Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα είναι τελικά το Αλουμίνιο ή το PVC; ΄Γιατί το σκέφτομαι να το κάνω το πρόγραμμα για αντικατάσταση κουφωμάτων.

 

Προσωπική μου άποψη, ότι με τα δεδομένα της σημερινής εποχής και εφόσον δε μιλάμε για συρόμενα κουφώματα, το PVC είναι καλύτερη λύση, αφού σε θερμομόνωση είναι PVC>Αλουμίνιο και σε τιμή PVC<Αλουμίνιο. Αυτά για ανοιγόμενα-ανακλινόμενα. Στα συρόμενα, το αλουμίνιο είναι μονόδρομος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Υπάρχουν βέβαια και αλουμινένια κουφώματα με επιδόσεις PVC αλλά βγαίνουν ακριβότερα. Από εκεί και πέρα ζυγίζει κάποιος αυτά που ακούει για την αντοχή των PVC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη, ότι με τα δεδομένα της σημερινής εποχής και εφόσον δε μιλάμε για συρόμενα κουφώματα, το PVC είναι καλύτερη λύση, αφού σε θερμομόνωση είναι PVC>Αλουμίνιο και σε τιμή PVC<Αλουμίνιο. Αυτά για ανοιγόμενα-ανακλινόμενα. Στα συρόμενα, το αλουμίνιο είναι μονόδρομος.

Τα Kommerling ειχα δει, περίπου την ίδια ή και λίγο πιο ακριβά ήταν από την σειρά E45 της ETEM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια σειρά της Kommerling όμως?

Έλα μου ντε....Τώρα κοιτάω την προσφορά που είχα πάρει και δεν γράφει. Τα γράφει όλα αναλυτικά αλλα δεν λέει ποια σειρά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως θα γράφει Kommerling Eurofutur ή 76MD (ή AD) ή 88 Plus που είναι η μεγαλύτερη αν δεν κάνω λάθος...

Unfortunately, μόνο Kommerling γράφει...Νομίζω η 88 από οτι ειδα και στο site ειναι η μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως καταλαβαίνεις αν δεν διευκρινηστεί η σειρά δεν μπορεί να πει κάποιος κάτι, ούτε εσύ ασφαλώς να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα είναι η 70mm ή η 76mm. Αυτές θεωρούνται στάνταρ, αν κάποιος δίνει προσφορά σε καλύτερη και σχετικά εξεζητημένη όπως η 88mm, πάντα το αναγράφει για να μην φανεί ακριβότερος σε σύγκριση με πιο απλές σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη, ότι με τα δεδομένα της σημερινής εποχής και εφόσον δε μιλάμε για συρόμενα κουφώματα, το PVC είναι καλύτερη λύση, αφού σε θερμομόνωση είναι PVC>Αλουμίνιο και σε τιμή PVC<Αλουμίνιο. Αυτά για ανοιγόμενα-ανακλινόμενα. Στα συρόμενα, το αλουμίνιο είναι μονόδρομος.

για συρόμενα σε ποια εταιρεία να πάω exalco είναι καλά?θέλω καλό Uw αλλά και οικονομικό. ζητάω πολλά?  :-(

etem?τι θα μου πρότεινες οικονομικό με καλό Uw συρόμενο?

υπάρχει εταιρεία που να δώσω μόνο την συμμετοχή μου ?αν εγκριθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συρομενα υπαρχουν σε ολες τις εταιρεις τυπου voltswagen, ετσι λεγεται. Κλενει/σταγανωνει σαν ανοιγομενο και συρετε. Ενας το σχολιαζει πριν κατι σελιδες, το εχει βαλει. Ειναι ενα φυλλο και βαρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συρομενα υπαρχουν σε ολες τις εταιρεις τυπου voltswagen, ετσι λεγεται. Κλενει/σταγανωνει σαν ανοιγομενο και συρετε. Ενας το σχολιαζει πριν κατι σελιδες, το εχει βαλει. Ειναι ενα φυλλο και βαρυ.

χμ οκ θα πάρω να ρωτήσω αλλά είναι Pvc ..... τα αλουμίνια δεν έχουν καλύτερη αντοχή?

η εταιρεία με τα Pvc τι εγγύηση δίνει και τι ισχύει για την εγγύηση? υπάρχει και σε αλουμίνιο? 

εαν ναι θα πάω σε αλουμίνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συρομενα υπαρχουν σε ολες τις εταιρεις τυπου voltswagen, ετσι λεγεται. Κλενει/σταγανωνει σαν ανοιγομενο και συρετε. Ενας το σχολιαζει πριν κατι σελιδες, το εχει βαλει. Ειναι ενα φυλλο και βαρυ.

Θέλει αρκετό άνοιγμα όμως αυτό, μικρές μπαλκονόπορτες δεν νομίζω ότι γίνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει αρκετό άνοιγμα όμως αυτό, μικρές μπαλκονόπορτες δεν νομίζω ότι γίνονται...

Στις μικρες υλοποιειτε καλυτερα(γιατι ειναι βαρυ), αρκει να εχεις χωρο. Πχ 1,5 μετρο κουφωμα ->1,5 μετρο τοιχο θελει, απο μια πλευρα για να ανοιγει. Δεν μπορεις να εχεις κολωνα ας πουμε ή αλλο τοιχο καθετα που σε μπλοκαρει.

χμ οκ θα πάρω να ρωτήσω αλλά είναι Pvc ..... τα αλουμίνια δεν έχουν καλύτερη αντοχή?

η εταιρεία με τα Pvc τι εγγύηση δίνει και τι ισχύει για την εγγύηση? υπάρχει και σε αλουμίνιο?

εαν ναι θα πάω σε αλουμίνιο.

Δεν γνωριζω. Ειναι ερωτηματικο...καμια εταιρεια δεν λεει την αληθεια. Διαισθανομαι οτι μια 40 ετια θα την βγαλουν, χωρις να σκεβρωσουν(ή να κιτρινισουν) Αν εχεις αρκετο κρυο βαλε pvc εκει δεν εχει αντιπαλο, οχι ομως για εξοχικα.

Το αλουμινιο βγαζει 50 χρονια.

 

Δεν γνωριζω τιποτα για εγγυσεις. Ο κατασκευαστης οτι σου δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...