Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη εχω προβλημα με τον εξωτερικο ηχο (σκυλια που γαβγιζουν, κινηση αυτοκινητων κτλ..) πηρα μια προσφορα απο εναν μαστορα εδω διπλα και ειδα οτι εχει 2 εταιριες που δουλευει. ΚΒΕ και  KÖMMERLING.  Για την καλυτερη ηχομονωση ποια εταιρια επιλεγω; Επισης, πως ξερω αν ειναι πιστοποιημενος ο μαστορας απο τις εταιριες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη εχω προβλημα με τον εξωτερικο ηχο (σκυλια που γαβγιζουν, κινηση αυτοκινητων κτλ..) πηρα μια προσφορα απο εναν μαστορα εδω διπλα και ειδα οτι εχει 2 εταιριες που δουλευει. ΚΒΕ και  KÖMMERLING.  Για την καλυτερη ηχομονωση ποια εταιρια επιλεγω; Επισης, πως ξερω αν ειναι πιστοποιημενος ο μαστορας απο τις εταιριες; 

 

η ερωτηση σου ειναι οσο γενικη οσο το να σε ρωτησει καποιος αν καιει περισσοτερη βενζινη ενα mercedes η μια bmw ... η απαντηση ειναι προφανως εξαρταται απο το μοντελο.

 

Σε γενικες γραμμες σε παρομοια μοντελα παρομοια ηχομονωση εχουν και τα δυο, χωρις αυτο να σημαινει οτι η προσφορα που σου εγινε ειναι για απαραιτητα για παρομοια μοντελα. Αν και απο οσο ξερω kbe σπρωχνουν πιο πολυ τις οικονομικες σειρες και koemmerling τις μεσαιες και πανω.

 

Για το αν ειναι πιστοποιημενος, http://www.kbe.gr/ και http://www.koemmerling.gr/ και ρωτας, αν και απο οσο ξερω η koemmerling στην Ελλαδα εχει 5-6 συνεργατες και αρκετους μεταπωλητες ... πολλοι πχ που πουλανε koemmerling απλα τα παραγγελνουν στη θερμοπλαστικη πχ βαζουν ενα κερδος επανω και στα τοποθετουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω προβλημα με τον εξωτερικο ηχο (σκυλια που γαβγιζουν, κινηση αυτοκινητων κτλ..) πηρα μια προσφορα απο εναν μαστορα εδω διπλα και ειδα οτι εχει 2 εταιριες που δουλευει. ΚΒΕ και  KÖMMERLING.  Για την καλυτερη ηχομονωση ποια εταιρια επιλεγω; Επισης, πως ξερω αν ειναι πιστοποιημενος ο μαστορας απο τις εταιριες; 

 

Όχι ΚΒΕ. Διάλεξε Kommerling ή και κάτι καλύτερο (Rehau, Salamander) και πρόσεχε να μην κατασκευάζονται στη Βουλγαρία. Επίσης αφού σε ενδιαφέρει η ηχομόνωση δες και για αντίστοιχη μεμβράνη στο τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα στην παρεα του insomnia .

ειμαι στο ψαξιμο για κουφωματα ανοιγομενα-ανακλινομενα.μετα απο διαβασμα και σκεψη επελεξα την λυση των συνθετικων με τριπλα τζαμια.

ειδα μια σειρα της veka την 82 αρα με 7 θαλαμους και 82 χιλ προφιλ.το ερωτημα μου ειναι το εξης.

ειναι καλη εταιρεια?πρωτη φορα την ακουσα και ειμαι διστακτικος.ειδα δουλεια του συγκεκριμενου μαστορα και μου αρεσε εκ πρωτης οψεως και φαινεται γνωστης  της δουλεια του.

επισης να ρωτησω το τριπλο τζαμι με το triplex ειναι το ιδιο?αν οχι ποια η διαφορα?

επειδη εχω πολυ θορυβο απο αυτοκινητα- μηχανακια(με τις απιστευτα θορυβωδεις εξατμισεις) για αυτο σκεπτομαι το τριπλο.

διαβασα εδω καπου για ηχομονωτικη μεμβρανη στα τζαμια.ειναι ακριβη?καποιος που ξερει κατι επ αυτου θα με βοηθουσε με τις πληροφοριες του.

ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις συμβουλες σας.

υγ.

