Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε fazer μπορει ενδεικτικα να δωσεις τιμες και διαστασεις με τις εταιρείες για να εχουμε ενα μπουσουλα. Ειχα ρωτησει και για παραθυρο μεγαλο 1,4χ1,8 το παραθυρο μονο (οχι σιτες πατζουρια) χρωμα ξυλου σε kommerling 76 με υαλωση 4,16,4 επαιζε 500αρικο χωρις φπα. Tα veka ειναι φθηνοτερα. REhau ειναι πολυ ακριβοτερα ή τουλάχιστονμ ακριβοτερα τα βρηκα εγω

διασταση 217 υψος χ 143,5 πλατος.ανοιγομενο- ανακλινομενο λευκο,με περιμετρικους μηχανισμους κλειδωματος multilock της  roto  365ε συν φπα με διπλο τζαμι και 440ε συν φπα με τριπλο ενεργειακο το οποιο και επελεξα εγω.

salamander kai kommerling που ρωτησα μου ειπαν 650ε συν φπα για το τριπλο ενεργειακο.αλουμινιο με θερμοδιακοπη δεν ρωτησα καν γιατι θα μου πουνε κανα 700αρι χαλαρα μην πω 800 για τριπλα τζαμια..

θεωρω την τιμη πολυ καλη (για τα veka)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ψάχνω κουφώματα για ένα εξοχικό.
Μας ενδιαφέρει να βρούμε μια φτηνή λύση.
Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο κατάστημα ας με ενημερώσει. Έχω τις ακριβείς διαστάσεις.

Επεξ/σία από barca10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα στην τοπικη θερμοπλαστικη για τζαμι, 3πλο 88αρι προφιλ με ακουστικες μεβρανες και low-e και η κοπελα μου ειπε οτι δεν γινεται να εχω και ακουστικη μεβρανη και αεριο αργκον (low-e). (Kommerling)

 

Σε αλλα μαγαζια, αλλες μαρκες που ρωτησα μου ειπαν οτι γινεται κανονικα. ΤΙ να πιστεψω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπηκαν σημερα τα pvc veka με τριπλα τζαμια.απλα τελεια θερμομονωση και ηχομονωση!!καμια σχεση με τα επαλληλα συρομενα αλουμινιου (12 ετιας ,με διπλα τζαμια,που εμπαζαν αερα απο παντου)

το διλλημα που ειχα για το pvc σε σχεση με το αλουμινιο, πλεον δεν υφισταται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκαν σημερα τα pvc veka με τριπλα τζαμια.απλα τελεια θερμομονωση και ηχομονωση!!καμια σχεση με τα επαλληλα συρομενα αλουμινιου (12 ετιας ,με διπλα τζαμια,που εμπαζαν αερα απο παντου)

το διλλημα που ειχα για το pvc σε σχεση με το αλουμινιο, πλεον δεν υφισταται.

 

Δεν είναι μόνο η αλλαγή από αλουμίνιο σε pvc αλλά κυρίως η αλλαγή από συρόμενο σε ανοιγόμενο. Στεγάνωση με βουρτσάκια το 1ο, στεγάνωση με λάστιχα το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκαν σημερα τα pvc veka με τριπλα τζαμια.απλα τελεια θερμομονωση και ηχομονωση!!καμια σχεση με τα επαλληλα συρομενα αλουμινιου (12 ετιας ,με διπλα τζαμια,που εμπαζαν αερα απο παντου)

το διλλημα που ειχα για το pvc σε σχεση με το αλουμινιο, πλεον δεν υφισταται.

 

ΚΑι εγω απο συρομενο με βουρτσακια θα παω σε 3πλο τζαμι κτλ.. Ελπιζω να δω διαφορα μεγαλη, γιατι τωρα μπαζει απο παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα , ψάχνω για κουφώματα pvc για την οικεία μου σε περιοχή με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα έχω πάρει προσφορές για kommerling 88md ,rehau euro design 70 και gealan s8000iq ποια εταιρία πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη σαν επιλογή ? Κυμαίνονται στο ίδιο εύρος τιμών και οι 3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On ‎11‎/‎27‎/‎2017 at 10:34 PM, fazer2006 said:

μπηκαν σημερα τα pvc veka με τριπλα τζαμια.απλα τελεια θερμομονωση και ηχομονωση!!καμια σχεση με τα επαλληλα συρομενα αλουμινιου (12 ετιας ,με διπλα τζαμια,που εμπαζαν αερα απο παντου)

το διλλημα που ειχα για το pvc σε σχεση με το αλουμινιο, πλεον δεν υφισταται.

Έμεινες ευχαριστημένος από την εγκατάσταση; Τώρα 3 μήνες μετά έχει παρατηρήσει κάτι που ίσως να μη σου άρεσε; Κυρίως αναφέρομαι στην εγκατάσταση μιας και ψάχνω για συρόμενα χωνευτά και όχι ανοιγοκλεινόμενα.

Αν είσαι Αττική, από που τα έβαλες;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχέση με αυτά που έχω τώρα (26 χρόνια) ό,τι και να βάλω, θα είναι κλάσεις ανώτερο πιστεύω. Επειδή είναι και το οικονομικό στη μέση κοιτάω τα πάντα

Πήγα πάντως σήμερα και είδα τα 6700 χωνευτό της elvial (αλουμίνιο)...Αυτό το ανασυρόμενο, όλα τα λεφτά. Και είναι και με λάστιχο (όχι βουρτσάκι).

Περιμένω την προσφορά για να συγκρίνω, οικονομικά. με τα pvc της koemmerling (76md).

Πάντως η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μην κάνω τίποτα.... :)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ThReSh said:

To ανασυρόμενο όμως είναι χωνευτό? Επάλληλα δεν είναι αυτά?

ο πωλητής μου είπε βγαίνει σε χωνευτό.... χμμμ.

Θα με παρει τηλ να μου πει για την προσφορά και θα ρωτήσω για σίγουρα πάλι.

Το είχα δει και στη σελίδα τους βέβαια (το είδα πάλι τώρα), αλλά όπως και να έχει θα το σιγουρέψω.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα των ανασυρόμενων, αν και τελικά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην μπορέσω να κάνω κάποια αλλαγή στα κουφώματα.

Τα elvial 6700 βγαίνουν και ανασυρόμενα χωνευτά (με λάστιχο), το επιβεβαίωσα (ξανά...μιας και είχα ήδη ρωτήσει όταν είχα πάει στον κατασκευαστή).

Η προσφορά που έχω πάρει είναι για τα 6500 (χωνευτά, μη ανασυρόμενα, με βουρτσάκια), τα οποία δίνουν, κατά μέσο όρο Uw=1.9, κάτι το οποίο θεωρώ ότι είναι πολύ καλό για χωνευτό μιας και νόμιζα ότι δε μπορούν να έχουν δείκτη Uw τα χωνευτά.

Επίσης το άλλο που παρατήρησα, στην elvial, είναι ότι τα επάλληλα έχουν χειρότερο δείκτη Uw, αρκετά χειρότερο από ότι κατάλαβα (δεν έχω προσφορά για να δω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά, αλλά μου το επιβεβαίωσαν από τον κατασκευαστή.

 

Επίσης η προσφορά που έχω πάρει από kommerling δεν έχει δείκτες Uw και είναι της ίδια οικονομικής τάξης με τα elvial 6500, οπότε μάλλον τρώνε άκυρο τα kommerling (κρίμα). Αν δεν έχουν της kommerling, να θεωρήσω ότι όλα τα PVC δε θα έχουν δείκτη Uw (ή έστω καλό δείκτη);

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...