Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/06/2018 at 07:33, Alejandro said:

Ναι 700 είναι.

Μόλις πήρα έναν τυχαίο αλουμινά που είναι κοντά στο σπίτι μου και μου είπε οτι δε γνωρίζει κάτι για "ανωξείδωτη βέργα στην 700 σειρά", μου είπε ότι είναι πολύ λεπτός ο οδηγός ή κάτι τέτοιο.

Μήπως έχεις κάποιον στο μυαλό σου που να εξυπηρετεί στην περιοχή του Χαλανδρίου. Εσύ είσαι στον κλάδο ας πούμε;

Μήπως αυτή η ράγα/βέργα μπαίνει εύκολα και θα μπορούσε να το κάνει και κάποιος τζαμάς (μιας και θέλω να αλλάξω και το τζάμι στο συγκεκριμένο άνοιγμα);

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μόλις πήρα έναν τυχαίο αλουμινά που είναι κοντά στο σπίτι μου και μου είπε οτι δε γνωρίζει κάτι για "ανωξείδωτη βέργα στην 700 σειρά", μου είπε ότι είναι πολύ λεπτός ο οδηγός ή κάτι τέτοιο.

Μήπως έχεις κάποιον στο μυαλό σου που να εξυπηρετεί στην περιοχή του Χαλανδρίου. Εσύ είσαι στον κλάδο ας πούμε;

Μήπως αυτή η ράγα/βέργα μπαίνει εύκολα και θα μπορούσε να το κάνει και κάποιος τζαμάς (μιας και θέλω να αλλάξω και το τζάμι στο συγκεκριμένο άνοιγμα);

Εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη. Μπαίνει κουμπωτά και θέλει λίγο χτύπημα με τη ματσόλα. 

Θα δω αύριο αν έχω κανένα κομμάτι, να ανεβάσω φωτογραφία.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η ανοξείδωτη βέργα που μπαίνει στον κάτω οδηγό της 700, αν έχει φαγωθεί. Μετά λογικά θα χρειαστεί λίγο ανέβασμα το αντίκρυσμα της κλειδαριάς που είναι στην κάσα καθώς το φύλλο θα είναι λίγο ψηλότερα αφού θα πατάει στη βέργα.

IMG_20180626_115743.jpg

IMG_20180626_115814.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μόλις πήρα έναν τυχαίο αλουμινά που είναι κοντά στο σπίτι μου και μου είπε οτι δε γνωρίζει κάτι για "ανωξείδωτη βέργα στην 700 σειρά", μου είπε ότι είναι πολύ λεπτός ο οδηγός ή κάτι τέτοιο.

Μήπως έχεις κάποιον στο μυαλό σου που να εξυπηρετεί στην περιοχή του Χαλανδρίου. Εσύ είσαι στον κλάδο ας πούμε;

Μήπως αυτή η ράγα/βέργα μπαίνει εύκολα και θα μπορούσε να το κάνει και κάποιος τζαμάς (μιας και θέλω να αλλάξω και το τζάμι στο συγκεκριμένο άνοιγμα);

Και εμένα ήταν περίπου στη δική σου κατάσταση ίδια σειρά νομίζω μπορεί και παλαιότερη.15+  χρόνων συρόμενα είχαν κάτσει έσερναν η μία δεν άνοιγε καθόλου και οι οδηγοί είχαν μικροφθορές. Ρώτησα έναν αλουμινά  και μου είπε 350 ευρώ για αλλαγή στα ροδάκια χωρίς πρόσθετους οδηγούς γιατί ήταν 6 μπαλκονόπορτες οι δύο διπλές.

Μου φάνηκαν πολλά και επειδή πιάνουν και τα χέρια μου γενικά έδωσα 50 ευρώ πήρα ροδάκια καινούργια  τα άλλαξα  μόνος μου και δουλεύουν μια χαρά μετά και από ένα καλό καθαρισμό που έκανα στους οδηγούς.Εγώ θα έλεγα να μην μπείς σε διαδικασία με πρόσθετους οδηγούς γιατί θα ανέβει και μετά θα έχεις προβλήματα με τις κλειδαριές άσε που μπορεί να μην έχεις περιθώρια να βρίσκει και να μην χωράει να μπει στον οδηγό ο οποίος θα έχει ανέβει κάποια χιλιοστά.