θα αλλαξω τα κουφωματα μονο των 3 υπνοδωματιων λογω οτι τα ψυχρα αλουμινενια συρομενα επαλληλα μπαζουν αερα και θορυβο απο παντου.(σε πολυκατοικια 14 ετιας )

ειναι δυτικου προσανατολισμου με δυνατες ριπες αερα σε συχνη βαση,λογω τοποθεσιας.ο ηλιος θα τα βλεπει απο τις 4μμ ως τις 7μμ

το πολυ 3 ωρες στην δυση του δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τριπλο ενεργειακο και τριπλεξ δεν ειναι το ιδιο. Το ενεργειακο ειναι τζαμι-κενο-τζαμι-κενο-τζαμι το τριπλεξ ειναι τζαμι-τζαμι-τζαμι

 

τα veka απο οσο ξερω ειναι μεν γερμανικα αλλα οτι ερχεται Ελλαδα ειναι made in Bulgaria, εγω θα επαιρνα και μια τιμη απο τις tier 1 εταιρειες (Rehau/Kommerling κλπ) και θα εβλεπα διαφορες.

 

η μεμβρανη (αν μιλαμε για low-e τζαμια) δεν ειναι κατι που αγοραζεις εσυ, ειναι κατι που θα πρεπει να παρεις τιμη μαζι με τα κουφωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα veka είναι γερμανικά κ από τις πιο ακριβές εταιρίες - ποιοτικές στο pvc προφίλ. Είναι κορυφαία εταιρία στο χώρο.

 

Όπως είπε κ ο φίλος παραπάνω στα ίδια επίπεδα κινούνται και οι rehau, kömmerling οπότε ζητά κ μια προσφορά κ γι αυτά τα κουφώματα μήπως πετύχεις λίγο καλύτερη τιμή.

 

Σε αυτά που ρωτάς τώρα.

 

Πολύ σωστή η επιλογή να αντικαταστησεις τα συρομενα με ανοιγόμενα. Τόσο σε επίπεδο θερμομόνωσης όσο και σε επίπεδο ηχομονωσης θα δεις θεαματική βελτίωση.

 

Για το κρύσταλλο τώρα. Η τιμή δεν μεταβάλλεται ιδιαίτερα μεταξύ διπλού - τριπλού τζαμιού. Ότι κ να επιλέξεις κοίτα να είναι ενεργειακό. Νομίζω κ το τριπλεξ βγαίνει ενεργειακό, κ μάλιστα ηχονονωτικο, αλλά το τελικό πάχος δεν ξέρω κατά πόσο θα εφαρμόζει στο προφίλ σου.

 

Συζήτησε το θέμα τζαμιού με τον εγκαταστατη σου και ανέφερε του το ακριβώς ζητάς από το τζάμι. Υπάρχουν πολλές λύσεις σε κρύσταλλα που προσφέρουν αυτο που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει τριπλό, είναι ένα κλίκ ακριβότερο από το διπλό αλλά αξίζει.

Quad layer θα ήταν ασήκωτο το παράθυρο, μπορεί να ήθελε και μεγαλύτερους μεντεσέδες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα περισσότερα Kommerling που κινούνται στην ελληνική αγορά είναι βουλγάρικης προέλευσης. Επίσης πολύ καλά είναι τα Salamander.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.να επισημανω τα εξης.

η διαταξη στα τζαμια θα ειναι 4-12κενο-5-12κενο-4. το εξωτερικο 4 αρι ειναι ενεργειακο.

ναι μου ειπαν και εμενα για βουλγαρικης προελευσης kommerling.

salamander που ρωτησα μου βγαινουν 200 ευρω ακριβοτερα στο καθε κουφωμα.περιπου τετοια διαφορα εχουν και τα kommerling.

αξιζει απο τα 450 με τριπλο τζαμι  του veka να δωσω 650?το βλεπω λιγο υπερβολη.

υποψιν ερχονται ετοιμα συναρμολογιμενα απο το ελληνικο εργοστασιο στη δραμα(υδραμα μακεδονικη).

παντως η διαφορα τιμης απο διπλο ενεργειακο σε τριπλο ενεργειακο δεν ειναι και μικρη.70 ε στο κουφωμα,αλλα πιστευω οτι αξιζει..

το τριπλεξ σιγουρα θα ειναι καλυτερο αλλα ακριβαινει πολυ και δινει και εξτρα  βαρος. που δεν θα το επιθυμουσα για αυτη την κατασκευη.

