Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσο τις % εχουν διαφορα αυτα τα 2; Π.χ. 20% εξοικονομηση.

Αυτό έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, μόνο ενεργειακός επιθεωρητής θα μπορούσε να το απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποσο τις % εχουν διαφορα αυτα τα 2; Π.χ. 20% εξοικονομηση.

Q=(1/2)*U*A*ΔΤ . Η βασικότερη εξίσωση εύρεσης των απωλειών . όπου:

 

U: συντελεστής θερμοπερατότητας. Στην περίπτωση μας είναι το Uw του παραθύρου.

Α: Το εμβαδόν του κουφώματος .

ΔΤ= Η διαφορά θερμοκρασίας μέταξύ θερμαινόμενου χώρου και εξωτερικού περιβάλλοντος . 

 

Ας υποθέσουμε ότι το σπίτι βρίσκεται στην Αθήνα και λαμβάνουμε υπόψιν ότι οι χώροι θα έχουν 21 βαθμούς κελσίου . Τότε ύστερα απο υπολογισμούς το ΔΤ= 20  Kelvin.

Ας υποθέσουμε ότι έχεις μια τυπική μπαλκονόπορτα ανοιγόμενη  1.5 m x 2.0m  και 2 παράθυρα στον χώρο ανοιγόμενα 1.4m x1.4m

Aυτά τα 3 κουφώματα μόνο.

 

Ένα σύγχρονο ψυχρό κούφωμα αλουμινιου με διπλά τζάμια  (ΟΧΙ ενεργειακά) έχει συντελεστή θερμοπερατότητας Uw

 

Για την μπαλκονόπορτα που υπέθεσα περίπου Uw = 4.4 w/m^2*K   και εμβαδό:  3 τ.μ

 

Για το παράθυρο: Uw= 4.5 W/m^2*K  και εμβαδό: 1.96 τ.μ

 

 

Αρα για την μπαλκονόπορτα έχουμε απώλειες : Q= 264 watt .

 

και για τα παράθυρα Q= 344 watt

 

Αρα έχεις συνολικές απώλειες απο τα κουφώματα περίπου 608 watt (και λέω περίπου γιατί είναι και άλλοι παράγοντες που αυξάνουν τις απώλειες όπου είναι μεγάλη ιστορία να το υπολογίσουμε)

 

Κουφώματα  με θερμοδιακοπή διπλά ενεργειακά τζάμια και μόνωση στο κουτί των ρολών έχουν άνετα Uw= 2 

 

Οπότε για την μπαλκονόπορτα έχουμε Q= 120 watt

 

και για τα παράθυρα Q= 156 watt δηλαδή συνολικά και για τα 3 κουφώματα Q=276 watt

 

Οπότε στην μια περίπτωση με απλά αλουμίνια θέλω 2074 btu/h για τις απώλειες που έχουν τα κουφώματα στον χώρο και στην περίπτωση του καλά μονωμένου κουφώματος θέλω  ... 941 btu/h

Φυσικά υπάρχουν και καλύτερα κουφώματα.

 

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΗΝ ΜΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΙΏΣΙΜΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ .

 

Υ.Γ Τα αποτελεσματα του παραδείγματος είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα αλλά δεν είναι μια πλήρης μηχναολογική μελέτη οποτε διαφοροποιούνται. Υπάρχουν και άλλα που έπρεπε να λαβω υπόψιν .

Οι τιμές Uw που έδωσα είναι υπαρκτές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οι περισσοτεροι(για να μην πω σχεδον ολοι) πριν την αντικαταστη κουφωματων δεν μπαινουν στην διαδικασια αναγνωρισης θερμοαπωλειων της οικοδομης..

και εκ των υστερων το μετανιωνουν.. και οχι γιατι δεν ειναι επενδυση αλλα σε συγκριση αποτελεσμα-κοστος.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι σε ενα ενεργειακο σπιτι αναλογα την περιοχη,το σημειο ραβεται ενα κουστουμι στα μετρα του..

πχ στις μεριες-σημεια που θα το χτυπαει περισσοτερο αερας-κρυο γινεται θερμομονωση με αλλους συντελεστες ετσι ωστε να μην υπαρχουν απωλειες..

 

Στα δικα μας σπιτια εβγαλαν ενα πατρον ενιαιο(για κερδος βεβαια) διχως να εφαρμοσουν την στοιχειωδη μονωση βαση περιοχης-σημειο..

