Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, empire21 said:

Γιατί δεν προτείνετε pvc σε συρόμενα;

Προσωπικά, στα  kommerling για τα οποία πήρα προσφορά, δε μου έδιναν καθόλου δείκτη Uw. Αυτός ο λόγος ήταν αρκετός για εμένα.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Προσωπικά, στα  kommerling για τα οποία πήρα προσφορά, δε μου έδιναν καθόλου δείκτη Uw. Αυτός ο λόγος ήταν αρκετός για εμένα.

Πολύ περίεργο να μην δίνουν συντελεστές.. Δηλαδή σε οικοδομή με ΚΕΝΑΚ δεν μπορούν να μπουν;; Ούτε καν στο εξοικονομώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PVC είναι εξαιρετικά στο λόγο τιμής απόδοσης αλλά μόνο σε ανοιγοανακλινόμενα. Σε συρόμενα (επάλληλα, χωνευτά και εξωτερικά συρόμενα) το αλουμίνιο είναι η μόνη αξιόλογη και σωστή κατασκευαστικά επιλογή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα και είχα ψηθεί για pvc μετά από μια πρώτη έρευνα.Στις μεγάλες μπαλκονόπορτες δύσκολα βάζει κανείς ανοιγόμενο, εκεί αναγκαστικά πας σε συρόμενο χωνευτό λόγω πρακτικότητας και χώρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα
έχει κάνεις εμπειρία ή γνώμη για κουφώματα pvc εταιρειών Aluplast και Gealan
Οι διαφορές στις τιμές που δωσαν για 3 μπαλκονοπορτες, ενα παραθυρο και ενα μικρό μπάνιου σε σχεση με Kommerling είναι 700 και 900 ευρώ αντίστοιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

ειμαι σε διαδικασια αλλαγης κουφωματων και η μια μου επιλογη ειναι KOMMERLING

Ρωταω λοιπον, αν υπαρχει καποια καλυτερη επιλογη απο αποψη ποιοτητας και σε ποιο σημειο υπερεχει το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/13/2018 στις 1:34 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Έμεινες ευχαριστημένος από την εγκατάσταση; Τώρα 3 μήνες μετά έχει παρατηρήσει κάτι που ίσως να μη σου άρεσε; Κυρίως αναφέρομαι στην εγκατάσταση μιας και ψάχνω για συρόμενα χωνευτά και όχι ανοιγοκλεινόμενα.

Αν είσαι Αττική, από που τα έβαλες;

ναι υπερ ευχαριστημενος.κανενα προβλημα απολυτως.επιτελους ηρεμησα τοσο απο θορυβο οσο και απο το κρυο.

αθηνα,οχι ειμαι βολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα χθες στην kaptain και είδα κουφώματα. Μου άρεσαν πολύ και εντυπωσιάστηκα από την ποιότητά τους αλλά οι τιμές τους είναι πολύ ακριβές.

Γνωρίζετε αν υπάρχουν καλύτερες τιμές σε αντίστοιχη ποιότητα σε άλλη εταιρεία στην Αθήνα;  Χρησιμοποιούν kommerling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μέγεθος της κάσας παίζει ρόλο στην θερμομόνωση ; Γιατί βλέπω έχει kommerling 76 και 88. Εχουν μεγάλη διαφορά;

Το τριπλό τζάμι είναι κυρίως για ηχομόνωση ή θερμομόνωση;

 

Στις 3/9/2018 στις 11:44 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Προσωπικά, στα  kommerling για τα οποία πήρα προσφορά, δε μου έδιναν καθόλου δείκτη Uw. Αυτός ο λόγος ήταν αρκετός για εμένα.

