUS 4mm-ARGON-16mm-4mm. ΧΡΩΜΑ  ΡΑΛ

Πηγα και σε αλουμινα που φερνει Etem, θα μου κανει προσφορα για την σειρα Ε45, θα την εχω στα χερια μου σε 2 εβδομαδες γιατι κλεινει για λιγες μερες και θα ναι κλειστο και το εργοστασιο.

Μεγαλος πονοκεφαλος τα αλουμινια τελικα...Δεν ξερεις τι να να διαλεξεις.Καταλαβα οτι πρεπει να διαλεξεις αλουμινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχουν χρήματα, διαλέγεις ευκολότατα "μοντέλο/μάρκα"... 😛

Το VFM είναι το δύσκολο...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα. Το αλουμίνιο για παράδειγμα είναι πιο ακριβό και λιγότερο αποδοτικό σε σχέση με τα PVC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/08/2018 at 15:08, 4saken said:

Καταλαβα οτι πρεπει να διαλεξεις αλουμινα.

Αυτό από που το κατάλαβες; Γιατί στις βόρειες χώρες, δε βάζει κανείς αλουμίνια, αλλά PVC. Κάτι ξέρουν αυτοί από μόνωση και κρύο, δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, GenesisX said:

Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα. Το αλουμίνιο για παράδειγμα είναι πιο ακριβό και λιγότερο αποδοτικό σε σχέση με τα PVC.

Ακριβότερο σίγουρα, αλλά για το λιγότερο αποδοτικό δεν είμαι σίγουρος. Κάποια κορυφαία μοντέλα έχουν πολύ χαμηλό δείκτη θερμοπερατότητας...

3 hours ago, Zaytsev said:

Αυτό από που το κατάλαβες; Γιατί στις βόρειες χώρες, δε βάζει κανείς αλουμίνια, αλλά PVC. Κάτι ξέρουν αυτοί από μόνωση και κρύο, δε νομίζεις;

Θα είχε κλείσει Schuco όμως αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ThReSh said:

Ακριβότερο σίγουρα, αλλά για το λιγότερο αποδοτικό δεν είμαι σίγουρος. Κάποια κορυφαία μοντέλα έχουν πολύ χαμηλό δείκτη θερμοπερατότητας...

Θα είχε κλείσει Schuco όμως αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα...

Εδώ πάντως, Ιρλανδία, αλλά και Γερμανία, Φιλανδία και UK που έχω φίλους, το "PVC Windows" αποτελεί βασικό φίλτρο όταν ψάχνεις να αγοράσεις ή ενοικιάσεις σπίτι στα αντίστοιχα sites.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Zaytsev said:

Εδώ πάντως, Ιρλανδία, αλλά και Γερμανία, Φιλανδία και UK που έχω φίλους, το "PVC Windows" αποτελεί βασικό φίλτρο όταν ψάχνεις να αγοράσεις ή ενοικιάσεις σπίτι στα αντίστοιχα sites.

Σίγουρα έχουν μεγαλύτερη πέραση, στα ίδια χρήματα είναι ανώτερα από πλευράς θερμο/ηχομόνωσης και λόγω λιγότερης ηλιοφάνειας δεν τους απασχολεί τόσο πολύ η αντοχή όσο εμάς. 

Αν σκάσεις όμως λεφτά υπάρχουν αλουμίνια με αντίστοιχες "επιδόσεις"...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα η 'αντοχη' ειναι λιγο μυθος αλουμιναδων. Αν πας Αμερικη, Αριζονα, Τεξας, Νεο Μεξικο που μιλαμε για φαση ερημος και νταλα ηλιο 8 μηνες γεματο vinyl windows ειναι (οπου vinyl ο Αμερικανικος ορος για τα pvc)

 

το αλουμινιο ειναι μονοδρομος στα μεγαλα ανοιγματα (που δυστυχως εχω εγω), το pvc απο ενα σημειο και μετα απλα δε μπορει να βγει το κουφωμα. Κατα τα λοιπα, μετραει ΚΑΙ το οικονομικο και το το αισθητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2018 στις 11:12 ΠΜ, [email protected] είπε

Μένω σε χωριό των Σερρών και θέλω να αλλάξω κούφωμα σε κρεβατοκάμαρα. Αυτό που ήδη υπάρχει είναι από ξύλο με διπλό τζάμι γερμανικό με περιμετρικό μηχάνισμό βιγκχάους ανακλινόμενο.  Δυστυχώς όμως ο ξυλουργός από τις Σέρρες που μας έκανε πριν 20 χρόνια τα παντζούρια κόλλησε την κάσα των παντζουριών με αυτή των κουφωμάτων. Τα παντζούρια σάπισαν μαζί και η κάσα τους από σκουλίκι οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αλλαχτεί όλο μαζί, παρότι το παράθυρο παραμένει ανέπαφο. Ρώτησα  για συνθετικό και είδα kommerling και salamander. Για rehau δεν είδα γιατί τα έβαλα πριν δύο χρόνια στα μπάνια, τα ακριβοκλήρωσα με 3πλά τζάμια και κάθε φορά που βρέχει μπάζουν νερό. Δυστυχώς η κακή τοποθέτηση του κυρίου που έχει την αντιπροσωπεία στις Σέρρες και η αδιαφορία του να έρθει να  δει το πρόβλημα  " έκαψε" και το κούφωμα. Στο δια ταύτα διαφωτίστε 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

