Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, villasg είπε

Αλλαξα στο σπιτι της αθηνας ( το μαστορα τον κατεβασα απο ερετρια ) ενα μεγαλο διπλο παραθυρο και μια μπαλκονοπορτα .
Ειχε παλαια αλουμινια με το κουτι απο πανω με τα παντζουρια .
Εδωσα 1600€ , βασικα την τιμη την διαμορφωνει η μαρκα του αλουμινιου ( εβαλα αλουμινκο ) καθως και η θερμοδιακοπη ( δεν εβαλα ειναι υπερβολη για τα πατησια) και ο τυπος τζαμιου

Ναι και  εμένα μου είπαν κάτι περίεργα, ένα απλό κούφωμα θέλω όχι να δώσω ότι έχω και δεν  έχω :P

Μια χαρά μου φαίνονται τα δικά σου έτσι θα ήθελα και τα δικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Θα αλλάξω κάποια στιγμή προς το καλοκαίρι κάποια κουφώματα. 2-3 παράθυρα και μια μπαλκονόπορτα. Αυτόματο μηχανισμό δεν θέλω, θεωρώ πως είναι μπελάς να μπουν καλώδια κτλ. Τι τιμές να περιμένω; Έχω ρωτήσει 2 μάστορες μου έχουν πει μεγάλο εύρος, από 2 χιλιάρικα (2 παράθυρα + μπαλκονόπορτα) με φτηνό αλουμίνιο έως 5 χιλιάρικα. Στην παρούσα φάση έχω ξύλινα, παλιά κουφώματα και θέλω κάτι που να μην μπάζει :P

Αν θέλεις ανοιγομενα επέλεξε PVC και όχι αλουμίνιο.

Θα πάρεις την μέγιστη θερμομόνωση, ηχομόνωση και δεν θα πληρώσεις τόσα.

Στο αλουμίνιο για να πετύχεις συντελεστές του pvc θα πρέπει να πάρεις κούφωμα με θερμοδιακοπη κ πάλι δύσκολα θα φτάσεις τα επίπεδα του φθηνότερου PVC.

Αλουμίνιο θα επιλέξεις μόνο αν πρόκειται για συρόμενα.

Τώρα στα PVC υπάρχουν πάρα πολλές μάρκες σε διάφορες τιμές όπως κ στα αλουμίνια. 

Όσες υπάρχουν στην Ελλάδα είναι ποιοτικές και δεν θα έχεις ποτέ προβλήματα ποιότητας.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill999r είπε

Αν θέλεις ανοιγομενα επέλεξε PVC και όχι αλουμίνιο.

Θα πάρεις την μέγιστη θερμομόνωση, ηχομόνωση και δεν θα πληρώσεις τόσα.

Στο αλουμίνιο για να πετύχεις συντελεστές του pvc θα πρέπει να πάρεις κούφωμα με θερμοδιακοπη κ πάλι δύσκολα θα φτάσεις τα επίπεδα του φθηνότερου PVC.

Αλουμίνιο θα επιλέξεις μόνο αν πρόκειται για συρόμενα.

Τώρα στα PVC υπάρχουν πάρα πολλές μάρκες σε διάφορες τιμές όπως κ στα αλουμίνια. 

Όσες υπάρχουν στην Ελλάδα είναι ποιοτικές και δεν θα έχεις ποτέ προβλήματα ποιότητας.

Τι μειονεκτηματα εχουν τα PVC σε σχεση με το αλουμινιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κάποιο μειονέκτημα τουλάχιστον από αυτά που εγώ γνωρίζω. Εγώ μάλιστα τα θεωρώ ανώτερα σε όλους τους τομείς και κυρίως στο θέμα της τιμής. Με χαμηλό κόστος ( το φθηνότερο PVC της αγοράς) παίρνεις άριστη θερμομόνωση και άριστη ηχομόνωση. Για να φτάσει αυτές τις τιμές ένα κούφωμα αλουμινίου πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι το αλουμίνιο σαν υλικό είναι χρηματιστηριακό προϊόν με ότι σημαίνει αυτό για το κόστος.

Το μόνο κακό του PVC  ειναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε χωνευτα συρόμενα κουφώματα ( λόγω πάχους) και για πολύ μεγάλα συρόμενα ανοίγματα. Οι πιο πολλές εταιρείες προσφέρουν συρόμενα κουφώματα pvc τύπου Volkswagen που σφραγίζουν με λάστιχα κ προσφέρουν πολύ καλή απόδοση σε θερμομόνωση κ ηχομόνωση. 

Για εμένα στα ανοιγομενα κουφώματα, το PVC είναι μονόδρομος.