 

Ολα στο βωμο του κερδους..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Ειμαι σε σοβαρη σκεψη να αλλαξω αρχικα 2 παραθυρα που βρισκονται στο σπιτι και ηθελα γνωμη καποιου που να εχει αποψη απο μεσα απο την δουλεια. Τα τωρινα παράθυρα ειναι ξυλινα καλη ποιοτητας (oregon) αλλα μετα απο 40 χρονια και με τοσο θορυβο κατω απο το σπιτι μου νομιζω οτι ηρθε ο καιρός τους για αλλαγη. Δεν εχουν σκάσει ουτε εχουν φαγωθει αλλα δεν ηχομονωνουν.Σκεφτομουν και για διπλα τζάμια στα υπάρχοντα αλλα δεν τα σηκώνει η πατουρα και οι εδω μαστορες ξυλου(Κρητη) δν ασχολούνται. Παρακατω λοιπον, λεω να τα αντικατασταστησω απλα αν μπορούσα να κρατησω τα πατζουρια που είναι αθικτα. Δηλαδη παραθυρο αλουμινενιο ή pvc (εδω εχω μπερδευτει) σε χρωμα ξυλου υποχρεωτικά και πατζουρι το παλιο. Εχει κανεις άποψη για εταιρείες - προφιλ και αν γινεται αυτο που ζητάω? Και κατι τελευταίο επειδη ακουω πρέπει να ειναι καλός ο μαστορας κτλ πως θα επιβλέψω κάτι το οποίο δεν γνωρίζω ως προ το τι ειναι σωστό. Ευχαριστω προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μία εκτίμηση

 

Αλουμιναδες δεν θα σου την κανουν την δουλεια αυτη

Μαραγκοί δεν θα στην κάνουν την δουλεια αυτη

 

Η δουλειά απαιτεί μάστορα με πολλά @@ που να γνωρίζει και τα δυο αντικείμενα

 

Στην ελλαδα πολυ δύσκολο εως αδύνατον να βρεις κατι τετοιο

 

Πρόταση μου ειναι, να αλλάξεις και τα πατζουρια σε αλουμινίου και να τελειώνεις, αλλιως θα μπλεξεις και δουλεια δεν θα γινει, εκτος βεβαια αν πέσεις στο 1% των μαστόρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kommerling..

 

Λενε πολλα για τα pvc αλλα οσοι εχουν βαλει κανεις δεν εχει προβλημα μεχρι στιγμης και το σημαντικο με λιγοτερο κοστος και καλυτερη θερμομονωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντης είσαι? Με τους αλουμιναδες κτλ. Ειναι κριμα να εχω τοσο ωραία ξυλα και να αναγκαστω στο τελος να τα πετάξω....Οσο για τα κομερλινγκ η τιμη βγαινει το ιδιο με θερμομονωτικο αλουμινιο οποτε αν ειναι να ανεβω εκει παω σε αλουμινιο νομιζω. Ισως ελάχιστα με προβληματιζει οτι ειμαι σχετικα κοντα στη θάλασσα.. Απλα σε αλουμνιο θερμομονωτικο θα ηθελα μια συμβουλη ωσ προς τι μαρκα και με ποιο τροπο να διασφαλίσω την ποιοτητα συναρμολογησης και εφαρμογης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οσο για τα κομερλινγκ η τιμη βγαινει το ιδιο με θερμομονωτικο αλουμινιο οποτε αν ειναι να ανεβω εκει παω σε αλουμινιο νομιζω.

Είναι ακριβά τα Kommerling αλλά στην τιμή τους δεν παίρνεις αλουμίνιο με ίδια θερμοπερατότητα αλλά με χειρότερη. Θες σημαντικά παραπάνω χρήματα για ίδιες "επιδόσεις"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κατασκευαστες αλουμινιου και pvc σε λογικες τιμες και με την το κυριο βαρος στην ηχομονωση τι θα προτείνατε

ηχομόνωση πάχος υαλοπίνακα. Για το προφίλ η κάθε εταιρία βγάζει διάφορες σειρές..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κατασκευαστες αλουμινιου και pvc σε λογικες τιμες και με την το κυριο βαρος στην ηχομονωση τι θα προτείνατε

 

Για ηχομόνωση ζητάς υάλωση με ηχομονωτική μεμβράνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για ηχομόνωση ζητάς υάλωση με ηχομονωτική μεμβράνη.

 

Αυτά μπορούν να μπουν μαζί με Low-E (4 εποχών, whatever πως λέγονται) ή θα πρέπει να διαλέξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μπορούν να μπουν μαζί με Low-E (4 εποχών, whatever πως λέγονται) ή θα πρέπει να διαλέξει?

εγώ γνωρίζω για πιο χοντρό τζάμι με μεγαλύτερο αποστατη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...