Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Alejandro είπε

Είναι οι θωρακισμένες της Θερμοπλαστικής. Η Kommerling δεν έχει θωρακισμένες.

Πάρτε μια θωρακισμένη πόρτα από SIAMO να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

η παρακάτω φώτο είναι από stop για συρόμενες 2φυλλες μπαλκονοπορτες. Επειδή ήδη έχει καταστραφεί σε ένα από τα πλαίσια το συγκεκρινένο (έσπασε  το πάνω μέρος που είναι πιο λεπτό) σκέφτηκα μήπως έχει κανείς καμιά ίδεα αν μπορώ να βρω αντίστοιχο από άλλο ανθεκτικότερο υλικό (πχ. χαλυβα). Δεν είναι απαραίτητο να έχει την ίδια πατούρα. Γενικά κοιτάζω να ενισχύσω τα υπάρχοντα κουφώματα/πόρτες.

Είδα στο http://fenestral.gr/products/μηχανισμοι/productsμηχανισμοικλειδαριές-συρόμενων-πο/ μια πατέντα τους που έχουν για πολλαπλό κλείδωμα αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να μπουν σε άλλα κουφώματα και πόσσο τελικά θα έκαναν δουλειά.

Καμιά πρόταση από τους ειδικούς?

 

20180424_212238.jpg

20180424_213100.jpg

20180424_213116.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι με μια ερώτηση σχετικά με μια συρόμενη χωνευτή μπαλκονόπορτα.

Θέλω να αλλάξω τον οδηγό σε ένα κούφωμα αλουμινίου παλιού τύπου μιας και ο οδηγός έχει "φαγωθεί" σε τέτοιο βαθμό που χρειάζεται αρκετή δύναμη για να ανοίξει/κλείσει το τζαμιλίκι. Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια εταιρεία που να το αναλαμβάνει αυτό; Ή αρκούνται όλοι σε επισκευές/επιδορθώσεις στα βουρτσάκια, ροδάκια κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Επανέρχομαι με μια ερώτηση σχετικά με μια συρόμενη χωνευτή μπαλκονόπορτα.

Θέλω να αλλάξω τον οδηγό σε ένα κούφωμα αλουμινίου παλιού τύπου μιας και ο οδηγός έχει "φαγωθεί" σε τέτοιο βαθμό που χρειάζεται αρκετή δύναμη για να ανοίξει/κλείσει το τζαμιλίκι. Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια εταιρεία που να το αναλαμβάνει αυτό; Ή αρκούνται όλοι σε επισκευές/επιδορθώσεις στα βουρτσάκια, ροδάκια κτλ;

Δεν υπάρχουν πια στην αγορά τα προφίλ της 700 για να βρεις. Η λύση είναι να αλλαχθούν τα ροδάκια όταν αρχίσει να δουλεύει σκληρά. Όσο αναβάλλεται η αλλαγή, τόσο τρώγεται ο οδηγός. Τα καινούργια ροδάκια είναι από τεφλόν ώστε αν χαλάσουν να υποστούν φθορά τα ροδάκια και όχι ο οδηγός.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να πάρεις ανοξείδωτη βέργα που μπαίνει κουμπωτά πάνω στον οδηγό και φυσικά καινούργια ροδάκια. Για βουρτσάκι δεν αξίζει ούτε 1 ευρώ να δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Alejandro said:

Δεν υπάρχουν πια στην αγορά τα προφίλ της 700 για να βρεις. Η λύση είναι να αλλαχθούν τα ροδάκια όταν αρχίσει να δουλεύει σκληρά. Όσο αναβάλλεται η αλλαγή, τόσο τρώγεται ο οδηγός. Τα καινούργια ροδάκια είναι από τεφλόν ώστε αν χαλάσουν να υποστούν φθορά τα ροδάκια και όχι ο οδηγός.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να πάρεις ανοξείδωτη βέργα που μπαίνει κουμπωτά πάνω στον οδηγό και φυσικά καινούργια ροδάκια. Για βουρτσάκι δεν αξίζει ούτε 1 ευρώ να δώσεις.

Βουρτσάκια δε θα άλλαζα, ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως.

Όσον αφορά αυτή την ανοξείδωτη βέργα για να μπεί κουμπτά στον οδηγό, τι εννοείς; Αν το πω έτσι όπως το λες στον αλουμινά θα καταλάβει; Όπως και να έχει, θα ήθελα να ξέρω τι εννοείς για να σιγουρέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Βουρτσάκια δε θα άλλαζα, ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως.

