Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/2/2023 στις 8:18 ΜΜ, dimitris_st13 είπε

Ξαναστείλε επακριβώς τις σειρές (ιδανικά από τα sites των εταιρειών για να είσαι σίγουρος ότι δεν τις έχεις γράψει /δε στις έχουν γράψει λάθος) ώστε να υπάρχει σωστό μέτρο σύγκρισης. Οι τιμές πο σου έδωσαν είναι λογικές πάντως. 

Exalco 109c θερμοδιακοπη  22mm Uf:2.2-2.8 

Εxalco 109c supertherm (+1000€  λόγω 34mm θερμοδιακοπης) Uf:1.5-2.0

Etem e 45 24mm θερμοδιακοπήUf:2.1-2.4

Elvial 5600 22mm θερμοδιακοπη Uf:2.2-2.8

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι για ανοιγόμενα η 5600 της Elvial είναι εξαιρετική σειρά και ουσιαστικά καλύπτει τα πάντα. Είναι γενικά κάπως οικονομικότερη αλλά δεν υπολείπεται. Την έβαλα φέτος σε αντικατάσταση χωνευτών και προφανώς είναι χαώδης η διαφορά, αλλά θα σταθώ στο ότι σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό είναι άριστη. 

Αρχικά, δεν έχει uf τόσο ψηλό, έχει λίγο καλύτερο.
Την 109C την απλή δεν την προτείνω για τριπλή καθώς σηκώνει "μόνο" έως 38mm που σημαίνει ότι θα κόψουν από τα διάκενα, που ιδανικά θα ήθελες 16άρια κενά μεταξύ των υαλοπινάκων.

Τα Ε45 πόσο στα αφήνουν? Πάντως για να μπορούμε να συγκρίνουμε πρέπει να έχεις από όλους:

το τι υαλοπίνακες θα βάλουν (ποια ενεργειακά-υπάρχουν πολλές εκδόσεις φιλμ),

το τι παχος υαλοπινάκων και το τι διάκενα (επιβεβαίωσε ότι όλα θα έχουν argon)

το τι μηχανισμούς θα φέρουν τα κουφώματα. 

Γενικά δεν βλέπω το λόγο να πας σε exalco.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι για ανοιγόμενα η 5600 της Elvial είναι εξαιρετική σειρά και ουσιαστικά καλύπτει τα πάντα. Είναι γενικά κάπως οικονομικότερη αλλά δεν υπολείπεται. Την έβαλα φέτος σε αντικατάσταση χωνευτών και προφανώς είναι χαώδης η διαφορά, αλλά θα σταθώ στο ότι σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό είναι άριστη. 

Αρχικά, δεν έχει uf τόσο ψηλό, έχει λίγο καλύτερο.
Την 109C την απλή δεν την προτείνω για τριπλή καθώς σηκώνει "μόνο" έως 38mm που σημαίνει ότι θα κόψουν από τα διάκενα, που ιδανικά θα ήθελες 16άρια κενά μεταξύ των υαλοπινάκων.

Τα Ε45 πόσο στα αφήνουν? Πάντως για να μπορούμε να συγκρίνουμε πρέπει να έχεις από όλους:

το τι υαλοπίνακες θα βάλουν (ποια ενεργειακά-υπάρχουν πολλές εκδόσεις φιλμ),

το τι παχος υαλοπινάκων και το τι διάκενα (επιβεβαίωσε ότι όλα θα έχουν argon)

το τι μηχανισμούς θα φέρουν τα κουφώματα. 

Γενικά δεν βλέπω το λόγο να πας σε exalco.

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ.. Βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα γιατί είναι κ πολλά τα λεφτά αλλά και τα κουφώματα τα παντρεύεσαι.. Ο εγκαταστάτης με elvial μου φάνηκε ο πιο τίμιος αλλά με προβληματίζει η σειρά γιατί δεν ξέρω πως θα είναι σε σχέση με τα exalco supertherm αφού η διαφορά τους είναι 1000€ λογω μεγαλύτερης θερμοδιακοπης και καινούργιου σχεδιασμού αν μπορώ να το θέσω έτσι.. Στα Exalco οι μηχανισμοι είναι είτε gu ή siegenia ενώ elvial gu.. Για τα τζάμια πρεπει να το διευκρινίσω σε ευχαριστω που μου το είπες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 9:26 ΜΜ, sarakats85 είπε

