Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/1/2023 στις 9:45 ΠΜ, bill999r είπε

Δεν έχουν κάποιο μειονέκτημα τουλάχιστον από αυτά που εγώ γνωρίζω. Εγώ μάλιστα τα θεωρώ ανώτερα σε όλους τους τομείς και κυρίως στο θέμα της τιμής. Με χαμηλό κόστος ( το φθηνότερο PVC της αγοράς) παίρνεις άριστη θερμομόνωση και άριστη ηχομόνωση. Για να φτάσει αυτές τις τιμές ένα κούφωμα αλουμινίου πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι το αλουμίνιο σαν υλικό είναι χρηματιστηριακό προϊόν με ότι σημαίνει αυτό για το κόστος.

Το μόνο κακό του PVC  ειναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε χωνευτα συρόμενα κουφώματα ( λόγω πάχους) και για πολύ μεγάλα συρόμενα ανοίγματα. Οι πιο πολλές εταιρείες προσφέρουν συρόμενα κουφώματα pvc τύπου Volkswagen που σφραγίζουν με λάστιχα κ προσφέρουν πολύ καλή απόδοση σε θερμομόνωση κ ηχομόνωση. 

Για εμένα στα ανοιγομενα κουφώματα, το PVC είναι μονόδρομος.

Αλουμίνιο θα έβαζα μόνο για αισθητικούς λόγους ( λεπτό κούφωμα, χρωματισμός - ηλεκτροστατική ματ βαφη, ή εάν το στυλ , ύφος του σπιτιού απαιτούσε κούφωμα αλουμινίου για την ανάδειξη και των υπολοίπων υλικών).

Εάν όμως θέλεις να κάνεις απλά τη δουλειά σου και να αναβαθμίσεις ενεργειακά το σπίτι σου χωρίς να το μεγάλο κόστος του αλουμινίου τότε το PVC είναι η καλύτερη λύση.

Σε μεζονετα, στον 1ο οροφο υπαρχουν 3 ανοιγομενα pvc και ενα συρομενο. Πανω το λογοτυπο λεει "AP", δεν γνωριζω ποιας εταιρειας ειναι. 
Στο ενα ανοιγομενο εχει στραβωσει τελειως το ανοιγομενο και δεν εφαπτει στο κουφωμα. κενο σιγουρα 2 χιλιοστα. 
Στο αλλο ανοιγομενο εσπασε ο μεντεσες, αποτελεσμα να βιδωσουμε το ανοιγομενο στο κουφωμα.
Στο τριτο δεν κλεινει καλα το ανοιγομενο, μαλλον επειδη στραβωσε το πλαστικο.
Ηχομόνωση ΜΗΔΕΝ.

Στο συρομενο της κουζινας στο ισογειο δεν κλεινει  τελειως, μενει ανοιχτο 1 εκατοστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2023 στις 4:05 ΜΜ, Vagosman είπε

Σειρά/Εταιρεία που θα προτείνατε;

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές. Η αλήθεια ειναι οτι οριακά θα τα πάρει όλα η θα πας αναγκαστικά σε μια σειρά "λεπτή"

Πάρε τιμές από όσους πιο πολλούς μπορείς. 

Ζητά κούφωμα με θερμοδιακοπη και εννοείται τζάμια ενεργειακά.

Η εταιρία δεν παίζει τόσο ρόλο. Δες τα επίσημα χαρακτηριστικά θερμομόνωσης από τις επίσημες σελίδες των εταιριών και επέλεξε αυτό που συμφέρει κ την τσέπη σου.

Alumil, exalco, elvial , Europa, aliminco είναι από τις πιο γνωστές.

Υπάρχουν και άλλες λιγότερες γνωστές που έχουν αξιοπρεπή προϊόντα.

Πάντως όσο πιο εξεζητημένο είναι το κούφωμα ( λεπτό, χρώμα, μηχανισμός) τόσο ανεβαίνει η τιμή.

Απ'οτι θυμάμαι πολύ λεπτά κουφώματα έχει η alumil αλλά είναι κ η πιο ακριβή συνήθως.

