Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα σπίτι 50 ετων. Τώρα έχει απλά ξύλινα παράθυρα και παντζούρια Ήρθε η ώρα για αλλαγή σε αλουμίνιο. Απευθύνθηκα έδω σε ένα μάστορα που χει επώνυμα προϊόντα μου έδωσε την παρακάτω τιμή..

 

Σειρά aluminco al450 energy. Μηχανισμός ανάκλισης gu περιμετρικό στα τζάμια τζάμια διπλά 4 14 4 ενεργειακά τεσσάρων εποχών Σίτες πλισέ στις τρεις πόρτες σίτες Κατέβατες στα παράθυρα επίσης θα διαλέξω ότι χρώμα θέλω.

Μπαλκονόπορτα δίφυλλη ανοιγόμενη με ρολό ηλεκτρικό εξω 2.15x1.47/ 2 τεμμαχια

Μπαλκονόπορτα μόνοφίλη ανοιγόμενη με ρολό ηλεκτρικό έξω 2.16χ85 / 2 τεμμαχια

Παράθυρο διπλό ανοιγόμενο με ρολό ιμαντά επικαθήμενο 1.47χ1.47/ 3τεμμαχια

 

Στο σύνολο έχουμε 7 συστήματα αλουμινίου.τιμη με τοποθετηση 9500 ευρο. Να αναφέρω επίσης ότι τα ηλεκτρικά που θα μπουν στα ρολά είναι της Somfy. Πώς σας φαίνεται η τιμή

 

 

Επεξ/σία από ktikti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Χονδρικά, είναι αναμενόμενο το ύψος της. 

αρα προχωραω σε συμφωνια! επισης τα παραθυρα θα εχουν και αργκον..καπως ετσι νομιζω μου ειπε..παντως θα εχουν ενα αεριο.αν παλι καταλαβα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ktikti είπε

αρα προχωραω σε συμφωνια! επισης τα παραθυρα θα εχουν και αργκον..καπως ετσι νομιζω μου ειπε..παντως θα εχουν ενα αεριο.αν παλι καταλαβα καλα.

Το βασικό είναι να είναι καλός ο μάστορας. Ιδανικά παίρνεις για τα ίδια προιόντα, 3 προσφορές συνολικά για να ξέρεις αν είναι όντως καλή ή όχι η τιμή. Τα 9500 μπορεί να πάνε 8000, μπορεί να πάνε και 12.000.

Κάνεις μετρήσεις ανοιγμάτων και τα δίνεις με τα ακριβή χαρακτηριστικά όσων θες σε άλλους 2 επαγγελματίες κ βλέπεις τι θα σου πουν. Μην περιμένεις να έρθουν να μετρήσουν κ να σου δώσουν προσφορές και να τρως το χρόνο τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Το βασικό είναι να είναι καλός ο μάστορας. Ιδανικά παίρνεις για τα ίδια προιόντα, 3 προσφορές συνολικά για να ξέρεις αν είναι όντως καλή ή όχι η τιμή. Τα 9500 μπορεί να πάνε 8000, μπορεί να πάνε και 12.000.

Κάνεις μετρήσεις ανοιγμάτων και τα δίνεις με τα ακριβή χαρακτηριστικά όσων θες σε άλλους 2 επαγγελματίες κ βλέπεις τι θα σου πουν. Μην περιμένεις να έρθουν να μετρήσουν κ να σου δώσουν προσφορές και να τρως το χρόνο τους. 

Εχεις απολυτο δικιο.θα απευθυνθω και στον αντιπροσωπο εδω και θα παω και σε διπλανο νομο για μια επιπλεον προσφορα.η βοήθειά σου είναι πολύτιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βαζω και εγώ μια τιμή για μπούσουλα ( αν και φαινεται τσιμπημένη αρκετά )
5 παράθυρα, 3 μπαλκονόπορτες , 2 μονες μπαλκονοπορτες 14700 ( χωρις ΦΠΑ) σειρα: elvial 4600
Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Παιδική, γεμάτη αφέλεια ερώτηση: παράθυρο κουζίνας επάλληλο, μπορεί να γίνει ανοιγόμενο χωρίς να ξηλωθεί ολόκληρο το κούφωμα; είναι domus και μπήκε άρον άρον μετά από ξύλωμα παλιού αλουμινίου, λόγω ολικής ανακαίνισης. Μάλλον το σκέφτομαι λανθασμένα και να χρειάζεται να καταφύγω σε άλλο μερεμέτι πχ μεταξύ τζαμιού και κουφώματος, ίσως αεροστόπ όπως το έδειξαν εδώ ή οποιοδήποτε άλλο μέσο γιατί πέραν του ότι μπάζει, η ηχομόνωση είναι τραγική και θα έχω γκρεμίσματα δίπλα μου δλδ θόρυβο+σκόνη.