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ.. Βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα γιατί είναι κ πολλά τα λεφτά αλλά και τα κουφώματα τα παντρεύεσαι.. Ο εγκαταστάτης με elvial μου φάνηκε ο πιο τίμιος αλλά με προβληματίζει η σειρά γιατί δεν ξέρω πως θα είναι σε σχέση με τα exalco supertherm αφού η διαφορά τους είναι 1000€ λογω μεγαλύτερης θερμοδιακοπης και καινούργιου σχεδιασμού αν μπορώ να το θέσω έτσι.. Στα Exalco οι μηχανισμοι είναι είτε gu ή siegenia ενώ elvial gu.. Για τα τζάμια πρεπει να το διευκρινίσω σε ευχαριστω που μου το είπες.. 

Gu η πιο καλή εταιρεία μετά η roto. 

Εμένα roto έβαλαν, μια χαρά φαίνονται. Elvial είναι πάρα πολύ τίμια, μη τα φοβάσαι να ειλικρινά. Επίσης εφόσον έχεις θερμοδιακοπη και δε μένεις σε κάνα βουνό με - 10, είσαι κομπλέ, μη μπαίνεις στο τρυπάκι των μικροδιαφορων σε uf, είναι κυρίως για να πιάσουν δείκτες σε εξοικονομώ κλπ. Τον κύριο λόγο σε συνολική μόνωση εφόσον είναι θερμοδιακοπτώμενα τον παίζει το τζάμι και το τι ενεργειακή μεμβράνη θα μπει (υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην συμπεριφορά μεμβρανών!!!). Με τριπλά που είσαι εσύ, είσαι θεός. Και με μια μέτρια μεμβράνη 4 εποχών έπιασες σχεδόν ταβάνι. 

Απο εκεί και πέρα σε ανησυχεί μόνο ο εγκαταστάτης, που παίζει ρόλο από τις αρχικές μετρήσεις έως και την κατασκευή - τοποθέτηση. Αν έχει καλές αξιολογήσεις και σου φάνηκε σοβαρός, προχώρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2023 στις 4:17 ΜΜ, kanesaxo είπε

Αυτά έχω και εγώ. Αυτά προτείνω και σε όσα σπίτια κατασκευάζω μέσω εξοικονομώ.

Οπως ανέφερα, με τριπλό υαλοπίνακα (ο μέσω και ο έξω ενεργειακοί, Ug=0.60 αν θυμάμαι καλά). 

Πρακτικά ό,τι καλύτερο απο άποψη συντελεστών. 

Η μόνη παραφωνία, ο αποστάτης μεταξύ των ειναι αλουμινίου, ενώ θα έπρεπε να ειναι πλαστικός. Δυστυχώς δεν επέμενα πολύ, δε πειράζει όμως.

Στα κουφώματα των παθητικών κτιρίων, μπαίνουν μεσα εξω ενεργειακοί υαλοπίνακες, για να πιάσουν τις προδιαγραφές.

Σωστά όσον αφορά τα παθητικά κτήρια βάζουμε μέσα-έξω ενεργειακά.

Για να πετύχεις το Ug=0.60 θα πρέπει να έχεις μέσα-έξω ενεργειακά και συνολικό πάχος υαλοπίνακα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40mm.

Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά διάκενα (Technoform, Thermix κ.τ.λ.) οι διαφορές σε θερμομόνωση είναι ελάχιστες εώς αμελητέες (μιλάμε για Ug=0.002 - 5). 

Στις 17/2/2023 στις 5:04 ΜΜ, vagos789 είπε

θα ειχε νοημα να εβαζε καποιος 2 εποχων στο μπανιο με τη λογικη να στεγνωνει την υγρασια;

Όχι.. Θα περνάει η θερμότητα (εφόσον είναι προσήλιο το παράθυρο) αλλά η υγρασία θα εγκλωβίζεται. Σε μπάνιο πάντα ανάκληση. 

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, papaleole είπε

Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά διάκενα (Technoform, Thermix κ.τ.λ.) οι διαφορές σε θερμομόνωση είναι ελάχιστες εώς αμελητέες (μιλάμε για Ug=0.002 - 5). 

Οι διαφορές σε θερμομόνωση έιναι μεν ελάχιστες, αλλά άλλο ήθελα να πω (δικο μου λάθος που δεν το ανέλυσα).