6 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Σε μεζονετα, στον 1ο οροφο υπαρχουν 3 ανοιγομενα pvc και ενα συρομενο. Πανω το λογοτυπο λεει "AP", δεν γνωριζω ποιας εταιρειας ειναι. 
Στο ενα ανοιγομενο εχει στραβωσει τελειως το ανοιγομενο και δεν εφαπτει στο κουφωμα. κενο σιγουρα 2 χιλιοστα. 
Στο αλλο ανοιγομενο εσπασε ο μεντεσες, αποτελεσμα να βιδωσουμε το ανοιγομενο στο κουφωμα.
Στο τριτο δεν κλεινει καλα το ανοιγομενο, μαλλον επειδη στραβωσε το πλαστικο.
Ηχομόνωση ΜΗΔΕΝ.

Στο συρομενο της κουζινας στο ισογειο δεν κλεινει  τελειως, μενει ανοιχτο 1 εκατοστο.

Ειδικός δεν είμαι αλλά όλα αυτά που αναφέρεις θεωρώ ότι είναι θέματα απο  τους μεντεσέδες και τον μηχανισμό κλειδώματος.

Τα έχει ελέγξει κάποιος ειδικός για να δει αν ρυθμίζονται ή αν χρειάζονται κάποια στοιχεία αλλαγή.

Μάλλον όχι γτ αυτό με το βίδωμα στην κάσα είναι λίγο ακραίο και καταστροφικό για το κούφωμα 🥲🥲🥲

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 4:05 ΜΜ, Vagosman είπε

Σειρά/Εταιρεία που θα προτείνατε;

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές. Η αλήθεια ειναι οτι οριακά θα τα πάρει όλα η θα πας αναγκαστικά σε μια σειρά "λεπτή"

Περα απο εταιρία και σειρα παιζει ρολο ποιος θα τα κατασκευάσει καθως δεν ειναι καθετες οι εταιρίες ειδικα γνωστες πχ alumil κτλ, αλλα και ποιος θα το βαλει. Εκει χάνεται η μπαλα συνηθως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bill999r είπε

Τα έχει ελέγξει κάποιος ειδικός για να δει αν ρυθμίζονται ή αν χρειάζονται κάποια στοιχεία αλλαγή.

Aυτο ειναι το θεμα η οτι εχουν πετσικαρει ολα ............σαν και το δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, filipprin είπε

Aυτο ειναι το θεμα η οτι εχουν πετσικαρει ολα ............σαν και το δικο μου.

Φίλε μου κανένα υλικό δεν είναι αθάνατο...

Όλα θέλουν συντήρηση ή και επισκευή.

Όπως το αυτοκίνητο, ο λέβητας, το κλιματιστικά έτσι κ τα κουφώματα, η πόρτα ασφαλείας θέλουν την συντήρηση τους.

Ίσως όχι τόσο συχνά αλλά κάποια στιγμή από το άνοιξε κλείσε κάτι θα βγάλουν.

Και τα κουφώματα αλουμινίου το ίδιο παθαίνουν . Ειδικά αν κάποιος τα κοπαναει, αν τα αφήνεις ανοικτά κ κοπανανε από τον αέρα, αν οι μηχανισμοί τους είναι χαμηλού κόστους για οικονομία κτλ.

Σαν να μου πεις ότι οι μηχανισμοί της κουζίνας σου τα έφτυσαν και δεν λειτουργούν σωστά.

Υπάρχουν μηχανισμοί με 10 ευρώ το κομμάτι και υπάρχουν και μηχανισμοί με 50 λεπτά...

 

Εσύ έχεις απευθυνθεί σε μάστορα ή απλά τα κοιτάς να ρημάζουν;;;

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειπε κανείς οτι ειναι αθανατα ουτε οτι τα αλουμινια δεν χαλανε.Εγω ειπα οτι τα PVC δεν ταιριαζουν στο κλιμα της Ελλαδος τουλαχιστον απο την λαρισα και κατω....Και σιγουρα στο καλοκαιρινο λιοπύρι με τούς 40 βαθμούς το πλαστικο εχει προβλημα.Στη γερμανια που μενει φίλος δεν γνωριζουν το αλλουμινιο μονο PVC.Και εγω αμα ημουν εκει δε θα σκεφτόμουν ποτε να βαλω αλλουμινιο.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολλα προβληματα στης συνθηκες της ελλαδος

25 λεπτά πριν, filipprin είπε

Δεν ειπε κανείς οτι ειναι αθανατα ουτε οτι τα αλουμινια δεν χαλανε.Εγω ειπα οτι τα PVC δεν ταιριαζουν στο κλιμα της Ελλαδος τουλαχιστον απο την λαρισα και κατω....Και σιγουρα στο καλοκαιρινο λιοπύρι με τούς 40 βαθμούς το πλαστικο εχει προβλημα.Στη γερμανια που μενει φίλος δεν γνωριζουν το αλλουμινιο μονο PVC.Και εγω αμα ημουν εκει δε θα σκεφτόμουν ποτε να βαλω αλλουμινιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Φίλε μου κανένα υλικό δεν είναι αθάνατο...

