Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αν δεν κάνω λάθος με το τριπλό τζάμι έχεις και καλύτερη θερμομόνωση και καλύτερη ηχομόνωση. Το τριπλό παίρνει και triplex? Φαντάζομαι θα είναι θέμα του "προφίλ" κουφώματος που επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 10:13 ΜΜ, 4saken είπε

Τι γνωμη εχετε για

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ELVIAL 4600i2  MULTILOCK
ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΟΙΚΟΥ WINKSHAUS ΔΥΟ ΛΑΒΕΣ ΔΥΟ ΑΝΑΚΛΙΣΗΣ
ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ  ENERGYPLUS 4mm-ARGON-16mm-4mm. ΧΡΩΜΑ  ΡΑΛ

Φίλε είναι πολύ καλή σειρά κ το τζάμι καλο επιπλέον 2 ΛΑΒΕΣ δείχνει μερακλη μάστορα 

Επεξ/σία από beatshooter
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, beatshooter είπε

Φίλε είναι πολύ καλή σειρά κ το τζάμι καλο επιπλέον 2 ΛΑΒΕΣ δείχνει μερακλη μάστορα 

Βασικά τα 2 χερούλια είναι πατέντα και δεν τα εγκρίνουν οι κατασκευαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, Alejandro said:

Βασικά τα 2 χερούλια είναι πατέντα και δεν τα εγκρίνουν οι κατασκευαστές. 

Σε ποια περίπτωση? Προφανώς όχι όταν πχ η μπαλκονόπορτα έχει 2 φύλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Σε ποια περίπτωση? Προφανώς όχι όταν πχ η μπαλκονόπορτα έχει 2 φύλλα...

Στα δίφυλλα, το στάνταρ είναι χερούλι και ανάκληση στο 1ο φύλλο και σύρτης μόνο για άνοιγμα στο 2ο. Η πατέντα είναι ότι βάζουν χερούλι στο 2ο φύλλο και κάποιες φορές και ανάκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Alejandro said:

Στα δίφυλλα, το στάνταρ είναι χερούλι και ανάκληση στο 1ο φύλλο και σύρτης μόνο για άνοιγμα στο 2ο. Η πατέντα είναι ότι βάζουν χερούλι στο 2ο φύλλο και κάποιες φορές και ανάκληση.

Στις μπαλκονόπορτες σύρτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Στις μπαλκονόπορτες σύρτης?

Δε βρίσκω φωτό τώρα. Όχι με την κυριολεκτική εννοια, έτσι το λέμε εμείς.

IMG_20180808_172246.jpg

Επεξ/σία από Alejandro
Βρήκα φωτογραφία!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Alejandro said:

Δε βρίσκω φωτό τώρα. Όχι με την κυριολεκτική εννοια, έτσι το λέμε εμείς.

Είναι σαν μοχλάκι στην μέσα πλευρά του προφιλ έτσι? Αν ναι το έχω δει σε παράθυρα αλλά όχι σε μπαλκονόπορτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Είναι σαν μοχλάκι στην μέσα πλευρά του προφιλ έτσι? Αν ναι το έχω δει σε παράθυρα αλλά όχι σε μπαλκονόπορτες...

Το ίδιο μπαίνει και σε πόρτα και σε παράθυρο. Αρκεί να είναι περιμετρικός ο μηχανισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν βολεύει όμως και τόσο στο να "χειριζεσαι"/ανοιγοκλείνεις το φύλλο σε σχέση με ένα κλασικό πόμολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κατασκευαστής είμαι και αυτό δεν το έχω ακούσει πουθενά σε όσα σεμινάρια και αν πήγα. Αν θες δείξε μου τεκμηρίωμενα τον λόγο που δεν κάνει η δεύτερη λαβή. Γιατί πολλοί τσομπανηδες βάζουν το συρτακι και δώσε τις μετανοιες ο πελάτης κ να τρώει τα χέρια του με τον συρτη. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, beatshooter είπε

Φίλε κατασκευαστής είμαι και αυτό δεν το έχω ακούσει πουθενά σε όσα σεμινάρια και αν πήγα. Αν θες δείξε μου τεκμηρίωμενα τον λόγο που δεν κάνει η δεύτερη λαβή. Γιατί πολλοί τσομπανηδες βάζουν το συρτακι και δώσε τις μετανοιες ο πελάτης κ να τρώει τα χέρια του με τον συρτη. 

Οι εταιρείες που βγάζουν μηχανισμούς, βάζουν συρτή για 2ο φύλλο αλλά εσύ τους χαρακτηρίζεις τσομπάνηδες... Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γράψω κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιμετρικό μηχανισμό μπορείς να βάλεις είτε σύρτη είτε πόμολο στο δεύτερο φύλλο. Οι περισσότεροι κατασκευαστές το αποφεύγουν γιατί χρειάζεται εξτρά κατεργασία για το πόμολο συν το κόστος της ανάκλισης. Διαφορά δεν έχει στη λειτουργία του παραθύρου γιατί και στις δύο περιπτώσεις για να ανοίξεις το δεύτερο φύλλο ακόμη και στην ανάκλιση θα πρέπει να είναι ανοιχτό το πρώτο φύλλο. Ακόμα και το ύψος που τοποθετείτε ο σύρτης δεν είναι απαγορευτικό σε μία μπαλκονόπορτα (περίπου 80cm - αν θυμάμαι καλά).

Για τα τζάμια που αναγράφονται παραπάνω, να αποφεύγεται το ίδιο πάχος τζαμιού μέσα-έξω λόγω συντονισμού. Ιδανικά ένα ενεργειακό τζάμι 4_16_5 από καλή εταιρεία (Saint-Cobain, Guardian) με συντελεστή Ug γύρω στο 1.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alejandro είπε

Οι εταιρείες που βγάζουν μηχανισμούς, βάζουν συρτή για 2ο φύλλο αλλά εσύ τους χαρακτηρίζεις τσομπάνηδες... Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γράψω κάτι περισσότερο.

Μην γράφεις εγώ πουλάω 99% με 2 λαβες στα κουφώματα μου. Η εταιρεία το βγαζει έτσι και εσύ σαν κατασκευαστής το κάνεις extra για εργονομια. Τσομπανηδες ειπα τους "αλουμιναδες". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...