το προφιλ ειναι 70 αρι με συνελεστη θερμομονωσης 1,3 και ηχομονωσης σε διπλα τζαμια 36 db.στα τριπλα φανταζομαι ακομα καλυτερη ηχομονωση(αυτα τα στοιχεια τα δινει το εργοστασιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι φίλε μου κ αφού σου βγαίνουν κ οικονομικά προχώρα άφοβα.

 

Επιπλέον για την ποιότητα έχεις κ την εγγύηση του εργοστασίου που τα συναρμολογει.

 

Μην νομιζεις ότι μεταξύ των επωνύμων υπάρχουν και μεγάλες διαφορές. Όλα τα επώνυμα πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν.

 

Εγώ πάντως επέλεξα salamander από τα οποία δεν έχω κανένα παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε fazer μπορει ενδεικτικα να δωσεις τιμες και διαστασεις με τις εταιρείες για να εχουμε ενα μπουσουλα. Ειχα ρωτησει και για παραθυρο μεγαλο 1,4χ1,8 το παραθυρο μονο (οχι σιτες πατζουρια) χρωμα ξυλου σε kommerling 76 με υαλωση 4,16,4 επαιζε 500αρικο χωρις φπα. Tα veka ειναι φθηνοτερα. REhau ειναι πολυ ακριβοτερα ή τουλάχιστονμ ακριβοτερα τα βρηκα εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε fazer μπορει ενδεικτικα να δωσεις τιμες και διαστασεις με τις εταιρείες για να εχουμε ενα μπουσουλα. Ειχα ρωτησει και για παραθυρο μεγαλο 1,4χ1,8 το παραθυρο μονο (οχι σιτες πατζουρια) χρωμα ξυλου σε kommerling 76 με υαλωση 4,16,4 επαιζε 500αρικο χωρις φπα. Tα veka ειναι φθηνοτερα. REhau ειναι πολυ ακριβοτερα ή τουλάχιστονμ ακριβοτερα τα βρηκα εγω

 

 

εξαρταται που θα ρωτησεις και τι αναγκες εχει αυτος που θα ρωτησεις. Στην Ελλαδα τα κουφωματα εχουν ακομα μεγαλα περιθωρια κερδους (και τα pvc και τα αλουμινια) οποτε κι η προσφορα εχει να κανει με την αναγκη του καθενα να δουλεψει. Αν πας πχ στον kaptain θα πληρωσεις μεγαλο premium σε σχεση με αλλους , στο ιδιο kommerling (original γερμανικο)

 

α και το 'χρωμα ξυλου' ειναι το κλασικο μεσο για να βγαζουν λεφτα οι κουφωματαδες στα pvc. Η πραγματικοτητα ειναι οτι το ασπρο απο το χρωμα ξυλου εχει ελαχιστη διαφορα, σε επιπεδα ποσοστου χαμηλου μονοψηφιου. Αν πας εσυ ως ιδιωτης σου λενε αααααααα το ξυλο, +30% απο το λευκο.

Και τα περισσότερα Kommerling που κινούνται στην ελληνική αγορά είναι βουλγάρικης προέλευσης. Επίσης πολύ καλά είναι τα Salamander.

 

καμια σχεση, τα περισσοτερα kommerling ειναι πραγματικα γερμανικα. Λιγα, και βασικα βορεια Ελλαδα τα περισσοτερα απο αυτα, δεν ειναι.

 

Οι 'μεγαλοι' κατασκευαστες kommerling ελλαδα (καπετανιος, desyn, synco, θερμοπλαστικη) ολοι αγοραζουν γερμανικο προφιλ και οριτζιναλ μπαρες κλπ. Κι η θερμποπλαστικη μεταπωλει μεσα απο δεκαδες μαγαζια, ενω αλλοι μονο απο το δικο τους δικτυο. Στατιστικα αν πας σε ενα οποιοδηποτε καταστημα που πουλαει Kommerling πιο πιθανο ειναι να αγορασεις κουφωμα που φτιαχνει η θερμοπλαστικη στην Καβαλα παρα οτιδηποτε αλλο.

 

Τα veka ξερω οτι στην πλειοψηφια τους ειναι προφιλ απο βουλγαρια που θερμοκολλανε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evroal δεν εχω δει ποτε/δεν εχω αποψη. Νομιζω οτι τα αλουμινια ειναι bulk οχι δικα τους σχεδια, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. 

 

giesse ειναι μεσαιου επιπεδου μηχανισμοι, κατω δηλαδη απο GU/Roto κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...