Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα για ένα σπίτι με 6 παντζούρια πόσο να περιμένει κανείς κόστος για PVC τριπλο τζάκι  ? Και μιλάω για πολύ χοντρικά τιμή ώστε να υπολογίζω προσφορές από εγκαταστάτες ..Να περιμενω πάνω από 10.000 εύρο ή 5000-10.000 ή κάτω από 5000? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Xaris07 είπε

Είναι μονόφυλλο.

Στη θέση του φύλλου μέσα στον τοίχο μπορείτε να βάλετε μονωτικό και το κούφωμα να γίνει ανοιγόμενο ή πολύ καλό επάλληλο. Η διαφορά θα είναι πολύ μεγάλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2022 στις 6:47 ΜΜ, alx301 είπε

Ενα κανάλι στο YouTube αν τυχον δεν τον εχεις πετύχει, εχει απειρη βοήθεια για το θεμα σου

https://youtube.com/@user-pv2mo2tg5d

 

Επίσης θα απέφευγα την πολυουρεθάνη οσο γίνεται... άκρως καρκινογόνα.... 

Επικίνδυνος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εβαλα περσι καινουργια κουφωματα απο Alumil, αλλα δυστυχως δεν εβαλα σε ολα τα δωματια ανοιγομενα, αλλα συρομενα-χωνευτα, λογω ευκολιας στο ανοιξε κλεισε, κατι που φυσικα το μετανιωσα. Η σειρα ειναι η S350 και το προβλημα που εχω ειναι οτι μπαζουν απο το πανω μερος, στο οποιο εχει κανονικα βουρτσακια, αλλα οταν βαλω το χερι μου κοντα στο ανοιγμα νιωθω τον κρυο αερα απο εξω. Ειδικα εκει που εχω κοκκινησει την φωτο, το προβλημα ειναι πιο εντονο. Οταν κλεινω και το πατζουρι το προβλημα μειωνεται.

Πιστευετε ειναι καποιο ελαττωμα της τοποθετησης ή έτσι ειναι ολα τα συρομενα-χωνευτα? Μπορω να κανω κατι για να μειωσω τον αερα απο εκεινο το σημειο?

siromeno.jpg.9784313b409dd320fcb3b867d16110ec.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, spocky είπε

Εβαλα περσι καινουργια κουφωματα απο Alumil, αλλα δυστυχως δεν εβαλα σε ολα τα δωματια ανοιγομενα, αλλα συρομενα-χωνευτα, λογω ευκολιας στο ανοιξε κλεισε, κατι που φυσικα το μετανιωσα. Η σειρα ειναι η S350 και το προβλημα που εχω ειναι οτι μπαζουν απο το πανω μερος, στο οποιο εχει κανονικα βουρτσακια, αλλα οταν βαλω το χερι μου κοντα στο ανοιγμα νιωθω τον κρυο αερα απο εξω. Ειδικα εκει που εχω κοκκινησει την φωτο, το προβλημα ειναι πιο εντονο. Οταν κλεινω και το πατζουρι το προβλημα μειωνεται.

Πιστευετε ειναι καποιο ελαττωμα της τοποθετησης ή έτσι ειναι ολα τα συρομενα-χωνευτα? Μπορω να κανω κατι για να μειωσω τον αερα απο εκεινο το σημειο?

siromeno.jpg.9784313b409dd320fcb3b867d16110ec.jpg

Υποθέτω ειναι θέμα εγκαταστάτη. Το κάθε κούφωμα έχει συντελεστές αεροδιαπερατότητας. Ψάξε να το δεις . Φυσικά υπάρχει προυπόθεση να έχεις βάλει καλή σειρά. Σε φτηνιάρικες σειρές, μην περιμένεις κ πολλά. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Υποθέτω ειναι θέμα εγκαταστάτη. Το κάθε κούφωμα έχει συντελεστές αεροδιαπερατότητας. Ψάξε να το δεις . Φυσικά υπάρχει προυπόθεση να έχεις βάλει καλή σειρά. Σε φτηνιάρικες σειρές, μην περιμένεις κ πολλά. 

