Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Λοιπον πρωτα απο ολα ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και για τις επεξηγησεις που ειναι βοηθικότατες. Στα pvc ειδα commerling 76 ad που δεν ειναι φτηνη σειρα σαν μια μετρια αλουμινενια με θερμοδιακοπη.Μου ειπαν για τριπλα τζαμια αλλα μου φάνηκε υπερβολή. βεβαια Uw1,4 και κατι τετοια μου φανονται υπερβολικα και μαρκετιστικα αλλα τελοσπαντων. Παντως 1000 ευρω μπαλκονομπορτα με πατζουρια και πλισε δν το λες και φτηνο.(αν κανω λαθος διορθωστε με)Αλλες μαρκες σε PVC ποιοτικες να κοιταξω εχει κανεις να προτείνει?

 

Δεν είναι ακριβώς "μαρκετίστικα" απλά σου λένε ότι βγάζει τόσο με το Χ τζάμι και σε συγκεκριμένες διαστάσεις, σε μικρότερες βγάζει χειρότερο, αλλά το ίδιο ισχύει και για τα αλουμίνια.

 

Οπότε από την στιγμή που η σύγκριση γίνεται με ίδια κριτήρια (τζάμια/διαστάσεις κουφώματος), μπορείς να κρίνεις ποιο προφίλ είναι καλύτερο ή όχι. 

 

Το 1.4 θες αρκετά καλό προφίλ αλουμίνιου για να το δεις...

 

Checkαρε και τα Rehau, επίσης πάρα πολύ καλά PVC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το κατανοω αυτο πληρως οτι παει με διαστασεις εμενα ειναι μια πολυ στενη 2,10/90 τελοσπαντων . Σε pvc μαρκες θα ηθελα να δω μην τρεχω σε ολους

 

Καλές μάρκες σε συνθετικό είναι επίσης Rehau και Salamander. 1000 ευρώ είναι μάλλον αρκετά αρκεί εκεί που λες παντζούρι να εννοείς ρολό. Επίσης εξαρτάται και από την τιμή της πλισέ. Έχει πλισέ με 100 ευρώ αλλά και με 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πατζουρι(αναποφευκτο για καποιους λογους) + χρωμα ξυλου(επισης αναποφευκτο). Ψαχνω τωρα και σε άλλες εταιρείες και βλέπουμε θα δω κα rehau, salamander και auplast αλλα και αλουμινια για καποια . Παλια ειχα δει την Ε45 etem που ειναι οικονομικη αυτην την φορα θα δω την ιδια και ισως της αλουμιλ...Ασχετο και offtopic αλλα αν κανω θερμομονωση ποια εργασια προηγειται . Αλλαγη κουφωματων και θερμομονωση ή το αντιθετο?Ρωταω γιατι σκεφτομαι τα κοψιματα(λαμπαδες , περβαζια κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πατζουρι(αναποφευκτο για καποιους λογους) + χρωμα ξυλου(επισης αναποφευκτο). Ψαχνω τωρα και σε άλλες εταιρείες και βλέπουμε θα δω κα rehau, salamander και auplast αλλα και αλουμινια για καποια . Παλια ειχα δει την Ε45 etem που ειναι οικονομικη αυτην την φορα θα δω την ιδια και ισως της αλουμιλ...Ασχετο και offtopic αλλα αν κανω θερμομονωση ποια εργασια προηγειται . Αλλαγη κουφωματων και θερμομονωση ή το αντιθετο?Ρωταω γιατι σκεφτομαι τα κοψιματα(λαμπαδες , περβαζια κτλ)

 

Αν η μόνωση γίνει εσωτερικά, πρέπει να γίνει πρώτα αυτή. Αν είναι να γίνει εξωτερικά, δεν παίζει κανένα ρόλο καθώς τα κουφώματα μπαίνουν πρόσωπο στον μέσα τοίχο.

 

Αν δεις σε αλουμινίου σίγουρα οι τιμές που θα πάρεις θα είναι ακριβότερες και ο συντελεστής θερμομόνωσης χαμηλότερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έβαλα πριν ένα μήνα 5 συρόμενα ETEM E36 ECS (θερμοδιακοπή, ενεργειακά τζάμια triplex, έξτρα ασφάλεια κλπ...).

Η τιμή βγήκε αναπάντεχα χαμηλή σε πιστοποιημένο εγκαταστάτη.

Η εργασία έγινε σε δύο μέρες, ώστε να γίνει σωστή και προσεχτική δουλειά.

Αν και είναι πολύ νωρίς για "θριαμβολογίες", θεωρώ ότι η επιλογή ήταν η καλύτερη δυνατή μετά από αρκετό ψάξιμο και ενημέρωση.

 

Μετά από ένα χρόνο με τα κουφώματα της ETEM, είναι ευκαιρία να γράψω μερικά πράγματα που θα βοηθήσουν όσους αναζητούν κουφώματα. Θα εστιάσω στα αρνητικά γιατί τα θετικά είναι δεδομένα.