Αλουμίνιο θα έβαζα μόνο για αισθητικούς λόγους ( λεπτό κούφωμα, χρωματισμός - ηλεκτροστατική ματ βαφη, ή εάν το στυλ , ύφος του σπιτιού απαιτούσε κούφωμα αλουμινίου για την ανάδειξη και των υπολοίπων υλικών).

Εάν όμως θέλεις να κάνεις απλά τη δουλειά σου και να αναβαθμίσεις ενεργειακά το σπίτι σου χωρίς να το μεγάλο κόστος του αλουμινίου τότε το PVC είναι η καλύτερη λύση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Δεν έχουν κάποιο μειονέκτημα τουλάχιστον από αυτά που εγώ γνωρίζω. Εγώ μάλιστα τα θεωρώ ανώτερα σε όλους τους τομείς και κυρίως στο θέμα της τιμής. Με χαμηλό κόστος ( το φθηνότερο PVC της αγοράς) παίρνεις άριστη θερμομόνωση και άριστη ηχομόνωση. Για να φτάσει αυτές τις τιμές ένα κούφωμα αλουμινίου πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι το αλουμίνιο σαν υλικό είναι χρηματιστηριακό προϊόν με ότι σημαίνει αυτό για το κόστος.

Το μόνο κακό του PVC  ειναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε χωνευτα συρόμενα κουφώματα ( λόγω πάχους) και για πολύ μεγάλα συρόμενα ανοίγματα. Οι πιο πολλές εταιρείες προσφέρουν συρόμενα κουφώματα pvc τύπου Volkswagen που σφραγίζουν με λάστιχα κ προσφέρουν πολύ καλή απόδοση σε θερμομόνωση κ ηχομόνωση. 

Για εμένα στα ανοιγομενα κουφώματα, το PVC είναι μονόδρομος.

Αλουμίνιο θα έβαζα μόνο για αισθητικούς λόγους ( λεπτό κούφωμα, χρωματισμός - ηλεκτροστατική ματ βαφη, ή εάν το στυλ , ύφος του σπιτιού απαιτούσε κούφωμα αλουμινίου για την ανάδειξη και των υπολοίπων υλικών).

Εάν όμως θέλεις να κάνεις απλά τη δουλειά σου και να αναβαθμίσεις ενεργειακά το σπίτι σου χωρίς να το μεγάλο κόστος του αλουμινίου τότε το PVC είναι η καλύτερη λύση.

Σε καποιες συνθηκες ομως χαλαει η βαφη λόγω οξείδωσης αλουμινίου. Σε εμενα τα εκτεθειμένα εχει φουσκωσει το χρωμα στα φαλτσα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tasanton είπε

PVC και δυνατός ήλιος;

 

Πολυμερισμός και διάλυση εντός 10 ετών. Γι' αυτό αποφεύγουμε το pvc σε προσήλιο κούφωμα και δη αν μένουμε από τη Λαμία και κάτω.

Πάλι θα τα βγάλει τα λεφτά του, αλλά η ταλαιπωρία της αλλαγής και/ή η αισθητική υποβάθμιση, είναι σημαντικοί παράγοντες.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, pvc καλύτερο από αλουμίνιο, αλλά ανώτερο όλων το τέλεια φτιαγμένο ξύλο με όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές θερμομόνωσης και ηχομόνωσης. Αλλά αυτό θα κοστίσει 2 και 3 φορές όσο ένα καλό αλουμίνιο ή 3 και 4 όσο ένα καλό πεβεσε, οπότε πάμε στη φτήνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Σε κάθε άλλη περίπτωση, pvc καλύτερο από αλουμίνιο, αλλά ανώτερο όλων το τέλεια φτιαγμένο ξύλο με όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές θερμομόνωσης και ηχομόνωσης.

Το ξύλο δυστυχώς δε συγχωρεί. Η παραμικρή αστοχία θα το κάνει χειρότερο απ' το χειρότερο PVC. Αλλά ναι, αν γίνει ΤΕΛΕΙΟ, υπερτερεί όλων (γι' υτό και το βάζουν και σε Καναδά κ.λπ ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Πολυμερισμός και διάλυση εντός 10 ετών

Αυτό που λες δεν ισχύει ακόμα μια για πολύ παλιά μοντέλα PVC.

Ίσχυε πολύ παλιότερα για no name αμφιβόλου ποιότητας PVC .

Τα επώνυμα PVC που κυκλοφορούν πχ salamander kommerling κ.α δεν παθαίνουν τίποτα. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται χρόνια τώρα , και στην Ευρώπη ακόμα περισσότερο οπότε σίγουρα δεν "λήγουν" σε 10 χρόνια.