με! Για συνθετικό κούφωμα παραθύρου 1,40×1,50 ανοιγόμενο με σίτα κάθετη και ρολό στο χρώμα του ξύλου είχα τις εξής προσφορές:

1. kommerling με διπλό τζάμι,  600€ από τον αντιπρόσωπο στις Σέρρες

2. salamander 7θάλαμο, γυαλί 4 εποχών, μηχάνισμός roto, 500€ από μάστορα,δεν γνωρίζω αν είναι πιστοποιημένος

3.salamander με ενεργειακό τζάμι, αγνώστων λοιπών στοιχείων γιατί όταν πρωτοενδιαφέρθηκα δεν ήξερα τι να ρωτήσω, 700€

Έχω κατάμπερδευτεί τι κάνω? Είμαι τελείως άσχετη με το θέμα και επιπλέον δεν τους εμπιστεύομαι λόγω προηγούμενης κακής εμπειρίας με τα rehau!

Η Rehau είναι σοβαρή  πολυεθνική εταιρία. Αν εσύ δεν έμεινες ευχαριστημένη από τον αντιπρόσωπο στις Σέρρες και όντως ισχύουν αυτά που αναφέρεις, κάνε το εξής: Βγάλε φωτογραφίες το σημείο που μπαίνουν νερά από το κούφωμα και να τις συμπεριλάβεις σε ένα όμορφα συνταγμένο, λιτό και περιεκτικό μέηλ, όπου εκεί θα αναφέρεις τα παράπονά σου, χωρίς όμως υπερβολές. Αυτοί θα πράξουν αναλόγως... (αν βέβαια είναι όντως πιστοποιημένος ο αντιπρόσωπος στις Σέρρες και εκτός αυτού, οι πιστοποιήσεις αυτές είναι για ορισμένο χρονικό διάστημα και ανανεώνονται κάθε τόσο, εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις). Έτσι θα βοηθηθείς εσύ αλλά θα βοηθήσεις και άλλους στο μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βρισκομαι σε διαδικασια αλλαγης κουφωματων μεσω εξοικονομω, τα παλια ειναι συρομενα χωνευτα με το κενο αναμεσα στα τουβλα να ειναι 11,8 εκ.

εχει ερθει ηδη ενας αλουμινας για να παρει μετρα και προτεινε  alumil s350.

Εχει αποψη κανεις για τη συγκεκριμενη σειρα?

αν υπαρχει καποια αλλη προταση  για σιτα παντζουρι μπαλκονοπορτα που να χωραει ο οδηγος μεσα σε αυτο το κενο ευπροσδεκτη,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που κοιτάζω τώρα για αλλαγές μέσω του εξοικονομώ, τα αλουμίνια που μου πρότειναν είναι τα  alumil s350 και pvc salamander. Λόγω χώρου αποφασίσαμε να μπουν και και τα δυο.

Τα alumil προφανώς είναι από τα low budjet κουφώματα αλλά το ενδιαφέρον στην προσφορά που πήρα ήταν τα αρκετά οικονομικά salamander σε σχέση με τον ανταγωνισμό.Τα προσφέρουν στην ίδια τιμή με veka και σχεδόν στην μισή από τα αντίστοιχα kommerling του καπετάνιου.

Ενδεικτικά δίφυλλο ανοιγόμενο salamander 76ad με διπλό ενεργειακό τζάμι μαζί με σήτα και ρολό βγαίνει στα 450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, empire21 είπε

Ενδεικτικά δίφυλλο ανοιγόμενο salamander 76ad με διπλό ενεργειακό τζάμι μαζί με σήτα και ρολό βγαίνει στα 450.

Η τιμή αυτή είναι με ΦΠΑ και τοποθέτηση; Το ρόλο είναι με pvc φυλλαράκια ή alpol;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alejandro είπε

Η τιμή αυτή είναι με ΦΠΑ και τοποθέτηση; Το ρόλο είναι με pvc φυλλαράκια ή alpol;

Η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ.Η τοποθέτηση(όπως και το ξήλωμα των παλιών φυσικά) είναι έξτρα περίπου 400 ευρώ για όλα τα κουφώματα μαζί.

Το ρολό είναι με φυλλαράκια αλουμινίου πολυουρεθάνης.

1 ώρα πριν, pano είπε

Φίλε  empire21 από που  πήρες αυτή τη προσφορά;

Σε ρωτάω γιατί και εγώ βρίσκομαι στην  ίδια φάση μέσω του  εξοικονομώ.

Είναι από την εταιρεία alsyk στη Χαλκίδα.Στο μόνο που κολλάω πριν δώσω το οκ είναι ότι δεν τοποθετεί μόνο μια μάρκα κουφωμάτων για να πούμε ότι ειδικεύεται σε αυτήν με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...