 

- Αρνητικό 1: Χούφτες στα παντζούρια που δεν βοηθούν καθόλου στο άνοιγμα. Θεωρώ ότι ηλικιωμένοι άνθρωποι απλά δεν θα μπορούν να ανοίξουν τα παντζούρια. Οι χούφτες έχουν πολύ μικρό βάθος και πρέπει κάποιος να έχει "μπράτσα" για να ξεκολλήσει το παντζούρι από το κάθετο κανάλι.

 

- Αρνητικό 2: Πόμολα στα τζαμιλίκια που δεν βοηθούν στο άνοιγμα. Όποιος πάει να ανοίξει το τζαμιλίκι από το χερούλι του πομόλου απλά δεν ανοίγει. Πρέπει να σύρει το τζαμιλίκι από την βάση του πομόλου. Τα αλουμίνια είναι μαλακά, οπότε λυγίζουν εύκολα και τότε απλά δεν σύρονται.

 

- Αρνητικό 3: Αν κατά λάθος βγει κάποιος έξω και σύρει να κλείσει το τζαμιλικί (π.χ. για να μην μπαίνει μέσα στο σπίτι κρύο), μάλλον θα μείνει στο μπαλκόνι για πάντα. Από την έξω πλευρά το τζαμιλίκι δεν έχει χούφτα, οπότε απλά δεν μπορεί να συρθεί. Αν επιχειρήσει να σπρώξει το τζαμιλίκι με κάτι αιχμηρό π.χ. με μαχαίρι θα κάνει ζημιά (σημάδι) στο κούφωμα. Αν επιχειρήσει με τα χέρια να σύρει το τζαμιλίκι, αυτό λυγίζει και δεν σέρνεται πάνω στον οδηγό. ΄Την έπαθα μία φορά.

 

- Αρνητικό 4: Εξαερισμός και φωτισμός με τα παντζούρια κλειστά, σχεδόν ανύπαρκτα.

 

 

Αυτά. Κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα είναι θετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα χρόνο με τα κουφώματα της ETEM, είναι ευκαιρία να γράψω μερικά πράγματα που θα βοηθήσουν όσους αναζητούν κουφώματα. Θα εστιάσω στα αρνητικά γιατί τα θετικά είναι δεδομένα.

 

- Αρνητικό 1: Χούφτες στα παντζούρια που δεν βοηθούν καθόλου στο άνοιγμα. Θεωρώ ότι ηλικιωμένοι άνθρωποι απλά δεν θα μπορούν να ανοίξουν τα παντζούρια. Οι χούφτες έχουν πολύ μικρό βάθος και πρέπει κάποιος να έχει "μπράτσα" για να ξεκολλήσει το παντζούρι από το κάθετο κανάλι.

 

- Αρνητικό 2: Πόμολα στα τζαμιλίκια που δεν βοηθούν στο άνοιγμα. Όποιος πάει να ανοίξει το τζαμιλίκι από το χερούλι του πομόλου απλά δεν ανοίγει. Πρέπει να σύρει το τζαμιλίκι από την βάση του πομόλου. Τα αλουμίνια είναι μαλακά, οπότε λυγίζουν εύκολα και τότε απλά δεν σύρονται.

 

- Αρνητικό 3: Αν κατά λάθος βγει κάποιος έξω και σύρει να κλείσει το τζαμιλικί (π.χ. για να μην μπαίνει μέσα στο σπίτι κρύο), μάλλον θα μείνει στο μπαλκόνι για πάντα. Από την έξω πλευρά το τζαμιλίκι δεν έχει χούφτα, οπότε απλά δεν μπορεί να συρθεί. Αν επιχειρήσει να σπρώξει το τζαμιλίκι με κάτι αιχμηρό π.χ. με μαχαίρι θα κάνει ζημιά (σημάδι) στο κούφωμα. Αν επιχειρήσει με τα χέρια να σύρει το τζαμιλίκι, αυτό λυγίζει και δεν σέρνεται πάνω στον οδηγό. ΄Την έπαθα μία φορά.

 

- Αρνητικό 4: Εξαερισμός και φωτισμός με τα παντζούρια κλειστά, σχεδόν ανύπαρκτα.

 

 

Αυτά. Κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα είναι θετικά.

Προφανως κατω δεν εχεις οδηγους inox ωστε να τσουλανε ρολοι..

Επισης αν σου εχει βαλει βουρτσακια με μεμβρανη σφηνωνει και μετα δυσκολευεσαι στο ανοιγμα..

Η σπανιολετα του παραθυρου επειδη απελευθερωνει πανω.. στο ανοιγμα αναγκαστικα την πιανεις απο τον λαιμο..