 

7 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

φτιαγμένο ξύλο

Για κανένα λόγο ξύλινα.... Το ξύλο θέλει συντήρηση ότι κ να του βάλεις. Οπότε ανα 8-10 χρόνια θέλεις τρίψιμο και βερνίκωμα, που πέρα από την ταλαιπωρία προϋποθέτει και κόστος.

Βέβαια η αίσθηση του ξύλου δεν αντικαθίσταται από τίποτα άλλο και όντως οι τιμές θερμομόνωσης είναι πολύ καλές. Όμως συνολικά, αν συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα αντιδιαρρηκτικοτητας το ξύλο υπολείπεται σε σχέση με τις άλλες λύσεις.

Αν το πρόβλημα είναι η εμφάνιση του ξύλου  τουλάχιστον αισθητικά τα pvc με κόστος +25 % αν δεν κάνω λάθος, μπορούν να επιτύχουν την εμφάνιση του ξύλου. Τα αλουμίνια με ακόμη ακριβότερο κόστος.

52 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

οξείδωσης αλουμινίου

Έγινε λάθος στη κοπή και την κάλυψη των αρμών από τον αλουμινα... Αν γίνει σωστή κάλυψη δεν περνάει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bill999r είπε

α επώνυμα PVC που κυκλοφορούν πχ salamander kommerling κ.α δεν παθαίνουν τίποτα. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται χρόνια τώρα , και στην Ευρώπη ακόμα περισσότερο οπότε σίγουρα δεν "λήγουν" σε 10 χρόνια.

Η ευρωπη τα χρησιμοποιεί λογο της υπεροχης που εχουν στις χαμηλές θερμοκρασιες.Στην Ελλαδα μα τον δυνατο ηλιο και τα σαρανταρια δεν υπερτερεί πουθενα.Ουτε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες εχουμε πλεων και ο ηλιος σε λιγο θα λιώνει και την ασφαλτο.Εχω βαλει πβσ  στο νησι κομερλινκ ανοιγομενο σε μέρος που δεν εχει τεντα και το βαραει ο ηλιος και πετσικάρι -κρεμαει συνεχεια.Πλεων μετα απο 3 χρονια δεν ερχεται αλλο απο τα ρυθμιστικα.Επρεπε να βαλω ενα φτηνο αλουμινιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρόνια έχω PVC φουλ ενεργειακά και τζάμια επίσης ενεργειακά, μπήκαν με το πρόγραμμα εξοικονομώ, δεν έχουν πάθει απόλυτος τίποτα, ούτε χρειάστηκε ποτέ κάποια ρύθμιση, το καλοκαίρι όλη μέρα κάποια τα βλέπει ο ήλιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipprin είπε

κρεμαει συνεχεια

Δεν θα έπρεπε. Λόγω του υλικού έχουν πολύ μεγαλύτερες ανοχές σε σχέση με τα μέταλλα, αν και τα PVC έχουν κ αυτά στο εσωτερικό τους μεταλλικό σκελετό.

Γενικότερα πάντως το ξεφλούδισμα και οι υψηλές θερμοκρασίες είναι ένας μύθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από το 2014 κουφώματα PVC Kommerling και είναι η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ.Εγγύηση 30 χρόνια από την εταιρία , μηχανισμούς υψηλής αντοχής και ενεργειακά διπλά τζάμια.Η οικονομία που έχω κάνει σε πετρέλαιο κάθε χειμώνα είναι τεράστια.Την πρώτη χρονιά που τα έβαλα είδα αισθητή διαφορά σε κόστος θέρμανσης και αργότερα που άλλαξα το θερμοστάτη σε ηλεκτρονικό με διαφορικό και λειτουργία autolearning έπεσε στο μισό.Καίγαμε πάνω από 1000 λίτρα πετρέλαιο και πλέον κάθε σεζόν καίμε 600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχω από το 2014 κουφώματα PVC Kommerling και είναι η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ.Εγγύηση 30 χρόνια από την εταιρία , μηχανισμούς υψηλής αντοχής και ενεργειακά διπλά τζάμια.Η οικονομία που έχω κάνει σε πετρέλαιο κάθε χειμώνα είναι τεράστια.Την πρώτη χρονιά που τα έβαλα είδα αισθητή διαφορά σε κόστος θέρμανσης και αργότερα που άλλαξα το θερμοστάτη σε ηλεκτρονικό με διαφορικό και λειτουργία autolearning έπεσε στο μισό.Καίγαμε πάνω από 1000 λίτρα πετρέλαιο και πλέον κάθε σεζόν καίμε 600.

Πριν από αυτά τι κουφώματα είχες; Αλουμινίου με θερμοδιακοπή; Ψυχρά; Τα παλιά ξύλινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...