ΟΤΑΝ πλεον το κουφωμα πιάνει τον απολυτα χαμηλό συντελεστή, η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορα. Και με αλουμινένιο αποστάτη, ειναι το μοναδικο σημείο που "πονάει" πλεον το κουφωμα. Το βλέπω στο δικό μου, πως σε πολλά κρύα και μεγάλη διαφορα θερμοκρασίας μεσω - εξω (με νορμαλ ποσοστα υγρασιας) έχω ελάχιστες υγρασίες περιμετρικά του τζαμιου στα σημεια του αποστατη.

Εάν ειχα πλαστικο, δεν θα συνέβαινε αυτό.

Διορθώνεται μεν, αλλα πρεπει να ξεκουμπωσει το σετ υαλοπινάκων, να το ξηλώσει ο αντιστοιχος συνάδελφος σου και να τα ξαναμοντάρει με πλαστικους και πληρωση με αργκον τι διαολο βάζετε μέσα.

Αλλα φασαρια και κόστος...

Υ.Γ. διατηρώ μια επιφύλαξη αν μου τοποθέτησε ορθά το εσωτερικο ενεργειακό τζάμι, αλλα πρεπει τεχνικος να το ελεγξει...(κι αυτό γιατι ήμουν το 2ο,3ο σετ τετοιοων υαλοπινάκων που εφτιαξαν στα προτυπα παθητικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Οι διαφορές σε θερμομόνωση έιναι μεν ελάχιστες, αλλά άλλο ήθελα να πω (δικο μου λάθος που δεν το ανέλυσα).

ΟΤΑΝ πλεον το κουφωμα πιάνει τον απολυτα χαμηλό συντελεστή, η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορα. Και με αλουμινένιο αποστάτη, ειναι το μοναδικο σημείο που "πονάει" πλεον το κουφωμα. Το βλέπω στο δικό μου, πως σε πολλά κρύα και μεγάλη διαφορα θερμοκρασίας μεσω - εξω (με νορμαλ ποσοστα υγρασιας) έχω ελάχιστες υγρασίες περιμετρικά του τζαμιου στα σημεια του αποστατη.

Εάν ειχα πλαστικο, δεν θα συνέβαινε αυτό.

Διορθώνεται μεν, αλλα πρεπει να ξεκουμπωσει το σετ υαλοπινάκων, να το ξηλώσει ο αντιστοιχος συνάδελφος σου και να τα ξαναμοντάρει με πλαστικους και πληρωση με αργκον τι διαολο βάζετε μέσα.

Αλλα φασαρια και κόστος...

Υ.Γ. διατηρώ μια επιφύλαξη αν μου τοποθέτησε ορθά το εσωτερικο ενεργειακό τζάμι, αλλα πρεπει τεχνικος να το ελεγξει...(κι αυτό γιατι ήμουν το 2ο,3ο σετ τετοιοων υαλοπινάκων που εφτιαξαν στα προτυπα παθητικου)

Σωστό αυτό που λες αλλά...

Θα πρέπει να δεις εάν τα αλουμινένια διάκενα ακουμπάνε απευθείας στο γυαλί.

Γιατί στο λέω αυτό, γιατί εμείς σε όλους τους ενεργειακούς υαλοπίνακες (διπλούς - τριπλούς), βάζουμε στα διάκενα ταινία διπλής όψης (κάτι σαν μποτίλ εάν εχεις ακουστά) και δεν ακουμπάει το γυαλί απευθείας το αλουμίνιο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papaleole είπε

Σωστό αυτό που λες αλλά...

Θα πρέπει να δεις εάν τα αλουμινένια διάκενα ακουμπάνε απευθείας στο γυαλί.

Γιατί στο λέω αυτό, γιατί εμείς σε όλους τους ενεργειακούς υαλοπίνακες (διπλούς - τριπλούς), βάζουμε στα διάκενα ταινία διπλής όψης (κάτι σαν μποτίλ εάν εχεις ακουστά) και δεν ακουμπάει το γυαλί απευθείας το αλουμίνιο. 

 

εχεις δικιο, δε ξερω αν το εχει αυτο σε μενα, δε μπορω να το δω να σου πω την αλήθεια! Τωρα να στησανε τετοια κουφωματα/γυαλια και να τρομπαραν σε αυτο; δε γνωριζω!

Επίσης η μαϊμουνια που παιζεται στα εξοικονομώ και στους υαλοπίνακες...ΟΚ σου βαζουν τα ενεργειακά. ΟΚ, σου βαζουν 3 (κανει μπαμ οτι εχιε 3).