Οι χουφτες πραγματι εχουν σοβαρο μειονεκτημα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Προφανως κατω δεν εχεις οδηγους inox ωστε να τσουλανε ρολοι..Επισης αν σου εχει βαλει βουρτσακια με μεμβρανη σφηνωνει και μετα δυσκολευεσαι στο ανοιγμα..Η σπανιολετα του παραθυρου επειδη απελευθερωνει πανω.. στο ανοιγμα αναγκαστικα την πιανεις απο τον λαιμο..Οι χουφτες πραγματι εχουν σοβαρο μειονεκτημα..!!!

επιπλεον

WD40 σπρει μια φορα στους 4-5 μηνες βοηθαει πολυ ειδικα τα συρομενα...φυσικα τα καθαριζουμε κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ρολά πλαστικά με μια γέμιση μέσα 2 χρόνια περίππου. Απο την πρώτη στιγμή, δεν κλείναν τελειως, αφήνουν χαραμάδες.

Αν παω απο έξω και τα πιέσω έστω και με δυσκολία, κλείνουν. Είναι ελαττωματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πατζουρι(αναποφευκτο για καποιους λογους) + χρωμα ξυλου(επισης αναποφευκτο). Ψαχνω τωρα και σε άλλες εταιρείες και βλέπουμε θα δω κα rehau, salamander και auplast αλλα και αλουμινια για καποια . Παλια ειχα δει την Ε45 etem που ειναι οικονομικη αυτην την φορα θα δω την ιδια και ισως της αλουμιλ...Ασχετο και offtopic αλλα αν κανω θερμομονωση ποια εργασια προηγειται . Αλλαγη κουφωματων και θερμομονωση ή το αντιθετο?Ρωταω γιατι σκεφτομαι τα κοψιματα(λαμπαδες , περβαζια κτλ)

 

Η ενεργειακή μελέτη!

 

Μην κάνεις τέτοιες εργασίες χωρίς να ρωτήσεις μηχανικό, μπορεί να σου προκύψουν προβλήματα με συμπυκνώσεις υδρατμών και υγρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, Βρίσκομαι και εγώ στην διαδικασία αλλαγής κουφωμάτων. Έχω καταλήξει σε ανοιγόμενα PVC. 

Πήρα μια καλή νομίζω προσφορά για κουφώματα από την Θερμοπλαστική. Νομίζω είναι αυτά

https://www.thermoplastiki.gr/portfolio/kbe-economy/

Η ερώτηση μου είναι αν γνωρίζεται την εταιρεία και αν ναι πόσο καλή είναι.

Μου πρότεινε ο ίδιος πωλητής αν θέλω να επιλέξω κουφώματα που κατασκευάζονται στην Βουλγαρία σε λίγο καλύτερη τιμή. Από ότι μου είπε ποιοτικά είναι σχεδόν το ίδιο. Έχουν κάποιες διαφορές στις γωνίες του προφίλ και στο σχέδιο.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Η Kbe είναι μια από τις πολύ καλές οικονομικές εταιρίες. Γερμανική με πολύ καλές προδιαγραφές κουφωματων. Με τα βουλγαρικα δεν ξέρω τι παίζει αν κ φαντάζομαι πως κ αυτά καλά θα είναι, αν φέρουν τις ανάλογες πιστοποίησεις - εγγυήσεις(αυτό να το ρωτήσεις στον πωλητη). Βέβαια κάποιοι αναφέρουν σημαντικές διάφορες στην ποιότητα μεταξύ βουλγαρικων, τουρκικών κ γερμανικών.

 

Για μένα νομίζω πως δεν αξίζει το ρίσκο να πας σε κάτι μη επώνυμο γλιτωνοντας στην ουσία ένα 10-20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  KBE είναι από τις πιο φθηνές επιλογές σε PVC και στα κουφώματα ισχύει το "ό,τι δίνεις, παίρνεις". Όσο για αυτούς που επιλέγουν να αγοράσουν από Βουλγαρία, να είναι σίγουροι ότι η ποιότητα είναι όντως χαμηλότερη και επίσης θα έπρεπε να ντρέπονται για λόγους που είναι καλύτερα να αναλογιστούν μόνοι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  KBE είναι από τις πιο φθηνές επιλογές σε PVC και στα κουφώματα ισχύει το "ό,τι δίνεις, παίρνεις". Όσο για αυτούς που επιλέγουν να αγοράσουν από Βουλγαρία, να είναι σίγουροι ότι η ποιότητα είναι όντως χαμηλότερη και επίσης θα έπρεπε να ντρέπονται για λόγους που είναι καλύτερα να αναλογιστούν μόνοι τους.

 

Όταν λες φθηνή λύση τι εννοείς; Θα έχω πρόβλημα με την ποιότητα (να κιτρινίσουν, να κρεμάσουν κτλ) ή την θερμική απόδοση;

Αν πάω σε πιο ακριβή λύση (πχ Kömmerling)  τι οφέλη θα έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...