Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, kostakis81 είπε

ναι δεν θα κανω καποιο συστημα με κελυφος η μονοση απο εξω απο το σπιτη 

μονο κουφωματα θελω να αλαξω και απο τα ξυλινα να βαλω αλουμινια για σπιτη που παω για 30 ημερες το χρονο σηνηθος πασχα χρισουγεννα και αυγουστο . ψαχνω κατι οικονομικο και σε 2 αλουμιναδεσ που πηγα απογοητευτηκα καθωσ θελουν να πουλησουν βαριες σειρες που δεν τισ χρειαζομε αφου δεν μενω μονιμα εκει ....

κατι απλο φτηνο αλουμινιου 

Υπάρχει προοπτική να ζεις περισσότερο εκεί, έστω κι αν είναι σε 20 χρόνια;

Εκτός από τα συνθετικά, υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα αλουμινίου, ποιος θα ασχοληθεί να τα βάλει και πως θα γίνει επιλογή, αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 05/03/2024 at 21:15, costas_ said:

Νομίζω το έχουμε αναλύσει αρκετά, αλλά ας πούμε και μερικές ακόμα πληροφορίες περι alu vs pvc. 

Αυτός που είπε ότι δεν πολυμερίζεται το PVC .. καλύτερα να μην το ξαναπεί γιατί δεν ισχύει. 

Για μεγάλα ανοίγματα, τα PVC δεν μπορούν να σηκώσουν τα μεγάλα τζάμια, ενω τα αλουμινίου δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς. Οπως αντιλαμβάνονται όλοι, τα κράματα μετάλλου αλουμινίου έχουν πολύ καλύτερες ιδιότητες έναντι του πολυμερούς , όπως η ακαμψία, η αντοχή, η καλύτερη επαφή με την βαφή & το τεράστιο χρωματολόγιο, το ότι είναι άφλεκτα, το ότι φορμάρονται όπως επιθυμεί ο σχεδιαστής, είναι αναλυκλώσιμα, μη τοξικά κλπ κλπ

Μια ποιο ρεαλιστική προσέγγιση θα ήταν να πουμε "άλλη κατηγορία το PVC και άλλη το αλουμίνιο, αντίστοιχα και στην τιμή τους" και όχι ότι "γενικώς (τα pvc) δεν έχουν κανένα μειονέκτημα έναντι των αλουμινένιων"

Δεν  είναι pvc όμως αλλά upvc και αντέχει πολύ περισσότερο από pvc σε uv.

Επίσης δεν είναι σκέτο upvc αλλά έχει μέσα χάλυβα γαλβανιζε κοιλοδοκο που είναι πιο δυνατό από αλουμίνιο. 

Κατά τα άλλα σε high end σειρα κουφώματα θα έβαζα αλουμινίου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα φτηνες σειρες αλουμινιου ελαφρες δεν υπαρχουν ?οπου και να εχω παει πανε να μου πουλησουν βαριες πανακριβες σειρες που κοστιζουν 1500 το ανοιγμα ...

πχ για 3 παρεθυρα στο κλιμακοστασιο  θελουν να μου βαλουν ενεργειακα διπλα θερμοδιακοπτομενα . ενω εγω ζητω μονα απλα αλαφρια αφου το κλιμακοστασιο ειναι ανοικτο . και μου λενε οτι δεν δουλευουν μονο τζαμι ... γενικα ειναι δυσκολη η φαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

γενικα φτηνες σειρες αλουμινιου ελαφρες δεν υπαρχουν ?οπου και να εχω παει πανε να μου πουλησουν βαριες πανακριβες σειρες που κοστιζουν 1500 το ανοιγμα ...

πχ για 3 παρεθυρα στο κλιμακοστασιο  θελουν να μου βαλουν ενεργειακα διπλα θερμοδιακοπτομενα . ενω εγω ζητω μονα απλα αλαφρια αφου το κλιμακοστασιο ειναι ανοικτο . και μου λενε οτι δεν δουλευουν μονο τζαμι ... γενικα ειναι δυσκολη η φαση 

Αλήθεια είναι.

Άσχετα με την σειρά κουφώματος που θα βάλεις ο μονος υαλοπίνακας δεν δουλεύεται πια σήμερα. Οπότε εάν τον θέλεις θα πρέπει να πληρωσεις επιπλέον για ειδική παραγγελία κάτι που θα σου ανεβάσει το κόστος και άρα δεν σε συμφέρει και πάλι.

Μπες μεσα στις εταιρίες κουφωμάτων επέλεξε την πιο φθηνή σειρά και ζητα συγκεκριμένη προσφορά.

Πχ Alumil M9000 για συρόμενα.