Στην σελιδα της alumil εχει αυτα, δεν ξερω σε τι κατηγορια ανηκει (low-medium κτλ)

image.png.2753e20fa82b0ab28a8191991aebd6ed.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spocky είπε

Στην σελιδα της alumil εχει αυτα, δεν ξερω σε τι κατηγορια ανηκει (low-medium κτλ)

image.png.2753e20fa82b0ab28a8191991aebd6ed.png

Θεωρητικά η Class 4 ειναι καλή και δεν θα έπρεπε σε κανονικές συνθήκες να έμπαινε αέρας και ήχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spocky είπε

Εβαλα περσι καινουργια κουφωματα απο Alumil, αλλα δυστυχως δεν εβαλα σε ολα τα δωματια ανοιγομενα, αλλα συρομενα-χωνευτα, λογω ευκολιας στο ανοιξε κλεισε, κατι που φυσικα το μετανιωσα. Η σειρα ειναι η S350 και το προβλημα που εχω ειναι οτι μπαζουν απο το πανω μερος, στο οποιο εχει κανονικα βουρτσακια, αλλα οταν βαλω το χερι μου κοντα στο ανοιγμα νιωθω τον κρυο αερα απο εξω. Ειδικα εκει που εχω κοκκινησει την φωτο, το προβλημα ειναι πιο εντονο. Οταν κλεινω και το πατζουρι το προβλημα μειωνεται.

Πιστευετε ειναι καποιο ελαττωμα της τοποθετησης ή έτσι ειναι ολα τα συρομενα-χωνευτα? Μπορω να κανω κατι για να μειωσω τον αερα απο εκεινο το σημειο?

siromeno.jpg.9784313b409dd320fcb3b867d16110ec.jpg

Έχει αρμοκάλυπτρο από εκείνη την πλευρά. (κόκκινο)

Για το πάνω μέρος (μαύρο) αν δεν επισκευάζεται (που μάλλον δεν..) κάποιο αεροστοπ μπορεί να βοηθήσει.

xlarge_20200423202338_aerostop_aytokolli

Να το βάλετε στην "οροφή" του κουφώματος εσωτερικά. Αν δεν χωράει, σχίζεται στα 2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει αρμοκάλυπτρο από εκείνη την πλευρά. (κόκκινο)

Για το πάνω μέρος (μαύρο) αν δεν επισκευάζεται (που μάλλον δεν..) κάποιο αεροστοπ μπορεί να βοηθήσει.

xlarge_20200423202338_aerostop_aytokolli

Να το βάλετε στην "οροφή" του κουφώματος εσωτερικά. Αν δεν χωράει, σχίζεται στα 2.

Τι εννοεις εχει αρμοκαλυπτρο; 

Μπαινει ευκολα αυτο το αεροστοπ; θα σερνετε η πορτα μετα η θα κολλαει αν μπει εσωτερικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spocky είπε

Τι εννοεις εχει αρμοκαλυπτρο; 

Koufomata_tx06_2011_02.jpg

Αριστερά από το παντζούρι το κάθετο λευκό κομμάτι. Υπάρχει κι από μέσα αντίστοιχο, είναι πλαστικό και μπαίνει κουμπωτό.

2 ώρες πριν, spocky είπε

Μπαινει ευκολα αυτο το αεροστοπ; θα σερνετε η πορτα μετα η θα κολλαει αν μπει εσωτερικα; 

Βάζεις ένα κομμάτι 10 πόντους και δοκιμάζεις. Μπορεί να ταιριάζει καλύτερα στην πάνω μέσα ή πάνω έξω πλευρά, διαλέγεις.

Εγώ έχω βάλει στην πάνω πλευρά και στην πλευρά που είναι η χούφτα. Είναι καλό και αντέχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξω κάποια στιγμή προς το καλοκαίρι κάποια κουφώματα. 2-3 παράθυρα και μια μπαλκονόπορτα. Αυτόματο μηχανισμό δεν θέλω, θεωρώ πως είναι μπελάς να μπουν καλώδια κτλ. Τι τιμές να περιμένω; Έχω ρωτήσει 2 μάστορες μου έχουν πει μεγάλο εύρος, από 2 χιλιάρικα (2 παράθυρα + μπαλκονόπορτα) με φτηνό αλουμίνιο έως 5 χιλιάρικα. Στην παρούσα φάση έχω ξύλινα, παλιά κουφώματα και θέλω κάτι που να μην μπάζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα στο σπιτι της αθηνας ( το μαστορα τον κατεβασα απο ερετρια ) ενα μεγαλο διπλο παραθυρο και μια μπαλκονοπορτα .
Ειχε παλαια αλουμινια με το κουτι απο πανω με τα παντζουρια .
Εδωσα 1600€ , βασικα την τιμη την διαμορφωνει η μαρκα του αλουμινιου ( εβαλα αλουμινκο ) καθως και η θερμοδιακοπη ( δεν εβαλα ειναι υπερβολη για τα πατησια) και ο τυπος τζαμιου

hUPaL7O.jpgtLRMdFK.jpg

yL297M0.jpgWU6dFFf.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...