Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες φθηνή λύση τι εννοείς; Θα έχω πρόβλημα με την ποιότητα (να κιτρινίσουν, να κρεμάσουν κτλ) ή την θερμική απόδοση;

Αν πάω σε πιο ακριβή λύση (πχ Kömmerling)  τι οφέλη θα έχω;

 

Η δομή του προφίλ, οι σιδερένιοι σωλήνες που πρέπει να υπάρχουν σε κάσα και φύλλο, προφανώς και δεν είναι ποιότητας Kommerling, Rehau, Salamander κλπ. Το κούφωμα είναι κάτι που το βάζεις για να μείνει για χρόνια, είναι κρίμα για 30 ευρώ περίπου διαφορά στο κούφωμα να βάλεις κάτι υποδεέστερο εκτός αν το σπίτι το έχεις για ενοικίαση και σε ενδιαφέρει απλώς να λες πως έχει καινούρια κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου δεν έχεις δίκιο.

 

Μια χαρά κουφώματα είναι τα kbe για την τιμή τους. Και με πολύ καλές τιμές θερμομονωσης.

Πρόκειται για επωνυμη εταιρία με χρόνια παρουσίας σε πολλές χώρες και πλέον είναι από τα καλά ονόματα στα συνθετικα προφίλ.

 

Οι μάρκες που αναφέρεις σίγουρα είναι από τις κορυφαίες αλλά δεν σημαίνει ότι κ οι άλλες είναι άσχημες.

 

Όσο για τη δομή του προφίλ είναι ίδια σε όλα τα επώνυμα κουφώματα. Όλα έχουν ενισχύσεις με σωλήνες και περιμετρικά κλειδωματα. Διάφορες υπάρχουν στα λάστιχα σφραγισης κ σε καινοτομίες της κάθε εταιρίας. Οσο για το κιτρινισμα πλέον δεν υφίσταται ούτε σε μη επώνυμα κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα KBE είναι από τις πιο φθηνές επιλογές σε PVC και στα κουφώματα ισχύει το "ό,τι δίνεις, παίρνεις". Όσο για αυτούς που επιλέγουν να αγοράσουν από Βουλγαρία, να είναι σίγουροι ότι η ποιότητα είναι όντως χαμηλότερη και επίσης θα έπρεπε να ντρέπονται για λόγους που είναι καλύτερα να αναλογιστούν μόνοι τους.

Ενώ να τα σκας για γερμανικά κουφώματα ενώ βρισκόμαστε στην χώρα του αλουμινίου είναι περισσότερο λογικό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ να τα σκας για γερμανικά κουφώματα ενώ βρισκόμαστε στην χώρα του αλουμινίου είναι περισσότερο λογικό;;

Εσύ μιλάς για την 1η ύλη και εγώ για το τελικό προϊόν. Μην μπερδεύεσαι. Το αλουμίνιο είναι ακριβό υλικό και για να πας σε καλή σειρά με δείκτες παρόμοιους με του συνθετικού πρέπει να πληρώσεις αρκετά περισσότερα. Υπάρχουν και εγχώρια συνθετικά προφίλ αλλά είναι πολύ χαμηλά ποιοτικά, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. 

 

Ιδιοκατοικώ σε ένα διαμέρισμα 60 ετών, τα ξύλινα κουφώματα είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση, έχει μονά τζάμια παντού και βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο με αρκετή ηχορύπανση. Τα παράθυρα κλειστά κάνουν μικρή διαφορά από τα ανοιχτά.

 

Θα ήθελα να αλλάξω τα κουφώματα αλλά τα λεφτά είναι πολλά. Από αυτό το thread ανακάλυψα ότι υπάρχουν επιδοτήσεις, και ότι θα είμαι δικαιούχος αν ξεκινήσουν ξανά (ενεργειακή κλάση διαμερίσματος Δ, ιδιοκατοίκηση, χαμηλό εισόδημα).

 

Μήπως έχετε ιδέα πότε θα αρχίσει το νέο πρόγραμμα επιδοτήσεων; Δε μπορώ να βρω τίποτα σε κάποιο επίσημο site. Απ' ότι καταλαβαίνω το έχουν ανακοινώσει προ πολλού αλλά δε βλέπω κάποια ένδειξη ότι έχει αρχίσει, ούτε πότε και αν πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος μεσω p.m να μου προτεινει απο την εμπειρια του καποιον καλο τεχνικο για αλλαγη κουφωματων σε διαμερισμα πολυκατoiκιας να παρω καμμια προσφορα;Να το δει καποιος που ξερει να μου πει τι συμφερει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος μεσω p.m να μου προτεινει απο την εμπειρια του καποιον καλο τεχνικο για αλλαγη κουφωματων σε διαμερισμα πολυκατoiκιας να παρω καμμια προσφορα;Να το δει καποιος που ξερει να μου πει τι συμφερει καλυτερα.

 

Ξέχασες το βασικότερο, πού μένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ αυτό που έχω να σου πω από προσωπική χρήση μακριά από έξαλκο...κι γενικά να διαλέξεις εταιρεία που κατασκευάζει Αλουμινια κι ρχεται και τα τοποθετεί, γιατί αλλιώς η εταιρεία τα ρίχνει στον μάστορα και ο μάστορας στην εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να βρεθει μαστορας να βαλει αλουμινια με το προγραμμα και να πληρωθει τη συμμετοχη του δικαιουχου αφου την παρει?

Αντε και τον βρηκες αυτον. Πως θα ξερεις τι δουλεια θα κανει ή τι θα σου φερει; θες να ακουσεις εγω τι επαθα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα να αλλάξω τα κουφώματα με το πρόγραμμα εξοικονόμησης…

Όπου και αν πήγαινα ρωτούσα πχ για την συγκεκριμένη σειρά κουφωμάτων με θερμό διακόπτη…

Όλοι μα όλοι μου έλεγαν, Μην αγχώνεσαι.. θα σου βάλω εγώ και καλύτερα.. Τη καλύτερα ρε μάστορα αφού ζητώ το συγκεκριμένο και γι αυτό παίρνω προσφορά…

Τελικά Δεν εμπιστεύτηκα κανέναν. Γιατί δεν ήξερα τελικά τι κούφωμα θα μου έβαζαν, μιας και δεν μπορούσα να το αναγνωρίσω.

Έβαλα επώνυμα Γερμανικά PVC KÖMMERLING,  όπου το μοντάρισμα και η τοποθέτηση γίνεται από πιστοποιημένο από το μητρικό εργοστάσιο της Γερμανίας, συνεργείο. Χρώμα και υφή σε απομίμηση ξύλου και σαν κόστος παρόλο το χρώμα -30%. Αν ήταν λευκά -60%. 4 χρόνια τώρα είδα την υγειά μου. Απίστευτη δουλειά. Τέλεια ηχομόνωση και θερμομόνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και τον βρηκες αυτον. Πως θα ξερεις τι δουλεια θα κανει ή τι θα σου φερει; θες να ακουσεις εγω τι επαθα;

Oφείλουν να σου δώσουν βάση νόμου πιστοποίηση χαρακτηριστικών και όλα τα κουφώματα να φέρουν επάνω αυτοκόλλητο CE με τις προδιαγραφές . Πιστοποιημένοι κατασκευαστές υπάρχουν πολλοί  για κάθε εργοστάσιο διέλασης και παραγωγής προφίλ αλουμινίου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...