Εάν παρέμενε επάλληλο με αλλαγή τζαμιών (είναι διπλά με κενό) και οτιδήποτε άλλο έξτρα, θα μπορούσε να βελτιωθεί αρκετά; (το ξέρω πως τα ανοιγόμενα είναι τα καλύτερα απλώς η αντικατάσταση ολόκληρου του κουφώματος με ό,τι αυτό συνεπάγεται γύρω του -αρμοί, πλακάκια, την αμφίβολη κατάσταση από την έξω πλευρά που άφησαν- και το κόστος με ωθούν σε εναλλακτικές). Ο δράστης:

Spoiler

IMG_20230403_173334.jpg.294ad3293dd2dc831b9c7a63e04bdf34.jpg

 

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whosethere είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

παράθυρο κουζίνας επάλληλο, μπορεί να γίνει ανοιγόμενο χωρίς να ξηλωθεί ολόκληρο το κούφωμα;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20230403_173334.jpg.294ad3293dd2dc831b9c7a63e04bdf34.jpg

 

Δεν βαζουμε ανοιγομενα στις κουζινες. Βρισκουν στην βρυση της κουζίνας.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Μια χαρά μπαίνουν.

Πληρώνουμε έναν σοβαρό αρχιτέκτονα να τα βολέψει όπως πρέπει και δεν κάνουμε του κεφαλιού μας

τι σημαινει "να τα βολεψει οπως πρεπει"  ? Τι θα κανει ο αρχιτεκτονας?

Θα βαλει ψηλα το παραθυρο και χαμηλη βρυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν βαζουμε ανοιγομενα στις κουζινες. Βρισκουν στην βρυση της κουζίνας.

 

6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Μια χαρά μπαίνουν.

Πληρώνουμε έναν σοβαρό αρχιτέκτονα να τα βολέψει όπως πρέπει και δεν κάνουμε του κεφαλιού μας

οοοοκέυ, όπως έχουν τα πράγματα τώρα, έχει κάποιος μια ίσως πιο ενημερωμένη (από εμένα) γνώμη για το τι θα μπορούσε να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

τι σημαινει "να τα βολεψει οπως πρεπει"  ? Τι θα κανει ο αρχιτεκτονας?

Θα βαλει ψηλα το παραθυρο και χαμηλη βρυση?

Άμα μερακλώσετε σε βάζει σε "νησίδα" .

Έχεις την απαίτηση το παράθυρο να βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τον πάγκο;

2 λεπτά πριν, whosethere είπε

οοοοκέυ, όπως έχουν τα πράγματα τώρα, έχει κάποιος μια ίσως πιο ενημερωμένη (από εμένα) γνώμη για το τι θα μπορούσε να γίνει;

Η απόλυτη λύση για αεροστεγανότητα και ηχομόνωση είναι το ανοιγόμενο.

Δεν βέπω κανένα ρουξούνι βρύσης να εξέχει οπότε δεν βλέπω λόγο ανησυχίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Άμα μερακλώσετε σε βάζει σε "νησίδα" .

Έχεις την απαίτηση το παράθυρο να βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τον πάγκο;

Η απόλυτη λύση για αεροστεγανότητα και ηχομόνωση είναι το ανοιγόμενο.

Δεν βέπω κανένα ρουξούνι βρύσης να εξέχει οπότε δεν βλέπω λόγο ανησυχίας 

η νησιδα θελει χωρο! χωρος που δεν υπαρχει στο 90% των διαμερισματων στα αστικα κέντρα.
Το παραθυρο δεν θελω να ειναι στο υψος του παγκου, αλλα το βαλεις σε υψος που δεν θα βρισκει στην μπαταρια της κουζινας, περα οτι θα ειναι κακασχημο, το παιζω στοιχημα οτι δεν θα φτανεις να ανοιγεις τα παντζουρια , εκτος και αν εισαι 2 μέτρα.
Γενικα δεν μπαινουν ανοιγομενα επανω απο τους νεροχυτες για αυτους τους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά τα λες στον αρχιτέκτονα και σου προτείνει λύσεις.

Ή δίνεις πιο πολλά λεφτά και αγοράζεις πιο μεγάλο σπίτι 😕

Στην παραπάνω φωτογραφία αν ήταν ένα μονόφυλλο ανοιγόμενο θα μου άρεσε περισσότερο. 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...