Όσον αφορά αυτή την ανοξείδωτη βέργα για να μπεί κουμπτά στον οδηγό, τι εννοείς; Αν το πω έτσι όπως το λες στον αλουμινά θα καταλάβει; Όπως και να έχει, θα ήθελα να ξέρω τι εννοείς για να σιγουρέψω.

Ανοξείδωτη βέργα για τον κάτω οδηγό της 700 σειρά. Πρέπει να το ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Alejandro said:

Ανοξείδωτη βέργα για τον κάτω οδηγό της 700 σειρά. Πρέπει να το ξέρει.

Όλα τα παλιά είναι σειρά 700;

Αυτό έχω εγώ:

image.jpg

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Όλα τα παλιά είναι σειρά 700;

Αυτό έχω εγώ:

image.jpg

Λογικά ναι. Μια φωτογραφία του φύλλου θα βοηθούσε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2018 στις 7:39 ΜΜ, powerup είπε

Επιλογη κουφωματων παραθυρων pvc αναμεσα σε komerling ,salamanter, gealan, roplasto με τιμη περιπου 50€ διαφορα ανα διπλο παραθυρο( θελω 3 αρα 150€ )διαφορα ακριβοτερη η komerling και salamander) με σειρα ,φθηνοτερη ropasto.Με τριπλα τσαμια μαλιτα η roplasto λεει οτι ενωνει τα δυο εξωτερικα κι θα εχω( 4 -16-4+4 )Ειναι ποιο θερμομονωτικο κι ηχομονωτικο ετσι ?Η καλυτερα (4-12-4-12-4) ? Ποια μαρκα να προτιμησω?

Και εξωπορτα επειδη ειναι μονοκατοικια μου προτεινουν με φυλλο αλουμινιου για αντοχη .Τι να προσεξω εκει? (η kemerling εχει πιστοποιηση αντιδιαρυκτικη 3/5 και θερμομονωση 1,7) για τις αλλες δεν βρηκα πιστοποιησεις)

Το 4-12-4-12-4 είναι κορυφή από πλευράς ηχομόνωσης και θερμομόνωσης. Το 4-16-4-4 δεν θεωρείται τριπλό τζάμι ενεργειακά. Υπολογίζεται σαν διπλό. Την πρώτη λύση μακράν..

Επεξ/σία από n4sleep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Το 4-12-4-12-4 είναι κορυφή από πλευράς ηχομόνωσης και θερμομόνωσης. Το 4-16-4-4 δεν θεωρείται τριπλό τζάμι ενεργειακά. Υπολογίζεται σαν διπλό. Την πρώτη λύση μακράν..

Βασικά το 1ο είναι τριπλό τζάμι και το 2ο διπλό με το ένα από τα 2 να είναι triplex (το triplex είναι συνένωση 2 ή περισσότερων τζαμιών με μεμβράνη).

 

 

ego-verre-1.jpg

sky_glazing_double.jpg

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Βασικά το 1ο είναι τριπλό τζάμι και το 2ο διπλό με το ένα από τα 2 να είναι triplex (το triplex είναι συνένωση 2 ή περισσότερων τζαμιών με μεμβράνη).

ego-verre-1.jpg

sky_glazing_double.jpg

Ακριβώς. Και ενεργειακά/ηχομονωτικά δεν προσφέρει τίποτα το 2ο σενάριο. Μόνο αντιδιαρρηκτικά είναι καλύτερο λόγω της μεμβράνης.

Στο πρώτο πάμε σε ενα Ug=0,7-1,0W/m2K και στο δεύτερο 1.2-1,6W/m2K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Και ενεργειακά/ηχομονωτικά δεν προσφέρει τίποτα το 2ο σενάριο.

Για το θέμα της ηχομόνωσης δεν είμαι 100% σίγουρος. Νομίζω ότι υπάρχει ηχομονωτική μεμβράνη η οποία κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα και από μένα!

Είμαι σε φάση που θέλω να αλλάξω δύο σταθερές τζαμαριες με διαστάσεις 2.35*1:20 pvc σε χρώμα ξύλου (σκούρο).

Ο λόγος είναι ότι βρωμιζει το τσαμι παρότι το είχα πάρει ως αυτοκαθαριζόμενο.

Έχετε να μου προτείνετε μάρκα και τιμές. 

Το κλίμα είναι ψυχρό το χειμώνα. 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...