Edit. Γείτονας είμαι μένω Γέρακα αν θες να δεις τις δικές μου στείλε π.μ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, papoys1 said:

Και εμένα ήταν περίπου στη δική σου κατάσταση ίδια σειρά νομίζω μπορεί και παλαιότερη.15+  χρόνων συρόμενα είχαν κάτσει έσερναν η μία δεν άνοιγε καθόλου και οι οδηγοί είχαν μικροφθορές. Ρώτησα έναν αλουμινά  και μου είπε 350 ευρώ για αλλαγή στα ροδάκια χωρίς πρόσθετους οδηγούς γιατί ήταν 6 μπαλκονόπορτες οι δύο διπλές.

Μου φάνηκαν πολλά και επειδή πιάνουν και τα χέρια μου γενικά έδωσα 50 ευρώ πήρα ροδάκια καινούργια  τα άλλαξα  μόνος μου και δουλεύουν μια χαρά μετά και από ένα καλό καθαρισμό που έκανα στους οδηγούς.Εγώ θα έλεγα να μην μπείς σε διαδικασία με πρόσθετους οδηγούς γιατί θα ανέβει και μετά θα έχεις προβλήματα με τις κλειδαριές άσε που μπορεί να μην έχεις περιθώρια να βρίσκει και να μην χωράει να μπει στον οδηγό ο οποίος θα έχει ανέβει κάποια χιλιοστά.

Edit. Γείτονας είμαι μένω Γέρακα αν θες να δεις τις δικές μου στείλε π.μ. :)

Το θέμα είναι ότι είμαι μόνος μου και δε μπορώ να τα "κατεβάσω" χωρίς βοήθεια.

Επίσης είχα κάνει αλλαγή στα ροδάκια το 2012 μόλις είχα μπει στο σπίτι. Το κακό είναι ότι δε έπραξα σωστά και δεν καθάρισα τους οδηγούς (ενώ το σκέφτηκα), και είχαν πολύ βρώμα/σκόνη/χώμα στην πίσω πλευρά μέσα στον τοίχο. Λογικά εξ' αιτίας αυτού, χάλασαν πάλι πολύ γρήγορα, μιας και προσπαθώ να καθαρίζω τους οδηγούς όσο μπορώ στις φανερές πλευρές τους.

Το κακό έχει γίνει με τους νοικάρηδες πριν μπώ εγώ, που το σπίτι το είχαν πραγματικά καταστρέψει, μαζί και τα κουφώματα. Να φανταστείς σε δοκιμή που έκανα σε άλλο διαμέρισμα πάνω από το δικό μου, τα τζαμιλίκια κυλάνε σαν καινούρια και ας είναι από το '92.

 

Κλειδαριές έχω βάλει εξωτερικές σε διάφορα σημεία, άρα θεωρώ ότι θα είναι εύκολο να τους αλλάξω λίγο το ύψος.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μένω σε χωριό των Σερρών και θέλω να αλλάξω κούφωμα σε κρεβατοκάμαρα. Αυτό που ήδη υπάρχει είναι από ξύλο με διπλό τζάμι γερμανικό με περιμετρικό μηχάνισμό βιγκχάους ανακλινόμενο.  Δυστυχώς όμως ο ξυλουργός από τις Σέρρες που μας έκανε πριν 20 χρόνια τα παντζούρια κόλλησε την κάσα των παντζουριών με αυτή των κουφωμάτων. Τα παντζούρια σάπισαν μαζί και η κάσα τους από σκουλίκι οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αλλαχτεί όλο μαζί, παρότι το παράθυρο παραμένει ανέπαφο. Ρώτησα  για συνθετικό και είδα kommerling και salamander. Για rehau δεν είδα γιατί τα έβαλα πριν δύο χρόνια στα μπάνια, τα ακριβοκλήρωσα με 3πλά τζάμια και κάθε φορά που βρέχει μπάζουν νερό. Δυστυχώς η κακή τοποθέτηση του κυρίου που έχει την αντιπροσωπεία στις Σέρρες και η αδιαφορία του να έρθει να  δει το πρόβλημα  " έκαψε" και το κούφωμα. Στο δια ταύτα διαφωτίστε 

Στις Tuesday, June 26, 2018 στις 12:44 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Το θέμα είναι ότι είμαι μόνος μου και δε μπορώ να τα "κατεβάσω" χωρίς βοήθεια.