Είναι τα σωστά; πως ελεγχεται το πάχος κάθε υαλώσης οταν ειναι τοποθετημένο; 

Ξερω οτι κάποιος μεγαλος κουφωματας θεσνικη εχει τον εξοπλισμό να τα ελεγξει, αλλά σιγα μην τραβιεται υπαλληλος για 50-100ε να μετραει αλλουνου κουφώματα...

θαρρώ αυτή εινια η σωστή τοποθέτηση...

 

triple-energy-soft-coating-glass.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

εχεις δικιο, δε ξερω αν το εχει αυτο σε μενα, δε μπορω να το δω να σου πω την αλήθεια! Τωρα να στησανε τετοια κουφωματα/γυαλια και να τρομπαραν σε αυτο; δε γνωριζω!

Επίσης η μαϊμουνια που παιζεται στα εξοικονομώ και στους υαλοπίνακες...ΟΚ σου βαζουν τα ενεργειακά. ΟΚ, σου βαζουν 3 (κανει μπαμ οτι εχιε 3).

Είναι τα σωστά; πως ελεγχεται το πάχος κάθε υαλώσης οταν ειναι τοποθετημένο; 

Ξερω οτι κάποιος μεγαλος κουφωματας θεσνικη εχει τον εξοπλισμό να τα ελεγξει, αλλά σιγα μην τραβιεται υπαλληλος για 50-100ε να μετραει αλλουνου κουφώματα...

Μπορείς το δεις αν ακουμπάει αλουμίνιο με αλουμίνιο... Στο μεσαίο γυαλί απο τα τρία. 

Όσο για τα γυαλιά τι να σου πω. Δεν μπορείς να ξέρεις όχι. Μόνο αν σπάσει και ζητήσεις αντικατάσταση θα το δεις.

Κοίτα όμως... 0,6 Ug θα έχεις και με 4mm ενεργειακά, 0,6 θα έχεις και με 6mm ενεργειακά αλλά θα έχεις (μικρή φυσικά) διαφορά στην ηχομόνωση. 

Όπως και να έχει σου είπα είναι αμελητέες οι διαφορές.. Στην ουσία, την καλή θερμομόνωση την κάνει το καλό κούφωμα με μεγαλύτερη σημασία την ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση...

Μηχάνημα να τα μετράει υπάρχει. Μετράει ολικό πάχος, σύνολο υαλώσεων, σε ποιες θέσεις είναι οι ενεργειακές επιστρώσεις και αν είναι μαλακής-σκληρής επίστρωσης.

Είναι πανάκριβο και το έχουν λίγοι.   

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papaleole είπε

Μπορείς το δεις αν ακουμπάει αλουμίνιο με αλουμίνιο... Στο μεσαίο γυαλί απο τα τρία. 

Όσο για τα γυαλιά τι να σου πω. Δεν μπορείς να ξέρεις όχι. Μόνο αν σπάσει και ζητήσεις αντικατάσταση θα το δεις.

Κοίτα όμως... 0,6 Ug θα έχεις και με 4mm ενεργειακά, 0,6 θα έχεις και με 6mm ενεργειακά αλλά θα έχεις (μικρή φυσικά) διαφορά στην ηχομόνωση. 

Όπως και να έχει σου είπα είναι αμελητέες οι διαφορές.. Στην ουσία, την καλή θερμομόνωση την κάνει το καλό κούφωμα με μεγαλύτερη σημασία την ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση...

Μηχάνημα να τα μετράει υπάρχει. Μετράει ολικό πάχος, σύνολο υαλώσεων, σε ποιες θέσεις είναι οι ενεργειακές επιστρώσεις και αν είναι μαλακής-σκληρής επίστρωσης.

Είναι πανάκριβο και το έχουν λίγοι.   

 

 

Θα προσπαθησω να το προσέξω. Υπάρχει πιθανοτητα να ειναι τοσο καλά τοποθετημενη η ταινια στο μεσαιο τζαμι και να μη τη βλέπω καν να προεξέχει απ'τον αποστάτη; 

Συμφωνω και επαυξάνω για τη τοποθετηση.

Οπως λεω και σε πελάτες μου, η σωστή τοποθέτηση γίνεται ΜΟΝΟ αν το σπιτι ειναι γιαπί και δεν κατοικείται.