Όλα θέλουν συντήρηση ή και επισκευή.

 

 

Εσύ έχεις απευθυνθεί σε μάστορα ή απλά τα κοιτάς να ρημάζουν;;;

 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν έχουν κάποιο μειονέκτημα τουλάχιστον από αυτά που εγώ γνωρίζω. Εγώ μάλιστα τα θεωρώ ανώτερα σε όλους τους τομείς και κυρίως στο θέμα της τιμής

Δεν καταλαβαινω, απο την μια λες δεν εχουν μειονεκτηματα απο την αλλη λες θελουν συντηρηση.
Τι ακριβως να κανει ο μαστορας; να ισιωσει το στραβωμενο πλαστικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, filipprin είπε

Εχει πολλα προβληματα στης συνθηκες της ελλαδος

 

Φίλε μου γτ το λες αυτό; 

Το στηρίζεις κάπου ή το λες επειδή το δικό σου έχει πετσικαρει και δεν έχεις φέρει μάστορα;.

Τεσπά, ο καθένας μπορεί να κάνει την έρευνα του κ να καταλήξει σε ασφαλή συμπεράσματα.

Εγώ παραθέτω αυτα 

Από το επίσημο site της Rehau ( PVC)

Το χρονικό διάστημα της εγγύησης ανέρχεται σε 10 χρόνια και ισχύει για γεωγραφικές περιοχές με μέγιστη ολική ακτινοβολία 160 kcal/cm2/ανά έτος.

Και για να προλάβω κάποιους η εγγύηση αναφέρει την μέγιστη ακτινοβολία για πιθανή αλλοίωση του χρώματος κατά μία βαθμίδα και όχι για την καλή λειτουργία του κουφώματος .

Από το επίσημο site της alumil 

Ο κατασκευαστής πρέπει να δίνει στον πελάτη την Εγγύηση Ποιότητας όλων των προϊόντων που έχουν τοποθετηθεί. Ο ελάχιστος χρόνος εγγύησης είναι δύο (2) έτη και για να ισχύει, ο πελάτης πρέπει να τηρεί τους όρους περιοδικής συντήρησης και καθαρισμού που παρέχονται από τον κατασκευαστή έτσι ώστε τα κουφώματα να διατηρούν τις υψηλές προδιαγραφές αντοχής στο χρόνο και στις καιρικές συνθήκες. Με τη σωστή χρήση, συντήρηση και καθαρισμό ο πελάτης μπορεί να συμβάλλει τόσο στην καλή τους λειτουργία, όσο και στην άψογη εμφάνισή τους

 

 

 

 

 

3 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Δεν καταλαβαινω, απο την μια λες δεν εχουν μειονεκτηματα απο την αλλη λες θελουν συντηρηση.
Τι ακριβως να κανει ο μαστορας; να ισιωσει το στραβωμενο πλαστικο;

Το ότι κάτι απαιτεί συντήρηση το θεωρείς μειονέκτημα;;;

Το αυτοκίνητο σου που θέλει σέρβις το θεωρείς μειονέκτημα;

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίθανο να πετσικάρει τουλάχιστον αυτά που έβαλα, είδα σε τομή το μεταλλικό πλαίσιο είναι τόσο χοντρό που πρέπει να πέσει αυτοκίνητο πάνω για να το στραβώσει. Όσο για τη συντήρηση εγώ κάνω μία φορά τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν κοστίζει μόνος μου την κάνω.

Το καλοκαίρι αφού πλύνουμε στο σπίτι όλα τα πορτοπαράθυρα παίρνω κάποιο λιπαντικό σπρέι και ρίχνω σε όλους τους μηχανισμούς (τα δικά μου στα σημεία που χρειάζεται λάδωμα έχει πάνω τυπωμένο ένα σύμβολο) επίσης με ένα σπρέι σιλικόνης για προστασία λάστιχων τα περνάω όλα για να μένουν μαλακά και να μην καούν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...