Σου είπα την γνώμη μου και σε τι και από που μπορείς να πάρεις μια ακόμη προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Οταν το ένα από τα δυο φυλα μιας μπαλκονόπορτας το ανοίγεις και σιγά σιγά κλείνει μονο του, δεν μένει δηλαδή ανοιχτό. Είναι κακή εγκατάσταση η θέλει κάποια ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, savvas15 είπε

Οταν το ένα από τα δυο φυλα μιας μπαλκονόπορτας το ανοίγεις και σιγά σιγά κλείνει μονο του, δεν μένει δηλαδή ανοιχτό. Είναι κακή εγκατάσταση η θέλει κάποια ρύθμιση?

Αν δεν έχει ρύθμιζομενους μεντεσέδες λάθος αλφαδιασμα στο κούφωμα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να το διορθώσεις πάρα μόνο αν ξηλώσεις κ ξαναβάλεις το κούφωμα όλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Αν δεν έχει ρύθμιζομενους μεντεσέδες λάθος αλφαδιασμα στο κούφωμα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να το διορθώσεις πάρα μόνο αν ξηλώσεις κ ξαναβάλεις το κούφωμα όλο..

Ρυθμιζόμενοι είναι η μεντεσέδες, το θέμα είναι τι ρύθμιση θέλει. Από δεξιά από αριστερά από μπροστά, έχει μια βίδα μέσα στο μεντεσέ, Εχει δηλαδή 3-4 σημεία που μπορείς να ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, savvas15 είπε

Ρυθμιζόμενοι είναι η μεντεσέδες, το θέμα είναι τι ρύθμιση θέλει. Από δεξιά από αριστερά από μπροστά, έχει μια βίδα μέσα στο μεντεσέ, Εχει δηλαδή 3-4 σημεία που μπορείς να ρυθμίσεις

Πάνω κάτω θέλει,να του δώσεις κλίση να μην πήγαινει πισω η μπροστά ανάλογα πως το βλέπεις 

Επεξ/σία από XronisR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ακριβώς είναι στο βίντεο η μεντεσέδες έτσι είναι και στα δικά μου. Οπως το καταλαβαίνω θα πρέπει να ρυθμίσω τους ρεγουλατόρους που δείχνει στο 3 λεπτό. Μέσα έξω δηλαδή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε!

 

Είμαι σε ψαξιμο για εγκατάσταση κουφωμάτων PVC. Ήθελα την γνώμη σας. Μένω Κύπρο. Έχω πάρει προσφορές από EccoLine (επίσημη αντιπροσωπεία KOMMERLING) , Windoors (επίσημη αντιπρόπως Aluplast), Πολυδομική (επίσημη αντιπροσωπεία REHAU), Windows Gallery (επίσημη αντιπροσωπεία VEKA), Gs plastech (επίσημη αντιπροσωπεία KBE).

Από ότι καταλαβαίνω ρωτώντας όλες τις αντιπροσωπείες είναι ότι πάνω κάτω είναι όλες το ίδιο. 

 

 

Υ.Γ. Ένα ένα πράγμα που με έχει βοηθήσει είναι: https://www.upvcwindows.org.au/icp-product-register.html . 

Η Αυστραλία έχει το ICP, κώδικας πρακτικής του κλάδου που είναι εκτελεστικοί κανόνες και μέτρα που ρυθμίζουν τη συμπεριφορά της βιομηχανίας, τους εργαζόμενους της και τη σχέση τους με τους καταναλωτές. Οι κατασκευαστές παραθυρων κάνουν αίτηση στον icp και παιρνούν εργαστηριακές εξετάσεις. Οι κανόνες αυτοί εξασφαλίζουν ότι τα παράθυρα είναι δυνατά και αντέχουν στον καυτό Αυστραλιανό ήλιο. Οι εταιρείες που φτιάχνουν παράθυρα πρέπει να ακολουθούν αυτούς τους κανόνες για να πάρουν μια ειδική σφραγίδα ποιότητας.

 

Από όλο το κόσμο μόνο 4 εταιρείες έχουν αυτό το πιστοποιητικό. 

1.Plustek

2. Veka

3. Koemmerling 

4. Aluplast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, σε συρόμενα χωνευτά Europa ess34 οταν είναι κλειστή και η σίτα και το τζάμι και πας να ανοίξεις το τζάμι, ανοίγει μαζί και η σίτα. Έτσι ειναι η λειτουργία τους ή ειναι κατασκευαστικό λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπέρα, σε συρόμενα χωνευτά Europa ess34 οταν είναι κλειστή και η σίτα και το τζάμι και πας να ανοίξεις το τζάμι, ανοίγει μαζί και η σίτα. Έτσι ειναι η λειτουργία τους ή ειναι κατασκευαστικό λάθος;

αυτά εχω και δεν ανοιγει η σιτα μαζί με το τζάμι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπέρα, σε συρόμενα χωνευτά Europa ess34 οταν είναι κλειστή και η σίτα και το τζάμι και πας να ανοίξεις το τζάμι, ανοίγει μαζί και η σίτα. Έτσι ειναι η λειτουργία τους ή ειναι κατασκευαστικό λάθος;

Ειναι τεραστιο λαθος,οχι απλα λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...