Κι αυτό γιατι πρεπει να ντυθεί η περίμετρος του τοίχου με ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΗ εξηλασμένη, να μπουνε αυτοκόλλητες ταινίες για τον αέρα μεσα εξω. 

Και να μη μπει η εξηλασμένη, πρέπει οποσδήποτε να γεμίσουν τα κενά ΠΛΗΡΩΣ με πολυουρεθάνη και πάλι να μπουνε οι ταινίες. Δε το κάνει κανείς, ούτε εγω το εκανα στο σπιτι μου, απλα προσέξαμε οσο γινόταν. Γυρίζει και η μόνωση μετά μεσα και "στενεύουν" τα περιθώρια.

Το μηχάνημα ναι, το εχει μια εταιρεία Θεσ/νικη, μεγάλη μονάδα και καποιος συνάδελφος σου με υαλοπίνακες στη Βέροια ή καπου εκει-αν δεν απατώμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

 

7 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Θα προσπαθησω να το προσέξω. Υπάρχει πιθανοτητα να ειναι τοσο καλά τοποθετημενη η ταινια στο μεσαιο τζαμι και να μη τη βλέπω καν να προεξέχει απ'τον αποστάτη; 

 

Όχι δεν προεξέχει. Είναι ακριβώς στο πάχος του αποστάτη απο τις πλευρές που ακουμπάνε τα γυαλιά.

Έαν μπορέσω αργότερα θα σου ανεβάσω φώτο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θέλει κάποιος μπούσουλα, πήρε εν τέλει τιμές για Exalco 109C 

2 παραθυρα 0.80Χ1.20 , πορτα εισοδου , μπαλκονόπορτα 0.90Χ2.35 ,  2 μπαλκον. 1.20Χ2.33 , επαλληλο 2.28Χ2.34 ολα με ρολλά/σίτες (παίζουν αυτές, απλά θελαμε μια τιμή περίπου)

6800ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 9:10 ΜΜ, dimitris_st13 είπε

 

Ομάδαρα μπράβο για τις πληροφορίες!!Έχω χαθεί στο διάβασμα σε όλες τις σελίδες του νήματος.. 

Ωστόσο το αργκον (που δεν γνώριζουμε κιόλας αν το πληρώνουν ανάμεσα στα κρύσταλλα) μέσα βαριά στα πρώτα 5 χρόνια θα χαθεί.. Για αυτό στο εξωτερικό όπου γίνεται σοβαρή δουλειά από τους εγκατάστατες έχει βαλβίδα πλήρωσης στο κούφωμα που το συμπληρώνουν μετά από 5 χρόνια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, sarakats85 said:

Ομάδαρα μπράβο για τις πληροφορίες!!Έχω χαθεί στο διάβασμα σε όλες τις σελίδες του νήματος.. 

Ωστόσο το αργκον (που δεν γνώριζουμε κιόλας αν το πληρώνουν ανάμεσα στα κρύσταλλα) μέσα βαριά στα πρώτα 5 χρόνια θα χαθεί.. Για αυτό στο εξωτερικό όπου γίνεται σοβαρή δουλειά από τους εγκατάστατες έχει βαλβίδα πλήρωσης στο κούφωμα που το συμπληρώνουν μετά από 5 χρόνια..

 

1% το χρόνο χάνει σε argon. Αρκεί το 80% του αερίου να παραμείνει μέσα για να διατηρεί σε μεγάλο βαθμό τις αρχικές ιδιότητες που είχε.  Ακόμα και στο εξωτερικό αν θέλεις να κανείς refill παίρνουν όλο το κούφωμα σε εργαστήριο αντικαθιστώντας και τα σημεία σφραγίσματος. Φαντάζομαι αν κάποιος επέμενε θα γινόταν και στην ελλαδα. Μην θεοποιουμε και τους ξένους, ειδικά σε θέματα κατασκευών σε πολλά πράγματα υστερούν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 9:10 ΜΜ, dimitris_st13 είπε

 

 

Να ευχαριστήσω τον φίλο

 @dimitris_st13

δημόσιως που μου αφιερωσε χωρις να με γνωρίζει προσωπικά 30 λεπτά μόνο στο τηλέφωνο άσχετα πόσο χρόνο αφιερωσε στη μελέτη των προσφορών που του έστειλα.. Δημήτρη σε ευχαριστώ πραγματικά.. Καλές απόκριες σε όλη την ομάδα και ελπίζω όλοι να βοηθησούν και να βοηθήθουν μελλοντικά όπως εγώ.. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...