Επίσης είχα κάνει αλλαγή στα ροδάκια το 2012 μόλις είχα μπει στο σπίτι. Το κακό είναι ότι δε έπραξα σωστά και δεν καθάρισα τους οδηγούς (ενώ το σκέφτηκα), και είχαν πολύ βρώμα/σκόνη/χώμα στην πίσω πλευρά μέσα στον τοίχο. Λογικά εξ' αιτίας αυτού, χάλασαν πάλι πολύ γρήγορα, μιας και προσπαθώ να καθαρίζω τους οδηγούς όσο μπορώ στις φανερές πλευρές τους.

Το κακό έχει γίνει με τους νοικάρηδες πριν μπώ εγώ, που το σπίτι το είχαν πραγματικά καταστρέψει, μαζί και τα κουφώματα. Να φανταστείς σε δοκιμή που έκανα σε άλλο διαμέρισμα πάνω από το δικό μου, τα τζαμιλίκια κυλάνε σαν καινούρια και ας είναι από το '92.

Κλειδαριές έχω βάλει εξωτερικές σε διάφορα σημεία, άρα θεωρώ ότι θα είναι εύκολο να τους αλλάξω λίγο το ύψος.

Spoiler

 

με! Για συνθετικό κούφωμα παραθύρου 1,40×1,50 ανοιγόμενο με σίτα κάθετη και ρολό στο χρώμα του ξύλου είχα τις εξής προσφορές:

1. kommerling με διπλό τζάμι,  600€ από τον αντιπρόσωπο στις Σέρρες

2. salamander 7θάλαμο, γυαλί 4 εποχών, μηχάνισμός roto, 500€ από μάστορα,δεν γνωρίζω αν είναι πιστοποιημένος

3.salamander με ενεργειακό τζάμι, αγνώστων λοιπών στοιχείων γιατί όταν πρωτοενδιαφέρθηκα δεν ήξερα τι να ρωτήσω, 700€

Έχω κατάμπερδευτεί τι κάνω? Είμαι τελείως άσχετη με το θέμα και επιπλέον δεν τους εμπιστεύομαι λόγω προηγούμενης κακής εμπειρίας με τα rehau!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, [email protected] είπε

Μένω σε χωριό των Σερρών και θέλω να αλλάξω κούφωμα σε κρεβατοκάμαρα. Αυτό που ήδη υπάρχει είναι από ξύλο με διπλό τζάμι γερμανικό με περιμετρικό μηχάνισμό βιγκχάους ανακλινόμενο.  Δυστυχώς όμως ο ξυλουργός από τις Σέρρες που μας έκανε πριν 20 χρόνια τα παντζούρια κόλλησε την κάσα των παντζουριών με αυτή των κουφωμάτων. Τα παντζούρια σάπισαν μαζί και η κάσα τους από σκουλίκι οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αλλαχτεί όλο μαζί, παρότι το παράθυρο παραμένει ανέπαφο. Ρώτησα  για συνθετικό και είδα kommerling και salamander. Για rehau δεν είδα γιατί τα έβαλα πριν δύο χρόνια στα μπάνια, τα ακριβοκλήρωσα με 3πλά τζάμια και κάθε φορά που βρέχει μπάζουν νερό. Δυστυχώς η κακή τοποθέτηση του κυρίου που έχει την αντιπροσωπεία στις Σέρρες και η αδιαφορία του να έρθει να  δει το πρόβλημα  " έκαψε" και το κούφωμα. Στο δια ταύτα διαφωτίστε με!

Για συνθετικό κούφωμα παραθύρου 1,40×1,50 ανοιγόμενο με σίτα κάθετη και ρολό στο χρώμα του ξύλου είχα τις εξής προσφορές:

1. kommerling με διπλό τζάμι,  600€ από τον αντιπρόσωπο στις Σέρρες

2. salamander 7θάλαμο, γυαλί 4 εποχών, μηχάνισμός roto, 500€ από μάστορα,δεν γνωρίζω αν είναι πιστοποιημένος

3.salamander με ενεργειακό τζάμι, αγνώστων λοιπών στοιχείων γιατί όταν πρωτοενδιαφέρθηκα δεν ήξερα τι να ρωτήσω, 700€

Έχω κατάμπερδευτεί τι κάνω? Είμαι τελείως άσχετη με το θέμα και επιπλέον δεν τους εμπιστεύομαι λόγω προηγούμενης κακής εμπειρίας με τα rehau!

