Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chios είπε

Τίποτα δεν κοστίζει μόνος μου την κάνω.

Το καλοκαίρι αφού πλύνουμε στο σπίτι όλα τα πορτοπαράθυρα παίρνω κάποιο λιπαντικό σπρέι και ρίχνω σε όλους τους μηχανισμούς (τα δικά μου στα σημεία που χρειάζεται λάδωμα έχει πάνω τυπωμένο ένα σύμβολο) επίσης με ένα σπρέι σιλικόνης για προστασία λάστιχων τα περνάω όλα για να μένουν μαλακά και να μην καούν. 

Αυτο βασικα ειναι η συντηρηση λιπανση και καθαρισμα.

Πιστευω αν βρισκουν πολλες φορες δε ρεγουλαρονται και ειναι απο κακη τοποθετηση/μηχανισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά είμαι θεσσαλονικη εβαλα κουφωματα pvc από εργολάβο και παρατηρησα ότι μεταξύ της κασας και του πλαισιου υπάρχει κενο χαραμαδα αυτό διορθώνεται ή μπα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alkistismenelaos είπε

παιδιά είμαι θεσσαλονικη εβαλα κουφωματα pvc από εργολάβο και παρατηρησα ότι μεταξύ της κασας και του πλαισιου υπάρχει κενο χαραμαδα αυτό διορθώνεται ή μπα?

 

Ανέβασε φωτογραφίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alkistismenelaos είπε

παιδιά είμαι θεσσαλονικη εβαλα κουφωματα pvc από εργολάβο και παρατηρησα ότι μεταξύ της κασας και του πλαισιου υπάρχει κενο χαραμαδα αυτό διορθώνεται ή μπα?

 

Κασα; Τοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτο βασικα ειναι η συντηρηση λιπανση και καθαρισμα.

Αυτο ειναι το καθαρισμα.Η συντηρηση  ρυθμιση η επισκευη ειναι αλλο πραγμα.Εμενα πάντως το παραθυρο πλεων δεν παιρνει αλλο ρυμθμιση.Ειναι ανοιγομενη διπλη μπαλκονοπορτα και τα δυο φιλα βρισκουν μεταξυ τούς γιατι εχει κρεμασει το PVC απο το βαρος λογο του οτι το καλοκαιρι βραζει.Κομερλινγ .Φυσικα η αλλη ιδια μπαλκονοπορτα που βρισκεται κατω απο περγκολα στον ισκιο δεν εχει παθει τιποτα.Αν με ρωταγες θα σου ελεγα οτι παλι PVC Θα εβαζα δεν ειμαι δυσαρεστημένος  απλα εκει θα βαλω αλουμινιο

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, alkistismenelaos είπε

kasa

παιδια για ηχομονωση λογω πολύ κινησης τι πλαστικο να βαλω??

ποιας εταιρειας και ποια χαρακτηριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2023 στις 9:39 ΠΜ, chios είπε

Τίποτα δεν κοστίζει μόνος μου την κάνω.

Το καλοκαίρι αφού πλύνουμε στο σπίτι όλα τα πορτοπαράθυρα παίρνω κάποιο λιπαντικό σπρέι και ρίχνω σε όλους τους μηχανισμούς (τα δικά μου στα σημεία που χρειάζεται λάδωμα έχει πάνω τυπωμένο ένα σύμβολο) επίσης με ένα σπρέι σιλικόνης για προστασία λάστιχων τα περνάω όλα για να μένουν μαλακά και να μην καούν. 

το σπρευ σιλικονης, αντιθετα με οτι πιστευουμε καιει τα λαστιχα και τα πλαστικα μερη. Οποτε καποιο εξειδικευμενο προιον για λαστιχα ίσως ειναι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2023 στις 1:15 ΜΜ, tzotzo είπε

το σπρευ σιλικονης, αντιθετα με οτι πιστευουμε καιει τα λαστιχα και τα πλαστικα μερη. Οποτε καποιο εξειδικευμενο προιον για λαστιχα ίσως ειναι καλυτερο.

Όντως?! Αφου το προτείνουν ξεκάθαρα για λιπανση ελαστικών που έχουν ως στόχο τη μόνωση σε αμάξια, κουφώματα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2023 στις 11:34 ΜΜ, alkistismenelaos είπε

παιδια για ηχομονωση λογω πολύ κινησης τι πλαστικο να βαλω??

ποιας εταιρειας και ποια χαρακτηριστικα?

Οτι και να βαλεις κοιτάς τα εξής:

Ποιοτικό κουτί ρολού με μόνωση.

ΤΡΙΠΛΑ τζάμια. (μεγάλη διαφορα στην ηχομόνωση)

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην ομάδα! Αλλάζω τα παλιά κουφώματα αλουμίνιου και θα ήθελα την άποψη σας.. Πήρα προσφορές με τριπλά τζάμια για:

exalco 109c 9.000e

exalco supertherm 10000e

elvial 8500e 

Ποια είναι η άποψή σας? Αξίζει να πάω στα supertherm για 1000€ παραπάνω? Το χρώμα κοστίζει 1400€  παραπάνω!

Επίσης οι πλισε σιτες που είχα χαλάνε πολύ εύκολα.. Βελτιωθηκαν καθόλου η να βάλω κάθετης κίνησης να τελειώνω? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Αλλάζω τα παλιά κουφώματα αλουμίνιου και θα ήθελα την άποψη σας.. Πήρα προσφορές με τριπλά τζάμια για:

exalco 109c 9.000e

exalco supertherm 10000e

elvial 8500e 

Ποια είναι η άποψή σας? Αξίζει να πάω στα supertherm για 1000€ παραπάνω? Το χρώμα κοστίζει 1400€  παραπάνω!

Επίσης οι πλισε σιτες που είχα χαλάνε πολύ εύκολα.. Βελτιωθηκαν καθόλου η να βάλω κάθετης κίνησης να τελειώνω? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. 

καθετης μου χαλάσανε ολες στα 4 χρονια. πλισε εχω αλλα δεν την ανοιγω ποτε οπότε ειναι σαν καινουργια στα 4 χρονια. θεωρω τις καθετες οτι χειροτερο και απο πλευρας πρακτικότητας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

καινουργια

blockquote widget

 

Δεν είχα ποτέ ορίζοντιας κάθετης κίνησης για αυτό ρώτησα! Σε ευχαριστω για την απάντηση!ως προς τη σειρά αλουμινίων έχεις αποψη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 12:49 ΜΜ, kanesaxo είπε

Οτι και να βαλεις κοιτάς τα εξής:

Ποιοτικό κουτί ρολού με μόνωση.

ΤΡΙΠΛΑ τζάμια. (μεγάλη διαφορα στην ηχομόνωση)

Αυτά.

τριπλά τζάμια ή triplex ? τι απο τα 2 εννοείς ? γιατί τα τριπλά είναι απλησίαστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...