Ναι ούτε εμένα μου έδωσαν και ούτε η ίδια η kommerling τους δίνει όλους τους δείκτες.  Βρήκα με πολύ ψάξιμο σε ένα φυλλάδιο το Uw από μια εταιρεία του εξωτερικού...

http://leonservices.co.uk/new/wp-content/uploads/2016/03/ALuclipPro-by-Leonservices.pdf

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογη κουφωματων παραθυρων pvc αναμεσα σε komerling ,salamanter, gealan, roplasto με τιμη περιπου 50€ διαφορα ανα διπλο παραθυρο( θελω 3 αρα 150€ )διαφορα ακριβοτερη η komerling και salamander) με σειρα ,φθηνοτερη ropasto.Με τριπλα τσαμια μαλιτα η roplasto λεει οτι ενωνει τα δυο εξωτερικα κι θα εχω( 4 -16-4+4 )Ειναι ποιο θερμομονωτικο κι ηχομονωτικο ετσι ?Η καλυτερα (4-12-4-12-4) ? Ποια μαρκα να προτιμησω?

Και εξωπορτα επειδη ειναι μονοκατοικια μου προτεινουν με φυλλο αλουμινιου για αντοχη .Τι να προσεξω εκει? (η kemerling εχει πιστοποιηση αντιδιαρυκτικη 3/5 και θερμομονωση 1,7) για τις αλλες δεν βρηκα πιστοποιησεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kommerling και Salamander είναι κορυφαία προφίλ και δε συγκρίνονται με τα άλλα. Η τριπλή υάλωση (4-12-4-12-4)) δίνει καλύτερη θερμομόνωση και ηχομόνωση. Η άλλη υάλωση που αναφέρεις είναι triplex αλλά όχι τριπλό τζαμί. Το +4 είναι μεμβράνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Alejandro είπε

Kommerling και Salamander είναι κορυφαία προφίλ και δε συγκρίνονται με τα άλλα. Η τριπλή υάλωση (4-12-4-12-4)) δίνει καλύτερη θερμομόνωση και ηχομόνωση. Η άλλη υάλωση που αναφέρεις είναι triplex αλλά όχι τριπλό τζαμί. Το +4 είναι μεμβράνη.

Tης kommerling ειναι απο την ιδια την θερμοπλαστικη (υποκαταστημα)κι ειναι η σειρα 76md( νομιζω).Τα salamader απο αντιπροσωπο στην περιοχη και ειναι η σειρα streamline 76.Στην ιδια τιμη πανω κατω.Ποια απο τα δυο?

Υ.Γ τις kommerling δινει αντικλεπτικη προστασι 4/5  στην salamander κλαση 2η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, powerup είπε

Tης kommerling ειναι απο την ιδια την θερμοπλαστικη (υποκαταστημα)κι ειναι η σειρα 76md( νομιζω).Τα salamader απο αντιπροσωπο στην περιοχη και ειναι η σειρα streamline 76.Στην ιδια τιμη πανω κατω.Ποια απο τα δυο?

Υ.Γ τις kommerling δινει αντικλεπτικη προστασι 4/5  στην salamander κλαση 2η.

Πολύ ποιοτικά και τα 2. Εγώ έχω μια προτίμηση στα Salamander αλλά είναι καθαρά προσωπική και δεν θέλω να επηρεάσω. Οι μηχανισμοί να είναι επώνυμοι και περιμετρικοί και οι άλλες διαφορές είναι ψύλλοι στ' άχυρα.

Αντικλεπτική προστασία στα κουφώματα δεν μπορώ να την λάβω στα σοβαρά όταν το 95% των παραβιάσεων γίνεται κόβοντας το τζαμί και ανοίγοντας από το χερούλι και το υπόλοιπο 5% από κουφώματα που ήταν στην ανάκληση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, powerup είπε

τις kommerling δινει αντικλεπτικη προστασι 4/5  στην salamander κλαση 2η.

Βασικά κ οι μάρκες είναι κορυφαίες. 

Για μένα οποίο κ να επιλέξεις το ίδιο είναι. 

Κ εγώ όπως ο Alejandro προτιμώ τα salamander κ αυτά έβαλα στο σπίτι μου κ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. 

Τώρα για την αντιδιαρρηκτικη προστασία νομίζω πως αν δεν έχεις άλλο μέσο προστασίας (κάγκελα, συναγερμο) μην περιμένεις κ απόλυτη ασφάλεια από το κουφωμα. Γενικά με ένα λοστο, ακόμα κ τα αλουμινια ανοίγουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...