Αρχικά τα Rehau είναι αξιόλογα προφίλ και δε γίνεται να βγάλουμε σκάρτα επειδή ο τοποθετητής έκανε κακή δουλειά. Ασχολίαστος και ο "μάστορας" που τοποθέτησε ξύλινο κούφωμα πάνω σε κάσα αλουμινίου.

Πάρε προσφορές από 2-3 καταστήματα για δίφυλλο ανοιγόμενο ανακλινόμενο σε χρώμα ξύλου. Τα φυλλαράκια του ρολού να ζητήσεις να είναι αλουμινίου με γέμιση πολυουρεθάνης (μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και καλύτερη λειτουργία σε σχέση με τα πλαστικά). Η σίτα μπορεί να γίνει και σε καφέ χρώμα για να γλυτώσεις τη βαφή σε χρώμα ξύλου που επηρεάζει την τιμή. Φρόντισε οι προσφορές να είναι για όμοια πράγματα ώστε να μπορείς να κάνεις σύγκριση. Δες τα προφίλ να είναι 70/76 χιλιοστών (Rehau, Salamander και Kommerling είναι οι καλύτερες επιλογές) και να μην είναι από Βουλγαρία. Οι μηχανισμοί να είναι περιμετρικοί GU ή Roto ή Siegenia.

p.s. Δεν είναι πολύ καλό να βάζεις το email σου για username.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cumulus είπε

Συρόμενα αλλά με λάστιχα όχι βουρτσακια που μπορώ να βρω Αθήνα 

Σε όλα τα καταστήματα κουφωμάτων, αρκεί να το αναφέρεις. Να είσαι όμως έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνωμη εχετε για

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ELVIAL 4600i2  MULTILOCK
ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΟΙΚΟΥ WINKSHAUS ΔΥΟ ΛΑΒΕΣ ΔΥΟ ΑΝΑΚΛΙΣΗΣ
ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ  ENERGYPLUS 4mm-ARGON-16mm-4mm. ΧΡΩΜΑ  ΡΑΛ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Καλύτερη ηχομόνωση θα έχω με 3πλο ή 2πλο τζάμι με μεγαλύτερο διάκενο; (+4 εποχών, argon για θερμομόνωση και ίσως triplex το εξωτερικό τζάμι για ασφάλεια).

β) Επίσης οι σειρές σε kommerling και aluplast όπου εντός κουφώματος έχουν αφρό πολυουρεθάνης, αξίζουν το κάτι παραπάνω. (Θεσσαλονίκη και εξοικονομώ).

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

α) Καλύτερη ηχομόνωση θα έχω με 3πλο ή 2πλο τζάμι με μεγαλύτερο διάκενο; (+4 εποχών, argon για θερμομόνωση και ίσως triplex το εξωτερικό τζάμι για ασφάλεια).

β) Επίσης οι σειρές σε kommerling και aluplast όπου εντός κουφώματος έχουν αφρό πολυουρεθάνης, αξίζουν το κάτι παραπάνω. (Θεσσαλονίκη και εξοικονομώ).

Καλύτερη ηχομόνωση με το τριπλό. Για το τέλειο τα διάκενα μεταξύ των τζαμιών να μην είναι ίδια. 

Αν κανείς και το εξωτερικό τριπλεξ σημαίνει θα έχεις 4 τζάμια! Αυτό είναι πολύ μεγάλο βάρος κρίνοντας από την εμπειρία μου σε τριπλά, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ευκολία λειτουργίας και την επιβάρυνση στους μηχανισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι 3πλό αντέχει, για 4πλό με 10πλό θες μεντεσέδες από πόρτα ασφαλείας.

Αφού θα κάνεις το κόπο, ζήτα το τζάμι να είναι bullet resistant, για bullet proof πας πολύ ψηλά σε πάχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...